سلام دوستان
من مدت ها بود درگیر یک مسئله عجیب بودم ،

موضوع از این قرار است که با راه اندازی یک DNS Server به روی روتر خودم و ارسال درخواست های DNS روتر از طریق یک تانل VPN ،
امکان استفاده از DNS سرور های جهانی را برای شبکه خودم فراهم نموده ام و از هرگونه دخالتی در داده ها به وسیله زیرساخت ایران ، جلوگیری به عمل آورده ام .

شبکه بسیار دقیق و خوب ، بدون هیچگونه مشکلی به کار خود مشغول است اما وقتی از داخل روتر پینگ هاست های ممنوع را میگرفتم ، درخواست ها از طرف مخابرات مسدود می شد ،
من تنظیمات بسیار بسیار زیادی انجام دادم ، تصور میکردم مشکلی در تنظیمات وجود دارد و روتر نمیتواند به خوبی با تانل فراهم شده به تحلیل نام بپردازد و برای خودش با مشکل DNS رو برو است .

سرانجام امروز مشکل را در محلی بسیار غیر منتظره پیدا کردم

اطلاعات را برای شما عزیزان به اشتراک میگذارم ، بلکه اشخاص دیگری مثل من دچار سرگردانی نشوند !

موضوع از این قرار است که وقتی از ابزار Ping گرافیکی و برنامه Winbox برای تحلیل نام استفاده می شود ، این برنامه درخواست DNS خود را به سیستم عامل (ویندوز) که در آن لحظه برای اتصال به Winbox از آن استفاده کرده اید ، ارسال می کند و به DNS Server روتر برای تحلیل نام مراجعه نمی کند .
اما اگر از طریق ترمینال ، اقدام نمایید ، درخواست به DNS Server روتر ارسال میگردد .