نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 از مجموع 3
سپاس ها 3سپاس

موضوع: آموزش کامل FTP

  
 1. #1
  نام حقيقي: sayeda

  عضو غیر فعال
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  mash
  نوشته
  8
  سپاسگزاری شده
  0
  سپاسگزاری کرده
  3

 2. #2
  نام حقيقي: وحید

  عضو عادی شناسه تصویری vahid_el
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  Unlimited Sky
  نوشته
  121
  سپاسگزاری شده
  102
  سپاسگزاری کرده
  24
  دوست عزیز این. دانلود کن
  http://dl.takbook.com/book/ebook3497...kbook.com).exe
  این مقاله رو هم بخون خیلی کامله: (از آرشیو مجله رایانه خبر به نشانی ماهنامه تخصصي رايانه‌خبر - راه‌اندازي FTP Server)
  اشاره :
  به عنوان يك كاربر خانگي ممكن است بارها برايتان پيش آمده باشد كه بخواهيد تعدادي از فايل‌هاي خود را در مدت زماني نامحدود در دسترس ديگران قرار دهيد اما به دلايلي نمي‌خواهيد كه پوشه Share شده‌اي درسيستم‌تان وجود داشته باشد و يا شايد يك مدير سيستم هستيد كه دفاتر متعددي در نقاط مختلف شهر يا كشور داريد و استفاده از فايل‌هاي مشتركي براي همه دفاتر الزامي‌به نظر مي‌رسد اما حجم و محدوديت هاي شبكه امكان ارسال آنها را با پست الكترونيكي فراهم نمي‌كند؛ اصلاً شما مي‌خواهيد اين دسته از فايل‌ها هميشه در يك جاي ثابت براي دريافت در دسترس باشند و دائم مجبور نباشيد براي تك تك دفاتر آنها را ارسال كنيد. يك راه حل ساده ، سريع و قديمي‌براي اين كار راه اندازي يك FTP Sever است. شما مي‌توانيد بر روي ويندوز XP Professional خانگي خود يا يكي از سرورهاي محل كار به سادگي و در عرض چند دقيقه يك سرويس انتقال فايل راه اندازي كنيد. با ما باشيد تا در انتهاي مقاله شما هم يك FTP Server داشته باشيد.پروتكل FTP يا File Transfer Protocol يكي از پروتكل‌هاي لايه كاربرد (Application) در معماري TCP/IP است كه مسئوليت انتقال فايل‌ها را تحت شبكه بر عهده مي‌گيرد، برنامه سرويس دهنده FTP از پورت TCP شماره 20 يا 21 استفاده مي‌كند كه با استفاده از پروتكل TCP اقدام به انتقال فايل بين سيستم هاي مبتني بر ويندوز و يك سرويس دهنده FTP ويندوزي مي‌كند. با اينكه برخي از توانائي‌هاي اين سرويس توسط سرويس وب (www) نيز ارائه مي‌شود اما هنوز استفاده از سرويس FTP رواج دارد. به طور كلي به علت مسايل امنيتي سعي مي‌شود كه امكان ارسال فايل توسط همه كاربران غير ممكن گردد و تنها عده خاصي با داشتن كلمه و رمزعبور قادر به ارسال فايل بر روي FTP Server باشند.


  يك FTP Server مي‌تواند سرويس دهنده‌اي بسيار كارآمد باشد در عين اينكه عدم نظارت و كنترل آن ممكن است نقطه ضعفي براي سيستم به شمار آيد.
  FTP با شماره پورت 21 ، يك پروتكل قديمي ‌است و كاربرد آن به زماني بر مي‌گردد كه استفاده از پورت 80 (WEB) نيز چندان فراگير نشده بود. زماني مي‌توان از يك کامپيوتر (با سيستم عامل XP ، 2000 يا 2003) خدمات FTP دريافت نمود كه اين سرويس روي آن سيستم عامل فعال شده باشد يعني يك FTP Server روي سرور مورد نظر در حال كار باشد. بعد از برقراري ارتباط با FTP Server در حقيقت شما به يك FTP Client تبدل مي‌شويد.
  بوسيله اين پروتكل مي‌توان فايل ها را در سرويس دهنده Upload نيزكرد اما براي قرار دادن فايل در طرف سرويس دهنده بايستي هر اپراتور يك FTP Account داشته باشد كه توسط ارائه دهنده سرويس در اختيار کاربر يا همان FTP Client قرار گرفته و بوسيله آن با توجه به حق دسترسي تعيين شده مي‌توان به ايجاد ، اضافه، حذف و يا تغيير فايل‌هاي موجود در سرويس دهنده از طريق يك دستگاه ديگر بپردازد. براي Uploadكردن مي‌توان از برنامه‌هايي مانند Cute FTP ، Flash FXP ، WS FTP و ... استفاده نمود. اما در اين مقاله قصد داريم از طريق راه‌‌اندازي FTP Server اين کار را آموزش دهيم.

  راه اندازي FTP Server
  نصب سرويس FTP
  سرويس FTP يكي از سرويس‌هاي ارائه شده به همرا IIS(Internet Information Services) است كه به طور پيش فرض در تمام سيستم عامل‌ها غيرفعال است پس بايستي آن را نصب و فعال كرد.
  براي اين منظور مراحل زير را طي كنيد:
  Control Panel را باز وAdd or Remove Program را انتخاب نماييد. در پنجره باز شده از قسمت سمت چپ، بر روي آيکون Add/Remove Windows … را كليك كنيد.

  پس از چند لحظه انتظار پنجره مربوطه ظاهر مي‌شود در ليست Component (مانند شكل 1) در مربع كنارIIS تيك بزنيد بدون اينكه با زدن Next به مرحله بعد برويد، دكمه Details را انتخاب كنيد.


  شکل 1
  IIS شامل چندين سرويس است كه يكي از آنها FTPاست و چون هدف ما تنها نصب FTP است پس در پنجره Details در ابتدا تيك كنار همه گزينه‌ها را برداشته و فقط گزينه Service (FTP) File Transfer Protocol را انتخاب کنيد كه طبق شكل 2 به همراه آن ، دو سرويس ديگر نيز فعال مي‌شود. تغييري در اين تنظيمات ندهيد؛ Ok را بزنيد و با بازگشت به صفحه قبل Next را انتخاب كنيد.
  شکل 2
  در اينجا نصب سرويس شروع مي‌شود. در اواسط روند نصب، از شما درخواست CD ويندوز مي‌شود.پس از قراردادن CD و نصب فايل‌هاي مورد نياز ، سرويس FTP بر روي كامپيوتر فعال مي‌گردد.
  قراردادن فايل‌ها بر روي FTP Server
  با طي شدن مراحل بالا اكنون سيستم به يک FTP Server تبديل شده است براي قراردادن فايل‌هاي مورد نظرتان ، پوشه خاصي در نظر گرفته شده است كه هر چيزي كه در اين پوشه قرار گيرد سرويس دهنده آن را در ليست فايل‌ها و پوشه هاي
  FTP Server قرار مي‌دهد.
  همانطور كه در شكل 3 و 4 مشاهده مي‌كنيد به محض نصب FTP Server يك پوشه در درايو C كامپيوتر ايجاد مي‌شود كه Inetpub نام دارد . درون اين پوشه نيز دو پوشه ديگر به نام‌هاي ftproot و AdminScripts قرار دارد، پوشه مورد بحث ما كه محل قرارگيري فايل‌هاي FTP Server است ftproot است. حالا همه چيز آماده قرارگيري فايل‌ها است. فايل‌هايتان را در اين مكان قراردهيد، هم اكنون شما يك FTP Server آماده استفاده داريد.


  شکل 3

  شکل 4


  اتصال به FTP Server
  يقيناً يك FTP Client ابتدا بايد به FTP Server متصل گردد تا بتواند از خدمات آن استفاده كند در يك شبكه داخلي اين امر با تايپ يكي از دو نوع آدرس زير در نوار آدرس IE يا هر Web Browser ديگري مثل Mozilla ميسر مي‌شود و کاربران شبكه با داشتن IP Address يا نام كامپيوتر سرويس دهنده FTP ، مي‌توانند ليست فايل‌هاي موجود در آن را مشاهده و سپس نسبت به دريافت اقدام كنند.

  [ftp: //[FTP Server IP address
  [ftp: //[FTP Server Computer Name
  اما كاربراني وجود دارند كه مي‌خواهند از اين سرويس توسط نوع ديگري از ارتباط استفاده كنند بدين معني كه هدف آنها از راه اندازي اين سرويس دردسترس قرار دادن فايل‌هايي براي افراد خاصي است كه با اجازه آنها قادر به اتصال به سيستم باشند نحوه ساختن اين نوع ارتباط بدون نياز به اينترنت و توسط مودم صورت مي‌گيرد كه به طور كامل در شماره 9 مجله توضيح داده شده است اما به علت اينكه ممكن است برخي از خوانندگان به اين شماره دسترسي نداشته باشند اين مراحل را دوباره تكرار مي‌كنيم:
  براي اين كار دو مرحله را بايد انجام داد:
  • تنظيمات كامپيوتر مقصد و يا به عبارت ديگر كامپيوتر ميزبان (Host)
  يعنيFTP Server
  • تنظيمات مربوط به كامپيوتر ميهمان (Guest) يعني FTP Client

  الف ـ تنظيم كامپيوتر ميزبان ( Host )
  1 ـ در كنترل پانل بر روي Network Connection دوبار كليك كنيد تا پنجره مربوط به آن باز شود.
  2 ـ بر روي گزينه Create a New Connection كليك و سپس Next كنيد.
  2 ـ در پنجره Network Connection Type، ابتدا گزينه چهارم يعني
  Set up an advanced Connection را انتخاب و سپس Next كنيد( شکل 5 ) .

  شکل 5
  3 ـ گزينه Accept incoming Connections را انتخاب و سپس Next كنيد.
  4 ـ در پنجره Device for Incoming، مودم را انتخاب و سپس Next كنيد( شکل 6 ) .
  شکل 6
  5 ـ گزينه Do not allow virtual… را انتخاب و سپس Next كنيد.
  6 ـ در پنجره User Permissions نام كاربري كه مي‌خواهيد اجازه ورود به سيستم داشته باشد را وارد كنيد. براي اين كار هم مي‌توانيد يكي از Userهاي موجود را انتخاب و يا اينكه يك User جديد ايجاد نمائيد.
  براي ايجاد User جديد بر روي گزينه Add كليك و مطابق شكل 7 نام و كلمه عبور دلخواه را وارد نمائيد.
  شکل 7

  7 ـ پنجره مربوط به Networking Software را بدون تغيير Next كنيد. (توجه داشته باشيد كه مطابق شكل 8 ،هر 3 گزينه حتماً بايد تيك خورده باشند)

  شکل 8
  8 ـ در آخر بر روي Finish كليك كنيد.با انجام مراحل فوق يك Incoming Connection در ليست موجود در Network Connection ايجاد مي‌شود.
  ب ـ تنظيم كامپيوتر ميهمان ( Guest )
  1 ـ مراحل 1 و 2 قسمت (ب) را مجدداً تكرار كنيد.
  2 ـ در پنجره Network Connection Type، ابتدا گزينه دوم يعني
  Connect to the Network at my… را انتخاب و سپس Next كنيد.
  3 ـ گزينه Dial-up Connection را انتخاب و سپس Next كنيد.
  4 ـ در قسمت Company Name يك اسم دلخواه ( مثلاً To FTP Server ) وارد و سپس Next كنيد.
  5 ـ شماره تلفن مقصد را وارد و Next كنيد.
  6 ـ در آخر بر روي finish كليك نمائيد. با انجام مراحل فوق يك Connection Dial Up جديد ايجاد مي‌شود( شکل 9 ) و كامپيوتر مهمان براي وصل شدن به كامپيوتر ميزبان آماده است.


  شکل 9

  ج ـ وصل شدن به كامپيوتر ميزبان
  1 ـ دركامپيوتر ميهمان، بر روي كانكشني كه در مرحله دوم آنرا ايجاد كرديم، كليك كنيد.
  2 ـ نام كاربري ( User Name ) و پسورد ( مربوط به مرحله 6 قسمت الف ) را وارد و بر روي Dial كليك كنيد.
  3 ـ با اين عمل پس از چند لحظه كه مودم‌ها به تبادل اطلاعات مي‌پردازند،كامپيوتر ميهمان به كامپيوتر ميزبان وصل مي‌شود(‌شکل 10 ) و كاربر مورد نظر در كنار Incoming Connection نمايان مي‌شود.

  شکل 10

  اين نوع ارتباط در کاربردهائي مثل Remote Desktop Connection و File Sharing که در شماره هاي پيشين درباره آنها به طور کامل صحبت شده است نيز استفاده دارد , در اين شماره هدف ما ايجاد اين نوع Connection براي يادگيري و راه اندازي FTP است.
  همانطور که در ادامه خواهيد ديد, پس از اتصال به سرور FTP، به راحتي مي‌توانيد به نقل و انتقال فايل بپردازيد.
  اتصال و دريافت فايل از FTP Server
  در بخش اتصال به سرويس دهنده يك Incoming Connection ساخته‌ايم كه منتظر برقراري ارتباط از جانب FTP Client مي‌ماند.زمانيكه Client به سروري كه ساخته‌ايد متصل شد به راحتي با باز كردن Web Browser خود و تايپ يكي از دو عبارت
  [ftp://[IP address يا [ftp://[Computer Name در آدرس بار مي‌توانيد ليست فايل‌هاي موجود در FTP Server را ديده و هر كدام را كه مايل بوديد دريافت كند.
  IP address در فرمان فوق آيپي آدرس كامپيوتر شماست كه اگر ارتباط توسط مودم صورت گرفته باشد توسط مودم به شما اختصاص مي‌يابد و اگر تحت شبكه در حال رد و بدل كردن فايل‌ها هستيد توسط مدير سيستم به شما داده شده است مانند 192.168.0.2 و Computer Name نام كامپيوتر شماست مثل rayaneh-khabar.


  نكته: يك FTP Client براي بدست آوردن آيپي آدرس ماشين سرويس دهنده FTP ، مي‌تواند مانند شكل 11 در System Tray بر روي Connection كه ارتباط بين سرور و كامپيوتر ميهمان را ايجاد كرده ، كليك راست و Status را انتخاب نمايد. با توجه به شكل 12 در برگه Support هم آيپي آدرس خود و هم آيپي آدرس سرويس دهنده را ببيند.
  نكته: زمانيكه دو كامپيوتر از طريق مودم به يكديگر متصل شده باشند يك نوع IP استاندارد پيش فرض به صورت 169.254.z.t است كه z و t به صورت تصادفي به مودم تعلق مي‌گيرد.  شکل 11

  شکل 12


  نكته:
  نام سيستم خود را هم مي‌توانيد با كليك راست بر روي My Computer و انتخاب Properties در برگه Computer Name ببينيد و به سرويس گيرنده اعلام كنيد تا از آن استفاه كند.

  با يك مثال ادامه مي‌دهيم:
  طبق شكل 5 ما ليستي از فايل‌ها را در پوشه ftproot قرار داديم سپس با توجه به اشكال 11 و 12 آدرس سرور را با مقدار 169.254.195.157 بازيابي كرديم.
  FTP Client مورد نظر مانند شكل 13 , اين IP را در نوار آدرس مرورگر Mozilla وارد و سپس همان ليست را كه در شكل 5 وجود داشت به صورت لينك‌هاي قابل Download مي‌بيند. به همين راحتي !!

  كار ما تمام شد از اين به بعد شما تنها به ويرايش ليست‌تان مي‌پردازيد و ديگر لازم نيست پوشه‌اي را Share كنيد و يا فايل‌ها را با درد سر Email كنيد.


  شکل 13

  نكته: اين مسأله را فراموش نكنيد كه در صورتيكه فايروال سيستم شما فعال باشد نمي‌توان به سرويس دهنده FTP شما متصل شد، پس بايستي آن را غيرفعال كنيد.
  سرعت بالاتر و نظم موجود در اين سرويس از مزاياي آن به شمار مي‌رود. نکته قابل توجه ديگر اينكه، با وجود يك نرم‌افزار مديريت Download مثل IDM يا DAP مي‌توان فايل‌هاي حجيم را هم با سرعت بالاتري منتقل كرد.
  با هر نوع Connection که به سرور متصل شده باشيد چه از طريق شبکه داخلي يا اينترنت و يا روشي که ما به شما ارائه کرديم امکانات FTP در اختيار شماست.

  نكته: امکان دارد در هنگام برقراري ارتباط با مشكل مواجه شويد، حتما به اين نکته نيز توجه کنيد.قبل از هر چيز بايستي بر رويMy Computer كليك راست كرده و Properties را انتخاب نماييد و در برگه Remoteدر قسمت پائين گزينه
  Allow users to connect remotely … را تيك بزنيد.سپس كاربري را كه اجازه اتصال به سرور را در هنگام ساختن Connection به او داده‌ايد در قسمت Select remote users اضافه كنيد

  شکل 14  ehsan653، yogishiip و sayeda سپاسگزاری کرده‌اند.

 3. #3
  نام حقيقي: sayeda

  عضو غیر فعال
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  mash
  نوشته
  8
  سپاسگزاری شده
  0
  سپاسگزاری کرده
  3
  خیلی ممنون از آموزش دقیقی که دادین.کلمات کلیدی در جستجوها:

راه اندازی ftp server در ویندوز 2003

طریقه ftp

اموزش نصب وراه اندازیftp server در ویندوز 2003

آموزش کامل ftp

اموزش کامل ftp

آموزش تصویری فعال سازس سرویس IIS در سرور2003

راه اندازی ftp server در ویندوز 7

طریقه برداشتن پسورد ftp در ویندوز 2003

نحوه اتصال به پروتکل ftpدر ویندوز را شرح دهید؟

اموزش نصب ftp در win2003

نحوه فعالسازی ftp در ویندوز 7

فعال سازی ftp

روش نصب پروتکل ftp

نحوه ایجاد ftp server آموزش تصویری

نصب ftp بر روی مودم

ftp server windows 2003 آموزش

طریقه کارکردن با سرویس ftp در ویندوز سون

آموزش ftp در ویندوز 7

فعال کردن ftp روی مودم

توضیح سرویس ftp iis در ویندوز xp

برداشتن پسورد از روی clinet server 2003

تنظیمات سرعت دانلود ftp در windows server 2003

پیکربندی پروتکلftp درویندوز سرور 2003

آموزش تصویری ویندوز 7 ftp

اموزش کامل iis6

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •