نمایش نتایج: از شماره 1 تا 13 از مجموع 13
سپاس ها 22سپاس
  • 3 توسط omid_mohagerani
  • 3 توسط omid_mohagerani
  • 1 توسط Iman.gh
  • 1 توسط hmn566
  • 5 توسط omid_mohagerani
  • 7 توسط Iman.gh
  • 1 توسط omid_mohagerani
  • 1 توسط omid_mohagerani

موضوع: تغییر در iVR Asterisk

نام حقيقي: Hooman

عضو عادی شناسه تصویری hmn566
    نوشته
    639
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    33

تغییر در iVR Asterisk

با سلام
    امکانی در استریسک وجود داره که میگه در هنگام پخش IVR اگر کسی خواست مستقیم بتونه داخلی ها رو بگیره.
    جالا اگر به این گزینه نیاز باشه، اما چند تا داخلی خاص فقط کسی نتونه از بیرون مستقیم زنگ بزنه، چیکار باید کرد؟
    در زمان پخش IVR تماس گیرنده بتونه داخلی ها رو مستقیم بگیره به جز داخلی 120

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: امید مهاجرانی

عضو عادی
    نوشته
    782
    سپاسگزاری شده
    725
    سپاسگزاری کرده
    79
    نقل قول نوشته اصلی توسط hmn566 نمایش پست ها
    با سلام
    امکانی در استریسک وجود داره که میگه در هنگام پخش IVR اگر کسی خواست مستقیم بتونه داخلی ها رو بگیره.
    جالا اگر به این گزینه نیاز باشه، اما چند تا داخلی خاص فقط کسی نتونه از بیرون مستقیم زنگ بزنه، چیکار باید کرد؟
    اگر منظور شما از استریسک واقعا استریسک است نه سیستم هایی مانند TriXBox یا Elastix که تغییرات در آنها مبتنی بر FreePBX است . کار خیلی ساده است . شما فقط کافیست در Dialplanای که برای Direct CAll Access Call برای داخلی هاتون نوشتید Numbering را بشکنید و Access را محدود کنید.

SADEGH65، Iman.gh و Zahmatkesh سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    639
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    33
    قرار نیست داخلی ها نتونن بگیرن
    کسی که از بیرون تماس میگیره و داره به IVR گوش میکنه نباید بتونه بگیره. میشه بگین کجای dialplan باید تغییرات ایجاد بشه

عضو عادی
    نوشته
    782
    سپاسگزاری شده
    725
    سپاسگزاری کرده
    79
    ربطی به گرفتن داخلی ها نداره . شما چطور Direct Access Call را در DialPlan تعریف کردید ؟ این کار با استفاده از عبارات مختصر کنند در context مربوط به IVR تعریف می شه.. مثلا exten =>XXX,n,Dial(داخلی ها با اختصاص متغیر)ا. تغییر در این Dialplan اصلا ربطی به داخلی گرفتن نخواهد داشت . شما Dialplan خود را اینجا بذارید تا بیشتر راهنماییتون کنم .

Iman.gh، Zahmatkesh و rahavard سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: آیتی

خواننده
    نوشته
    16
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    18
    سلام
    در سیستم هایی که براساس Freebox عمل می کنند، چه طور می شود IVR را به گونه ای تعریف کرد که فردی که از بیرون تماس می گیرد، مستقیما شماره داخلی بگیرد و با داخلی صحبت کند؟

نام حقيقي: ایمان قربانعلی

خواننده شناسه تصویری Iman.gh
    نوشته
    832
    سپاسگزاری شده
    305
    سپاسگزاری کرده
    177
    نقل قول نوشته اصلی توسط hmn566 نمایش پست ها
    با سلام
    سلام
    شما می توانید از ماژول custom context استفاده کنید. ( آقای مهاجرانی فکر می کنم ایشون ازالستیکس استفاده می کند نه خود استریسک)

نقل قول نوشته اصلی توسط rahavard نمایش پست ها
    سلام
    در سیستم هایی که براساس Freebox عمل می کنند، چه طور می شود IVR را به گونه ای تعریف کرد که فردی که از بیرون تماس می گیرد، مستقیما شماره داخلی بگیرد و با داخلی صحبت کند؟
    شما وقتی IVR را تعریف می کنید این عمل به صورت default فعال می شود.

rahavard سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    639
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    33
    [QUOTE=Iman.gh;294037]سلام
    شما می توانید از ماژول custom context استفاده کنید. ( آقای مهاجرانی فکر می کنم ایشون ازالستیکس استفاده می کند نه خود استریسک)

ممنون ایمان جان
    متوجه منظور آقای مهاجرانی تو این مورد نشدم. Elastix استریسک هست و از دستورات اون تو فایلها تبعیت میکنه. فقط کار رو راحت کرده. اگر کاری توی استریسک قابل اجرا باشه توی الستیکس هم قابل اجراست و اگر کاری قایل اجرا توی فایلها باشه که توی web نباشه قابلیت تغییر و اجرا در فایلها رو داره. آقای صالح تو این مورد تبحر دارن و خیلی تغییرات رو توی فایلها مستقیم اجرا میکنن و میدونن من چی میگم.
    و اما اینکه custom context رو برای خطوط شهری تعریف کنم؟ میخوام از خطوط شهری وقتی کسی زنگ زد نتونه یکی از داخلی ها رو بگیره. میشه بیشتر توضیح بدی؟

ویرایش توسط hmn566 : 2011-01-09 در ساعت 04:11 PM
    rahavard سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    782
    سپاسگزاری شده
    725
    سپاسگزاری کرده
    79
    [QUOTE=hmn566;294066]
    نقل قول نوشته اصلی توسط Iman.gh نمایش پست ها
    سلام

ممنون ایمان جان
    متوجه منظور آقای مهاجرانی تو این مورد نشدم. Elastix استریسک هست و از دستورات اون تو فایلها تبعیت میکنه. فقط کار رو راحت کرده. اگر کاری توی استریسک قابل اجرا باشه توی الستیکس هم قابل اجراست و اگر کاری قایل اجرا توی فایلها باشه که توی web نباشه قابلیت تغییر و اجرا در فایلها رو داره. آقای صالح تو این مورد تبحر دارن و خیلی تغییرات رو توی فایلها مستقیم اجرا میکنن و میدونن من چی میگم.
    و اما اینکه custom context رو برای خطوط شهری تعریف کنم؟ میخوام از خطوط شهری وقتی کسی زنگ زد نتونه یکی از داخلی ها رو بگیره. میشه بیشتر توضیح بدی؟
    جناب آقای انتخابی اینکه می فرمایید Elastix همان Asterisk است که اصولا نمی تواند درست باشد . با یک جستجوی ساده این موضوع قابل درک است .( Elastix برای کاربرد تلفنی از asterisk بهره می برد . )
    در مورد اینکه هرکاری را با asterisk می توان انجام داد باElastix نیز می توان انجام داد این نیز اصولا اشتباه است به عنوان مثال شما قابلیت های مختص به ASterisk 1.8 را چگونه در Elastix پیاده سازی می کنید ؟
    در Elastix کنترل DialPlan ها بر عهده محیط مبتنی بر FreePBX است . اگرچه شما با تغییرات در فایل extenions_custom.conf قادر با نوشتن هر نوع Dialplan ای در Elastix نیز هستید ولی چون در Elastix ابتدا کنترل به Dialplan ای سپرده میشود که توسط FreePBX نوشته شده است نحوه نوشتن دایل پلن برای یک موضوع متفاوت خواهد بود .
    به هر حال قابلیت مورد نیاز شما هم در Elastix و هم در دایل پلن نویسی های مبتنی بر asterisk قابل پیاده سازی است .
    موفق باشید .

نقل قول نوشته اصلی توسط rahavard نمایش پست ها
    سلام
    شما باید گزینه Elable Direct Dial را در صورتی که فعال نیست ، انتخاب نمایید .

ویرایش توسط omid_mohagerani : 2011-01-09 در ساعت 05:52 PM
    SADEGH65، Iman.gh، Gitex و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    832
    سپاسگزاری شده
    305
    سپاسگزاری کرده
    177
    در اینجا قصد دارم بدون اینکه شمارو به مقاله ای ارجاع بدم برم سراصل مطلب و شما رو با نصب و راه اندازی و اجرای یک سناریوی کوچک از ماجول custom context آشنا کنم.

ابتدا باید ماژول custom context را که یک ماجول third party است دانلود و نصب کنیم. برای اینکار در trixbox کار کمی دردسر داره یعنی باید ابتدا ماجول customcontexts-0.3.6 را از لینک زیر دانلود و آن را در محلی مثل دسکتاپ ذخیره کنید:
    Index of /modules/release/contributed_modules
    حالا در freepbx در مسیر setup>module admin>upload module فایل مورد نظر را انتخاب و دکمه آپلود را کلیک میکنیم. حالا روی module admin ماجول موردنظر را انتخاب و دکمه install را کلیک میکنیم.

خوشبختانه روی الستیکس 2 کار راحت*تر است یعنی باید در freepbx از module admin از منوی کشویی گزینه extended repository را انتخاب کنید بعد دکمه check for update online را بزنیدحالا ماجول custom contex را کلیک کنیدو گزینه download and install را انتخاب کنید سپس process بعد هم confirm کنید.

حالا گزینه custom context را تحت بخش thirdparty addon در FreePBX داریم.

سناریو: فرض کنید سیاست شرکت این است که همه کارمندان فقط حق تماس شهری تهران را داشته باشند و مابقی که شامل مدیران و کارمندان خاص است میتوانند آزادانه از خطوط شهری برای برقراری تماس به تمام ایران (به علاو شماره های موبایل) استفاده کنند.

روی custom context کلیک کنید و روی دکمه add custom context کلیک کنید.یک نام و توضیح برای custom contextانتخاب میکنیم و دکمه submit را میزنیم.Dial rule مهم نیست چون شما کنترل را به outbound route میسپارید.

توجه داشته باشید که در FreePBX در قسمت outbound route ما از outbound route به نام تهران استفاده میکنیم. که در این روت مشخص شده که فقط تماس های شهری تهران مجاز باشد و کارمندان حق استفاده از صفر را ندارند. یعنی 9 | Z. ( البته اینجا نشد در ست تایپش کنم شما برعکس بنویسید)

حالا در custom context در قسمت outbound route تهران را که قبلاً در فری پی بی ایکس ساخته بودیم را allow میکنیم و مابقی را deny باقی میگذاریم.

در قسمت Internal dialplan مشخص میکنیم که داخلی های موردنظرمان از چه قابلیت*هایی برخوردار باشند به عنوان مثال قابلیت ext local باعث می*شود تا داخلی ما بتواند با بقیه داخلی ها در ارتباط باشد

در قسمت failover destination هم میگوییم که در صورت برقراری قانون یادشده چه اتفاقی برای داخلی بیفتد که اینجا ما hangup را انتخاب کردیم. یعنی اگر داخلی که قانون شرکت به آن اعمال شده قصد گرفتن شماره موبایل یا شهرستان را داشته باشد با بوق آشغال استقبال خواهد شد

حالا میتوانید با انتخاب هرداخلی از قسمت custom context تعیین کنید که داخلی متعلق به کدام سیاست سازمان است که مثلاً در این سناریو در custom contex:Tehran قرار میگیرند.

این آموزش آقای سیقلان هست در voip-iran
    آموزش ساده custom context

SADEGH65، omid_mohagerani، Gitex و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    782
    سپاسگزاری شده
    725
    سپاسگزاری کرده
    79
    با تشکر از مقاله شما آقای قربانعلی ، ولی با ماژول custom-context چطور می خواهید فقط دسترسی از IVR را محدود کنید ؟
    تا آنجایی که من کار کردم با استفاده از این ماژول قادر نخواهید بود بر روی مسیر ورودی محدودیت اعمال کنید .

Iman.gh سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    832
    سپاسگزاری شده
    305
    سپاسگزاری کرده
    177
    نقل قول نوشته اصلی توسط omid_mohagerani نمایش پست ها
    با تشکر از مقاله شما آقای قربانعلی ، ولی با ماژول custom-context چطور می خواهید فقط دسترسی از IVR را محدود کنید ؟
    تا آنجایی که من کار کردم با استفاده از این ماژول قادر نخواهید بود بر روی مسیر ورودی محدودیت اعمال کنید .
    سلام

بله با این ماژول این کار امکان پذیر نیست.

امکانش هست شما راه خود را بیشتر توضیح بدهیدو

عضو عادی
    نوشته
    782
    سپاسگزاری شده
    725
    سپاسگزاری کرده
    79
    در Elastix من تا حالا چک نکردم یاید ایتدا تست کنم . در دایل پلن نویسی در استریک قابلیت Direct Access Call دادن با تعریف رنجی از شماره های داخلی با استفاده از متغیر هایی مانند X ، N و ... که با آن آشنایی دارید انجام می شود و در نتیجه شکستن اینکه تماس ورودی از IVR به چه داخلی هایی Access داشته باشه یا خیر به سادگی امکان پذیر است . البته اگر در Elastix هم کل IVR به صورت DialPlan نوشته شود این کار امکان پذیر است ولی به روش کنترل کردن روند اجرای یک تماس ورودی هم میشود این کار را انجام داد که در اولین فرضت که یک Elastix دسترسی پیدا کردم تست خواهم کرد .

Zahmatkesh سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    639
    سپاسگزاری شده
    107
    سپاسگزاری کرده
    33
    سلام ایمان جان
    ممنون از جوابت. با custom context آشنایی دارم اینکه بنونه کاری کنه نتونن داخلی خا رو مستقیم بگیرن رو میخواستم.

نقل قول نوشته اصلی توسط omid_mohagerani نمایش پست ها
    در Elastix من تا حالا چک نکردم یاید ایتدا تست کنم . در دایل پلن نویسی در استریک قابلیت Direct Access Call دادن با تعریف رنجی از شماره های داخلی با استفاده از متغیر هایی مانند X ، N و ... که با آن آشنایی دارید انجام می شود و در نتیجه شکستن اینکه تماس ورودی از IVR به چه داخلی هایی Access داشته باشه یا خیر به سادگی امکان پذیر است . البته اگر در Elastix هم کل IVR به صورت DialPlan نوشته شود این کار امکان پذیر است ولی به روش کنترل کردن روند اجرای یک تماس ورودی هم میشود این کار را انجام داد که در اولین فرضت که یک Elastix دسترسی پیدا کردم تست خواهم کرد .
    اگر بتونی توضیح بدی ممنون میشم.
    راجع به اینکه elastix همون asterisk هست منظورم اینکه از enginesh همونه و از اون کاملا تبعیت میکنه وگرنه اگر یکی یود دو تا اسم روش نمیذاشتن.

ویرایش توسط hmn566 : 2011-01-10 در ساعت 06:13 PM

کلمات کلیدی در جستجوها:

نحوه نوشتن یک ivr

direct ivr الستیکس

تنظیم تاریخ الستیکس

کسی دستورات asterisk را به فارسی داره

شماره تماس آقای مهاجرانی استریسک

مطلب برای elastix

تغیی context در الستیکس

دانلود مقاله elastix in persian

مطلب ivr در elastix

elastix تغییر فایل کانفیگ