صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 27

موضوع: (متد PCC Loadbalancing & failover)

ftp
    ftp آنلاین نیست.
    نام حقيقي: hamidreza

عضو عادی شناسه تصویری ftp
    نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    14
    سپاسگزاری کرده
    36

(متد PCC Loadbalancing & failover)

سلام
    من بر اساس دانش فنی خودم و جستجو در اینترنت این موضوع را نوشتم . امیدوارم مفید باشه . اگه ایراد داشت لطفا ذکر کنید.

PCC LB یک روش لود بالانس برای ادغام دو یا چند پهنای باند و fail over جهت ایجاد خط بک آپ در صورت قطع شدن ارتباط خط اول مي باشد.

این روش چند حالت داره که دو تا شو من توضیح می دم:

1- per-connection-classifier=both-addresses
    تو این حالت هر یک از درخواست ها یکی از ورودی های اینترنت را در اختیار می‌گیرد و سایر درخواست ها به ترتیب به ورودی های دیگر فرستاده شده و پهنای باند کل تقسیم بندی می‌شود .
    در این حالت پهانی باند ادغام نمشود . ولی درخواست های جدید به ورودی های خلوت فرستاده میشود.

2-per-connection-classifier=both-addresses and ports

در این حالت چند پهنای باند ورودی با هم ادغام شده و یک پهنای باند نهایی خواهیم داشت
    به طور مثال 3 خط اینترنت : یک خط اینترنت ای دی اس ای 2 مگابیت و یک خط ای دی اس ال 1 مگابیت و یک خط وای مکس 2 مگابیت را گرفته و یک خط با سرعت حدودی 5 مگابیت تحویل می‌دهد .
    برای تست سرعت ار نرم افزارهای دانلود استفاده کنید.(IDM)
    مشکلات موجود در این روش عدم همخوانی با وب سایت های امن (HTTPS) سایت بانک ها و ارتباطات صوتی voip و لینک های خراب می‌باشد.

در حال حاضر با جستجو های بنده در اینترنت و کلی کار روی این موضوع بهترین راه موجود برای لود بالانس
    متد PCC
    per-connection-classifier=both-addresses هستش .

مثالی که ذکر می‌کنم برای 4 خط اینترنت و یک خط خروجی برای یوزرها ست.

ابتدا پورت های خودمون رو به ترتیب نامگذاری می‌کنیم : WAN1 - WAN 2 - WAN3 - WAN4 - WAN-OUT

طبق دستورات زیر وارد telnet شده و در قسمت IP , ای پی ادرس ها رو روی اترنت ها ست می کنیم - در قسمت FIREWALL سایر تنظیمات رو انجام داده و در نهایت rout را نوشته و برای ای پی ها nat می‌نویسیم

/ip address
    add address=192.168.0.1/24 network=192.168.0.0 broadcast=192.168.0.255 interface=Local
    add address=192.168.1.2/24 network=192.168.1.0 broadcast=192.168.1.255 interface=WAN1
    add address=192.168.2.2/24 network=192.168.2.0 broadcast=192.168.2.255 interface=WAN2
    add address=192.168.3.2/24 network=192.168.3.0 broadcast=192.168.3.255 interface=WAN3
    add address=192.168.4.2/24 network=192.168.4.0 broadcast=192.168.4.255 interface=WAN4

--------------------

/ip firewall mangle
    add chain=input in-interface=WAN1 action=mark-connection new-connection-mark=WAN1_conn
    add chain=input in-interface=WAN2 action=mark-connection new-connection-mark=WAN2_conn
    add chain=input in-interface=WAN3 action=mark-connection new-connection-mark=WAN3_conn
    add chain=input in-interface=WAN4 action=mark-connection new-connection-mark=WAN4_conn

add chain=output connection-mark=WAN1_conn action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN1
    add chain=output connection-mark=WAN2_conn action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN2
    add chain=output connection-mark=WAN3_conn action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN3
    add chain=output connection-mark=WAN4_conn action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN4

add chain=prerouting dst-address=192.168.1.0/24 action=accept in-interface=Local
    add chain=prerouting dst-address=192.168.2.0/24 action=accept in-interface=Local
    add chain=prerouting dst-address=192.168.3.0/24 action=accept in-interface=Local
    add chain=prerouting dst-address=192.168.4.0/24 action=accept in-interface=Local

add chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=Local per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:4/0 action=mark-connection new-connection-mark=WAN1_conn passthrough=yes
    add chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=Local per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:4/1 action=mark-connection new-connection-mark=WAN2_conn passthrough=yes
    add chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=Local per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:4/2 action=mark-connection new-connection-mark=WAN3_conn passthrough=yes
    add chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=Local per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:4/3 action=mark-connection new-connection-mark=WAN4_conn passthrough=yes
    add chain=prerouting connection-mark=WAN1_conn in-interface=Local action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN1
    add chain=prerouting connection-mark=WAN2_conn in-interface=Local action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN2
    add chain=prerouting connection-mark=WAN3_conn in-interface=Local action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN3
    add chain=prerouting connection-mark=WAN4_conn in-interface=Local action=mark-routing new-routing-mark=to_WAN4

-----------------------

/ip route
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1 routing-mark=to_WAN1 check-gateway=ping
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.2.1 routing-mark=to_WAN2 check-gateway=ping
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.3.1 routing-mark=to_WAN3 check-gateway=ping
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.4.1 routing-mark=to_WAN4 check-gateway=ping

add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1 distance=1 check-gateway=ping
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.2.1 distance=2 check-gateway=ping
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.3.1 distance=3 check-gateway=ping
    add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.4.1 distance=4 check-gateway=ping

------------------------

/ip firewall nat
    add chain=srcnat out-interface=WAN1 action=masquerade
    add chain=srcnat out-interface=WAN2 action=masquerade
    add chain=srcnat out-interface=WAN3 action=masquerade
    add chain=srcnat out-interface=WAN4 action=masquerade

dns سرور را هم به صورت زیر تغییر می‌دهیم

ip dns set allow-remote-requests=yes cache-max-ttl=1w cache-size=5000KiB max-udp-packet-size=512 servers=8.8.4.4,8.8.8.8

تمامی این مطالب از سایت میکروتیک برگرفته شده.

موضوعات مشابه:
    mehrzadmo، mohsenhvac، amirt_0012 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: علی

عضو عادی
    نوشته
    123
    سپاسگزاری شده
    38
    سپاسگزاری کرده
    89
    فکر کنم فقط یک مشکلی هست که زمانی که یکی از خطها وصله ولی اینترنت روش نیست کلا وب پیچ اینا خیلی کند باز میشه.
    باید اینترفیسو غیرفعال کرد تا درست بشه.

نام حقيقي: kaRim ParaVand

عضو ویژه شناسه تصویری paravand20
    نوشته
    1,324
    سپاسگزاری شده
    1231
    سپاسگزاری کرده
    786
    نوشته های وبلاگ
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط sherpo نمایش پست ها
    فکر کنم فقط یک مشکلی هست که زمانی که یکی از خطها وصله ولی اینترنت روش نیست کلا وب پیچ اینا خیلی کند باز میشه.
    امکان داره سوالتون رو واضح تر بیان بفرمایید !!!

ftp
    ftp آنلاین نیست.

نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    14
    سپاسگزاری کرده
    36
    دوست عزیز این مشکل تو حالت pppoe client مشاهده شده اونم از تنظیمات اشتباه بوده . لطفا یکبار کامل تنظیماتتون رو چک کنین
    ترجیحاً از حالت ip gateway استفاده کنین .

sherpo سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: ایمان ادریسیان

عضو عادی شناسه تصویری mostafaa
    نوشته
    353
    سپاسگزاری شده
    178
    سپاسگزاری کرده
    37
    سلام
    متد های Classifier توی PCC ربطی به در اختیار گرفتن ورودی های اینترنت نداره و در هر کانکشن بر اساس چهار پارامتر Source Address, Destination Address, Source port, Destinaion Port این کار انجام میشه؟
    حالا وقتی both-address رو انتخاب میکنی Classification فقط بر اساس Source address و Destination address انجام میشه و طبیعیه که وقتی شما از یه سرور خاص دانلود میکنید Source و Destination تون ثابته و همیشه از یک لینک اینترنتتون استفاده میشه... اگه بر فرض دو لینک اینترنت داشته باشید و از دو جای مختلف همزمان دانلود کنید Maximum سرعت دانلود را با این روش Classification خواهید داشت.

SADEGH65، mohsenhvac، exxtreme و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

ftp
    ftp آنلاین نیست.

نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    14
    سپاسگزاری کرده
    36
    تشکر فراوان از
    mostafaa
    به خاطر توضیحه خوبت درباره per connection classifier

عضو عادی
    نوشته
    123
    سپاسگزاری شده
    38
    سپاسگزاری کرده
    89
    mostafaa جان این جواب در توضیح مساله من بود؟ نکته ایی که جالبه اینه که به جای ون ها اگر از یک شرکت چند اکانت داشته باشید می توانید pptp client بزنید چند تا...

نوشته
    353
    سپاسگزاری شده
    178
    سپاسگزاری کرده
    37
    نقل قول نوشته اصلی توسط sherpo نمایش پست ها
    سلام
    بله طبیعیه که این اتفاق بیافته!! علتش هم اینه که زمانی که روی اینترفیس های Wan تون Public IP ست نیست (از مودم ADSL, Wimax و یا V P N استفاده میکنید) همیشه IP مربوط به Gateway از طریق اینترفیس WAN تون Reachable هست.(Private IP) بنا براین وقتی اینترنت قطع میشه Route مربوطه Inactive نمیشه و هم چنان ترافیک های مارک شده از طریق این روت به Gateway مربوطه ارسال میشه و اونجا Drop میشه.
    برای رفع این مشکل چندین راه حل از قبیل استفاده از Netwach و یا نوشتن اسکریپت جهت چک وصل بودن اینترنت و فعال و غیر فعال کردن روت مربوطه وجود داره.
    ولی به نظر من منطقی ترین راه استفاده از روش زیره..
    Advanced Routing Failover without Scripting - MikroTik Wiki
    نکته ایی که جالبه اینه که به جای ون ها اگر از یک شرکت چند اکانت داشته باشید می توانید pptp client بزنید چند تا...
    متوجه منظورتون نشدم.
    موفق باشید

mohsenhvac و ftp سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    123
    سپاسگزاری شده
    38
    سپاسگزاری کرده
    89
    نقل قول نوشته اصلی توسط mostafaa نمایش پست ها
    سلام
    بله طبیعیه که این اتفاق بیافته!! علتش هم اینه که زمانی که روی اینترفیس های Wan تون Public IP ست نیست (از مودم ADSL, Wimax و یا V P N استفاده میکنید) همیشه IP مربوط به Gateway از طریق اینترفیس WAN تون Reachable هست.(Private IP) بنا براین وقتی اینترنت قطع میشه Route مربوطه Inactive نمیشه و هم چنان ترافیک های مارک شده از طریق این روت به Gateway مربوطه ارسال میشه و اونجا Drop میشه.
    برای رفع این مشکل چندین راه حل از قبیل استفاده از Netwach و یا نوشتن اسکریپت جهت چک وصل بودن اینترنت و فعال و غیر فعال کردن روت مربوطه وجود داره.
    ولی به نظر من منطقی ترین راه استفاده از روش زیره..
    Advanced Routing Failover without Scripting - MikroTik Wiki

متوجه منظورتون نشدم.
    موفق باشید
    منظورم این بود که اگر شرکتی قابلیت با اتصال pptp داشته باشد می توانید با داشتن چند اکانت و یک میکروتیک همزمان وصل بشید و استفاده کنید.من قبلا از بعضیها این سوال رو پرسیدم فکر میکردند نمی شود و حتما pppoe باید باشد.

ftp
    ftp آنلاین نیست.

نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    14
    سپاسگزاری کرده
    36
    مصطفی جان من یه سئوال داشتم
    البته نمی دونم در چه حد اطلاعات داری
    من 3 خط adsl 2mb دارم و یک خط لینک وایرلس با 6 مگ پهنای باند که این لینکم یه کلاس ip /24 داره .
    من میخواستم روی همون روتر میکروتیک که لود بالانس شده یکسری از یوزرها pppoe بزنن و در کنار اون یه سری یوزر دیگه بتونن بدون در نظر گرفتن لود بالانس از خط wireless اینترنت بگیرن و همچنین ip valid هم بشه بهشون داد .
    همچین چیزی قابل پیاده سازی هست یا نه ؟
    لطفا اگه سناریویی چیزی دارین لطف کنین ذکر کنین .

نوشته
    353
    سپاسگزاری شده
    178
    سپاسگزاری کرده
    37
    سلام
    بله شدنیه!!
    از ISP تون بخواید که رنج Public IP تون رو روی Private IP براتون Route کنه و بعد توی یه POOL تعریف کنید و رنج Public IP تون رو توش قرار بدید و از طریق PPP به کاربراتون Public IP بدین.
    در نهایت ترافیک مربوطه رو که از این سورس ها میاد مارک کنید و توی IP Route به سمت Gateway مربوط به ISP تون بفرستید.

ftp سپاسگزاری کرده است.

ftp
    ftp آنلاین نیست.

نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    14
    سپاسگزاری کرده
    36
    همین رنج ip public رو چجوری بر روی private ip روت میکنن ، اگر امکان داره دستوراتش رو برام بزارید. آیا میشه یک رنج ای پی پابلیک رو دوباره روت کرد؟
    بزارید واضح تر بگم ، الآن public ip روی روترRB1100 من روت شده ،امکانش هست روی همون روتر لود بالانس راه اندازی کنم؟‌ و به تعدادی از یوزر ها هم ip valid بدم یا به روتر دوم نیاز دارم ؟
    در حال حاضر من یک میکروتیکRB1100 اصلی دارم که خط وایرلسم روی اونه و ای پی استاتیک هم روی همون روت شده .
    یک میکروتیکه RB493AH دیگه گذاشتم که لود بالانس pcc روی اون انجام شده از طریق ای پی 1 خط از همون روتر RB 1100 میگیره و 3 خط ADSl هم به ترتیب از پورت 1 تا 4 متصل هستش.
    و در آخر یک از پورت 5 میکروتیک RB493 AH یه خروجی گرفتم که به یک روتر RB750 وصله و به یوزرها از طریق روتر که روش pppoe server تعریف شده سرویس میدم.
    فک کنم سناریوی من اشتباهه . مصطفی جان شما با توجه به گفته های من چه سناریویی پیشنهادد میدین؟

نوشته
    353
    سپاسگزاری شده
    178
    سپاسگزاری کرده
    37
    سلام
    لطف کن یه تصویر شماتیک از توپولوژیت بزار تا دقیقا بدونم چیکار کردی.
    برداشتم از توضیحاتت اینه که شما روی لینک 6Mb وایرلست 254 تا Public IP داری؟ درسته یا نه؟ و اگه نه چند تا Public IP داری و Block ش چندتایی است؟
    در مورد Route کردن Public IP باید بگم تو مبحث روتینگ تفاوتی به Public/Private IP نیست و به یه شکل انجام میشه!!
    بزار مثال بزنم.
    فرض کن که سرویس دهنده بهت یه بلاک IP در رنج 217.218.127.0/24 داده. شما از ISP تون میخواید که این رنج رو از طریق Private IP براتون Route کنه به این شکل که روی اینترفیس سمت ISP مثلا آدرس 192.168.1.2/30 رو ست میکنید و GW تون هم آدرس 192.168.1.1 میشه و سرویس دهنده هم هر وقت یه بسته با مقصد 217.218.127.0/24 داشت به سمت شما میفرسته و شما هم توی شبکه داخلیتون هر جا که از IP مورد نظر استفاده کرده باشید باید روت برگشت به سمت ISP رو برای آدرس های فوق ایجاد کنید. مثلا در همین سناریو میتونید روی یه اینترفیس دیگه از روترتون آدرس 217.218.127.1/24 رو ست کنید و به کلاینتون آدرس 217.218.127.2 با گیتوی 217.218.127.1 بدین... و الا آخر
    البته برای Publish کردن Public IP راه های دیگه ای هم هست ولی بهترین راه اینه!!(به نظر من)
    اما اگه ISP رنج آدرس هاتون رو براتون روت نکردن روی Private آدرس میتونید . همون رنج آدرس Public تون رو VLSM کنید (که در بهترین حالت 14 تا آدرس هدر میره) و یا Proxy ARP رو روی اینترفیس هاتون فعال کنید(Not Recommended)

ftp سپاسگزاری کرده است.

ftp
    ftp آنلاین نیست.

نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    14
    سپاسگزاری کرده
    36
    بله درسته 256 عدد ای پی هست که isp اون رو برام روی private ip روت کرده .

من در واقع میخوام این کارو انجام بدم لطفا راهنماییم کنید.

نوشته
    353
    سپاسگزاری شده
    178
    سپاسگزاری کرده
    37
    سلام
    بله امکانش هست همه این کارها روی RB1100 تون انجام بدین!
    PCC رو مثل قبل کانفیگ کن(فقط یادت باشه زمانی که یوزر هات PPP هست ترافیک ورودی رو به جای In-interface=local/lan با استفاده از سورس آدرس مارک کنی).
    برای Public IP هات هم یک POOL تعریف کن!! و توی PPP>Profile یه پروفایل جدید درست کن و از این Pool توش استفاده کن!! و هر یوزری رو که خواستی Public IP داشته باشه به این پروفایل نسبت بده. البته به نظر من بهتره که از یه نرم افزار اکانتیگ مثل IBSgn و یا حداقل User manager استفاده کنی و Pool ت رو انجا تعریف کنی!!
    در نهایت کانکشن و روت هایی رو که با سورس Public IP به میکروتیکت وارد میشن رو مارک (البته کانکشن های ورودی از wireless interface رو هم باید مارک کنی . مثل PCC) کن و یه روت براش بنویس که به سمت ISP بره!!
    یادت باشه که نیازی هم نیست رول NAT برای رنج Public IP بنویسی!!

- - - ادامه - - -

سلام
    راستی توی کانفیگی که گذاشتی یه اشکالی هست اونم اینکه رول Accept باید قبل از رول های دیگه باشه!!

ftp سپاسگزاری کرده است.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

load balancing mikrotik

failover in mikrotik آموزش

set ip valid in mikrotik load balance

پیاده سازی pcc

کانفیگ جت سیب

failover راه اندازی روی دو خط adsl

مفهوم pcc در load balancing

پیاده سازی failover و loadbalancing میکروتیک

mikrotik pcc