در مورد Storage Area Network بیشتر بدانیم … ؛؛؛؛ san استوریج چیست
*

شبکه ذخیره سازی (SAN) یک شبکه اختصاصی با سرعت بالا می باشد که دسترسی شبکه را به سطوح ذخیره سازی در سطح بلاک فراهم می کند. SAN استوریج معمولا شامل میزبان (Host)، سوئیچ ها ، اجزاء ذخیره سازی و دستگاه های ذخیره سازی است که با استفاده از انواع فن آوری ها، توپولوژی ها و پروتکل ها به یکدیگر متصل می شوند. علاوه بر این SAN استوریج ها می توانند چندین سایت را پوشش دهند.

استفاده از SAN استوریج ها درموارد زیر کارایی بیشتری دارد :

  • بهبود بخشیدن دسترس پذیری برنامه ها (مانند : مسیرهای چندگانه دیتا )
  • بهبود بخشیدن عملکرد برنامه ها
  • افزایش بهره وری و اثربخشی ذخیره سازی
  • اعمال حفاظت از داده ها و بهبود امنیت آنها

ذکر این نکته الزامی است که
SAN استوریج
ها در زمینه فعالیت های مربوط به ( BCM) Business Continuity Management سازمان ها نقش مهمی ایفا می کنند .

SAN استوریج درواقع یک دستگاه ذخیره سازی را به Host ارائه می دهد طوری که به نظر می رسد اتصال Host و استوریج به صورت محلی (Locally) انجام شده باشد. قطعا این گونه ساده سازی ارتباط امکان پذیر نیست مگر با استفاده از مجازی سازی. در واقع انواع مجازی سازی بکار برده شده این قابلیت را فراهم می کند. باید توجه داشته باشیم که دو واژه
مجازی سازی
و ذخیره سازی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

یکی از محدودیت هایی که در شبکه ها ( Network Attached Storage( NAS وجود دارد ، محدودیت فضا و فاصله می باشد . این بدان معناست که حداکثر فاصله ای تعریف شده ، وجود دارد که در سازمان های اینترپرایز نمی تواند نیاز های سازمان های اینترپرایز را برآورده کند. علاوه بر این مورد ، شبکه های NAS از پروتکل اترنت استفاده می کنند و این امر منجر به ایجاد بار ترافیکی و عدم سرعت بهینه می شود. محدودیت های ذکر شده ، در شبکه های SAN بهبود یافته و می توان گفت که تا حدودی رفع شده اند . SAN استوریج ها بر مینای تکنولوژی جدید Fiber Channel توسعه یافته اند . این تکنولوژی از پروتکل Fiber Channel استفاده می کند. پروتکل Fiber Channel (پروتکل فایبرچنل) به طور اختصاصی برای شبکه های SAN و عملیات R/W بهینه شده است و باعث عدم ایحاد ترافیک در شبکه می شود . در شبکه های SAN محدودیت فاصله ای نیز وجود ندارد و یک شبکه می تواند با سهولت کامل . علاوه بر تمام مزایای ذکر شده باید افزود که SAN استوریج ها از Redundant نیز پشتیانی می کنند . این قابلیت منجر به افزایش امنیت و حفاظت از داده ها می شود .

مازاد بر تمام توضیحاتی که درباره SAN ارائه شد باید افزود؛ یکی دیگر از تکنولوژی هایی که در این شبکه ها به کار گرفته شده است ، تکنولوژی iSCSI می باشد . iSCSI در واقع به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای FC و InfiniBand در محیط ها و سازمان های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین امکان استفاده از gateways را جهت انتقال دیتا ما بین تکنولوژی های مختلف SAN فراهم می کند.

*

از جمله کمپانی هایی که در زمینه تولید استوریج ها فعالیت دارند می توان به HPE 3PAR, CISCO , Net App , DELL EMC , هیتاچی و … نام برد . اما کمپانی های HPE 3PAR و DELLEMC کانون توجه مصرف کنندگان استوریج می باشند .


منبع : faradsys.com
موضوعات مشابه: