نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6
سپاس ها 1سپاس

موضوع: ایجاد لینک وایرلس بین دو نقطه با فاصله 7 کیلومتر و CCQ پایین

نام حقيقي: ح. سام

تازه وارد
    نوشته
    7
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    2

ایجاد لینک وایرلس بین دو نقطه با فاصله 7 کیلومتر و CCQ پایین

سلام

من در حال حاضر برای استفاده از اینترنت از یک لینک وایرلس استفاده می‌کنم. فاصله بین دو نقطه حدود ۷ کیلومتر هست (در غرب تهران). در سمت AP از یک رادیو Mikrotik استفاده شده که متعلق به شرکت سرویس دهنده هست. در سمت Station هم من از یک رادیو Powerstation 5 استفاده می‌کنم. به لحاظ جغرافیایی بین دو نقطه حدود ۱۸۰ متر اختلاف سطح وجود داره (نقطه Station بالاتر از نقطه AP هست).
    سیگنالی که الان روی رادیو می‌گیرم قابل قبوله (بین -۵۹ تا -۶۲ نوسان داره). مشکلی که دارم اینه که CCQ نوسان قابل توجهی داره و بین ۲۵٪ تا ۱۰۰٪ متغیره (اغلب نزدیک به ۷۵٪ هست). با توجه به اینکه از این لینک برای VoIP و ویدیوکنفرانس استفاده میشه، کاهش CCQ باعث میشه مشکل پکت لاس و افزایش latency پیدا کنم و کیفیت ارتباط صوتی/تصویری افت می‌کنه.
    همونطور که ذکر شد از این لینک فقط برای ارتباط اینترنت استفاده میشه و پهنای باند در حد ۱۰ مگابیت قابل قبوله (طبق اطلاعاتی که رادیو میده نرخ Tx الان ۱۲ مگابیت و نرخ Rx الان ۱۸ مگابیت هست). همچنین باید بگم برای رفع مشکل CCQ، تغییر گزینه‌های مختلف رادیو مثل Rate algorithm، Noise immunity، تغییر و تنظیم دستی Ack timeout و تغییر پاور رادیو انجام شده اما تاثیری در نوسان CCQ نداشته. البته چنل مورد استفاده تا حالا تغییر نکرده چون تغییر چنل برای سرویس دهنده امکان‌پذیر نیست.

حالا سوالی که از اساتید داشتم اینه که چه راهکاری برای برقراری این لینک با CCQ نزدیک به ۱۰۰٪ پیشنهاد می‌کنید؟ آیا با استفاده از این رادیو میشه مشکل رو حل کرد؟ اگر خیر، چه رادیو/آنتنی پیشنهاد می‌کنید.

با تشکر فراوان

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    استفاده از یه رادیو با بیم آنتن بسته تر پیشنهاد میشه . مثل داینا دیش یا نانوبریج و امثالهم . اما احتمالش هست با تغییر فرکانس هم مشکل حل بشه . در کل بهتره با شرکت سرویس دهنده مشورت کنید .

aryaei2000 سپاسگزاری کرده است.

تازه وارد
    نوشته
    7
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    2
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrzadmo نمایش پست ها
    استفاده از یه رادیو با بیم آنتن بسته تر پیشنهاد میشه . مثل داینا دیش یا نانوبریج و امثالهم . اما احتمالش هست با تغییر فرکانس هم مشکل حل بشه . در کل بهتره با شرکت سرویس دهنده مشورت کنید .
    ممنون از پاسختون.
    ظاهرا طبق اطلاعاتی که در specsheet رادیو Powerstation آورده شده، بیم این آنتن هم 6 درجه هست اما من همچنان مشکل دارم. طبق مشورتی که با شرکت سرویس‌دهنده کردم، نظرشون این بود که رادیو‌های Ubiquiti نسبت به رادیو‌های Mikrotik حساسیت بیشتری به نویز دارن و در محیط‌های نویزی ضعیف‌تر عمل‌ می‌کنن. پیشنهاد اون‌ها این بود که به عنوان راهکار اول از یک رادیو High gain ساده استفاده بشه و اگر جواب نداد از یک رادیو Mikrotik به همراه یک آنتن پارابولیک استفاده بشه. اما اون‌ها هم پیشنهاد خاصی در مورد اینکه آیا از داینادیش یا LHG5 استفاده بشه و یا اینکه از یک آنتن پارابولیک مجزا به همراه یک Mikrotik استفاده بشه نداشتن. شما در مورد انتخاب بین این موارد پیشنهادی ندارین؟

https://dl.ubnt.com/ps5_datasheet.pdf (البته این لینک برای IP های ایران باز نمیشه)

نام حقيقي: مهدی م.

عضو عادی
    نوشته
    165
    سپاسگزاری شده
    96
    سپاسگزاری کرده
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط hs_ps2003 نمایش پست ها
    سلام

من در حال حاضر برای استفاده از اینترنت از یک لینک وایرلس استفاده می‌کنم. فاصله بین دو نقطه حدود ۷ کیلومتر هست (در غرب تهران). در سمت AP از یک رادیو Mikrotik استفاده شده که متعلق به شرکت سرویس دهنده هست. در سمت Station هم من از یک رادیو Powerstation 5 استفاده می‌کنم. به لحاظ جغرافیایی بین دو نقطه حدود ۱۸۰ متر اختلاف سطح وجود داره (نقطه Station بالاتر از نقطه AP هست).
    سیگنالی که الان روی رادیو می‌گیرم قابل قبوله (بین -۵۹ تا -۶۲ نوسان داره). مشکلی که دارم اینه که CCQ نوسان قابل توجهی داره و بین ۲۵٪ تا ۱۰۰٪ متغیره (اغلب نزدیک به ۷۵٪ هست). با توجه به اینکه از این لینک برای VoIP و ویدیوکنفرانس استفاده میشه، کاهش CCQ باعث میشه مشکل پکت لاس و افزایش latency پیدا کنم و کیفیت ارتباط صوتی/تصویری افت می‌کنه.
    همونطور که ذکر شد از این لینک فقط برای ارتباط اینترنت استفاده میشه و پهنای باند در حد ۱۰ مگابیت قابل قبوله (طبق اطلاعاتی که رادیو میده نرخ Tx الان ۱۲ مگابیت و نرخ Rx الان ۱۸ مگابیت هست). همچنین باید بگم برای رفع مشکل CCQ، تغییر گزینه‌های مختلف رادیو مثل Rate algorithm، Noise immunity، تغییر و تنظیم دستی Ack timeout و تغییر پاور رادیو انجام شده اما تاثیری در نوسان CCQ نداشته. البته چنل مورد استفاده تا حالا تغییر نکرده چون تغییر چنل برای سرویس دهنده امکان‌پذیر نیست.

حالا سوالی که از اساتید داشتم اینه که چه راهکاری برای برقراری این لینک با CCQ نزدیک به ۱۰۰٪ پیشنهاد می‌کنید؟ آیا با استفاده از این رادیو میشه مشکل رو حل کرد؟ اگر خیر، چه رادیو/آنتنی پیشنهاد می‌کنید.

با تشکر فراوان
    سلام به شما

همونطور که گفته شد زاویه تابش آنتن نکته مهمی هست. به علاوه اینکه Power Bridge و بیشتر دستگاه های Ubiquiti فقط در یک پولاریزیشن کار میکنند و در اصطلاح MIMO نیستند. در حالی که تجهیزات میکروتیک MIMO هستند. اینکه موج در بیش از یک پولاریزیشن ارسال بشه اثر زیادی روی عملکرد ارتباط رادیویی داره. (هم پایداری و هم ظرفیت)
    نکته دوم این هست که شرکت های WISP به راحتی فرکانس AP هاشون رو تغییر نمیدن چون روی هر AP بیش از یک مشتری دارن و ممکنه بقیه دچار مشکل بشن.

توصیه من به شما استفاده از یک دستگاه MIMO و حتی الامکان میکروتیک هست مثل Dyna Dish که بالا گفته شد.
    راه دوم اینه که یک لینک اختصاصی نقطه به نقطه از محل ISP تا سایت شما برقرار بشه تا تغییر فرکانس میسر بشه.

موفق باشید

تازه وارد
    نوشته
    7
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    2
    نقل قول نوشته اصلی توسط aryaei2000 نمایش پست ها
    سلام به شما

همونطور که گفته شد زاویه تابش آنتن نکته مهمی هست. به علاوه اینکه Power Bridge و بیشتر دستگاه های Ubiquiti فقط در یک پولاریزیشن کار میکنند و در اصطلاح MIMO نیستند. در حالی که تجهیزات میکروتیک MIMO هستند. اینکه موج در بیش از یک پولاریزیشن ارسال بشه اثر زیادی روی عملکرد ارتباط رادیویی داره. (هم پایداری و هم ظرفیت)
    نکته دوم این هست که شرکت های WISP به راحتی فرکانس AP هاشون رو تغییر نمیدن چون روی هر AP بیش از یک مشتری دارن و ممکنه بقیه دچار مشکل بشن.

توصیه من به شما استفاده از یک دستگاه MIMO و حتی الامکان میکروتیک هست مثل Dyna Dish که بالا گفته شد.
    راه دوم اینه که یک لینک اختصاصی نقطه به نقطه از محل ISP تا سایت شما برقرار بشه تا تغییر فرکانس میسر بشه.

موفق باشید
    ممنون از پاسختون. آیا استفاده از DynaDish مزیتی نسبت به حالتی داره که از یک دیوایس Mikrotik و یک آنتن جداگانه (مثلا از برند Kenbotong) استفاده بشه؟

نام حقيقي: مهدی م.

عضو عادی
    نوشته
    165
    سپاسگزاری شده
    96
    سپاسگزاری کرده
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط hs_ps2003 نمایش پست ها
    ممنون از پاسختون. آیا استفاده از DynaDish مزیتی نسبت به حالتی داره که از یک دیوایس Mikrotik و یک آنتن جداگانه (مثلا از برند Kenbotong) استفاده بشه؟
    DynaDish تا جایی که یادم هست زاویه تابش 8 درجه داره و استفاده از دیشی که حدودا 4 تا 6 درجه باشه بهتره.
    اما استفاده از دستگاهی که MIMO باشه رو اکیدا به شما توصیه میکنم.

موفق باشید

کلمات کلیدی در جستجوها:

ارتباط صوتی وایرلس بین دو نقطه

ارتباط صوتی بین دو نقطه با انتن وایرلس

داینا دیش

ایجاد لینک وایرلس

بالا بردن ccq در میکروتیک

جدول فاصله بین آنتنهای میکروتیک

ccq در میکروتیک

برچسب برای این موضوع