شما می بایست قوانین انجمن را بپذیرید تا به امکانات انجمن دسترسی داشته باشید.

قوانین انجمن
قوانین عمومی انجمن

1) شناسه کاربری
1-1) شناسه کاربری هر فرد، نشانگر هویت اوست. با توجه به رسمی بودن انجمن، لطفا برای انتخاب شناسه کاربری از نام حقیقی خود استفاده کنید. در صورت استفاده از شناسه های نامرتبط، کاربر شما مسدود خواهد شد. استفاده از نام های سياسی، مذهبی و کلمات غير اخلاقی مجاز نبوده و اين دسته از شناسه ها به محض مشاهده حذف خواهند شد.
1-2) شناسه های کاربری می بایست از حروف انگلیسی (Aa-Zz) و اعداد (0-9) تشکیل شده باشد. دلیل این کار جلوگیری از به وجود آمدن شباهت های اسمی می باشد.
1-3) هر فرد مجاز به داشتن یک شناسه کاربری است و ایجاد بیش از یک شناسه کاربری مجاز نمی باشد.


2) امضاء
2-1) امضاء می تواند برای معرفی بیشتر فرد مورد استفاده قرار گیرد. در صورت تمایل به استفاده از امضاء، می توانید نام و نام خانوادگی و آدرس email خود را در آن بنویسید.
2-2) نوشتن مطالبی مانند شماره تلفن، جمله و شعار تبلیغاتی، سیاسی، مذهبی و مانند آنها در امضاء مجاز نمی باشد.


3) تصویر کاربری
3-1) تصویر کاربری بیانگر شخصیت و منش کاربر است. لطفا از انتخاب تصاوير نامناسب (از نظر حجم، اندازه، محتوای اخلاقی و تبليغاتی و ...) پرهيز فرمایید. استفاده از تصاویر متحرک و همچنین استفاده از لوگوی انجمن در تصاویر کاربری مجاز نمی باشد.
3-2) در یک محیط مجازی، تصویری که از شما در ذهن دیگران شکل می گیرد، بر اساس پارامترهای محدودی است که یکی از آنها تصویر کاربری است. سعی کنید تصویری که انتخاب می کنید منحصر به خودتان باشد و از تغییر زود به زود آن پرهیز کنید.


4) احترام
4-1) در هر ارتباط، احترام شرط اول برقراری رابطه است. روشن است در اين انجمن که هزاران نفر حضور دارند، اهميت حفظ احترام ديگران چند برابر است.


5) نوشته های غیر مجاز
5-1) ارسال نوشته های حاوی کلمات و عبارات زشت و ناپسند و غير اخلاقی، افترا و تهديد آميز و مخالف قانون مجاز نمی باشد. توهين به افراد، گروهها و طرز فکر ها در اين انجمن تحمل نمی شود.
5-2) اين انجمن مکانی برای بحث و تبادل نظر در مورد مسائل علمی و فنی است. بیان عقاید و نظرات شخصی در مورد مسائل سياسی، مذهبی و اجتماعی، کمکی به اهداف علمی این انجمن نخواهد کرد. لطفا برای مباحث با موضوعات ديگر از انجمنهای ديگری که با آن اهداف هماهنگی دارند استفاده فرماييد.
5-3) اين انجمن در چهارچوب قوانین رسمی کشور ایران فعالیت می کند و تمامی مواردی که به هر شکل خلاف قوانین کشور محسوب شوند، در این انجمن نیز مجاز نمی باشند.
به طور خاص، به دستور مقام قضایی و مطابق با قانون جرائم رایانه ای موارد زیر از مصادیق محتوای مجرمانه می باشند و انتشار آنها در انجمن مجاز نمی باشد. (توضیحات بیشتر)
- انتشار فیلترشکن ها و آموزش روش های عبور از سامانه های فیلترینگ (و مباحث مرتبط با VPN)
- انتشار يا در دسترس قراردادن محتويات آموزش دسترسی غيرمجاز، شنود غيرمجاز، جاسوسي رايانه ای، تحريف واخلال در داده ها يا سيستم هاي رايانه ای ومخابراتی
- انتشار يا توزيع و در دسترس قراردادن يا معامله داده ها يا نرم افزارهایی كه صرفاً براي ارتكاب جرايم رايانه ای به كار مي روند
5-4) هر مطلب صرفا بيانگر نظر و عقيده شخصی نويسنده آن است و بيانگر نظر و عقيده مسوولان انجمن و يا تفکر حاکم بر اين انجمن نيست. بديهی است مسئوليت تمامی مطالب و نوشته ها بر عهده شخص نويسنده آنهاست.


6) تبلیغات
6-1) تبليغات به هر شکل ممنوع است. حتی اگر مفهوم تبلیغاتی در پوشش بیان شده باشد. تشخیص مصادیق تبلیغ با مدیران و مسئولان انجمن می باشد.
6-2) ارسال درخواست های تجاری به هر شکل مجاز نمی باشد.
6-3) ارسال پیام های شخصی و ایمیل های حاوی پیام های تجاری (با هدف ترغیب کاربران انجمن به دریافت خدمات و محصولات) یا درخواست های تجاری مجاز نمی باشد.
6-4) برای معرفی سرويسها، فروش نرم افزار، سخت افزار و يا فعاليتهای مشابه، می توانید از قسمتی که به همين منظور ایجاد شده است (http://ads.persiannetworks.com) استفاده کنید.


7) نوشتن مطالب
7-1) سعی کنيد مطلب و يا پرسش خود را در قسمتی مطرح کنید که با موضوع مورد نظر همخوانی داشته باشد. لطفا از مطرح کردن پرسشهای خود در قسمتهای نامتناسب پرهيز فرماييد.
7-2) ارسال چند باره يک مطلب يا پرسش مجاز نمی باشد. این کار به دریافت سريعتر پاسخ کمکی نمی کند و فقط موجب سردرگمی دیگر کاربران می شود.
7-3) پیش از مطرح کردن پرسش، از موجود نبودن پاسخ آن در انجمن مطمئن شوید. برای این کار می توانید از قسمت جستجوی انجمن (بالای همه صفحات) استفاده کنید.
7-4) لطفا برای مطالب خود، عناوین مناسب و متناسب و مرتبط انتخاب کنید. عنوان مطلب می بایست در چند کلمه نمایانگر محتوای آن باشد. استفاده از کلماتی که با هدف جلب توجه به کار برده می شوند و با محتوای مطلب همخوانی ندارند، موجب گمراهی خوانندگان شده و مجاز نمی باشد.
7-5) در هنگام نوشتن مطالب، آنها را به صورت جداگانه مطرح کنید. بدین معنی که اگر مطالب مختلفی (پرسش یا توضیح) دارید، آنها را در چندین ارسال به صورت جداگانه با درج عنوان مرتبط مطرح کرده و از درج همه آنها در یک ارسال خودداری کنید.


8) هدایت کاربران به خارج از انجمن
8-1) هدایت کاربران به خارج از انجمن مجاز نمی باشد. ارجاع به پیام خصوصی، پست الکترونیکی، مسنجرها و مانند آنها با اهداف راه اندازی انجمن همخوانی ندارد. طرح پرسش ها در انجمن های عمومی منجر به بحث و تبادل نظر عمومی شده و با این کار از سوء استفاده های احتمالی که در ارتباطات خصوصی شکل می گیرد جلوگیری می شود.
8-2) هیچگاه در پاسخ یک پرسش، لینک تنها به مطلبی در وب سایت دیگر درج نکنید. حتما مطلب مورد نظر را قرار دهید و لینک منبع را در پایین آن ذکر کنید. نمی خواهیم انجمن پر از لینک هایی باشد که از کار افتاده اند.


9) زبان و شیوه نگارش
9-1) زبان رسمی اين انجمن فارسی است. زبان علم کامپيوتر انگليسی است. لطفا مطالب خود را فقط با اين دو زبان بنويسيد.
9-2) بکار بردن نگارش های ابداعی مانند Pinglish (يا Finglish) غیر مجاز است و باعث می شود خوانندگان از خواندن مطلب شما منصرف شوند.
9-3) لطفا کلمات تخصصی انگليسی را با حروف انگليسی بنويسيد و از نگارش کلمات انگليسی با حروف فارسی پرهيز کنید.
9-4) سعی کنيد در نگارش خود دقت لازم را بکار گيريد که تا حد امکان غلط های املايی در مطالب کاهش يابد.
به کارگيری این موارد در زمينه نگارش، باعث سهولت دسترسی خود شما و ديگران به نوشته ها از طريق جستجو می باشد.


10) آداب پاسخگویی
10-1) هیچ کس در این انجمن مجبور به پاسخ دادن به پرسشها نیست و اگر کسی پاسخی می دهد و کمکی می کند، از روی لطفی است که در حق کاربران انجمن داشته است. ولی از همه افرادی که تمایل به پاسخگویی به پرسشها دارند صمیمانه درخواست می شود موارد زیر را در نظر داشته باشند:
10-2) لطفا در پاسخ دادن به پرسشها، از بکار بردن کلمات و جملاتی که ممکن است باعث دلسردی کاربر پرسشگر شود، خودداری کنید. ممکن است مطلبی برای شما ساده و پيش پا افتاده به نظر برسد ولی برای فرد ديگری مهم و سخت باشد. فراموش نکنيد که ممکن است اين وضعيت برای خود شما هم پيش آيد.
10-3) در پاسخ به کاربران به هیج وجه به گفتن این جمله بسنده نکنید که: "قبلا در این مورد بحث شده و در انجمن موجود است". اگر فکر می کنید پرسشی قبلا مطرح شده و پاسخ داده شده است، حتما لینک به آن مطلب را قرار دهید.
10-4) برای بیان تشکر، فقط از دکمه سپاس استفاده کنید. در صورت مشاهده پستهایی که فقط برای بیان تشکر ارسال شده اند، پست مورد نظر حذف شده و با فرد خاطی برخورد خواهد شد.
10-5) در صورتی که پاسخ پرسشی را نمی دانید از ارسال مطالبی که باعث شلوغ کردن آن تاپیک (یا پرسش) می شود خودداری کنید. از جواب های نامربوط پرهیز کنید و در صورتی که بحث خاصی دارید برای خودتان یک تاپیک جدید باز کنید.
10-6) از مطرح کردن پرسش خود در ادامه پرسش های دیگران بپرهیزید و حتما برای درج پرسش خود، موضوعی جدید ایجاد کنید.


11) حقوق نویسندگان
11-1) در صورت نقل قول مطلب، منبع اصلی آن را ذکر کنید. در صورتيکه نام نویسنده مطلب موجود بود، با ذکر آن به حقوق او احترام بگذاريد. در صورتيکه مطلب مذکور بر روی اينترنت موجود بود، شايسته است آدرس (URL) اصلی آن ذکر گردد.
11-2) کپی کردن مطالب دیگران و انتشار آن در انجمن بدون ذکر نام نویسنده و منبع اصلی مجاز نمی باشد.
11-3) کپی کردن مطالب انجمن در وب سایت ها، وب لاگ ها یا رسانه های دیگر با ذکر نام نویسنده (شناسه کاربری) و آدرس اصلی مطلب در انجمن مجاز می باشد.
11-4) تمام نوشته هایی که در این انجمن درج می شوند، در مالکیت انجمن در می آیند و نویسندگان حق هرگونه ادعایی (دریافت حق نشر، حق امتیاز، حذف، ...) در این مورد را نخواهند داشت.


12) گزارش تخلفات
12-1) هرگونه برخورد شخصی با تخلفات، غیر مجاز می باشد. لطفا در صورت مشاهده هرگونه حرکت خلاف چهارچوب، از هرگونه برخورد شخصی با فرد خاطی پرهیز کرده و صرفا مدیران و مسئولان انجمن را مطلع سازید و اقدامات بعدی را به آنها بسپارید. برای گزارش یک نوشته نادرست کافی است در مقابل نوشته مورد نظر، زیر مشخصات نویسنده، روی علامت کلیک کنید و موضوع را به اطلاع مسوولین انجمن برسانید.


13) سرپیچی از قوانین و برخورد با تخلفات
13-1) عضويت در اين انجمن به منزله پذيرفتن قوانين و چهارچوب های انجمن و تعهد به پايبندی به آنهاست. قوانین در این انجمن به صورت سخت گیرانه اجرا می شوند.
13-2) عضويت در اين انجمن هيچ هزينه ای برای کاربران در بر ندارد. ولی ما بر پايبند بودن کاربران به قوانين و چهارچوب های انجمن اصرار می ورزيم.
13-3) به افرادی که از قوانین انجمن سرپیچی کنند، سه بار اخطار داده خواهد شد و در صورت پافشاری بر تکرار خطا، دسترسی ايشان به انجمن محدود خواهد شد.
13-4) در مورد تخلفاتی که سرپیچی از قوانین رسمی کشور باشند، فرد خاطی به مراجع مربوطه معرفی خواهد شد.


14) اعتراض به تصمیمات مدیران
14-1) در مواردی که اعتراضی به شیوه مدیریت و برخورد مدیران وجود داشته باشد، فرد معترض می تواند توضیحات خود را همراه با دلایل و لینک مطلب مورد نظر از طریق صفحه تماس با ما ارسال کند تا مورد بررسی قرار گیرد.
14-2) درج اعتراضات در انجمن های عمومی به هیچ وجه مجاز نمی باشد و می تواند منجر به قطع دسترسی فرد خاطی شود.


15) رازداری و محرمانگی
15-1) تمامی اطلاعات گرفته شده از کاربران در بانک اطلاعاتی انجمن ذخيره می شود. اطلاعات شخصی کاربران به هيچ وجه بدون اجازه ایشان در اختيار شخص ديگری قرار نمی گيرد. ما تمام تلاش خود را برای حفظ امنيت اطلاعات شخصی کاربران به کار خواهيم گرفت.
15-2) در نرم افزار اين انجمن، از Cookie برای ذخيره اطلاعات استفاده مي شود. اما اين Cookie ها به هيچ وجه شامل اطلاعات شخصی شما نيست و از آن صرفا برای سهولت در استفاده از انجمن استفاده می شود.


16) اختیارات مدیریت انجمن
16-1) مدیران انجمن Persian Networks، حق ويرايش، جابجايی، بستن و يا حذف هر مطلبی از هر شخصی را بدون ارائه توضیح برای خود محفوظ می دارند.
16-2) مدیریت انجمن حق ویرایش و به روز رسانی این قوانین برای مدیریت هرچه بهتر انجمن را برای خود محفوظ می دارد.
(تاریخ آخرین ویرایش: 20110219 - 13891130)


پیشاپیش از توجه و پایبندی شما به قوانین و چهارچوب های انجمن سپاسگزاریم.


 قوانین انجمن را خواندم، می پذیرم و خود را به اجرای آن پایبند می دانم.