نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
سپاس ها 4سپاس
  • 1 توسط alisc
  • 1 توسط mehrzadmo
  • 1 توسط masouden
  • 1 توسط mehrzadmo

موضوع: بهترین روتینگ برای این سناریو

نام حقيقي: shahin

عضو عادی
    نوشته
    171
    سپاسگزاری شده
    20
    سپاسگزاری کرده
    184

بهترین روتینگ برای این سناریو

سلام
    من یه تعداد زیر شبکه دارم که اونها رو با SXT به هم وصل کردم. لینک ها مشکلی نداره، یعنی اینکه ارتباط دارن با هم. به نظر شما بهترین روش روتینگ برای این شبکه چیست؟
    OSPF
    RIP
    Static Route
    NAT
    ....

routing فقط باید برای روترهای A,B,C,D انجام بشه.
    اینم یه نما از شبکه.البته تعداد زیرشبکه ها بیشتره. تعداد کاربران هر زیرشبکه هم بین 5 تا 30 هست:

مشاهده در اندازه اصلی

موضوعات مشابه:
    ویرایش توسط shahin97 : 2013-03-18 در ساعت 06:50 PM

نام حقيقي: علی شفائی

عضو عادی شناسه تصویری alisc
    نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    اونطوری که من مطالعه کردم OSPF خیلی خوبه !

shahin97 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    1- به نظر من اكسس پوينت هاي E F G H و سويچ بينشون رو حذف كن ! داري يه گلوگاه بسيار اساسي مي زاري وسط شبكه ات !
    2- اگر اندازه شبكه ات همين قدره و قرار نيست حداقل به زودي بزرگ شه با استاتيك روت هم كارت ميشه . كلا چهار پنج خط بيشتر نميشه . مخصوصا كار بالايي رو انجام بدي

- - - Updated - - -

اگر هم دوست داري روتينگ پروتكل ران كني RIP هم حتي جوابت رو ميده .

عضو عادی
    نوشته
    171
    سپاسگزاری شده
    20
    سپاسگزاری کرده
    184
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrzadmo نمایش پست ها
    1- به نظر من اكسس پوينت هاي E F G H و سويچ بينشون رو حذف كن ! داري يه گلوگاه بسيار اساسي مي زاري وسط شبكه ات !
    2- اگر اندازه شبكه ات همين قدره و قرار نيست حداقل به زودي بزرگ شه با استاتيك روت هم كارت ميشه . كلا چهار پنج خط بيشتر نميشه . مخصوصا كار بالايي رو انجام بدي

- - - Updated - - -

اگر هم دوست داري روتينگ پروتكل ران كني RIP هم حتي جوابت رو ميده .
    ممنون مهرزاد جان
    نمیشه حذف بشن، اکسس نیستن، همونطور که گفتم SXT هستن و لینک های PTP هست. البته ببخشید که از نماد اکسس های LINKSYS استفاده کردم.
    والا RIP استفاده کردم ولی جدول روتینگ بسیار بزرگ میشد(به دلیل درگاه اینترنت) و باعث میشد رادیو ها هنگ کنن. واسه همین بنا به پیشنهاد شما و شرایط شبکه استاتیک روت میکنم فعلا بینم چی میشه. اینجوری مدیریت بیشتری میتونم داشته باشیم.
    راستی، جناب مقدسی چرا بعضی اوقات ارتباط قطع میشه و باید رادیو رو ریستارت کنیم؟ این مشکل طبیعی هست؟

نام حقيقي: مسعود

عضو عادی
    نوشته
    24
    سپاسگزاری شده
    18
    سپاسگزاری کرده
    11
    با سلام
    میشه دقیق تر بگین چرا تو ریپ مشکل خوردید؟ درگاه اینترنت منظورتون چی بود؟

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    نمیشه حذف بشن، اکسس نیستن، همونطور که گفتم SXT هستن و لینک های PTP هست. البته ببخشید که از نماد اکسس های LINKSYS استفاده کردم.
    بله متوجه شدم . اما باز هم فرقي نمي كنه . ميشه حذف بشن !!! يه آنتن اون وسط بزاريد و مولتي پوينت تمامشون رو بگيريد . سعي كنيد تا اونجا مي تونيد از بزرگ شدن بي دليل شبكه جلوگيري كنيد . البته دليل اصلي پيشنهادم اينه كه شما يه گلوگاه بين روتر a-e داريد . پس عملا اون لينك ها بلااستفاده است .

در مورد بزرگ شدن جداول هم به نظر من چك بفماييد ببينيد توي روتينگ تيبل اي پي عجيبي كه متعلق به شما نيست موجوده يا خير ؟ چون ساب نت زيادي نداريد . بعد از خلاصه سازي و محدود كردن پورت ها استفاده كنيد .

عضو عادی
    نوشته
    171
    سپاسگزاری شده
    20
    سپاسگزاری کرده
    184
    نقل قول نوشته اصلی توسط masouden نمایش پست ها
    با سلام
    میشه دقیق تر بگین چرا تو ریپ مشکل خوردید؟ درگاه اینترنت منظورتون چی بود؟
    در مورد بزرگ شدن جداول هم به نظر من چك بفماييد ببينيد توي روتينگ تيبل اي پي عجيبي كه متعلق به شما نيست موجوده يا خير ؟ چون ساب نت زيادي نداريد . بعد از خلاصه سازي و محدود كردن پورت ها استفاده كنيد .
    بله، من یه درگاه به اینترنت داشتم که اونم ریپ روش فعال بود، و این باعث شد جدول روت در زمانی کوتاه به 600 آیتم هم برسه.
    البته بعدش به ذهنم رسید که که فقط اون درگاه رو به صورت دستی روت کنم. بقیه ریپ فعال باشه. ولی خوبی حالت دستی برای همه اینه که دیگه اگه در یک درگاه دیگه، اتفاقی یا اشتباهی ریپش فعال بشه، این مشکلات به وجود نمیاد.

بله متوجه شدم . اما باز هم فرقي نمي كنه . ميشه حذف بشن!!! يه آنتن اون وسط بزاريد و مولتي پوينت تمامشون رو بگيريد . سعي كنيد تا اونجا مي تونيد از بزرگ شدن بي دليل شبكه جلوگيري كنيد . البته دليل اصلي پيشنهادم اينه كه شما يه گلوگاه بين روتر a-e داريد . پس عملا اون لينك ها بلااستفاده است .
    ممنون از راهنماییتون. این شکل یه حالت ساده شده از شبکه هست، در اصل F,G و H هر کدوم، با 1 تا 3 رادیوی دیگه ارتباط دارن. شبکه یه مقدار از این بزرگتره.
    ----------------------------------------
    راستی یه سوال دیگه:
    یکی از subnet ها به این شکل هست:

اگه من بخوام از اینترنت به این وب سرور دسترسی داشته باشم، باید از چه NAT و با چه کانفیگی استفاده کنم؟
    توی مودم ADSL با Virtual Server پورت 80 رو میندازم روی میکروتیک. یعنی در سرویس virtual server قسمت پورت ها رو 80 و قسمت Local IP Address رو 192.168.1.1 قرار میدم.

حالا باید توی میکروتیک بگم هر درخواستی که از طریق مودم(192.168.1.2) وارد شد، به 192.168.1.3 ارجاعش بده.

--------------------
    دو راه حل دیگه هم هست:
    یکی اینکه getway وب سرور رو بذارم روی مودم، و virtual server یا port forward مودم رو بدم به وب سرور، که در این حالت، سابنت های دیگه به وب سرور دسترسی ندارن مگر اینکه توی وب سرور روت دستی بنویسم که دردسرش کم نیست.

راه دیگه اینه که مودم رو مستقیم به کارت شبکه دوم سرور وصل کنم. که میشه راحت ترین راه. (ترجیح میدم NAT رو یاد بگیرم.)

کلمات کلیدی در جستجوها:

سناریو های ospf

برچسب برای این موضوع