نوشته شده توسط امید مهاجرانی در ۱۶:۰۴ در بخش سیستم تلفنی استریسکبدون نظر
حتما با نرم افزار محبوب Skype اشنایی دارید ! نرم افزاری که امکان تماس صوتی تصویری و چت را به صورت رایگان بین کاربران خود با کیفیت خوب فراهم می کند . نرم افزار Skype برای فراهم کردن این کیفیت صدا از کدک صدای SILK بهره می برد . برای اطلاعات بیشتر درباره این کد می توانید به لینک SILK - Wikipedia, the free encyclopedia مراجعه کنید . در این پست نحوه نصب و به کارگیری این کدک را در استریسک ۱۱ فرا می گیرد .

هنگام دانلود کدک SILK باید نوع انرا بدانید . برای مشخص کردن اینکه شما به چه نوع کدکی نیاز دارید باید از معماری CPU خود اگاه باشید . خوشبختانه ابزار کمکی benchsilk به شما کمک خواهد کرد . این ابزار را دانلود کرده از حالت فشرده خارج کرده و اجرا می کنیم .

# cd /usr/src
# wget http://downloads.digium.com/pub/tele...k-1.0.0-x86_64
# chmod +x bench*
# ./benchsilk-1.0.0-x86_64
خروجی این اسکریپت در سرور تست من نوع generic را پیشنهاد می دهد بنابراین به ادرسIndex of /pub/telephony/codec_silk رفته با توجه به اینکه بر روی این سرور ۶۴ بیتی از استریسک نسخه ۱۱ استفاده می کنم نسخه generic را دانلود می کنم .
و انرا از حالت فشرده خارج کرده به در مسیر /usr/lib/asterisk/modules کپی می کنیم .
# cd codec_silk-11.0_1.0.0-generic_64 (or whatever version of yours directory name)# cp codec* /usr/lib/asterisk/modules/
اکنون نوبت به تعریف کدک SILK در استریسک است . پس فایل codec.conf را ویرایش می کنیم و خطوط زیر را به انتهای ان اضافه می کنیم .
# vim /etc/asterisk/codecs.conf (create the file if don’t exist). Paste below all variations this codec
[silk8]
type=silk
samprate=8000
fec=true
packetloss_percentage=10
maxbitrate=20000
dtx=false[silk12]
type=silk
samprate=12000
fec=true
packetloss_percentage=10
maxbitrate=25000
dtx=false[silk16]
type=silk
samprate=16000
fec=true
packetloss_percentage=10
maxbitrate=30000
dtx=false[silk24]
type=silk
samprate=24000
fec=true
packetloss_percentage=10
maxbitrate=40000
dtx=false
و در انتها کدک را در استریسک لود می کنیم .
asterisk -rx “module load codec_silk.so”
اکنون کدک SILK به سیستم استریسک شما اضافه شده است .
نگارش : امید مهاجرانی
دانلود مقاله به فرمت PDF