نمایش نتایج: از شماره 1 تا 12 از مجموع 12
سپاس ها 7سپاس
  • 1 توسط AH64-D
  • 1 توسط shahani
  • 2 توسط shahani
  • 1 توسط shahani
  • 1 توسط shahani
  • 1 توسط shahani

موضوع: سوال: اینترنت دار کردن شبکه ( کابلی و وایرلس ) با استفاده از روتر میکروتیک

نام حقيقي: Danial

خواننده
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    21

سوال: اینترنت دار کردن شبکه ( کابلی و وایرلس ) با استفاده از روتر میکروتیک

با سلام
    روتر بنده RB951Ui-2HnD می باشد.
    خودم کانفیگ نکردم و دادم بیرون انجام دادن.
    نیاز من به این روتر برای این بود که برای یک دفتر که دارای چند کارمند بود اینترنت دارای محدودیت حجم و زمان استفاده بدم که از طریق userman اکانت میساختیم و به هر یک از کارمندها با توجه به نیازشون محدودیت اعمال میکردیم.
    شیوه کار به این صورت بود که یک ADSL تهیه و سپس میکروتیک را توسط کابل به مودم ADSl وصل کردیم و طبق کانفیگی که آن شخص انجام داد ، شبیه Bridge است به این صورت که اسم وایرلس روتر رو به عنوان یک سرویس دهنده اینترنت انتخاب میکردن و بدون اینکه رمز بخواد ( شبکه وایرلس روتر رو باز گذاشت ) بهش وصل میشدن و سپس وقتی میخواستن مرورگر باز کنن و وارد سایت بشن از اونا یوزرنیم و پسوردی میخواست که در userman تعریف کردیم.
    اما مشکل اینجاست که ما میخواهیم وایرلس باز نباشه و همون ابتدا رمز بخواد.
    با اینکه در این مدت جستجوهایی کردم:
    https://mikrotik.tosinso.com/tutorials/18926
    با اندک تنظیمات میکروتیک در WinBox آشنا هستم اما هنوز نتونستم راهی پیدا کنم و متاسفانه اطلاعات تماس با آن کانفیگ کننده را هم نداریم دیگه.
    تا جایی که من از سایت های مختلف خوندم اینطوری بود که باید مودم ADSL را از حالت PPPOE به حالت Brifge تغییر بدم و در روتر میکروتیک هم PPPOE Clinte راه بندازم و در آنجا user pass برای ADSl وارد کنم تا روتر اینترنت داشته باشه اما بعد از اون دیگه نمیدونم چیکار کنم

در ضمن رنج روتر میکروتیک وقتی بهش وصل میشیم از 192.168.10.1 شروع میشه

مشکل اصلی ما وقتیه که در حالت فعلی دیگه برنامه هایی مانند تلگرام - اینیستاگرام و ... کار نمیکنن و حتما باید ابتدا مرورگر بالا بیاریم و به userman لاگین کنیم تا کل سیستم و گوشی اینترنت دار بشه که این مورد وقتی تلویزیون هوشمند به این شبکه وصله حاد تر و عملا غیرقابل استفاده میشه
    لطفا راه حلی داره بفرمایید.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: Behzad

عضو عادی شناسه تصویری AH64-D
    نوشته
    87
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    42
    درود

من این کار رو انجام دادم برای یک شرکت کوچیک با 10 کلاینت ، روتر بردی که استفاده کردم همین مدلی هستش شما دارید استفاده می کنید.

اومدم یک مودم تهیه کردم PPPoE بروی مودم قرار دادم و از طریق DHCP Client روتر برد IP گرفتم از مودم .

این طوری Internet اوردم تو میکروتیک بعدش یک Nat برای Range : 192.168.1.0 نوشتم که به اینترنت وصل بشه .

بعدش اومدم Port دوم که به سوئیچ جهت اتصال کلاینت ها متصل هستش وصل کردم یک رنج متفاوت دادم مثلا : 172.16.10.1 که از طریق DHCP Server و انتخاب Interface مورد نظر که Interface 2 هستش برای اتصال به کلاینت ها هستش تنظیم شد یک Nat برای این رنج قرار دادم تو Firewall . تا این کلاینت ها اینترنت دار بشن.

بعدش اومدم Hotspot راه اندازی کردم به هر کاربر User اختصاص دادم با حجم و سرعت محدود که بتونند از اینترنت استفاده کنند.

برای این مشکل می تونید سیستم هایی که مد نظرتون هستش دیگه صفحه User Name و Pass نیاد. اون IP یا Mac Address مورد نظر برای کلاینت در IP Binding قرار بدین و Type بزارید روی Bypass دیگه از شما رمز عبور و نام کاربری نمی خواد و کاربران به راحتی وصل میشن.

Daniel4u سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: ali

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    هیچ تفاوتی نمیکنه که اتصال روتر شما به مودم از نوع Bridge باشه یا اینکه PPPoE داخل مودم تنظیم شده باشه و با دادن یک آدرس دستی در رنج مودم یا فعال کردن DHCP client در روتر از مودم آی پی دریافت کنه .
    نتیجه تمام این راه ها یکی هست و اون اینترنت دار شدن روتر شماست ، اگه هم اکنون مشکلی با انتشار اینترنت ندارید پیشنهاد میکنم این قسمت رو تغییر ندهید.

برای اینکه روی شبکه هوایی روتر خودتون رمز بگذارید کافی هست در بخش Wireless تب Security Profiles را باز کنید و در آنجا پروفایل Default را تغییر دهید مثلا در mode : Dynamic تیک WPA2 را فعال کنید و رمز مورد نظر خود را در Pre-shared key وارد نمایید.

====
    همچنین برای جلوگیری از به زحمت افتادن کاربران برای وارد نمودن دائم نام کاربری و رمز عبور شما میتونید وارد بخش ip>Hotspot شوید
    در سربرگ Server Profiles سرور هات اسپات فعال خود را بازکنید (معمولا با نام Default اگر سرور دیگری نباشد)
    سپس تیک Mac cookie را فعال کرده و اوکی کنید .
    بعد از آن در همین پنجره هات اسپات به سربرگ user profiles رفته و پروفایل Default را بازنمایید .
    تیک Add MAC Cookie را فعال نمایید و MAC Cookie Timeout را به عنوان مثال بصورت 30d 00:00:00 تنظیم نمایید .
    به این صورت مشخص میکنید که هرکاربر بعد از لاگین شدن به سیستم یک کوکی برای لاگین مجدد او در روتر ایجاد شود که مدت 30 روز اعتبار داشته باشد.

در این حالت اگر کاربری وای فای خود را خاموش کند (بدون لاگ اوت کردن از اکانتش) تا 30 روز بعد اگر مجدد روشن کرده و به شبکه وصل شود ، نیاز به وارد کردن رمز عبور برای آن دستگاه نخواهد بود ، در زمان ورود مجدد ، شمارش معکوس دوباره از سی روز آغاز خواهد شد.

تا کاربری ترافیکش تمام نشده باشد و یا اینکه خودش دکمه لاگ اوت در مرورگر خود و صفحه هات اسپات را نزده باشد ، هر زمان که وای فای را روشن کند به اینترنت متصل خواهد بود و نیازی به وارد کردن مجدد نام کاربری و رمز عبور نخواهد داشت.

نکته ای که باید به اون توجه کنید این هست که شما اگه IP Binding را روی Bypass قرار دهید ، آن دستگاه ها جدای از سیستم هات اسپات و کنترلر های مربوط به مقدار ترافیک و سرعت کار خواهند کرد ، که البته اگه فقط برای ظاهر نشدن صفحه لاگین میخواهید انجام دهید ، چنین کاری پیشنهاد نمیشه .

روش دیگه ای نیز برای اینکار وجود داره و اون لاگین شدن با MAC آدرس هست ، که میتونید مک آدرس هردستگاه را به عنوان یوزر و پسورد تعریف نموده و با فعال کردن login By MAC از این قابلیت استفاده نماید ، جهت اطلاعات بیشتر به روی اینترنت جستجو نمایید.

خواننده
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    21
    نقل قول نوشته اصلی توسط AH64-D نمایش پست ها
    درود

من این کار رو انجام دادم برای یک شرکت کوچیک با 10 کلاینت ، روتر بردی که استفاده کردم همین مدلی هستش شما دارید استفاده می کنید.

اومدم یک مودم تهیه کردم PPPoE بروی مودم قرار دادم و از طریق DHCP Client روتر برد IP گرفتم از مودم .

این طوری Internet اوردم تو میکروتیک بعدش یک Nat برای Range : 192.168.1.0 نوشتم که به اینترنت وصل بشه .

بعدش اومدم Port دوم که به سوئیچ جهت اتصال کلاینت ها متصل هستش وصل کردم یک رنج متفاوت دادم مثلا : 172.16.10.1 که از طریق DHCP Server و انتخاب Interface مورد نظر که Interface 2 هستش برای اتصال به کلاینت ها هستش تنظیم شد یک Nat برای این رنج قرار دادم تو Firewall . تا این کلاینت ها اینترنت دار بشن.

بعدش اومدم Hotspot راه اندازی کردم به هر کاربر User اختصاص دادم با حجم و سرعت محدود که بتونند از اینترنت استفاده کنند.

برای این مشکل می تونید سیستم هایی که مد نظرتون هستش دیگه صفحه User Name و Pass نیاد. اون IP یا Mac Address مورد نظر برای کلاینت در IP Binding قرار بدین و Type بزارید روی Bypass دیگه از شما رمز عبور و نام کاربری نمی خواد و کاربران به راحتی وصل میشن.
    درود بزرگوار
    طبق پاسخ های شما دو بزرگوار الان متوجه شدم چیکار باید کرد . بصورت گرافیکی جایی هست
    یا بصورت کد آماده هست ؟ تا در ترمینال وارد کنم ؟

- - - ادامه - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط shahani نمایش پست ها
    هیچ تفاوتی نمیکنه که اتصال روتر شما به مودم از نوع Bridge باشه یا اینکه PPPoE داخل مودم تنظیم شده باشه و با دادن یک آدرس دستی در رنج مودم یا فعال کردن DHCP client در روتر از مودم آی پی دریافت کنه .
    نتیجه تمام این راه ها یکی هست و اون اینترنت دار شدن روتر شماست ، اگه هم اکنون مشکلی با انتشار اینترنت ندارید پیشنهاد میکنم این قسمت رو تغییر ندهید.

برای اینکه روی شبکه هوایی روتر خودتون رمز بگذارید کافی هست در بخش Wireless تب Security Profiles را باز کنید و در آنجا پروفایل Default را تغییر دهید مثلا در mode : Dynamic تیک WPA2 را فعال کنید و رمز مورد نظر خود را در Pre-shared key وارد نمایید.

====
    همچنین برای جلوگیری از به زحمت افتادن کاربران برای وارد نمودن دائم نام کاربری و رمز عبور شما میتونید وارد بخش ip>Hotspot شوید
    در سربرگ Server Profiles سرور هات اسپات فعال خود را بازکنید (معمولا با نام Default اگر سرور دیگری نباشد)
    بعد از آن در همین پنجره هات اسپات به سربرگ user profiles رفته و پروفایل Default را بازنمایید .
    تیک Add MAC Cookie را فعال نمایید و MAC Cookie Timeout را به عنوان مثال بصورت 30d 00:00:00 تنظیم نمایید .
    به این صورت مشخص میکنید که هرکاربر بعد از لاگین شدن به سیستم یک کوکی برای لاگین مجدد او در روتر ایجاد شود که مدت 30 روز اعتبار داشته باشد.

در این حالت اگر کاربری وای فای خود را خاموش کند (بدون لاگ اوت کردن از اکانتش) تا 30 روز بعد اگر مجدد روشن کرده و به شبکه وصل شود ، نیاز به وارد کردن رمز عبور برای آن دستگاه نخواهد بود ، در زمان ورود مجدد ، شمارش معکوس دوباره از سی روز آغاز خواهد شد.

تا کاربری ترافیکش تمام نشده باشد و یا اینکه خودش دکمه لاگ اوت در مرورگر خود و صفحه هات اسپات را نزده باشد ، هر زمان که وای فای را روشن کند به اینترنت متصل خواهد بود و نیازی به وارد کردن مجدد نام کاربری و رمز عبور نخواهد داشت.

نکته ای که باید به اون توجه کنید این هست که شما اگه IP Binding را روی Bypass قرار دهید ، آن دستگاه ها جدای از سیستم هات اسپات و کنترلر های مربوط به مقدار ترافیک و سرعت کار خواهند کرد ، که البته اگه فقط برای ظاهر نشدن صفحه لاگین میخواهید انجام دهید ، چنین کاری پیشنهاد نمیشه .

روش دیگه ای نیز برای اینکار وجود داره و اون لاگین شدن با MAC آدرس هست ، که میتونید مک آدرس هردستگاه را به عنوان یوزر و پسورد تعریف نموده و با فعال کردن login By MAC از این قابلیت استفاده نماید ، جهت اطلاعات بیشتر به روی اینترنت جستجو نمایید.
    درود بر شما مهندس
    پست های شما را کم و بیش پیگیری میکنم و استفاده میکنم
    برای نمونه در سایت سیسکو به پارسی ، مطالب کاربردی خوبی دیدم از شما و استفاده کردیم.
    راستش من زیاد روی موارد حساس نیستم و سخت گیری هم در این مورد نیست که تنظیمات و روش های خاصی انجام بشه
    فقط میخوام این روتر مثل یک دستگاه ADSL باشه یعنی کاربر با یوزرنیم و پسورد در ابتدا به آن وایرلس وصل بشه اما هر کسی نام کاربری و پسوردی داشته باشه که خودمون مشخص میکنیم
    و در نهایت با محدودیت هایی مثل حجم و ساعات که در userman وجود داره.
    راستی اون مورد مک کوکی واقعا خوب گفتین و اینطوری دفعه بعد لاگین نمیخواد
    با همه این شرایط اگه آموزش تصویری یا کدهای آماده ای در دسترس هست بفرمایید چون طبق نوشته ها بلد نیستم انجام بدم.

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    شما فرمودین که روتر شما در حال حاضر تنظیم شده و در حال کار هست .
    یعنی من فرض رو بر این میگیرم که الان یوزرمنیجر شما به درستی کار میکنه و کاربران با دادن یوزر و پسورد بعد از وصل شدن به شبکه هوایی میتونند از اینترنت استفاده کنند .
    با این حساب نحوه تنظیم رمز برای شبکه هوایی روتر شما به این صورت است :

=====

بهتون دستور ترمینال ندادم به این دلیل که تنظیم کردنش رو یاد بگیرید و بعدها اگر تغییری لازم بود بتونید خودتون انجامش بدین .
    کار با ترمینال نیز بسیار ساده است و فقط کافیه همین مراحل رو پشت هم دیگه در خط فرمان وارد کرد ، اما چون کار برای شما که به تازگی با سیستم عامل میکروتیک قصد آشنایی دارید ؛ کمی دشوار میشد ، تصمیم گرفتم این کار رو نکنم .
    همینطور که ملاحظه میکنید تنظیم کردن این موارد بسیار آسان است ، بشرط آنکه بدانید هرکدام گزینه ها چه کاری را انجام میدهد.

Daniel4u و AH64-D سپاسگزاری کرده‌اند.

خواننده
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    21
    پیام های من تایید نمیشه وقتی پستشون میکنم.
    نمیدونم چطوری پست کنم

خواننده
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    21
    خیلی صبر کردم و امتحان کردم تا بتونم پست ارسال کنم و شد
    یه تشکر بکنم هر پاسخ هاتون و راهنمایی تصویری
    امیدوارم بتونم جبران زحمات کنم اگر کاری از دستم بر میاد بفرمایید

در مورد راه حل ها من مشکلی که برام بوجود میاد اینه که در این روش ها کاربر ایتدا با یک نام وایرلس میکروتیک مواجه میشه و سپس پس از اتصال باید یوزرنیم و پسوردشو وارد کنه
    و طبق روش شما که 30 روز تاریخ انقضا بگذارم عالیه اما
    این مشکل زمانی بوجود میاد که همه ی دستگاه ها مثل دوربین - مثل تلویزیون هوشمند و... قابلیت اتصال ندارن چون نمیتونن صفحه لاگین میکروتیک را بالا بیارن و فقط یکبار میتونن به وایرلس وصل بشن
    میشه کاری کرد که یکبار و حتی اولین بار با یوزرنیم و پسورد خودش وصل بشه ؟
    بنظر سوال بالا امکان نداره چون اون وقت اگر 10 کاربر داشته باشیم باید نام 10 تا وایرلس ببینیم و هرکسی نام خودشو انتخاب کنه که اینطور نمیشه و از لحاظ فنی هم بنظرم امکان پذیر نیست
    چیز دیگه ای که ذهنم میرسه اینه که میشه وایرلس یکی باشه اما پسوردهای متفاوت بر اساس هر کاربر تعریف کرد و مثلا
    اسم وایرلس هست aaaa و دوتا پسورد تعریف کنم براش و کاربر 1 با پسورد خودش و کاربر 2 با پسورد خودش وصل بشه؟

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    خواهش میکنم ، خوشحالم که پاسخ مفید بوده و تونستم کمکی کرده باشم .

اگر دستگاهی وجود دارد که نمی تواند یوزر و پسورد وارد کند ، شما می توانید ، مک آدرس و شماره سریال آن دستگاه را به عنوان نام کاربری آن دستگاه تعریف کنید ، بصورتی که آن دستگاه ها در زمان اتصال به شبکه هوایی بطور خودکار لاگین شود و نیازی نباشد که از صفحه ورود یوزر و پسور استفاده نماید .

روش کار به این صورت است :
    مرحله اول :
    می بایست در Server Profiles از hotspot گزینه Login By Mac فعال شود .

و سپس به یکی از دو روش زیر مجوز لاگین به دستگاه ها داده شود :
    1.
    تنظیم در حالت MAC as username and password
    در این حالت برای تعریف کاربران می بایست نام کاربری و رمز در نظر گرفته شده برای یک دستگاه هر دو ، مک آدرس دستگاه مورد نظر باشند .

2.
    تنظیم در حالت MAC as username
    که در این حالت یک رمز عبور مجزا برای تمامی دستگاه ها با مک آدرس های مختلف درنظر گرفته می شود .

مرحله دوم :
    تعریف پروفایل کاربری و یوزر نیم برای دستگاه می باشد ، که این کار میتواند در خود هات اسپات و یا در یوزرمنیجر انجام بگیرد .
    با توجه به استفاده جنابعالی از یوزرمنیجر در این مثال برای دستگاهی با مک آدرس D0:13:FD:2A:02:61 یک حساب کاربری در یوزر منیجر ایجاد میگردد :

حالت MAC as username and password :
    نام کاربری و رمز عبور = Mac address

حالت MAC as username :
    نام کاربری = Mac address
    رمز عبور = رمز تایین شده مشترک در هات اسپات میکروتیک .

خواننده
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    21
    پس اون حالتی که هر یوزرنیم به عنوان یک اسم وایرلس باشه قابل اجرا نیست و راه حل همینه
    پس طبق روش های معرفی شده جمع بندی به این صورت میشه:
    بهترین روش استفاده از حالت انقضا در مک آدرس است تا یوزر بار اول که وارد شد تا انقضا مشکلی نداشته باشه
    و برای دستگاه هایی که مثل تلویزیون هستن با مک آدرس وارد بشن.

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    شما می توانید با بخش وایرلس میکروتیک ویرشال AP درست کنید و یک دستگاه رو به چندتا تبدیل کنید .
    اما این قابلیت برای کاری که شما میخواهید انجام بدهید مناسب و مفید نیست ، منابع دستگاهتان را بی دلیل مصرف میکند .

بهترین راه ، روش های ذکر شده است ، با توجه به راه اندازی هات اسپات شما با این روش می توانید برای تمامی کاربران و دستگاه ها محدودیت های سرعت و مقدار مصرف ترافیک و همینطور زمان استفاده مشخص کنید.
    اگر اون دستگاه یک کامپیوتر یا گوشی موبایل هست از روش معمول یوزر و پسورد می توانید استفاده کنید و برای مابقی دستگاه ها نام کاربریشون رو با مک آدرس تعریف کنید که اون ها نیز از نظر مقدار ترافیک مصرفی و سرعت کنترل بشوند .
    بعضی دوستان دستگاه هایی مثل تلویزیون و یا Dvr رو در حالت bypass هات اسپات قرار میدهند که این باعث می شود اون دستگاه ها سرعت و یا منابع شبکه را بطور کنترل نشده مصرف کنند و کیفیت کاربری شبکه را خراب و یا با بحران مواجه کنند ، در صورتی که اگر برای تمامی دستگاه ها در هات اسپات یوزر تعریف شده داشته باشید ، عملکرد هر دستگاه کاملا مشخص خواهد بود .
    اینکه یک دستگاه بعد از اتصال به Wifi در هات اسپات لاگین شود و یا خیر ، یا اینکه بار اول لاگین شود و بعد از آن نیاز به وارد کردن رمزعبور نداشته باشد ،
    همه اینها موضوعات فرعی در پیکر بندی شبکه شماست که بسته به شرایط میتوان برای آن تصمیم گیری نمود.

خواننده
    نوشته
    27
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    21
    بله کاملا درست میفرمایید اگر بخوام از روش هایی که گفته شده استفاده بکنم قطعا از روش پروفایل و یوزرنیم استفاده میکنم تا محدودیت ها هم اعتمال بشه
    اما چیزی که جلب توجه کرد :بخش وایرلس میکروتیک ویرشال AP
    یعنی میشه همان چیزی که مد نظرم بود انجام بشه
    البته منظور از منابع یعنی چی؟
    میکروتیک مصرف آنچنانی ازش نداریم

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    منابع یعنی همه چیز ، از پردازنده روتر گرفته تا اشغال فیزیکی فرکانس ، البته تمامی AP های مجازی میبایست در فرکانس کارت شبکه مادر کارکنند.

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع