صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 25 از مجموع 25

موضوع: بی بی اس - شبکه کوچک و بامزه

نام حقيقي: Alireza Khosravi

عضو عادی شناسه تصویری irarkh
    نوشته
    753
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    21
    جناب netspc, عزيز دل برادر خيلي تند ميري بابا جان يكم آهسته تر ! در ضمن يكي از بزرگترين BBS هاي ايران مربوط ميشد به ماشين سازي عابدي به همين نام عابدي كه اگر اونطوري كه فرموديد با اين سن جوانتون باBBS كار ميكرديد بايستي اسمشو شنيده باشيد .اون شركت از WG استفاده ميكرد كه مسئله اصلي تو اون دوره داشتن كرك برنامه و در مرحله بعد فارسي سازش بود .من كركشو داشتم و فارسي ساز ناقص كه خودم روي اون كار كردم و تا حدود زياديش رو فارسي كردم (الان يادم نيست جريان 15 سال پيش!) به هر حال اگر كسي ابراز علاقه كرد ميتونم اون فايلها رو در اختيارش قرار بدم در ضمن محيط اين سرور Ansi مي باشد.

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    ممنون از لطف همگی .
    والله ایشون (رسول) تا جایی که بنده خبر دارم هنوز نرم افزار مناسبی پیدا نکرده اند . ممنون میشم اگه امکانش براتون باشه که برنامه رو میل کنید ممنون میشم .
    m_rasoul_rasti@yahoo.com
    در ضمن /
    جناب NetSPC : بی بی اس شاید قدیمی شده باشد اما هنوز زنده است . همانطوری که هنوز سیستم عامل Dos زنده است و کاربران زیادی از آن استفاده میکنند .
    باز هم از دوستان عزیز متشکرم .

Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

عضو غیر فعال شناسه تصویری netspc
    نوشته
    228
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط irarkh
    جناب netspc, عزيز دل برادر خيلي تند ميري بابا جان يكم آهسته تر ! در ضمن يكي از بزرگترين BBS هاي ايران مربوط ميشد به ماشين سازي عابدي به همين نام عابدي كه اگر اونطوري كه فرموديد با اين سن جوانتون باBBS كار ميكرديد بايستي اسمشو شنيده باشيد .اون شركت از WG استفاده ميكرد كه مسئله اصلي تو اون دوره داشتن كرك برنامه و در مرحله بعد فارسي سازش بود .من كركشو داشتم و فارسي ساز ناقص كه خودم روي اون كار كردم و تا حدود زياديش رو فارسي كردم (الان يادم نيست جريان 15 سال پيش!) به هر حال اگر كسي ابراز علاقه كرد ميتونم اون فايلها رو در اختيارش قرار بدم در ضمن محيط اين سرور Ansi مي باشد.
    در مورد اشتباه لپی ascii معذرت میخوام
    در مورد bbs عابدی ، لازم به ذکر است اگر اینکاره بوده باشی حتماً bbs روزنامه اطلاعات ، bbs شاهین،bbs نما(شرکت ویرایشگر) وbbs ندا رو باید به خاطر بیاری
    تمام bbs های بالا به جز ندا با wildcat 4.0 کار شده بود بنده خودم یه bbs راه انداختم با همون نرم افزار
    bbs ندا مجموعه ای از نرم افزارهای مختلف بود که دقیقاً به خاطر ندارم اسماشونو
    بیشترین مورد استفاده bbs جدا از هدف اطلاع رسانی آن تقریباً کاری بود که ما الان اینجا داریم انجام میدیم یعنی off گذاشتن برای یکدیگر و download فایل(شاید اون موقع من خوره download بودم)
    ولی یه چیزی که هست بهتر نیست عوض سرکار گذاشتن خودمون با اینجور عتیقه ها خودمون رو در technology روز قدرتمند تر کرده و حرفه ای تر بشیم فکر کنم شما هم از اون دسته آدمهایی هستید که فکر میکنید داس هنوز زنده است
    بابا این جسد داس دیگه جون نداره از win2000 به بعد بصورت کامل پیچ خورد
    در مورد برنامه های assembly خب اونها رو میتونی بیاری تو محیط win با macro asm for win بنویسی

نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    خیر دوست من .
    شما وقتی میخوای یه‌ادرس رو پینگ کنی چیکار میکنی ؟
    Run - CMD - Ping Address ؟
    یا مثلا وقتی میخوای مسیر یابی کنی :
    Run - CMD - Tracert Address ؟
    یا وقتی میخوای وضعیت شبکه ات رو چک کنی :
    Run - CMD - Netstat ؟
    یا اصلا قبل از نصب ویندوز آیا اصلا از داس استفاده نمیکنی ؟

اگه سری به ویزیتور های سایت های پر رفت و آمد بزنی میبینی هنوز که هنوزه ویزیتور هایی هستند که از ویندوز 3.1 استفاده میکنند . ویندوزی که اول داس باید لود بشه و بعد ویندوز رو بتونی اجرا کنی .
    و جالب توجه اینکه تعداد این ویزیتور ها گاها به حدود یک چهارم ویزیتور های ویندوز 98 و دوهزار میرسند !

پس داس هنوز زنده است . شاید به شکل و ظاهری دیگر .

همچنین اینکه کارکردن با چنین نرم افزار هایی سرکار گذاشتن خودمان نیست ! . پیشرفت از یه جایی باید حاصل بشه . حالا این یه جا میتونه همین داسی باشه که به قول شما تبدیل به جنازه شده .

Mohammad Rasoul Rasti
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    228
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    1
    ببین دوست من در رابطه با ping,tracert,netstat و بقیه برنامه های ویندوز که بدون gui میباشند
    اونها تحت command prompt اجرا میشوند
    و command prompt جزء لاینفک هر سیستم عامل میباشد
    شما در mac osX هم command prompt داری
    در linux هم همینجور
    به اون صفحه سیاه داس نمگویند به اون صفحه که حتی شما میتونید اونو رنگی هم بکنید console میگویند ولی چون در microsfot ما با داس بزرگ شدیم به اون به اشتباه میگوییم داس
    در رابطه با نصب ویندوز اون چیزی که شما میبینی(بعد از win2000) داس نیست اون یک حالت حفاظت شده و کوچک شده از startup خود ویندوز میباشد که برای شناسایی سخت افزار شما اینگونه تهیه شده و بخاطر این از 16 رنگ استفاده میکنه که بتونه تمامی سخت افزارها رو بصورت دقیق و کامل شناسایی کنه
    ببین یه چیز دیگه وقتی شما ویندوز نصب میکنی و هاردت اگه بیش 40 گیگ باشه شما حتماً به سیستم فایل ntfs روی خواهی آورد این سیستم فایل اصلاً نوع آدرس دهی فایلها توش فرق فوکوله یعنی به صورت 32bit هستش ولی داس 16bit هستش ولی همچنان شما اون cmd کزایی رو داریی (console) پس این هم یک دلیل دیگه.
    محض اطلاع:
    از win2000 به بعد تمامی دستور العملهای سطح پایین سیستم در حالت حفاظت شده بصورت masm 32bit و ++c/c در محیط خود ویندوز وapiهای مربوط بازنویسی شد.

در رابطه با شرکتهایی که هنوز از سیستمهای قدیمی استفاده میکنند.
    بنده خودم جاهایی رو میشناسم با بیش از 1000 کاربر که هنوز تحت داس دارند کار میکنند.
    میدونی بهترین دلیل این دسته از دوستان بایت upgrade نکردن خودشون چیه بعد از مسائل مالی:
    جوابگو نبودن به ارباب رجوع
    ببین دوست من دنیا تغییر کرده وقتی شما نتونی از روی اینترنت به مشتریهات اطلاع رسانی کنی این یعنی اینکه شرکت تو مرده یا در حال مردن هستش(من به ایران کاری ندارم البته این حرف اشتباه است خواستی بگو توضیح بدم چرا)
    ببین امروزه یک سری سیستمهای عامل بوجود آمده مخصوص thin client ها یعنی مخصوص کامپیوترهای اسقاط که تو شرکتها وجود داره این سیستم عاملها بگونه ای هستش یک حجم کوچکی از سیستم عامل از روی هارد دیسک یا nvram کامپیوتر خود کاربر اجرا شده و بقیه کارها از روی سرور انجام میشه.(سردم دار اینکار یه شرکتی هست بنام citrix)

یکی دیگه از کارها ارتباط بین کامپیوترهای قدیمی و جدید از طریق سیستمهایی(تکنولوژی) مانند corba یا sna هستش که چون اولی مربوط به unix و دومی مربوط به ibm میشه پس هیچ ربطی به داس نداره و چون هزینهای مربوط به آن بسیار سرسام آور بوده اولی بعد از ورود دات نت بعد از 30 سال مالیده شد(expire) دومی هم خب مثل بقیه چیزهای ibm داره میره که دیگه وجود نداشته باشه.

نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    ممنون اطلاعات مفیدی در اختیار بنده گذاشتید .
    اما همان داس 6.22 هم میتوانست دارای محیط رنگی باشد . فقط با یک دستور که در فایل Autoexec.bat قرار میگرفت .
    بابت اینکه میفرمایید این قسمت کنسول میباشد / میشه بپرسم کنسول چی ؟
    همچنین اینکه تمامی دستوراتی که در داس استفاده میشوند همگی در این به قول شما ! کنسول قابل اجرا هستند .

بابت اینکه هنوز برخی روی همین سیستم عامل مانده اند هم عرض شود هنوز خیلی از کارهایی که تو این سیستم عامل میشه انجام داد رو به زحمت میشه تو سیستم عامل های جدید انجام داد .
    . . .

بحث داره از موشوع اصلیش خارج میشه .
    خواهش میکنم در صورت امکان و تمایل ! اگه امکانش هست برنامه هایی که احیانا در مورد راه اندازی بی بی اس سراغ دارید رو معرفی کنید .
    متشکرم.

Mohammad Rasoul Rasti
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    228
    سپاسگزاری شده
    6
    سپاسگزاری کرده
    1
    اینکه موضوع داره از محور اصلی خارج میشه حق با توئه
    ولی منظور از cosole این هست یکسری از ابزارهای سیستم عامل نیاز به محیط gui ندارند پس میتوانند در این محیط اجرا شوند.
    در واقع خود console یک برنامه اجرایی است که بصورت خیلی پیش پا افتاده محیطkernel رو (محیط هسته/ محیطی که شما به اصل سیستم عامل دسترسی سریعتری داشته باشید ) شبیه سازی میکند
    برای مثال شما میری تو safe mode میخوای فلان کار شبکه ای رو از روی یه برنامه انجام بدی یهو میبینی برنامه درحالت گرافیکی خاص باید حتماً اجرا شود که الان امکانش رو نداری برای همین میبینی همون برنامه یک حالت بصورت command prompt هم به تو پیشنهاد میده که میتونی از روی console او رو اجرا کنی.

نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    والله من که به جایی نرسیدم . . .
    کسی چیز دیگه ای به تورش نخورده ؟

Mohammad Rasoul Rasti
    m.rasti [@] outlook.com

نام حقيقي: Alireza Khosravi

عضو عادی شناسه تصویری irarkh
    نوشته
    753
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    21
    من به آدرسي كه داده بوديد Mail كردم ! شامل Source , WG وفارسي سازش .

نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    عجیبه . . . چیزی نگفت . . .

Mohammad Rasoul Rasti
    m.rasti [@] outlook.com