نمایش نتایج: از شماره 1 تا 12 از مجموع 12
سپاس ها 3سپاس
  • 1 توسط mjtbfrh
  • 2 توسط M-r-r

موضوع: چند سوال درباره راه اندازی شبکه کافی نت (فنی، هزینه)

نام حقيقي: IT Pro

عضو عادی شناسه تصویری IT_Pro
    نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32

چند سوال درباره راه اندازی شبکه کافی نت (فنی، هزینه)

سلام دوستان، امیدوارم خوب باشید.

یکی از آشنایان قراره یه کافی نت بزنه و من قراره کارای شبکه اش رو انجام بدم.

درباره دوتا موضوع سوال دارم. امیدوارم دوستان کمکم کنند. یکی نحوه اشتراک اینترنت و دیگری هزینه راه اندازی.

الف) نحوه اشتراک اینترنت:
    میخوام اینترنت طوری به اشتراک گذاشته بشه که بشه حداکثر کنترل و نظارت رو اعمال کرد. مثل نظارت بر ترافیک مصرفی کل شبکه. سه راه مد نظرم هست:

1) مودم رو در حالت pppoe تنظیم کنم و به سویچ وصلش کنم و Gateway کلاینت ها رو آیپی مودم بدم. خوبیش اینه
    که در صورت خرابی سرور شبکه مشکلی پیدا نمیکنه. فکر میکنم نشه که پهنای باند مصرفی کاربران رو نظارت کرد؟ درسته؟
    2) یه کارت شبکه اضافه برای سرور بگیرم، یه کارت شبکه سرور رو به مودم و دیگری رو به سویچ وصل کنم. مودم رو
    در حالت bridge تنظیم کنم و یک کانکشن در سرور بسازم و اون رو Share کنم(یا حالت pppoe بگذارم) و Gateway
    سرور رو آیپی مودم و Gateway کلاینت ها رو آیپی سرور بدم. خوبیش اینه که میشه ترافیک مصرفی رو در سرور دید
    و عیبش هم وابستگی اینترنت کل شبکه به سروره.
    3) مودم و سرور و همه کلاینت ها رو به سویچ وصل کنم. مودم رو در حالت pppoe یا bridge (با ساختن کانکشن و

Share کردن اون) تنظیم کنم و Gateway سرور رو آیپی مودم و Gateway کلاینت ها رو آیپی سرور بدم. دقیقا شبیه
    حالت شماره 2، با این تفاوت که سرور فقط یه کارت شبکه داره.

بین این سه، شما کدوم حالت رو پیشنهاد میکنید؟
    حالت 2 و 3 بجز نیاز اضافه به کارت شبکه، فرق دیگری هم دارند؟

ب) هزینه ها:
    هزینه دستمزد راه اندازی شبکه حدودا چقدره؟ چند تاپیک و فایل دیدم که مربوط به صنف رایانه استان های مختلف بودن و

کلی هم با هم فرق داشتن. میخواستم بدونم عرف دستمزد چقدره برای این کارها:
    - پرس هر سوکت
    - پانچ هر Keystone
    - هر متر داکت کشی
    - هر متر کابل کشی
    - نصب سویچ
    - تنظیم ویندوز کلاینت ها برای شبکه و نصب برنامه مدیریت (مثل EasyCafe)
    - تنظیم ویندوز سرور برای شبکه و نصب برنامه مدیریتی (مثل EasyCafe) و تنظیم چاپگر شبکه و ...
    - هزینه پشتیبانی
    و دیگر کارهایی که لیست نشده!

ببخشید که سرتون رو درد آوردم.
    منتظر کمک دوستان هستم.
    پیشاپیش ممنون!

موضوعات مشابه:

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    اگر كسي كمك كنه ممنون ميشم!

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    آیا پیش از پرسش، جستجو هم کرده اید ؟

Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نام حقيقي: mo

عضو غیر فعال
    نوشته
    16
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    4
    در مورد قسمت اول سوالت
    اگه مي خواي كنترل كامل داشته باشي از حالت دوم استفاده كن اما اگه فقط مي خواي اطلاعات داشته باشي ازحالت 1 استفاده كن حالت 3 به نظر بنده مشكل خواهد داشت
    حالت 2و 3 در سرعت انتقال بسيار تفاوت دارند مخصوصا براي كافي نت
    عرف براي شهرستان باتهران متفاوته بايد بگي براي كجا و اگر تهرانه كدام محله كه من بهت بگم
    تعداد سيستم ها رو هم بگو

IT_Pro سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    آیا پیش از پرسش، جستجو هم کرده اید ؟
    بله دوست عزيز! سرچ كردم و تاپيك هايي كه در مورد راه اندازي كافي نت بود رو ديدم. ولي مطالب به صورتي كه ميخواستم نبود، مثلا در مورد به اشتراك گذاري اينترنت، خيلي ها از حالت 1 و تعدادي هم از حالت 2 استفاده ميكنند. اما مقايسه اي بين اين دو حالت + حالت شماره 3 نديدم! براي همين از دوستان كمك خواستم! ضمن اينكه سوالم رو طوري طرح كردم كه دوستان با توجه به تجربه شون جواب بدن. در مورد تعرفه ها هم كه توضيح دادم.

در مورد قسمت اول سوالت
    اگه مي خواي كنترل كامل داشته باشي از حالت دوم استفاده كن اما اگه فقط مي خواي اطلاعات داشته باشي ازحالت 1 استفاده كن حالت 3 به نظر بنده مشكل خواهد داشت
    حالت 2و 3 در سرعت انتقال بسيار تفاوت دارند مخصوصا براي كافي نت
    عرف براي شهرستان باتهران متفاوته بايد بگي براي كجا و اگر تهرانه كدام محله كه من بهت بگم
    تعداد سيستم ها رو هم بگو
    ميتونيد در مورد مشكل حالت 3 توضيح بديد؟ چون در اين فروم ديدم جايي نوشته بود اين حالت هم ميشه! آيا سرعت انتقالي كه گفتيد كمتره، در حالت 3 هست؟ چه مقدار تفاوت داره؟ اگه توضيح بديد ممنون ميشم.
    در مازندران هستم كه سايت نظام صنفي هم تعرفه اي نذاشته!
    تعداد سيستم ها هم يك سرور، 5 كلاينت، براي دو تا لپ تاپ هم ميخوايم ميز و كابل بذاريم.
    از توجه دوستان ممنونم.

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    همچنان منتظرم!

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    بايد باور كنم هيچ كسي از كاربراني كه در فروم حضور دارند، هنوز شبكه راه اندازي نكردند و عرف هزينه ها رو نميدونن؟ و در مورد نحوه به اشتراك گذاري اينترنت هم چيزي نميدونند؟
    يا اينكه كسي نميخواد جواب بده؟

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    دوستان خواهش ميكنم اگه چيزي ميدونين من رو هم بي نصيب نذارين.

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    کسی نبود؟

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    up ...

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    الف) نحوه اشتراک اینترنت:
    میخوام اینترنت طوری به اشتراک گذاشته بشه که بشه حداکثر کنترل و نظارت رو اعمال کرد. مثل نظارت بر ترافیک مصرفی کل شبکه. سه راه مد نظرم هست:
    1) مودم رو در حالت pppoe تنظیم کنم و به سویچ وصلش کنم و Gateway کلاینت ها رو آیپی مودم بدم. خوبیش اینه
    که در صورت خرابی سرور شبکه مشکلی پیدا نمیکنه. فکر میکنم نشه که پهنای باند مصرفی کاربران رو نظارت کرد؟ درسته؟

در صورتی که از این روش استفاده کنید، مزیت همانیست که عرض کرده اید، اما عیب اصلی این است که هیچ نظارتی بر روی پهنای باند نمیتوانید داشته باشید. مگر استفاده از ابزار های Server/client و مشابه آن (نظیر bandwidth controller) .

2) یه کارت شبکه اضافه برای سرور بگیرم، یه کارت شبکه سرور رو به مودم و دیگری رو به سویچ وصل کنم. مودم رو
    در حالت bridge تنظیم کنم و یک کانکشن در سرور بسازم و اون رو Share کنم(یا حالت pppoe بگذارم) و Gateway
    سرور رو آیپی مودم و Gateway کلاینت ها رو آیپی سرور بدم. خوبیش اینه که میشه ترافیک مصرفی رو در سرور دید
    و عیبش هم وابستگی اینترنت کل شبکه به سروره.

میشه از ابزار های مجزا مثل Mikrotik Router Board ها هم استفاده کرد. وابستگی شبکه به این ابزار خواهد بود، اما این ابزار با پایداری فوق العاده بالایی که دارد، بروز مشکلات را به 0% نزدیک میکند.

3) مودم و سرور و همه کلاینت ها رو به سویچ وصل کنم. مودم رو در حالت pppoe یا bridge (با ساختن کانکشن و
    Share کردن اون) تنظیم کنم و Gateway سرور رو آیپی مودم و Gateway کلاینت ها رو آیپی سرور بدم. دقیقا شبیه
    حالت شماره 2، با این تفاوت که سرور فقط یه کارت شبکه داره.

این روش هم میشه استفاده کرد، اما اتصال مودم به سوییچ، میتونه مشکل ساز باشه.

بین این سه، شما کدوم حالت رو پیشنهاد میکنید؟
    حالت 2 و 3 بجز نیاز اضافه به کارت شبکه، فرق دیگری هم دارند؟

در کل، پیشنهادی که در پشت حالت دوم رو دادم بهتون میدم. از یک Mikrotik استفاده کنید. یک روتر برد 750 معمولی، 5 کارت شبکه مجزا دارد، امکانات فوق العاده زیادی دارد. راه اندازی آن ساده و نگهداری از آن هیچ هزینه ای ندارد . قیمت آن حدود 60 هزار تومان خواهد بود و چگونگی پیکربندی آن در انجمن توضیح داده شده و تقریبا اکثریت دوستان با میکروتیک آشنایی خوبی دارند.

علاوه بر اینها، میتونید سرویس های دیگه ای هم با میکروتیک راه اندازی کنید، محدودیت حجم و پهنای باند هم اعمال کنید.

ب) هزینه ها:
    هزینه دستمزد راه اندازی شبکه حدودا چقدره؟ چند تاپیک و فایل دیدم که مربوط به صنف رایانه استان های مختلف بودن و
    کلی هم با هم فرق داشتن. میخواستم بدونم عرف دستمزد چقدره برای این کارها:
    - پرس هر سوکت
    - پانچ هر Keystone
    - هر متر داکت کشی
    - هر متر کابل کشی
    - نصب سویچ
    - تنظیم ویندوز کلاینت ها برای شبکه و نصب برنامه مدیریت (مثل EasyCafe)
    - تنظیم ویندوز سرور برای شبکه و نصب برنامه مدیریتی (مثل EasyCafe) و تنظیم چاپگر شبکه و ...
    - هزینه پشتیبانی
    و دیگر کارهایی که لیست نشده!

هزینه راه اندازی شبکه، تقریبا یه مورد توافقی هست تا تعاونی !
    در کل، هزینه کابل کشی و داکت کشی، بدون احتساب هزینه ماده خام (کابل و داکت) در شرایط معمولی هر متر 250 محاسبه میشه. نصب هر سوکت بدون هزینه سوکت 200 و نصب keystone بدون کیستون، 500 محاسبه میشود .
    نصب سوییچ رو اتحادیه شیراز، 25 هزار در نظر گرفته، که متاسفانه یه قیمت پرت هست ! سوییچ که نصب نداره !
    تنظیمات هر سیستم هم بسته به اموری که انجام میدین (نصب ویندوز، درایور ها و...) از 5000 تا 15000 متغیر خواهد بود.
    نصب سرور با تمامی متعلقات رو روی 25 تا 35 میتونید در نظر بگیرید.
    هزینه پشتیبانی رو 20% کل در نظر بگیرید.
    ممکنه مجبور باشید برای مدتی، حداقل تا آموزش کامل مسئول اون واحد، مجبور باشید یک روز در میان ! به اونجا سر بزنید.

IT_Pro و 01Rasool10 سپاسگزاری کرده‌اند.
    Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    خيلي خيلي ممنونم از توضيحات كاملي كه داديد!
    پس فكر كنم براي مقرون به صرفه بودن، راه اول بهتر باشه (با نصب نرم افزارهاي لازم)
    استفاده از ميكروتيك هم پيشنهاد جالبي بود! سعي ميكنم روش بيشتر مطالعه كنم.
    بابت هزينه ها هم ممنون!

کلمات کلیدی در جستجوها:

http://forum.persiannetworks.com/f25/t36862.html

هزینه تاسیس کافی نت

راه اندازی کافی نت

هزينه راه اندازي كافي نت

تنظیمات easycafeراه اندازی شبکه کافی نتهزینه راه اندازی گیم نتشبکه کافی نتهزینه راه اندازی ریس نتدرباره کافی نتدستمزد راه اندازی شبکههزینه شبکه کردن کافی نتشرایط راه اندازی کافی نتطریقه شبکه کردن کافی نتهزینه های راه اندازی کافی نت شبکه بین رایانه درکافی نتتنظیمات شبکه کردن کافی نتتنظیمات کافی نتشبکه کردن کافی نتهزینه های مربوط به راه اندازی کافی نتدستمزد نصب شبکههزینه راه اندازی یک کافی نتتحوه زاه اندازی ریس نتقیمت راه اندازی شبکه سازی برای کافی نتهزینه نصب شبکه

برچسب برای این موضوع