نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 15
سپاس ها 5سپاس
  • 1 توسط darklove
  • 2 توسط Zahmatkesh
  • 2 توسط SADEGH65

موضوع: آیا نباید به میکروتیک مشکوک بود ؟

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706

Exclamation آیا نباید به میکروتیک مشکوک بود ؟

این روزها، پاسخ اکثریت قریب به اتفاق سوالات این است که : چرا از میکروتیک استفاده نمیکنی !؟
    پاسخی که چند دقیقه پیش نیز، خودم در جواب مشکل یکی از دوستان ارسال کردم.

اما آیا به راستی، نباید به میکروتیک مشکوک بود ؟

طی چند سال اخیر، خصوصا یکی دو سال گذشته، ابزاری به کوچکی یک هارددیسک و گاها کمی کوچکتر یا بزرگتر، با قیمتی واقعا ناچیز، توانایی هایی بالا، قابلیت های متعدد، کیفیت و پایداری بالا و ... توانسته سهم بزرگی از تجارت کامپیوتر و شبکه را به خود اختصاص داده و بار زیادی از فعالیت ها و پروسه های شبکه ای را متحمل شده و براحتی انجام دهد.
    این ابزار، تنها محدود به شبکه های کابلی نبوده و در شبکه های بیسیم هم مورد استفاده قرار گرفته است. حتی در شبکه های بزرگتر با ترافیک سنگین تر نیز، همچون اکثریت ISDP ها در حال سرویس دهیست... حال آنکه هیچ تضمینی به کارکرد آن برای مدت نامحدود وجود ندارد !

موضوع اسفناکتر این است که جایگزینی هم برای این ابزار وجود ندارد، راه اندازی سرویس هایی مثل VPN Server,PPPoE Server ,NAT,Firewall,cache Server,dns Server, dhcp Server,... بر روی ادوات مشابه، صرفنظر از هزینه ای که مورد نیاز است، بیشتر اوقات موضعی خنده دار خواهد بود !
    چطور میتوان انتظار سرویس دهی بدون وقفه را با تمامی سرویس های فوق ضمن امنیت و پایداری بالا داشت ؟ موضوعی که هر یک از ما، شاید بارها و بارها با آن کلنجار رفته و دست آخر، مجبور شده ایم این سرویس ها را (البته تا پیش از ظهور میکروتیک) با بیش از یک سرور راه اندازی کنیم؛ و چگونه ابزاری به این جثه و قیمت، براحتی همه آنها رو بدوش میکشد ؟

آیا نباید به میکروتیک مشکوک بود ؟

موضوعات مشابه:
    Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نام حقيقي: Peyman Yousefi

عضو ویژه شناسه تصویری darklove
    نوشته
    3,330
    سپاسگزاری شده
    1005
    سپاسگزاری کرده
    318
    نوشته های وبلاگ
    7
    به قول بچه ها خدا داند.
    اما من لینوکس به این ترجیح میدم.

ali55 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: میثم حلوایی

عضو ویژه/سرپرست بخش Windows شناسه تصویری halvaei
    نوشته
    1,891
    سپاسگزاری شده
    1629
    سپاسگزاری کرده
    810
    نوشته های وبلاگ
    6
    نوشته جالبی است .من رو به فکر فرو برد. تنها چیزی که میتونم بگم اینه که گذشت زمان همه چیز را مشخص می کند.اما احساسم اینه که نگرانی شما بیهوده است.

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
    نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    من به خوبی از شبکه سر در نمی یارم ولی به قطع در کار شبکه چینش ابزارهای کنترلی بسیار اهمیت تا از ترافیک بالا و تصادم جلوگیری شود.

در الکترونیک نیز این مسئله مطرح است
    به طور مثال
    یک سیکل پردازش میکروتیک 10 ثانیه می باشد. اگر 10 کاربر را بنوید کنیم CPU مسولیت کار را برعهده نمی گیرد بلکه فقط کار نمونه گیری از طبقات مختلف را انجام می دهد یعنی برای ثانیه اول پهنای باند یوزر 1 را کنترل می کند برای ثانیه 2 کاربر 2 و الی آخر.

این پروسه مثل یک سیستم نظام مند اداری عمل می کند،همه جای خودشان کار می کنند و باید به مدیر آن قسمت روند کاری را گزارش دهند این کار منجر به استفاده کمتر از پردازش cpu می شود و به جای این که از سیستمی با پردازش بالااستفاده کند از پردازش چند پردازنده استفاده می کند تا هم قیمت پایین تر داشته باشد و هم سرعت بالاتر.

ولی اینکار بدون اشتباه هم نیست ولی این اشتباه هزینه ی زیادی را به شرکتها تحمیل نمی کند
    در میکروتیک اگر کاربری کانکت شود برای چند ثانیه پهنای باند بالاتری را دریافت می کند تا cpu در سیکل بعدی کاربر جدید را شناسایی کند.

پس بطور کلی cpu در میکروتیک حکم کنترلی ندارد ، نمونه گیر است و فقط گزارش مدیران را می خواند و طبق پروسه ای که براش تعریف شده دستور نهایی را به مدیر مورد نظر می دهد.

ویرایش توسط Zahmatkesh : 2010-10-20 در ساعت 11:30 AM
    kimiaisp و th95 سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو غیر فعال
    نوشته
    19
    سپاسگزاری شده
    2
    سپاسگزاری کرده
    1
    باسلام
    تجهیزات این کمپانی واقعا الان سهم بزرگی در بازار شبکه به عنوان یک راه حل اختصاص داده.
    من سازمانهای دولتی رو میشناسم که تا 4000 کاربر رو با این دستگاه مدیریت می کنند.

کسی تا به حال تجربه بدی نسبت به این دستگاه داشه؟

نام حقيقي: علي

خواننده شناسه تصویری ali55
    نوشته
    217
    سپاسگزاری شده
    70
    سپاسگزاری کرده
    52
    حرف شما قابل تأمله
    اما بنده حدودا 3 ساله كه با محصولات مختلف ميكروتيك دارم كار مي كنم و تقريبا از 80% امكاناتش كه مورد نيازم بوده هم استفاده كردم و تاحالا مشكلي نداشتم.

نام حقيقي: میثم معظمی گودرزی

خواننده شناسه تصویری dammkon
    نوشته
    141
    سپاسگزاری شده
    13
    سپاسگزاری کرده
    3
    سوال قشنگ و دقیقی بود
    ولی تغریبا 3 سال هست که یک نسخه از این میکروتیک تغریبا همه مشکلات من رو حل کرده
    جایی نبوده که برای یک درخواست توی یک شبکه گیر کرده باشم و با این درواقع نرم افزار بسیار دقیق مشکلم حل نشده باشه
    ولی اگه روزی قرار بشه که دیگه میکروتیک مثلا به ایران سرویس نده
    فکر کنم کسانی مثل بنده که شبکه های بزرگ و کوچک زیادی در دست داریم باید به مدت طولانی کلی کانفیگ طولانی و خسته کننده و ... در سیسکو رو به جان بخریم یا بریم سراغ سورس لینوکس که دوستان کمک زیادی برای یاد گیری کامل آن به کسی نمیدن
    ( ولی دعا میکنیم که این نعمت از ما دور نشود )

نام حقيقي: هاشم سکاکی

عضو عادی شناسه تصویری milad22
    نوشته
    2,050
    سپاسگزاری شده
    320
    سپاسگزاری کرده
    197
    به شدت مخلص میثم خان هستیم (خیلی کم پیدا شدی!)
    یادش به خیر چند سال پیش که با دوستانی چون آقا میثم گل شروع به کار با میکروتیک کردم هیچ وقت فکر نمیکردم اینقدر به میکروتیک وابسته بشم
    اما بهش خوش بین هستم و همیشه میکروتیک هامو اعم از OS,Routerboard بدون شک و تردید آپدیت میکنم
    تنها نرم افزاری رو هم که با خوشحالی و رضایت تمام خرید میکنم همین میکروتیک هست

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    من هم مدت زمان زیادی (حداقل 4سال) هست که با میکروتیک کار میکنم، اما خیلی از شبکه هامون، شده فقط میکروتیک، هیچ جایگزینی هم براش نیست !

Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    دوستان سلام

در حال حاضر من روی میزم یک برد 433 ah دارم فقط از nat استفاده کردم و یک کاربر 128 بهش کانکته ولی یه موقع هایی هنگ می کنه از دما هم نیست چون دما روی 14 درجه با کولر گازی چندبار کانفیکش رو تغییر دادم برای کار های مختلف استفاده کردم ولی انگار برنامه داره هر چند روز یکبار سره یک بازه زمانی هنگ کنه همه تغییراتی هم که فکر می کردم درش لحاظ کردم

درضمن برق ورودیش عالیه ups حرف نداره

نام حقيقي: هاشم سکاکی

عضو عادی شناسه تصویری milad22
    نوشته
    2,050
    سپاسگزاری شده
    320
    سپاسگزاری کرده
    197
    از سیستم کلاینت نمیشه بهش پینگ کرد یا از هیچ سیستمی؟
    کلاینت آنتی ویروسش چطوره؟
    زیاد دیدم سیستمی ویروسی باشه و میکروتیک اونو بلاک کنه! (البته هیچ تنظیمی در این مورد انجام نشده)
    کسی همچین موردی رو تو میکروتیک دیده؟

نام حقيقي: محمد لینوکس

عضو عادی شناسه تصویری mohammadlinux
    نوشته
    425
    سپاسگزاری شده
    183
    سپاسگزاری کرده
    93
    آیا نباید به میکروتیک مشکوک بود ؟ no
    کسی همچین موردی رو تو میکروتیک دیده؟ no
    telnet یا ssh هم نمیتونی بکنی؟

ویرایش توسط mohammadlinux : 2010-10-24 در ساعت 12:15 AM

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    سلام

اول از همه ازتون متشکرم
    بابت پیگیرتون

نقل قول نوشته اصلی توسط milad22 نمایش پست ها
    از سیستم کلاینت نمیشه بهش پینگ کرد یا از هیچ سیستمی؟
    کلاینت آنتی ویروسش چطوره؟
    زیاد دیدم سیستمی ویروسی باشه و میکروتیک اونو بلاک کنه! (البته هیچ تنظیمی در این مورد انجام نشده)
    کسی همچین موردی رو تو میکروتیک دیده؟
    زمانی که بالا سرش باشم این اتفاق بیافته کابل ورودی رو می کشم و بعد از چند دقیقه مجدد می زنم

ولی اگه نباشم بعد 6-5 دقیقه خودش درست می شه

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadlinux نمایش پست ها
    آیا نباید به میکروتیک مشکوک بود ؟ no
    کسی همچین موردی رو تو میکروتیک دیده؟ no
    telnet یا ssh هم نمیتونی بکنی؟
    به هیچ وجه نه ورودی دارم نه خروجی.

من خودم فکر می کردم اعوجاج روی کلاکش باعث دلیل مشکلشه ولی 3 ماه پیش تستش کردم و اون نبود این اتفاق به طور معمول بین 2 الی 4 رخ میده به همین خاطر محیطش رو نیز تغییر دادم ولی دلیلش اونم نبود . از کابل هم نیست با خودم گفتم شاید تصادم در هاب باشه اونم عوض کردم ولی اونم نبود تمام پایه های قطعات رو با دیتا شیت سازنده هاشون چک کردم بجر cpu مدار. که در این مدار اگه cpu هنگ کنه حداقل کار یه هاب رو انجام میده ولی بازم مشکل از اون هم نبود

اون اول که از روی دکل بازش کردم فکر می کردم به خاط گرما باشه ولی برای اونم نبود.

نام حقيقي: صادق نجاتی زاده

مدیر بازنشسته شناسه تصویری SADEGH65
    نوشته
    2,264
    سپاسگزاری شده
    3415
    سپاسگزاری کرده
    3619
    نوشته های وبلاگ
    12
    از دوستان خواهش میکنم مطالب غیر مربوط به تاپیک را در یک موضوع جدید پیگیری نمایند.

ولی در مورد موضوع تاپیک :
    دو برداشت من از این سوال دارم یکی که به شرکت میکروتیک مشکوک باشیم برای سیستم عامل و appliance هایی که ارائه میدهد و دیگری اینکه چه راه حلی برای جایگزینی آن داریم در صورت قطع فعالیت شرکت.

در مورد 1 این نوع تصورو تفکر به خاطر پرورس ذهن ما است و من خود نیز به شخصه این گونه هستم که یک سری مسائل را به ظاهر توطئه ای برای درگیر کردن خود میدانم.
    ولی همانطوری که میدانید میکروتیک یک توضیعی از لینوکس است که کاملا برای کار شبکه و به صورت کاربر پسند طراحی شده است و یکی از مهمترین دلایل موفقیت آن همین اینترفیس ساده و کاربر پسند است که کاربر در بعضی موارد احتیاج به داشتن اطلاعات زیادی در مورد شبکه ندارد و مورد دیگر داکیومنت و ویکی تقریبا کامل آن است که این نیز خیلی از موارد را برای ادامه کار راحت میکند.

در مورد هزینه به علت فروش بالای این محصول چه به صورت سخت افزارهای آن و چه به صورت OS آن و اینکه پایه این کار لینوکسی بوده است که به صورت مجانی است و یک خیلی از سرویس هایی هم که بر روی آن است با استفاده از پکیج های موجود لینوکس است و دیگر اینکه در کشور دویت برادر چین تولید میشوند محصولات ( مخصوصا جدیدا که با افتخار لیبل آن را نیز دارند ) که این باعث میشود هزینه تولید این سیستم ها برای شرکت کم بشود و بتوانند در هزینه مستری صرفه جویی کنند .
    الته باید در نظر داشته باشید که تولید سخت افزارهایی با این تجهیزات بر روی آن ( منظور CPU- Ram Flash و ...) در چین زیاد نیست ولی دلیل موفقیت این شرکت در این زمینه هم این است که پکیج ها را برای این دیوایس ها تغییر میدهد که این باعث بالا رفتن کارایی این سیستم ها در مقابل به صورت مثال یک PC عادی با قابلیت های سخت افزاری بالاتر از آن میشود.

در مورد 2 هم درست است که میکروتیک خیلی از نیازهای ما را بر آورده میکند ولی نباید فراموش کرد که اگر قید اینترفیس آن را بزنید میتوانید موارد زیادی را پیدا کنید که در خیلی از لحاظ همین کارایی و قابلیت ها و حتی با کارایی بالا را داشته باشند به صورت شما اگر بیایید و بتوانید با لینوکس به راحتی کار کنید تمامی موارد را دارید و اگر با vyatta که آن هم کرنل سیستم عامل آن لینوکس است کار کنید در خیلی موارد کارایی بهتری را از آن میگیرید ( این شرکت در بعضی موارد خود را با سیسکو مقایسه میکند )

mahyar49 و Zahmatkesh سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: علیرضا

مسدود شده
    نوشته
    3
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    چی بگم حرفهات درست و واقعا باید تامل کرد ولی به نظر من باید استفاده کرد ولی متکی نبود.

کلمات کلیدی در جستجوها:

راه اندازی pppoe server در چند میکروتیک در دکل مختلف

میکروتیک مشکوک

یوزر مشکوک vpn

شبکه سازمان دولتی

یوزر ویروسی در میکروتیک

اموزش میکروتیک میثم زحمتکش

نیاز کامپیوتر استفاده از یوزر منجر میکروتیک

بالا رفتن cpu در میکروتیک

قطع شدن یوزر vpn در میکروتیک بعد از چند دقیقه

برچسب برای این موضوع