نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 از مجموع 8
سپاس ها 17سپاس
  • 2 توسط alisc
  • 4 توسط amirt_0012
  • 7 توسط mhsaleh
  • 2 توسط mehrzadmo
  • 2 توسط amirt_0012

موضوع: سوالات مبتدی : VOIP

نام حقيقي: علی شفائی

عضو عادی شناسه تصویری alisc
    نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052

سوالات مبتدی : VOIP

باسلام و عرض خسته نباشید خدمت تمامی دسوتان گرامی

چندین سوال دارم ممنون میشم دوستان اگر وقت کردند پاسخ بدند :

1. این گتوی VOIP چی هست ؟ ( مگه روی یک سیستم الستیکس نصب کنیم اون کاره همون گتوی رو انجام نمیده ؟ ) اگر درسته پس فرقش با گتوی های آماده چی هست ؟

2. فرق گتوی های دیجیتال با انالوگ چیست ؟ ( برای خطوط تلفن معمولی باید آنالوگ گرفت ؟ )

3. هنگام راه اندازی VoIP ، میکروتیک چه کاری انجام میده ؟ ( من دیدیم بعضی میگن با میکروتیک VoIP راه اندازی میکنن !!!! آیا با میکروتیک VoIP راه اندازی می کنن یا میکروتیک کاره خاصی انجام میده در سناریو ؟ )

4. مرکز تلفن چیه ؟ همون VoIP هست ؟ در بعضی از سایت ها علاوه بر گتوی یه دیوایسی هست به نام مرکز تلفن ! اون چیه ؟ ( مثلا این سایت : مرکز تلفن )

5. الان من روی یک سیستم الستیکس نصب کنم باید برای اتصال تلفن معمولی به اون چه چیزی تهیه کنم ؟

با تشکر فراوان از تمامی دوستانی که وقت گذاشتند .

موضوعات مشابه:
    aqfery و fireboy007 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Amir

عضو عادی
    نوشته
    41
    سپاسگزاری شده
    31
    سپاسگزاری کرده
    11
    سلام دوست عزیز سولات رو گوگل سرچ میزدی جوابای کامل و دقیقی میگرفتی ! خلاصه سوالات

1. الستیکس یک مرکز تلفن نرم افزاریه که برای ارتباط با بیرون نیاز به یک گتوی داره ، بطور ساده گتوی ها رابط بین خطوط مخابراتی و شبکه شما هستن

2. گتوی آنالوگ برای استفاده خطوط شهری معمولی PSTN و دیجیتال برای خطوطی مثله E1

3. میکروتیک کاره خاصی برای وویپ انجام نمیده فقط مباحث مربوط به یک پارچه سازی شبکه رو برای شما انجام میده

4. مرکز تلفن یا IPPBX رو میتونید مثل یک سانترال سنتی تلفن در نظر بگیرید که بروز شده و تحت شبکه کار میکنه نمونه سخت افزاری داره مثله لینک که گذاشتین و نمونه نرم افزاری مثله الستیکس و ...

5. شما میتونید از کارت های FXO و یا گتوی های FXO استفاده کنید که کارت FXO توصیه میشه. کارت ها مصل کارت مودم روی مادربور سیستم شما نصب میشه

alisc، aqfery، fireboy007 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    ممنون از پاسختون
    فقط یک سوال دیگه :
    الان من الستیکس رو نصب کنم برای ارتباط داخلی به چه چیزی نیاز دارم ؟ ( FXO ؟ ) تلفن های ما هم معمولی هست ! ( تلفن ها در شبکه بتونن با هم تماس بگیرن )
    برای ارتباط با بیرون مثلا یک تلفن از داخل بتونه با شماره 02188888888 تماس بگیره حتما باید گتوی تهیه کنیم ؟ یا با همون کارت FXO جواب میده ؟

با تشکر فراوان

- - - Updated - - -

من فرق گتوی و کارت FXO رو متوجه نشدم !
    فرمودید گتوی برای ارتباط شبکه با مخابرات هست !
    خوب کارت FXO هم داره به مخابرات وصل میشه ! درسته ؟

نام حقيقي: Hassan Saleh

عضو ویژه شناسه تصویری mhsaleh
    نوشته
    979
    سپاسگزاری شده
    1219
    سپاسگزاری کرده
    0
    نقل قول نوشته اصلی توسط alisc نمایش پست ها
    ممنون از پاسختون
    فقط یک سوال دیگه :
    الان من الستیکس رو نصب کنم برای ارتباط داخلی به چه چیزی نیاز دارم ؟ ( FXO ؟ ) تلفن های ما هم معمولی هست ! ( تلفن ها در شبکه بتونن با هم تماس بگیرن )
    برای ارتباط با بیرون مثلا یک تلفن از داخل بتونه با شماره 02188888888 تماس بگیره حتما باید گتوی تهیه کنیم ؟ یا با همون کارت FXO جواب میده ؟

با تشکر فراوان

- - - Updated - - -

من فرق گتوی و کارت FXO رو متوجه نشدم !
    فرمودید گتوی برای ارتباط شبکه با مخابرات هست !
    خوب کارت FXO هم داره به مخابرات وصل میشه ! درسته ؟
    برای ارتباط سرور VoIP شما با بیرون (مخابرات) شما باید یک گیت وی برای آن تهیه نمایید. گیت وی یک اصطلاح کلی است. گیت وی می تواند به صورت یک کارت PCI روی سخت افزار شما نصب شود، می تواند به صورت یک دیوایس مستقل از طریق شبکه با سرور شما مرتبط شود و یا حتی با استفاده از پورت USB. نکته مهم این است که گیت وی که تهیه می کنید باید پورتی متناسب با خط شما داشته باشد. مثلاً اگر خط آنالوگ (خط های معمولی تو خونه) گیت وی شما چه کارت چه از انواع دیگه باید پورتی با سیگنالینگ FXO داشته باشه. وقتی چنین گیت وی تهیه کردید داخلی های سیستم شما قادر خواهند بود با توجه به پالیسی هایی که تعریف می کنید با بیرون تماس بگیرند یا کسی از بیرون با اونها تماس بگیره.

حالا بریم سراغ داخلی ها. داخلی های یک سیستم VoIP به صورت پیش فرض تحت IP هستند. یعنی شما می تونید با IP Phone یا Softphone ارتباط برقرار کیند. اما اگه قصد دارید داخلی هاتون را به طور آنابوگ سرویس بدهید باید باز گیت وی تهیه کنید. این نوع گیت وی هم همان شرایط فوق را خواهد داشت با این تفاوت که اینبار گیت وی شما باید پورتی با سیگنالینگ FXS داشته باشه تا بتونید یک گوشی تلفن آنالوگ (همونایی که تو خونه استفاده میشه) بهش وصل کنید.

اغلب گیت وی هایی که به صورت کارت استفاده می شوند ماژولار هستند. یعنی به شما یک کارت خام میدهند و شما می توانید متانسب با نیاز خود، بر روی هر پورت ماژول FXO یا FXS نصب کنید.

mehrzadmo، farhadfery، alisc و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    پس من برای ارتباط با بیرون ( یعنی اتصال به خط تلفن آنالوگ نیاز به گتوی دارم )

گتوی میتونه هم دیوایس باشه و هم یک کارت FXO باشه درسته ؟ ( اگر کات FXO نصب کنم یعنی الستیکس رو به خط تلفن آنالوگ نصب کردم و الستیکس بوق داره الان )

ویرایش توسط alisc : 2013-04-27 در ساعت 02:11 PM

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    بله

alisc و aqfery سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    سوال در مورد تعداد داخلی ها :

مثلا ما بخواهیم 5 تا داخلی داشته باشیم کارت خاصی میخواد ؟ ( آیا تعداد داخلی به تعداد پورت ربطی داره ؟ )

نام حقيقي: Amir

عضو عادی
    نوشته
    41
    سپاسگزاری شده
    31
    سپاسگزاری کرده
    11
    شما میتونید بی نهایت داخلی تعریف کنی اما استفاده همزمان داخلی ها بستگی به سخت افزار و امکانات تعریف شده برای هر داخلی داره مثله صندوق صوتی یا ظبط مکالمات و... ربطی هم به پورت گت وی نداره، پورت گت وی مربوط به تعداد خطوط ورودی شما میشه.
    برای این تعداد کم داخلی بخوبی جواب میگیرید

alisc و rooozaneh سپاسگزاری کرده‌اند.

کلمات کلیدی در جستجوها:

میکروتیک

تفاوت خطوط تلفن دیجیتال و آنالوگ

تفاوت تلفن سانترال و تلفن ویپ

voip چیه

ارتباط گتوی fxo با گتوی fxs

تفاوت گیتوی انالوگ و گیتوی دیجیتال در voip

softphoneیعنی

سوال voip؟

نصب تلفن معمولی روی fxs الستیکس