نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
سپاس ها 3سپاس
  • 1 توسط nahvi18
  • 1 توسط nahvi18
  • 1 توسط nahvi18

موضوع: انتخاب گیرنده مناسب برای فرستنده outdoor با فاصله تقریبی 500 متر .

نام حقيقي: حیان رستمی

خواننده
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    3

انتخاب گیرنده مناسب برای فرستنده outdoor با فاصله تقریبی 500 متر .

با سلام .

برای خرید یه گیرنده وایرلس با پشتیبانی فاصله بالا به بازار رفتم . چند مدل مختلف پیشنهاد شد اما کمی گیج شدم متاسفانه اطلاعاتم کافی نیست . برام سوالاتی پیش اومده که امیدوارم دوستان بتونن کمک کنند .

اولا اینکه محیط حالت روستایی داره یعنی خانه های ویلایی کوچک در کنار یکدیگر هستند و تعدادی درختان کاج نیز در مسیر هستند .

روتر از نوع Outdoor هست روی فرکانس N در ارتفاع حدود 30 متری قرار گرفته . تا فاصله ی 50 متری نیز می شه انتظار سرعت مناسب 130 Mbps ذاشت .

فاصله از اکسس پوینت حدود 500 متر هست .

فروشنده اول یه مدل دو آنتنه رو معرفی کرد ( TP-link بود مدل دقیقش یادم نیست ولی اطلاعاتی که یادمه دو آنتنه 5 DBi omni directional و توان 400 میلی وات بود ) گفت اگر کنار پنجره قرار بگیره احتمالش هست بتونه به اکسس پوینت متصل بشه .

دو مدل دیگه هم معرفی کرد اولیش گیرنده Outdoor مدل Alfa Tube U N بود که توان خروجیش 1000 میلی وات بود ( 30 DBm ) و یه آنتن 9 DBi omni directional نیز بر روی اون قرار گرفته بود . گفت که به راحتی شعاع یک کیلومتری نیز جواب می ده . البته این مدل رو توی مغازه داشت .

مدل دوم نیز از خانواده Alfa بود البته از نوع Indoor . مدل AWUS036NH که البته موجود نبود . توان خروجی 2000 میلی وات ( 33 DBm ) و یه آنتن 5 Dbi Omni Directional داشت .

هر دو مدل قابلیت تعویض آنتن رو دارند .

نظر خودم روی مدل اولی هست . چون قابلیت نصب به صورت Outdoor رو نیز داره و می شه تاثیر عوامل محیطی رو کمتر کرد . اما مشکل اساسی اینه که احتمال سرقت قطعات در منطقه ما بالاست ! لذا یه جورایی نکته منفی مهمی برای بنده محسوب می شه و احتمال داره به جای نصب مودم در بیرون اونو در خود ساختمان نصب کنیم . از اون طرف مدل دوم هر چند جمع و جور تره و احتمال سرقت بسیار پایین اما با توجه به اینکه به صورت معمول قراره توی ساختمان استفاده بشه می ترسم برد و قدرت و کیفیت مناسب رو برقرار نکنه . به هر حال می تونیم این مشکل رو با قرار دادن مودم در کنار پنجره کاهش بدیم و مزیتش قابلیت حمل راحتتره . ( قراره در کنار لپ تاپ استفاده بشه )

حال با توجه به موارد گفته شده کدوم مدل رو پیشنهاد می کنین ؟

سوال بعدی : تاپیک آموزش وایرلس رو تو همین انجمن خوندم نوشته بود Gain آنتن برای ارسال و دریافت برابر هستش . آیا این امکان وجود داره این دو مودم رو به وسیله ی نرم افزار ها تبدیل به یک AP و یا Wifi Extender با رنج بالا کرد تا سایر کاربران نیز بتونن استفاده کنند ؟ ( شدنیش که می شه ! فقط می خواستم ببینم مثلا یه شبکه ad hoc ایجاد کرد که بتونه شعاع متوسط 200 متری رو پوشش بده ؟ ) و در صورت امکان کدوم مدل مناسب تره ؟ ( صرف نظر از آنتنتش چون احتمالا اگر مدل دوم خریداری بشه یه آنتن 8 DBi نیز روش نصب می شه )

سوال بعدی باز هم در مورد Gain این دو مدل هست . آیا امکان داره AP ها با قدرت ضعیف تر رو نیز در فاصله مناسب تر دریافت کنه ؟ ( مثلا فرض کنیم یه فردی با گوشیش یه Hotspot ایجاد کرده و در فاصله 200 متری هست . آیا امکان اتصال وجود داره ؟ )

و سوال آخر در مورد مودم دومی هست : آیا امکان نصب آنتن های Omni Directional موجود در بازار روی این مدل هست ؟ به عنوان مثال یه 8 DBi حدود 40 تومن قیمت داره آیا به نظرتون می شه روی این مدل نصب بشه ؟

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: محمد نحوی

عضو عادی
    نوشته
    948
    سپاسگزاری شده
    1187
    سپاسگزاری کرده
    950
    نوشته های وبلاگ
    3
    اگر من درست متوجه شده باشم شما میخواید از یک فرستنده وایرلس که توی باند 2.4 گیگاهرتز کار میکنه استفاده کنید

و بهش متصل بشید . اگر باندش 2.4 هستش من به شما sxt Lite 2 رو پیشنهاد میکنم که حدود 200 تومن هزینه اش هستش

یا اینکه از SXT G2hnd استفاده کنید که هم اکسس پوینت هستش و هم می تونه به حالت ریپیتر ازش استفاده کنید

امیدوارم که منظور سوال شما همین بوده باشه

hayyan سپاسگزاری کرده است.

خواننده
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    3
    بله در فرکانس 2.4 GHz هست . البته بنده منظورم این بود یه گیرنده مناسب داشته باشم که بتونه فاصله حدود 500 متری رو با شرایط جغرافیایی گفته شده پشتیبانی کنه . ( یک روتر در فاصله 500 متری نصب شده می خوایم بهش متصل بشیم . دنبال گیرنده مناسب بودیم )

سوال دوم و سوم نیز حالت Optional داشت و بیشتر برای محکم کاری ! بود . چون زندگی خوابگاهی ! هست و می خوایم اگر شد برای ایجاد یه شبکه کوچک برای بازی های تحت شبکه باشه .

عضو عادی
    نوشته
    948
    سپاسگزاری شده
    1187
    سپاسگزاری کرده
    950
    نوشته های وبلاگ
    3
    نوع رادیو فرستنده رو لطفا بفرمایید که چه برندی هستش و چه مدلی . اگر مشکل هزینه ندارید همون SXTG2HND

مناسب هستش البته به شرطی که به صورت out door استفاده بشه. اون رادیویی هم که گفتم قیمتش حدود 300

تومن هستش

خواننده
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    3
    با تشکر .

متاسفانه به روتر دسترسی ندارم . اما با توجه به مک آدرس و اینکه تجهیزات اخیرا خریداری شدند و با توجه به شکل ظاهریش و سایر قطعاتش مثل منبع تغذیه فکر کنم این مدل باشه :
    کد:
    http://routerboard.com/RBGroove52HPn
    --------------------------

البته باز هم تاکید می کنم بنده نیاز به یه گیرنده ( کارت شبکه ) قابل حمل که قابلیت اتصال از طریق USB به لپ تاپ رو داشته باشه دارم . برای همین اون دو مدل برای فاصله ای که خواستم بهم پیشنهاد شد .

---------------------------
    اگر نیاز به توضیحات تکمیلی بود این خطوط رو اضافه می کنم :

داشنگاه ما در خارج از شهر قرار گرفته و محیط تقریبا روستایی مانند داره . همچنین خوابگاه ها نیز در محیط خود دانشگاه و دورتر از ساختمان های آموزشی قرار گرفته اند . خوابگاه ها به صورت ساختمان های ویلایی مجزا و کوچک در کنار هم هستند ( مثل یک روستا )
    برای دسترسی به اینترنت و شبکه داخلی دانشگاه از AP های مجزا استفاده شده که همگی از خانواده Routerboard با کانفیگ IBSng/Microtik Hotspot هستند . ( البته تمامی AP ها به یک سرور متصل می باشند )

در محیط خوابگاه ها 4 عدد AP مجزا قرار گرفته اند که متاسفانه کیفیت لازم رو برای ارتباط ندارند و حتی در صورتی که زیر دکل هم قرار بگیریم باید با کلی امید و آززو و سلام و صلوات و دعا و بد و بیراه گفتن به مسولین دانشگاه ! انتظار اتصال رو داشته باشیم !!! حتی در صورت اتصال و استفاده از شبکه داخلی باز هم سرعت افت و خیز بالایی داره . برد هر کدام هم حدود 60 متر هست .

در محیط آموزشی دانشگاه حدود 6 عدد AP مجزا قرار گرفته اند که مشکلات AP های خوابگاه رو ندارند و به راحتی و بدون افت سرعت می تونیم به اون متصل بشیم . ولی مشکل اینه که برد مناسبشون هر کدوم حدود 50 متر بیشتر نیست .

هدف اصلیمون اینه که یه گیرنده مناسب USB پیدا کنیم که بتونه به AP های محیط آموزشی متصل بشه . با فروشنده که صحبت کردم اون دو مدلی که توی پست اولم گفتم پیشنهاد کرد . هر چند هدفمون این نیست که از گیرنده برای استفاده به عنوان Wifi extender استفاده کنیم ولی برام سوال پیش اومد که آیا می شه از اون برای Wifi extender در رنج مناسب استفاده کرد ؟ و اگر بخوایم برای برخی کارها مثل بازی های شبکه ای اونو تبدیل به AP کنیم آیا می شه انتظار پوشش ماکزیمم 200 متری رو داشت ؟ ( البته مقدار ماکزیمم رو گفتم اگر بخوایم برای این کار استفاده کنیم فاصله حدود 50 متر بیشتر نیست ) . و آیا اگر دوستمون با لپ تاپ یا گوشیش یه شبکه Ad Hoc ایجاد کرد آیا در فاصله ماکزیمم 200 متری با این گیرنده ها قابلیت اتصال وجود داره ؟

باز هم تاکید می کنم هدف فقط اتصال به AP در فاصله حدودی 500 متری هست .

ویرایش توسط hayyan : 2014-10-03 در ساعت 02:24 PM

عضو عادی
    نوشته
    948
    سپاسگزاری شده
    1187
    سپاسگزاری کرده
    950
    نوشته های وبلاگ
    3
    این دو مدلی که من پیشنهاد دادم هیچکدوم قابل حمل نیستند . فکر میکنم همون الفا مناسب باشه البته من استفاده نکردم

اما دوستان خیلی ازش تعریف می کردند . در ضمن اگر فرستند به درستی تنظیم نشده باشه یا کیفیت مناسبی نداشته باشه

و ... باز هم نتیجه خیلی امیدوار کننده نخواهد بود . راستی میشه بفرمایید دانشگاه شما توی کدوم شهر واقع هستش؟

خواننده
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    3
    با تشکر . دانشگاه علوم و تحقیقات فارس . می تونین توی گوگل مپ سرچ کنین اگر به درک بهتر شرایط کمکتون می کنه .
    البته فرستنده توی محیط آموزشی کیفیت مناسبی داره برای همین می خوایم به اون متصل بشیم

ویرایش توسط hayyan : 2014-10-03 در ساعت 08:16 PM

کلمات کلیدی در جستجوها:

آنتن های omni یا outdoor چی هستن ؟

اکسس پوینت با برد 200 متر

برچسب برای این موضوع