View RSS Feed

محمد گنجی

جلسه 23 - آشنایی با فایروال ویندوز و نکات و تنظیمات مربوط به آن – بخش اول

Rating: 12 votes, 4.67 average.
توسط - 2011-01-21 - 05:31 PM (بازدید: 8064)
  
یکی از امکانات مهم در سیستم عاملها، فایروال یا دیواره آتش و کلا مکانیسمهایی است که رایانه و اطلاعات شما را از دسترس افراد غیر مجاز مصون می دارد. به هر حال شما نیاز دارید که به دلایل و طرق مختلف با شبکه های گوناگون در ارتباط باشید و این یعنی باز بودن ارتباط و مسیر بین شما و دنیای بیرون. فایروال یک سیستم امنیتی و محافظتی است که در مرز بین شما و ارتباطات بیرونی قرار گرفته و از شما در برابر ترافیکهای غیر مجاز محافظت می نماید. فایروال میتواند نگهبان شما باشد در برابر هکرها، ویروسها، برنامه های مخرب و کلا ارتباطاتی که نباید از بیرون به سمت شما اجازه ورود پیدا نمایند. بیایید در ادامه مطالب بیشتری در خصوص فایروالها و مفاهیم مرتبط با آنها را بررسی کنیم.
فایروالها را عموما در دو دسته تنها و شبکه ای دسته بندی می کنند. در فایروالهای تنها که اصطلاحا Host-Based هم نامیده می شوند، محافظت از یک سیستم مد نظر است مانند رایانه شما و فایروال ویندوز که وظیفه مراقبت از آن را مد نظر دارد. از سوی دیگر فایروالهای شبکه ای را داریم که وظیفه آنها به مراتب سنگین تر است و باید کل شبکه را در برابر نفوذهای بیرونی محافظت نمایند. در شبکه های بزرگ این وظیفه اغلب بر دوش فایروال های سخت افزاری یا برنامه های پیشرفته ای چون Microsoft ISA Server است که البته آنها هم به سخت افزاری مناسب نیاز دارند تا بتوانند از عهده وظایفشان به خوبی برآیند.
گمان نکنید که چون از رایانه شخصی خود در خانه استفاده می کنید و به شبکه ای متصل نیستید این مباحث در مورد شما موضوعیت ندارد چرا که شما با بزرگترین و خطرناکترین شبکه یعنی شبکه جهانی اینترنت سر و کار دارید.

حال بیایید به سراغ سیستم عامل مورد بحث خود یعنی ویندوز XP برویم و ببینیم فایروال در این سیستم عامل چگونه قابل تنظیم و بهره برداری است.
فایروال در ویندوز XP یک فایروال Host-Based یا تنها و Stateful است. من ترجمه خوبی برای این کلمه در ذهنم نیامد اما در ادامه مفهوم آن را شرح خواهیم داد. دوستان هم اگر کلمه مناسبی به ذهنشان رسید بفرمایند. فایروال ویندوز جلوی تمام ترافیک بیرونی به سمت داخل را می گیرد مگر اینکه یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

- ترافیک درخواست شده باشد، بدان معنا که ترافیک و بسته هایی که از سمت بیرون می خواهند به سیستم وارد شوند توسط خود سیستم درخواست شده اند. مثلا صفحه اینترنتی باز شده و سایت خاصی درخواست شده است وحال این ترافیک باید از سمت سایت سرور مورد نظر به داخل سیستم بیاید

- ترافیک تعیین شده: ترافیکی که خود شما تعیین کرده اید و از فایروال خواسته اید به آن اجازه عبور بدهد. مثلا بسته های مربوط به Remote Desktop که در درسهای پیش از آن صحبت کردیم (به شرطی که شما به پورت مورد نظر دسترسی داده باشید و در واقع آن را جزو استثناهای فایروال تعریف کرده باشید.)

فایروال ویندوز دارای ویژگیهایی است که برخی از آنها را در ادامه بررسی میکنیم:

- فایروال ویندوز به صورت پیش فرض برای همه اتصالات شبکه ای (Network Connections) فعال است.

- دارای قابلیت تعریف استثناست یعنی میتواند به آن فرمان دهید که برخی پورتها و برنامه ها را نادیده بگیرد و اجازه ارتباط آنها بادنیای بیرون را صادر کند. این استثناها میتواند برای هر اتصال به صورت جداگانه تعریف شود.

- میتوان اجازه ترافیک را برای محدوده ای از رایانه ها که با آدرس IP خود تعریف میشوند، صادر کرد.

- میتوان فایروال را برای هر اتصال به صورت جداگانه فعال یا غیر فعال کرد که این اتصالات شامل Dial-Up، Wireless، LAN و هرگونه ارتباط شبکه ای دیگر است.

- میتوانید گزارشی از وقایع و رخدادهای امنیتی مربوط به فایروال را تهیه و فعالیتهای آن را به دقت بررسی کنید.

- فیلترینگ Stateful را در زمان شروع به کار ویندوز انجام میدهد و بنابراین سیستم میتواند وظایف شبکه ای مانند ارتباط با DNS و DHCP را انجام دهد.

فعال یا غیر فعال کردن فایروال ویندوز برای همه اتصالات
اول از همه به یاد داشته باشید تنها کسانی میتوانند فایروال ویندوز را پیکربندی کرده و در آن تغییرات دهند که عضو گروه Local Administrators باشند.
برای فعال یا غیر فعال کردن فایروال به صورت کلی و برای همه اتصالات از طریق زیر عمل کنید.
منوی Start – Control Panel – Network and Internet Connections – Windows Firewall
در برگه General میتوانید از On و Off برای فعال و غیر فعال کردن فایروال استفاده کنید.اگر خواستید فایروال فقط در مورد برخی از اتصالات فعال یا غیر فعال باشد باید به طریق زیر عمل نمایید.

به همان آدرس بالا بروید و این بار برگه Advanced را برگزینید.
حال اتصالات نشان داده شده در کادر پایین را مشاهده میکنید که میتوانید برای فعال کردن فایروال برای هر کدام از آنها تیک مربوطه را بزنید.فعال کردن ثبت رخدادهای فایروال و مشاهده آنها (Security Log)
شما میتوانید اطلاعات بسیار خوبی در خصوص رخدادهای فایروال و ارتباطات برقرار شده یا ارتباطاتی که از برقراری آنها جلوگیری شده کسب نمایید. بدین منظور طبق روش زیر عمل کنید.

در همان آدرس در برگه Advanced به سراغ Setting و Logging Options بروید و تنظیمات دلخواه را انجام دهید.

گزینه Log Dropped Packets درخواستهای نفی شده را لاگ میکند.

گزینه Log Successful Connections ارتباطات برقرار شده را ثبت میکند.همانگونه که میبینید ثبت رخدادهای فایروال به صورت پیش فرض غیر فعال است و باید آن را فعال کنید.

ضمنا مسیر پیش فرض فایلی که رخدادها را نگهداری میکند در %systemroot% و فایل pfirewall.log است و در نهایت اینکه حداکثر حجم تعیین شده پیش فرض آن 4 مگابایت می باشد.
در جلسه بعد فایل لاگ ذکر شده را با دقت بیشتری بررسی میکنیم و ادامه مباحث مربوط به فایروال را پیگیری خواهیم نمود.

موفق باشید.
isfahany، milad0000، peyman_tbz و 7 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
Attached Thumbnails پیوست

Updated 2011-01-21 at 05:46 PM by th95

دسته ها
Windows Server

نظر

 1. شناسه تصویری Jalilzadeh
  مرسی خیلی عالی بود.
  joodi سپاسگزاری کرده است.
 2. شناسه تصویری Hanif
  ممنونم برادر
  عالی بود
 3. شناسه تصویری arash3400
  ممنون از وقتي كه ميذاريد
 4. شناسه تصویری eng_amir68
  آقای گنجی خیلی کارت درسته.مرسی
 5. شناسه تصویری erfan_net
  تو این هوای سرد با این مطالب داغتون گرممون کردی.ممنون
 6. شناسه تصویری mef
  دوست عزیز سلام
  ممنون که زحمت تهیه این مطالب رو کشیدید امیدوارم همیشه موفق باشید ضمنا اگه بتونید مطالب رو به شکل pdf پیوست کنید به مطالب واقعا عالی می شه .
 7. شناسه تصویری mef
  ببخشید یه چیزی رو یادم رفت بپرسم
  اموزش های قبلی (جلسه 1 تا جلسه 21) کجاست پیداش نکردم ؟!!!!!
 8. شناسه تصویری m-hosseini
  سلام خسته نباشید آقای گنجی.من متصل پیگیر مطالب تون هستم.واقعا مطالب عالی هست ادامه بدین.تعداد مطالعه کننده ها خیلی بیشتر از اینهاست به سپاس ها توجه نکنید.با تشکر
 9. شناسه تصویری azad nk
  ممنونم خیلی عالی و مفید بود
 10. شناسه تصویری alireza155
  با سلام باید بگم خیلی عالی بود واقعا استفاده کردم مرسی موفق باشی هر روز بهتر از دیروز
 11. شناسه تصویری rnds2011
  moteshakeram
 12. شناسه تصویری itpirooz
  nice in web
  عالی بود . ولی ادامه این مبحث به کجا میرسه. آیا توضیحاتی در مورد باز یا بستن پورتها در فایروال موجود هست؟ممنون میشم اگه جوابتون مثبت بود اونو توضیح بدید.
 13. شناسه تصویری arasharash
  بسیار مفید و کارامد بود ممنون
 14. شناسه تصویری Farzin
  آقای گنجی عزیز
  بسیار عالی
  دست شما درد نکند
 15. شناسه تصویری miladam
  باسلام خدمت آقی گنجی عزیز دست شما درد نکنه از اینکه این مطالب رو در اختیار ما قرار میدید
  یه سوال که اینجا بوجود آمده آیا این روش نیز مانند آنتی ویروس eset در قسمت tools وبعد log files ویروس های موجود رو قرنطینه میکنه، همچنین قابلیتی رو داره؟
 16. شناسه تصویری joodi
  سلام
  خیلی مفید بود
  مرسی
 17. شناسه تصویری ask1
  سلام جناب گنجی
  خسته نباشید. آقا بسیار بسیار ممنونم از زمانی که گذاشتین و میذارین. واقعا استفاده میبریم.