صفحه 3 از 4 اولیناولین 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 45 از مجموع 59

موضوع: یک سوال ابتدایی در مورد نوشتن route در میکروتیک

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    آفرين درسته . فقط دقت كن اون دو تاي اولي استاتيك نيست -يعني شما دستي ادد نمي كني- و به صورت كانكتت -اصطلاحا- و توسط خود روتر ادد ميشه .
    و اون اينترفيس ها رو هم نميخواد بنويسي .

بعد يه مورد ديگه . در مورد استاتيك روت نوشتن حتما دقت كن بايد يه روت هم براي برگشت پكت توي روتر دوم ادد كني . مثلا فرض كن اي پي 200.200.200.10 ميخواد وصل شه به يه سيستم 80.80.80.10 . چون سيستم مي بينه ديستنيشن پكت توي ساب نت خودش نيست اونو مي فرسته به گيت وي كه ميشه روتر r1 با اي پي 200.200.200.254 . روتر r1 با توجه به روتي كه شما براش نوشتي تصميم مي گيره پكت رو به آدرس 120.120.120.1 بفرسته كه طبق يه روت كانكتت وصله به مثلا به اتر 2 .
    پكت مي رسه به روتر دوم . و يه روت كانكتت براش موجوده كه بر اساس اون ميره به -بازم مثلا - اتر2 روتر r2 . و اونجا مي رسه به سيستم 80.80.80.10
    حالا سيستم 80.80.80.10 جواب مورد نظر رو ميده به گيت وي خودش - طبق همون حالت بالا كه گفتم - يعني روتر r2 . اما روتر r2 هيچ اطلاعي نداره كه بسته هايي با اي پي 200.200.200.0/24 رو بايد چيكار كنه . پس بسته دراپ ميشه !

بخاطر همين شما بايد براي مسير برگشت پكت هم يه فكري بكني !

حالا بيا همين سناريو رو با سه تا روتر بين راه بنويس ببين چي ميشه !

يكي از دلايلي كه استاتيك روت خيلي توصيه نميشه همين بزرگ شدن بيش از حد جداول روتينگ هست . مثلا فكر كن شما 10 روتر داشته باشي كه به نحوي به هم وصل هستند . كابوس اول نوشته روت هاست و دوم تغييرشون و مديريتشون و .. پروتكل هاي مسيريابي براي همين بوجود اومدن . و ...

نام حقيقي: Blackie

عضو عادی شناسه تصویری hexman
    نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    ممنون.بله متوجه هستم منتها من فقط جدول روت رو برای روتر 1 نوشتم برای روتر 2 هم باید نوشت که من دیگه فاکتورش گرفتم.

یعد چند سال رفتم جزوه اینفرا 1 ام رو باز کردم دیدم همه اینها رو قبلا خونده بودم که متاسفانه همش از یادم رفته بود بعد از اینها هم روت های داینامیک با الگوریتمهای متفاوت مثل rip و چسزای دیگه بود

فقط در مرود نت کردن هم اگه میشه توضیح بفرمایید انو هر کاری میکنم متوجه نیمشم

حالا من یه سوال فقط هنوز برام حل نشده مونده در مورد nat هست و اینکه وقتی بعد از امیکروتیک ما یه روتر دیگه داریم که ما رو وصل میکنه به اینترنت(مودم) و اون مودم کار nat کردن رو انجام میده اگه ما برای میکروتیک نت ننویسیم چی میشه؟خب نت برای زمانی هست که 1 طرف رنج ای پی private هست و اون طرف یه ای پی پابلیک..حالا اگه تو میکروتیک فقط روتینگ رو فعال کنیم تا کلیه ترافیک خروجی شیکه رو روت کنه یه سمت مودم ولی نت نکنه چی میشه؟

نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    شما تو نت آدرس رو ترجمه مي كني و بعد روت ميشه . همونطور كه مي دوني اي پي هاي پرايويت رو نميشه تو اينترنت روت كرد .يعني اگر شما اي پي پرايويت داشته باشي گيرنده پكت نمي تونه به شما پكت رو برگردونه . - حالا شما به هر شكل تونسته باشي پكت رو بفرستي - نت صرفا طراحي شده تا مشكل كمبود اي پي وي 4 رو حل كنه .

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    متوجه فرمایش شما هستم اما مگه قراره میکرویتیک خودش مستقیم پکت هارو بفرسته تو نت؟میکروتیک مگه فقط پکت ها رو تحویل روتر بعدی که مودم باشه نمیده؟

ویرایش توسط hexman : 2013-04-15 در ساعت 04:01 PM

نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    بستگی داره نت کجا انجام بشه . اگر مودم کانکت میشه به اینترنت و دی اچ سی پی داره و گیت وی هست میکروتیک عملا کار یه سویچ رو انجام میده . اما اگه کانکشن روی میکروتیک زده بشه و ... میکروتیک نت رو انجام میده .

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    خب ابهام من هم همین بود اگه مودم pppoe باشه لازم نیست میکروتیک روش نت زده بشه دیگه؟

نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    نه !

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    خب حالا من یه سوال دیگه دارم در مورد عمل نت اگه هر 2 اینترفیس روتر ما داردی private ip باشه باز میتونه عمل نت صورت بگیره یعنی روتر بیاد ادرس هر پکتی از سمت شبکه داخلی بهش بیاد رو با ای پی اون یکی اینترفیسش عوض کنه؟
    مثلا شکل زیر رو ببینید اگه فرض کنیم مودم ما pppoe ست شده و نت هم میکنه اگه ما میکروتیک رو مجبور کنیم که اون هم نت انجام بده چی میشه:میاد ای پی کلاینتهای لن رو با ای پی 192.168.100.1 عوض میکنه؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    اقا مهرزاد زحمت این سوال اخریم هم بکشی ممنونت میشم

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    نیستی اقا مهرزاد؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    خب سوال قبلیم رو که کسی پاسخ نداد من یه سناریو میخوام با کمک شما پیاده سازی کنم ممنونم یشم کمکم کنید:

من برای راه اندازی load balancing بر روی ترافیک اینترنت و faileover میخوان از 2 مودم adsl استفاده کنم تا هم پهنای باند رو افزایش بدم و هم در زمان قطع شدن یه کانکشن از اون یکی بتونم استفاده کنم

من توی شبکه ام یه ایزا سرور دارم که 2 تا کارت شبکه دارم که یه اینترفیسش که اینترنال هست به سوییچ شبکه وصله و کارت شبکه اکسترنالش به مودم adsl

حالا میخوام بین ایزا و مودمها یه میکروتیک 450G بزارم.

هر 2 مودم روی pppoe کانفیگ شدند.

یکی از کانکشنهام ای پی ثابت داره که تویم ودم پورت فورواردینگ دارم که پورتهای خاص ورودی رو فوروراد میکنه به کارت شبکه اکسترنال ایزا که از این به بعد باید فوروراد بشه به میکروتیک..درسته دیگه؟

ببینید شکل شبکه من بعد قرار دادن میکروتیک به این صورت هست:

خب حالا من میخوام بدونم چه کارهای کلی رو باید انجام بدم برای پیاده سازی این سناریو.

خب اول باید کارت شبکه اکسترنال ایزا رو ادرس DG اون رو بزارم ادرس اون اتر میکروتیک که بهش وصل شده(البته یعد از ست کردن ای پی روی اتر میکروتیک)

بعد باید توی میکروتیک 2 تا روت استتیک بنویسم که ترافیک خروجی رو از 2 تا اینترفیسش که به مودمها وصله بفرسته بیرون

یه سوالی که دارم میمونه ترافیک ورودی از اینترنت (برای دیدن تصاویر DVR از بیرون کانکت میشیم به شبکه داخلی) برای اینکه وقتی یه ترافیک با شماره پورت خاص به مودم میرسه اون فورواد میش به ای پی کارت شبکه اکسترنال ایزا که از این به بعد باید فوروراد بشه به میکروتیک و من میخوام بدونم میکروتیک حالا چطور میتونه اون رو بفرسته به ایزا؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    دوستان یه توضیح بدم :

من برام faileover مهم تره تا لود بالانسینگ یعنی اگه فقط بتونم faileover رو پباده سازی کنم هم کافیه

مقداری سرچ کردم دیدم بعضی جاها گفتن برای faileover باید اسکریپت بنویسم نمیدونم حالا راه دیگه ای هم هست؟

و توجه کنید من مودم هام روی pppoe کانفیگ شدن پس تو روتی که روی میکروتیک مینویسم ادرس گیت وی ام میشه ای پی این 2 مودم پس از گزینه cheack gateway هم نمیتونم استفاده کنم؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    کسی کمک نمیکنه؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    کسی نیست؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    دوستان کسی کمک کنه به من بگه برای failover چی کار کنم؟از اسکریپت حتما باید استفاده کنم؟فرق زمانی که pppoe رو توی مودم تعریف کنم یا توی میکروتیک بگید چیه ؟

صفحه 3 از 4 اولیناولین 1 2 3 4 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

نوشتن روت در میکروتیک

آموزش route در میکروتیکآموزش نوشتن route در میکروتیکroute در میکروتیک روت نوشتن در میکروتیکroute نوشتن درمیکروتیکload balancing withot mangleنحوه نوشتن routeنوشتن routeنوشتن Route در میکروتیکآموزش مارک دار کردن پکت ها در میکروتیک mangleتعریف روت استاتیک در میکروتیکآموزش static route میکروتیکاموزش نوشتن روت در روتر میکروتیکنحوه نوشتن روت در روترنوشتن اسکریپت برای load balancing در میکروتیکراه حل داشتن 2 روت صفر در میکروتیکwrite routeاموزش نوشتن routeroute میکروتیکroute کردن در میکروتیک failover wan در میکروتیکنوشتن نت در میکروتیکآموزش نوشتن اسکریپت میکروتیکروت نوشتن در شبکه با سه روتر

برچسب برای این موضوع