من یک چند وقت ِ خوبیه که به شدت سر اکسچنج سر کار رفتم و به قول بچه‌های گفتنی، اینقدر دهنمون رو سرویس کرده که برامون دهن نذاشته !
داستان اینه که توی یکی دو ماه اخیر یه اتفاق خیلی عجیب توی Exchange 2010 SP1 برامون میافتاد و اونم این بود که بدون اینکه سرویسی بخوابه یا مشکلی در ظاهر چیزی وجود داشته باشه،‌ اکسچنج ایمیل‌هایی که از خارج HUB سرورش به دستش میرسید رو دریافت نمیکرد !یعنی ایمیل داخل به داخل یا داخل به خارج اوکی بود ولی مثلاً‌ از گوگل بهش ایمیل نمیشد زد یا از یه SMTP‌ سرور داخلی ایمیل دریافت نمیکردو وقتی اینجوری میشد ریستارت میکردم سرور و درست میشه تا چند روز بعد همون آش و همون کاسه

سیستم هم ظاهراً‌ هیچ مشکلی نداشت و هر چی هم که این ور اونور رفتم نشد که نشد

تا اینکه بالاخره مشکل رو فهمیدم و گفتم بیام اینجا هم بذارم شاید به درد کسی بخوره !


قضیه اینه که اگر درایو C ویندوزی که رول Hub و DataBase روش نصبه کمتر از 10% جای خالی داشته باشه،‌ اکسچنج به طور اتوماتیک درگاه دریافت ایمیل رو از بیرون میبنده !!!
جالبه که درایوهای DataBase و Log اون بالای 60% خالی بود که ایشون به این چیزا کاری نداره! فضای خالی کمتر از 10% بشه،‌همه چی تعطیل میشه !!!اینکه من ریستارت میکردم و حل میشد مشکل هم این بوده که مثلاً یک سری pagefile ها و چیزا موقع ریستارت پاک مشد و فضای خالی میرفت بالای 10% و اوکی میشد ولی دوباره برمیگشت سرجاش همه چی بعد از چند روز !


خلاصه که اینکه این رو گفتم که اگر کسی دید مشکل اینجوری داره،‌ حواسش باشه به قضیه !


موضوعات مشابه: