نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 از مجموع 8
سپاس ها 4سپاس
  • 3 توسط EVERAL
  • 1 توسط mohsengh

موضوع: الگوریتم های فیلترینگ

نام حقيقي: misagh

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    11

الگوریتم های فیلترینگ

با عرض سلام خدمت دوستان
    دوستان من می خوام در مورد سیستم های فیلترینگ در ایران یه ارائه تو دانشگاه داشته باشم.خیلی گشتم اما نتونستم مقاله ای پیدا کنم که واقعا سیستم های امروزی و الگوریتم هایی که شرکت مخابرات ایران در فیلترینگ استفاده می کنه رو معرفی کنه.اگه می شه منو راهنمایی کنید دوستان ...
    با تشکر فراوان

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: Armin Rezaeimehr

مدیر عمومی شناسه تصویری EVERAL
    نوشته
    695
    سپاسگزاری شده
    572
    سپاسگزاری کرده
    594
    نوشته های وبلاگ
    7
    سلام
    فیلتـرینگ اینترنتی یافیلتـرینگ، عبارت است از محدود کردن دسترسی کاربران اینترنت به وب‌گاه‌ها و خدمات اینترنتی که از دیدگاه متولیان فرهنگی و سیاسی هر کشور برای مصرف عموم مناسب نیست، اعمال فیلتـر به وسیله ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی انجام می‌شود ولی تعیین سطح، مصادیق و سیاست‌های فیلتـرینگ با حکومت‌هاست.

مبانی فیلتـرینگ در اینترنت

1- کامپیوتر یک صفحه وب را درخواست می‌کند.

2- این درخواست در ابتدا به ISP (شرکت خدمات دهنده ای که از آن اینترنت دریافت می کنید) و از آنجا به شبکهٔ محلی فرستاده می‌شود.

3- قبل از این که درخواست از شبکه محلی به سروری که صفحه مورد نظر بر روی آن قرار گرفته‌است ارسال شود توسط سیستم فیلتـر کننده بررسی می‌گردد.

4- سیستم فیلتـر کننده کلیه درخواست‌ها را با لیستی که در بانک اطلاعاتی دارد مقایسه می‌کند که اصطلاحا به آن لیست سیاه می‌گویند. این لیست از سه جزء تشکیل شده‌است:

آدرس دامنه (Domain Address)،

آدرس آ‌ی‌پی (IP Address)،

کلمات کلیدی (Keywords)

اگر هیچ یک از کلمات و آدرس‌های موجود در لیست سیاه در درخواست شما وجود نداشته باشد، این درخواست پاک (clean) در نظر گرفته می‌شود. در غیر این صورت، درخواست آلوده (Dirty) تشخیص داده شده و بلوک می‌شود.

انواع فیلتـرینگ

فیلتـرینگ ازطریق DNS

سرویس DNS نام هر دامنه (Domain) را به IP آدرس متناظرش ترجمه می‌کند. آدرس سروری که سرویس DNS را ارائه می‌دهد، به طور اتوماتیک و در هنگام برقراری اتصال به اینترنت از طریق ISP در اختیار کامپیوتر شما گذاشته می‌شود. اگر این سرور DNS، سانسور کننده باشد، کلیه درخواست‌ها برای سایت‌های غیرمجاز را بی پاسخ می‌گذارد.

فیلتـرینگ به وسیلهٔ پروکسی

در این روش ISP دسترسی مستقیم به اینترنت را محدود کرده و شما را ملزم به استفاده از پروکسی می‌کند. باید در تنظیمات مرورگر، آدرس پروکسی سروری را که ISP داده را وارد کنید. کلیهٔ درخواست‌ها به پروکسی فرستاده می‌شود و در صورت مجاز بودن درخواست، پروکسی آن را از اینترنت گرفته و برایتان ارسال می‌کند.

فیلتـرکردن به کمک مسیریاب ها

در قسمت انتهایی شبکه (Gateway)، مسیریاب طوری تنظیم می‌شود که ترافیک خروجی شبکه را به سمت یک سیستم خاص(!) منحرف کند؛ کلیهٔ درخواست‌ها از این سیستم عبور داده می‌شوند و در صورت وجود سایت‌های غیر مجاز، جریان اطلاعات بلوک می‌شود.

فیلتـرینگ به کمک سانسورافزارها

این نرم‌افزارها بیشتر در منزل (برای کنترل والدین بر فرزندان)، مدارس و دانشگاهها استفاده می‌شوند و در حقیقت نوعی فیلترینگ سفارشی هستند که در کشورهای مثل آمریکا به کار گرفته می شوند. مانند : Net Nanny، Cyber sitter، Cyber portal

فیلتـرینگ به کمک مسدود کردن پورتها

پورتها مانند درهایی هستند که سرور از طریق آنها سرویس هایش را ارائه میدهد. اگر پورتی بلوک شود، تمام سرویس‌هایی که از طریق آن پورت ارائه می‌گردد، غیر قابل دسترس می‌باشد. بیشتر پورتهای ۸۰، ۳۱۲۸، ۸۰۸۰ مسدود می‌شوند، زیرا پورت‌های متداول برای پروکسیها هستند.

لیست سیاه و لیست سفید

لیست سیاه: شامل آدرس مجموعه سایت‌هایی است که دسترسی به آن‌ها مجاز نمی‌باشد. گاهی هم از کلمات کلیدی استفاده می‌شود به طوری که اگر در سایت مورد درخواست این کلمات وجود داشته باشد، بلوک می‌شود.
    لیست سفید: شامل آدرس مجموعه سایت‌هایی است که دسترسی به آنها مجاز می‌باشد. در سازمان‌هایی استفاده می‌شود که می‌خواهند کارمندانشان فقط به تعداد معدودی سایت دسترسی داشته باشند.

فیلتـرینگ معکوس

این نوع فیلتـرینگ در مقصد انجام می‌شود. سرور شرکت ارائه دهندهٔ خدمات، قبل از ارائهٔ هر گونه سرویسی، ابتدا IP مشتری را چک می‌کند و در صورتی که متعلق به یک کشور تحریم شده باشد، از ارائهٔ سرویس سرباز می‌زند.
    منبع : Tabnak

alisc، reza1881 و Kootlas سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    11
    آرمین جان با عرض تشکر
    مقاله ای که شما در بالا ذکر کردید رو من داشتم.اما من دوست دارم مطالبی باشه مثل مثلا اینکه ایران دقیقا از چه نرم افزار هایی و چه سخت افزار ها و فایر وال هایی برای این کار استفاده می کنه؟اینا رو دوست دارم بدونم.
    مرسی اگه دوستان دیگه هم کمک کنن

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    11
    دوستان کسی قصد کمک کردن به من رو نداره!؟
    من یه ارائه در این مورد دارم.اگه می تونید کمکم کنید لطفا ک :-)

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط razeghaik نمایش پست ها
    دوستان کسی قصد کمک کردن به من رو نداره!؟
    من یه ارائه در این مورد دارم.اگه می تونید کمکم کنید لطفا ک :-)
    نه مثل اینکه هیچ کی کمک نمی کنه ...

نام حقيقي: محمد فراهانی

عضو عادی شناسه تصویری mohamad-23
    نوشته
    1,303
    سپاسگزاری شده
    1096
    سپاسگزاری کرده
    847
    عزیزم موضوعی رو پرسیدید که مطمئنا تمام زوایاش پیدا نیست و ضمنا دوستان احتمالا علاقه ای به ورود به بحث ندارند ...
    ضمنا اگر دقیق میخاید روش های دولت رو بدونید باید دنبال یک فرد آمریکایی (اسمش یادم نیست ) بگردید که مطالعات گسترده ای روی این سیستم ها در ایران انجام دادن ... دیگه بقیشو خودتون برید از نت پیدا کنید .. نمیخام انجمن از هدف خودش دور بشه

نام حقيقي: rahowa

تازه وارد
    نوشته
    5
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    0
    سلام
    تا اونجایی که من اطلاع دارم.سیستم فیلترینگ به صورت Deep packet inspection هست.یعنی‌ نه تنها header‌های packet‌ها مورد بررسی قرار میگیرن بلکه payload هم بررسی می‌شه و یه Signature database داره که قابلیت توسعه هم داره.مثلا می‌شه signature رفتاری protocol‌ها یا نرم‌افزارهای مختلف رو بش اضافه کرد .چن تا از شرکت‌های اروپایی device‌های تولید کرده‌اند که می‌تونن ترافیک‌های بالا روی حتا در سطح carrier‌ها ساپورت کنن.یه پروژه هم هست به اسم opendpi که می‌تونی در مورد اونم بخونی.اپن سورس هم هست.

f14f21 سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    23
    سپاسگزاری شده
    4
    سپاسگزاری کرده
    11
    مرسی دوستان. لطف کردین

کلمات کلیدی در جستجوها:

در شبکه های امروزی از چه الگوریتم های مسیریابی استفاده می شود

الگوريتم هاي فيلترينگ

الگوريتم رفتار مشتريان در مخابرات

درایران ازچه الگوریتم مسیریابی درمخابرات استفاده می شود؟

opendpi از

الگوریتم dns

برچسب برای این موضوع