صفحه 2 از 4 اولیناولین 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 30 از مجموع 59

موضوع: یک سوال ابتدایی در مورد نوشتن route در میکروتیک

نام حقيقي: Blackie

عضو عادی شناسه تصویری hexman
    نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    مهندس جان باز مراحل رو داری با هم قاطی می کنی . به قضیه از دور نگاه نکن . اینو به شکل مراحل ساده تر ببین . توی هر قسمت من کاری ندارم بعد از من چه خبره و قبل از من چی بوده ! بالا اگر دقت کنی من نوشتم اصلا کاری به مودم ندارم که چجوری وصله ! خودش می دونه چیکار می کنه ! من-میکروتیک- یه سری پکت بوده فرستادم بهش ! - نه نت شده و نه کاری دارم که مودم چیکارش می کنه ! -
    همینطور هم یوزر ! کاری نداره شما میکروتیک داری سیسکو داری یا ... پکت هاشو می فرسته !!!
    پس بدون نوشتن نت اینترنتی در کار نخواهد بود دیگه؟

در مورد ای پی پابلیک هم میشه توضیح بفرمایید اگه من یه ای پی ثابت از isp بخرم در واقع 2 تا یکیش رو روی مودم ست کنم و یکیش رو روی میکروتیک حله؟کار دیگه ای نباید انجام داد؟

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    در مورد ای پی پابلیک هم میشه توضیح بفرمایید اگه من یه ای پی ثابت از isp بخرم در واقع 2 تا یکیش رو روی مودم ست کنم و یکیش رو روی میکروتیک حله؟کار دیگه ای نباید انجام داد؟
    برادر جان من می تونم براتون بیشتر از بیست تا سناریو براتون ردیف کنم ! با همین شرایط خودتون ! نمیشه که شما برای همه اش سوال بپرسی ! تمام سعی من اینه که اصول کار رو شما یاد بگیری خودت موارد جدید و مشابه و ... رو حل کنی . اونوقت شما فقط سوال جدید می پرسی ! یه کم به خودت فشار بیار کار کن . حالت ها رو جابجا کن و حل کن قضیه رو . بعد بزارش اینجا بگو درسته یا نه ! قرار نیست ما حل المسائل شما باشیم که !

amin-net سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    قرار نیست ما حل المسائل شما باشیم که
    حق با شماست چه کنم دانشم کمه زمانم اندکه توقعات هم زیاد! بهتره برم یه کلاس میکروتیم ثبت نام کنم!

فقط اگه ناراحت نمیشید من 2 تا سوال دیگه بپرسم قول میدم سوال اخرم باشه و دیگه مزاحمتون نشم..

من کتاب میکروتیک اقای فخر رحیمی رو تهیه کردم اونجا توش در مورد نت نوشته مه masquerade nat برای زمانی است که اینترنت شما یصورت dhcp است و هر دفعه ای پی عوض میشه و net map برای زمانی است که isp یک ip پابت به شما اختصاص داده یاشه..حالا من اگه یه ip ثابت از isp گرفته باشم باید از net map استفاده کنم؟

بعد من اگه بخوام یه روتر بورد میکروتیک یخرم که باهاش تمیرین کنم ساده ترین و ارزونترین مدلش چه مدلیه؟

پیشاپیش عذر خواهی میکنم که با سوالام اذیت کردم شمارو

ویرایش توسط hexman : 2013-03-18 در ساعت 12:53 PM

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    دوستان گرامی خواهشا کمک بفرمایید من هر چی بیشتر میرم جلو نمیدونم چرا بیشتر گیج میشم من یه مجموعه اموزشی میکروتیک از اقای فخر رحیمی تهیه کردم توش یه اموزش تصویری داره برای اینترنت دار کردن میکروتیک من مراحل اجرای این تمرین رو میگم و نکات مبهم هم میگم شما کمکم کنید:

نخست میاد به 2 تا از اینترفیس های میکروتیکو ادرس میده:

و میگه ether1 اینترفیس WAN هست یعنی به اینترنت وصله و ether2 اینترفیس LAN

بعدش میاد Gateway رو تعیین کنه و یک استتیک روت مینویسه:

اولین ابهام من همین ای پی گیت وی هست که اومده ادرس ای پی ether1 رو گذاشته یعنی 192.168.1.1 من قبلا این سوال رو پرسیده بودم و اینطوری جواب گرفتم:

یه سوال دیگه اگه به جای اینکه در روتی که مینویسم ای پی گیت وی میکروتیک رو یه جای ای پی مودم بزارم ether2 چی میشه؟
    به نظرت چی میشه ؟ خودتو بزار جای روتر و بررسیش کن
    حالا نمیدونم چرا تو این سناریو اینطوری ادرس دهی کرده شاید یه چیزی متفاوته این هم تصویر بعد از نوشتن روت:

بعدش میاد میگه من اینترفیس 1 ام ارسال و دریافتی نداره و ارسال و دریافتم با اتر3 هستمن نیمدونم این اتر 3 نقشش چیه این وسط

بعدش میاد یه DHCP client راه میندازه روی اتر 3:

این هم تصویر 3 اینترفیس بعد از دادن ای پی:

بعدش میاد یه DHCP server روی اتر 2 راه میندازه که خوب منطقی هست جون به لن وصله و باید به کلاینتها ای پی بده و گیت وی سیستمهای لن رو هم ای پی اتر 2 تعیین میکنه که این هم منطقی هست و مشکلی ندارم یعنی میشه 192.168.2.1 بعدش میره سراغ NAT و یک سورس نت masquerade مینویسه:

بعد میاد میگه وفتی یه نت مینویسید برای اینکه ببینید درست کار میکنه یا نه باید در قسمت پکت و بایت سند و رسیو داشته باشید که الیته چیزی اینجا نداره:

ولی بعد این کارها میاد ادرس 4.2.2.4 رو پینگ میکنه و ریپلای میگیره

من 3 تا ابهام دارم یکی همون ادرس گیت وی در نوشتن روت و دیگری نقش اتر 3 این وسط و اخر اینکه چرا خودش میگه برای تست نت باید سند و رسیو داشته باشییم ولی نداره و در عین حال به اینترنت هم دسترسی داره

ممنون

ویرایش توسط hexman : 2013-03-20 در ساعت 12:52 PM

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    امیدوارم دوستان راهنمایی بفرمایند

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    خب هر سه ابهامت یه جواب داره ، بی دقتی نویسنده این آموزش.
    ابهام اولت دقیقا حق با توست. کارش مشکل داره
    ابهام دومت خب شاید کابل خودش رو به پورت 3 وصل کرده. یه روتر بورد 750 معمولی بگیری روی پورت 3 نوشته ethernet البته منظورش همه پورت ها هست ولی روی 3 نوشته چون وسط هست که من اکثرا دیدم واسه دفعه اول میزنن به پورت 3 تا تنظیماتشون رو انجام بدن :دی
    ابهام سومت هم باید بگم لزومی نداره اون نت حتما سند و ریسیو داشته باشه ، خب شاید کسی اصلا از اون نت استفاده نمیکنه که بخواد پکتی رد و بدل کنه .
    اما در مورد اینترنت داشتن خود میکروتیک باید بگم ربطی به اون نت نداره ، چه نت بنویسی چه ننویسی وقتی که برای میکروتیکت گیت وی تعریف کردی اون اینترنت دار میشه ( البته به شرطی که اون گیت وی اجازه دسترسی به اینترنت رو بده )
    یه خورده احساس میکنم توی مفاهیم شبکه داری گیج میزنی ( البته ببخش اینو گفتم ، خودت گفتی داری گیج تر میشی ) ربطی به میکروتیک نداره ، مفاهیم نت ، گیت وی و اینا رو برای خودت به مثال های قابل لمس تبدیل کن ، مثل گیت وی رو به عنوان مامور راهنمای یه تور تفریحی در نظر بگیر که هرجا میخوای بری باید از اون بپرسی ، نت رو به عنوان دستور العمل اون راهنما در نظر بگیر که بهش ابلاغ شده تا با شما اونجوری برخورد کنه و شما رو راهنمایی کنه ، آی پی آدرس رو به عنوان هر کدوم از آدم هایی در نظر بگیر که توی اون تور شرکت کردند، خب قطعا گیت وی همه این آدم ها برای راهنمایی شدن و آدرس داده شدن میشه اون فرد راهنما ، و نوع راهنمایی و انتخاب مسیر هم میشه دستور های اون راهنما ( نت )

mehrzadmo، nikmehr و hexman سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    ا در مورد اینترنت داشتن خود میکروتیک باید بگم ربطی به اون نت نداره ، چه نت بنویسی چه ننویسی وقتی که برای میکروتیکت گیت وی تعریف کردی اون اینترنت دار میشه
    ممنون
    ولی خودت که دیدی گیت وی میکروتیک رور گداشته ای پی خود ether1 که نمیدونم چطوری از این طریق اینترنت دار شده نظر شما چیه؟

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    احتمالا شما چاپ اول کتاب رو تهیه کردین . توی این نسخه متاسفانه اشتباهات فاحشی هست . توی ویرایش های بعدی مشکلات حل شده و یه سری موارد جدید هم بهش اضافه شده .
    اما مجدد هم یاد آوری می کنم شما توی مفاهیم -همونطور که دوستمون هم اشاره کردند- مشکل دارید . و به این شکل به هیچ جا نمی رسید . مفاهیم رو بخونید اونوقت میکروتیک و سیکو و ویندوز و لینوکس نداره . همه جا می تونید با دو تا تصویر و شکل ساده و آموزش ابتدایی به نتیجه برسید .

amin-net سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    تمالا شما چاپ اول کتاب رو تهیه کردین . توی این نسخه متاسفانه اشتباهات فاحشی هست . توی ویرایش های بعدی مشکلات حل شده و یه سری موارد جدید هم بهش اضافه شده
    من از تو کتاب نخوندم این مطلب رو از توی dvd اموزشی دیدم و این عکسهایی هم که گذاشتم از تو فیلم گرفتم

مجدد هم یاد آوری می کنم شما توی مفاهیم -همونطور که دوستمون هم اشاره کردند- مشکل دارید . و به این شکل به هیچ جا نمی رسید
    سعی میکنم درکم رو بیشتر کنم از مفاهیم

حالا من یه چیزی رو فهمیدم شما بفرمایید درسته یا نه.وقتی ما بصورت دستی به یه اینترفیس میکروتیک میخوایم ای پی بدیم فقط میونیم ای پی اش رو مشخص کنیم و نمیتونیم براش گیت وی ست کنیم درسته؟اما وقتی اون اینترفیس رو مجبور میکنیم از dhcp ای پی بگیره میتونه ای پی گیت وی هم از سرور دریافت کنه درسته تا اینجا؟

خالا توی این تمرین هم اتر 3 داره از dhcp ای پی میگیره و ادرس گیت وی هم دریافت کرده میتونه اینترنت رو از این طریق گرفته باشه؟

ویرایش توسط hexman : 2013-03-21 در ساعت 01:34 PM

نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    خط آخر سوالت رو جواب بدم اول : آره ممکن هست اینترنتش رو از این طریق گرفته باشه. اما خب هیچ مدرکی هم در دست نیست این عکسی که از پینگ گذاشته مال همون روتری باشه که داره کانفیگ میکنه. میتونه یه روتر دیگه رو گذاشته باشه واسه دلخوشی شما

اما در مورد سوال اول راجع به گیت وی : توی ویندوز هم وقتی آی پی دستی میدی یه بخش پر میکنی به اسم default gateway که دست بر قضا مایکروسافت تصمصم گرفته تنظیماتش رو کنار تنظیمات آی پی قرار بده اما میکروتیک تصمصم گرفته برای این کار تنظیماتش رو از جای دیگه اعمال کنه. فرقی نمیکنه ، در هر صورت گیت وی به معنی دروازه عبور هست ، یعنی اون node برای ارتباط با بقیه باید از طریق اون دروازه درخواست هاش رو ارسال کنه ، حتی ممکن هست از طریق dhcp ای پی بگیره اما گیت وی نداشته باشه ، میتونید توی تنظیمات dhcp بگید فقط آی پی بده ، بدون gateway و dns .

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    الان با توضیحات شما یه سوال دیگه به ذهنم اومد

دو جور گیت وی پس میشه ست کرد یکی یه گیت وی کلی که میاد تو قسمت ip>route و اونجا یه گیت وی تعریف میکنه

یا میاد برای یه اینترفیس میکروتیک گیت وی تعریف میکنه حالا یا بصورت دستی (که شما فرمودی به جای دیگه اس و دم دست نیست!) یا اینترفیس ادرس گیت وی رو از dhcp میگیره

فرق این 2 تا چیه؟

نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    عزیز جان اصلا چیزی به اسم 2 جور گیت وی نداریم. تو میتونی هزاران گیت وی روی روترت تعریف کنی و هر کدوم رو برای قصد خاصی ایستفاده کنی.
    منظورم من از دم دست بودن این نبود که چیز خارق العاده ای باشه و شما تا الان ندیدید. منظور من این بود که توی مایکروسافت شما همزمان آی پی و گیت وی رو از طریق یه پنجره و منو وارد میکنید ااما توی میکروتیم باید از 2 جای مختلف این کار رو انجام بددید.
    الان متوجه شدید؟

- - - Updated - - -

عزیز جان اصلا چیزی به اسم 2 جور گیت وی نداریم. تو میتونی هزاران گیت وی روی روترت تعریف کنی و هر کدوم رو برای قصد خاصی ایستفاده کنی.
    منظورم من از دم دست بودن این نبود که چیز خارق العاده ای باشه و شما تا الان ندیدید. منظور من این بود که توی مایکروسافت شما همزمان آی پی و گیت وی رو از طریق یه پنجره و منو وارد میکنید ااما توی میکروتیم باید از 2 جای مختلف این کار رو انجام بددید.
    الان متوجه شدید؟

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    بله متوجه شدم منظورم من هم 2 جور ست کردن گیت وی بود که تو روش اول ما فقط میگیم هر چی میخواد به فلان ادرس مثلا اینرترنت بره رو بفرست به فلان ای پی 0مثلا ای پی مودم) در این روش گیت وی روی اینترفیس حاصی ست نمیشه

اما روش دیگه ای هست مثل ویندوز میای روی یه اینترفیس ادرس گیت وی هم میزاری

درست گفتم؟

نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    ببینید شما در عمل ( چه ویندوز چه میکروتیک چه لینوکس ) باید بگی آقا جان درخواست هایی که از فلان آی پی میاد رو بفرست به فلان آدرس ( توی همین مثال خودتون گفته که درخواست ها از 0.0.0.0/0 - که یعنی همه رنج آی پی ها - بفرست به آدرس 192.168.1.1 - که فرض میکنیم طرف اشتباه توضیح نداده و منظورش آدرس مودم بوده - )

نوشته
    2,343
    سپاسگزاری شده
    406
    سپاسگزاری کرده
    852
    سلام دوستان من توی این مدت رفتم مفاهیم روتیگ رو مطالعه کردم به خصوص استتیک روت و اون قضیه روتی که خود دیوایش برای هر کارت شبکه فعالی مینویسه رو کاملا متوجه شدم که به این صورت است مثلا برای روتری به نام R1 که دو تا اینترفیس داره و به دو شبکه وصله مثلا 2 شبکه /24200.200.200.0 از طریق اینترفیس 200.200.200.254 و به شبکه 120.120.120.0/24 از طریق اینترفیس 120.120.120.254 استیتک روتش میشه

برای روتر R1:

interface:200.200.200.254
    destination:200.200.200.0/24
    gateway:200.200.200.254
    metric:1

و استیتک روت بعدی:

interface:120.120.120.254
    gateway:120.120.120.254
    destination:120.120.120.0/24
    metric:1

حالا اگه بخواد به شبکه ای که اونور یه روتر دیگه اس وصل شه دیگه گیت وی اش میشه اون اینترفیس روتر مجاور که یه این روتر وصله ولی اینترفیسش میشه همون اینترفیس خودش
    یعنی باز برای روتر R1 میشه:

destination:80.80.80.0/24
    interface:120.120.120.254
    gateway:120.120.120.1
    metric:2

درست یاد گرفتم؟
    ----------------------------

حالا من یه سوال فقط هنوز برام حل نشده مونده در مورد nat هست و اینکه وقتی بعد از امیکروتیک ما یه روتر دیگه داریم که ما رو وصل میکنه به اینترنت(مودم) و اون مودم کار nat کردن رو انجام میده اگه ما برای میکروتیک نت ننویسیم چی میشه؟خب نت برای زمانی هست که 1 طرف رنج ای پی private هست و اون طرف یه ای پی پابلیک..حالا اگه تو میکروتیک فقط روتینگ رو فعال کنیم تا کلیه ترافیک خروجی شیکه رو روت کنه یه سمت مودم ولی نت نکنه چی میشه؟

ویرایش توسط hexman : 2013-04-15 در ساعت 12:02 PM

صفحه 2 از 4 اولیناولین 1 2 3 4 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

نوشتن روت در میکروتیک

آموزش route در میکروتیکآموزش نوشتن route در میکروتیکroute در میکروتیک روت نوشتن در میکروتیکroute نوشتن درمیکروتیکload balancing withot mangleنحوه نوشتن routeنوشتن routeنوشتن Route در میکروتیکآموزش مارک دار کردن پکت ها در میکروتیک mangleتعریف روت استاتیک در میکروتیکآموزش static route میکروتیکاموزش نوشتن روت در روتر میکروتیکنحوه نوشتن روت در روترنوشتن اسکریپت برای load balancing در میکروتیکراه حل داشتن 2 روت صفر در میکروتیکwrite routeاموزش نوشتن routeroute میکروتیکroute کردن در میکروتیک failover wan در میکروتیکنوشتن نت در میکروتیکآموزش نوشتن اسکریپت میکروتیکروت نوشتن در شبکه با سه روتر

برچسب برای این موضوع