صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 55

موضوع: آموزش load balancing در روتر بورد میکروتیک

نام حقيقي: عضو عادی

عضو عادی
    نوشته
    490
    سپاسگزاری شده
    207
    سپاسگزاری کرده
    73

آموزش load balancing در روتر بورد میکروتیک

سلام به تمام دوستان .
    اول بگم امتیاز این آموزش مربوط به آقای Amin bahreini که 1 کی از استاید بزرگ من هست که بدون هیچ چشم داشتی در تمام مراحل میکروتیک یاری دهنده من بود .
    و اگر کسی از این آموزش بهره برد سعی کنه بدون هیچ چشم داشتی به دیگری یاد بده . به امید این که همه ما فقط به این فکر باشم که اگه چیزی بلد هستیم به دیگران بیاموزیم .
    خوب بریم سراغ آموزش

در میکروتیک با 4 روش میتونیم اعمال load balancing رو انجام بدهیم .
    1- (Overflow balancing) در این روش اگه 1 کی از لینکها Full شد از لینک دیگه استفاده میکنه .
    2- (ECMP) در این روش به اندازه ای که از لینک اولی استفاده میشه از لینک دومی هم استفاده میشه .
    3- (Per Traffic) در این روش Http از لینک اولی استفاده میشه و download و باقی موارد از لینک دومی .
    4- (Policy Routing, LBoMG) در این روش یوزرها رو به 2 دسته تقسیم میکنیم دسته اول از لینک اولی استفاده میکنه و دسته دوم از لینک دومی .
    در اینجا بهترین گزینه ECMP هست که آموزشش رو براتون میزارم .

ادامه دارد ...

موضوعات مشابه:
    undocumented، adel28، goodzila و 17 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    490
    سپاسگزاری شده
    207
    سپاسگزاری کرده
    73
    خوب در این قسمت ما 2 لینک اینترت داریم 1 کی با ای پی 192.168.100.10/24 و لینک و دومی 192.168.200.10/24
    خوب به روتر میکروتیک با winbox وصل میشیم و دستورات زیر رو دونه به دونه انجام میدیم
    ****************************************Address*** ***************************************
    IP ==> Addresses ==> "+" ==> Address=192.168.100.10/24 ==> Interface=ether1 ==> OK
    IP ==> Addresses ==> "+" ==> Address=192.168.200.10/24 ==> Interface=ether2 ==> OK
    2 تا اینترنت رو 1 کی به اینترفیس اولی و اون یکی رو به دومی میدیم
    IP ==> Addresses ==> "+" ==> Address=192.169.1.1/24 ==> Interface=ether3 ==> OK
    فرض رو به این گرفتیم که شبکه داخلی ما از رنج 192.168.1.1/24 استفاده میکنه و ما این ای پی رو به اینترفیس 3ومی ادد میکنیم

****************************************NAT******* ***********************************
    خوب حالا میرسیم سراغ Nat
    IP ==> Firewall ==> NAT ==> "+" ==> General ==> Chain=srcnat ==> Out. Interface=ether1 ==> Action ==> Action=masquerade ==> OK
    IP ==> Firewall ==> NAT ==> "+" ==> General ==> Chain=srcnat ==> Out. Interface=ether2 ==> Action ==> Action=masquerade ==> OK

****************************************Mangle**** **************************************
    و همچنین Mangle
    IP ==> Firewall ==> Mangle ==> "+" ==> General ==> Chain=input ==> In. Interface=ether1 ==> Action ==> Action=mark connection ==> New Connection Mark=ETH1-NMR-IN ==> OK
    IP ==> Firewall ==> Mangle ==> "+" ==> General ==> Chain=input ==> In. Interface=ether2 ==> Action ==> Action=mark connection ==> New Connection Mark=ETH2-NMR-IN ==> OK
    IP ==> Firewall ==> Mangle ==> "+" ==> General ==> Chain=output ==> Connection Mark=ETH1-NMR-IN ==> Action ==> Action=mark routing ==> New Routing Mark=ETH1-NMR-OUT
    IP ==> Firewall ==> Mangle ==> "+" ==> General ==> Chain=output ==> Connection Mark=ETH2-NMR-IN ==> Action ==> Action=mark routing ==> New Routing Mark=ETH2-NMR-OUT

****************************************Route***** *************************************
    و در قسمت آخر هم Gateway
    IP ==> Route ==> "+" ==> Dst. Address=0.0.0.0/0 ==> Gateway=192.168.100.1
    روبروی گتوی که ادد کردید 1 فلش رو به پایین دیده میشه که اگه بزنیم میتونیم 1 گتوی دیگه هم ادد کنیم پس فلش رو میزنیم و اون گتوی دیگه رو هم ادد میکنیم 192.168.200.1
    و در پایین check gateway این برای هست که اگه لینک اولی قطع شد از دومی بگیره و همچنین برعکس
    192.168.2.1 ==> Check Gateway=ping ==> OK
    IP ==> Route ==> "+" ==> Dst. Address=0.0.0.0/0 ==> Gateway=192.168.100.1 ==> Routing Mark=ETH1-NMR-OUT
    IP ==> Route ==> "+" ==> Dst. Address=0.0.0.0/0 ==> Gateway=192.168.200.1 ==> Routing Mark=ETH1-NMR-OUT

موفق و پیروز باشید .

ویرایش توسط ghobar : 2011-12-27 در ساعت 04:19 PM
    adel28، mehrzadmo، th95 و 12 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Mehran

عضو عادی شناسه تصویری KherKhere
    نوشته
    272
    سپاسگزاری شده
    45
    سپاسگزاری کرده
    59
    خوب حالا سوال اينه كه با كدوم از اين روشها ميشه 2 تا 2Mb رو كرد 4 Mb ?

يعني فرض كنيد وقتي Client داره با IDM دانلود ميكنه بهش 4Mb Bandwidth بيده و download كته ....

shie سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    490
    سپاسگزاری شده
    207
    سپاسگزاری کرده
    73
    با همین روش ECMP من تونستم از بعضی سایتها نظیر FileHippo.com - Download Free Software و چند تا سایت دیگه تونستم خروجی هر 2 تا لینک رو روی 1 دانلود داشته باشم .
    اما در بیشتر سایتها از 1 لینک دانلود استفاده میکنه .

نام حقيقي: A.G

خواننده شناسه تصویری adel28
    نوشته
    813
    سپاسگزاری شده
    180
    سپاسگزاری کرده
    192
    آموزشی از روش 3 رو اگه می تونید قرار بدید.
    (باید پکیج ها با پورت خاص مارک بشه و ...؟!؟)

ویرایش توسط adel28 : 2011-12-27 در ساعت 08:16 PM

نام حقيقي: ابوالفضل حسین زاده

عضو عادی شناسه تصویری MSA00
    نوشته
    111
    سپاسگزاری شده
    22
    سپاسگزاری کرده
    17
    سلام دوستان .. استاد عزیز عالی بود ممنون ... اگه ممکنه روش سوم هم بذارین .. چون روش سوم خیلی به کار دوستان عزیزمون میاد و به صرفه تره کارش

نام حقيقي: Mohamad tavakoli

خواننده
    نوشته
    101
    سپاسگزاری شده
    30
    سپاسگزاری کرده
    26
    سلام
    خیلی خیلی ممنون
    فقط من رو یکی از لینکهام یه ip valid بیشتر ندارم رو یکیش 4 تا ، من به مشکل میخورم؟ ip valid هارو باید رو دو تا ethter ست کنم؟ اگه این کارو بکنم پس مدم adsl باید چه ip داشته باشه ..باز هم خیلی تشکر می کنم

نام حقيقي: JaVaD

عضو عادی شناسه تصویری mjzaret
    نوشته
    515
    سپاسگزاری شده
    213
    سپاسگزاری کرده
    562
    ميشه در مورد روش سوم هم توضيح بديد.

من الان 2 تا لينك اينترنت دارم.

يكي از اونها سرعت باز كردن صفحات وبش خوبه و يكي ديگه سرعتش پايينتر هست اما در دانلود كم نمياره.

الان با روش چهارم كار مي‌كنم و ترافيك رو تقسيم بندي كردم.

با توجه به چيزهايي كه بيان كرديد روش سوم خيلي به كارم مياد.

هم مي‌تونم دانلود خوبي داشته باشم هم سرعت باز كردن صفحات وب بالاتر.

مطالبي رو كه بيان كرديد واقعاً جالب بودند و به كارمون اومد. تشكر

شاد باشيد

نوشته
    515
    سپاسگزاری شده
    213
    سپاسگزاری کرده
    562
    اگه ميشه مطالبي رو كه بيان مي‌كنيد به صورت تصويري هم قرار بديد خيلي عالي ميشه.

همون بحث اول رو من اجرا كردم ولي به جواب نرسيدم.

ميشه به صورت تصويري مطلبي رو كه در پست دوم قرار داده‌ايد رو نشون بديد.

شاد باشيد

نام حقيقي: hdzj

خواننده
    نوشته
    59
    سپاسگزاری شده
    66
    سپاسگزاری کرده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط ghobar نمایش پست ها
    با همین روش ECMP من تونستم از بعضی سایتها نظیر FileHippo.com - Download Free Software و چند تا سایت دیگه تونستم خروجی هر 2 تا لینک رو روی 1 دانلود داشته باشم .
    اما در بیشتر سایتها از 1 لینک دانلود استفاده میکنه .
    یک لینک قطع بشه یا بار روی یک لینک زیاد بشه یا پهنای باند یک لینک پر شده باشد

نام حقيقي: ابوالفضل حسین زاده

عضو عادی شناسه تصویری MSA00
    نوشته
    111
    سپاسگزاری شده
    22
    سپاسگزاری کرده
    17
    سلام جواد جان .. شما ميشه روش 4 كه الان داري باهاش كار ميكني رو بذاري .. ؟؟‌اگه اين لطف رو انجام بدي بقيه استفاده ميكنن .. ممنون

نوشته
    515
    سپاسگزاری شده
    213
    سپاسگزاری کرده
    562
    نقل قول نوشته اصلی توسط MSA00 نمایش پست ها
    سلام جواد جان .. شما ميشه روش 4 كه الان داري باهاش كار ميكني رو بذاري .. ؟؟‌اگه اين لطف رو انجام بدي بقيه استفاده ميكنن .. ممنون
    من دو تا Pool متفاوت تعريف كردم. يعني 2 تا DHCP متفاوت.

در نرم افزار اكانتينگم كه NTTacPlus هست براي كاربرانم تعريف كردم كه از كدام DHCP آدرس شبكه رو دريافت كنند (IP Address)

حال يه NAT براي لينك اول نوشتم و NAT دوم رو براي لينك دوم.

شاد باشيد

نام حقيقي: .

عضو عادی شناسه تصویری shie
    نوشته
    582
    سپاسگزاری شده
    469
    سپاسگزاری کرده
    819
    نقل قول نوشته اصلی توسط mjzaret نمایش پست ها
    من دو تا Pool متفاوت تعريف كردم. يعني 2 تا DHCP متفاوت.

در نرم افزار اكانتينگم كه NTTacPlus هست براي كاربرانم تعريف كردم كه از كدام DHCP آدرس شبكه رو دريافت كنند (IP Address)

حال يه NAT براي لينك اول نوشتم و NAT دوم رو براي لينك دوم.

شاد باشيد
    این چه ربطی به بالانس داره ؟

mjzaret سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    490
    سپاسگزاری شده
    207
    سپاسگزاری کرده
    73
    سلام امیدوارم روش دوم کارگشای برای دوستان واقع شده باشه .
    در مورد روش 3وم متاسفانه اطلاعاتم به طور 100% کامل نیست حتماً هروقت جواب گرفتم در همین جا ذکر میکنم
    در مورد آموزش تصویری روشی که در بالا ذکر شده فکر نمیکنم چیزی از آموز تصویری کم داشته باشه بسیار ساده توضیح داده شده .

و اما اگر لینک اولی 3MB باشه و لینک دومی 1MB فقط تقیراتی که به وجود مییاد فقط در سمت Gateway است و به این صورت عمل میکنیم .

IP ==> Route ==> "+" ==> Dst. Address=0.0.0.0/0 ==> Gateway=192.168.100.1 ==> Routing Mark=ETH1-NMR-OUT
    IP ==> Route ==> "+" ==> Dst. Address=0.0.0.0/0 ==> Gateway=192.168.200.1 ==> Routing Mark=ETH1-NMR-OUT

در این صورت packete اولی از لینک اولی گرفته میشه packete دومی از لینک 2ومی و packete سومی و چهارمی از لینک اولی .

adel28، amin-net، alisc و 3 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    515
    سپاسگزاری شده
    213
    سپاسگزاری کرده
    562
    نقل قول نوشته اصلی توسط shie نمایش پست ها
    این چه ربطی به بالانس داره ؟
    روش شماره 4 اينه كه من بيام كاربرانم رو به دو گروه يا چند گروه تقسيم كنم. بسته به تعداد اينترنتي كه دارم.

حال ميگم كه از اين لينك اين كاربران استفاده كنند و از لينك ديگه كاربران ديگه.

به نوعي خودم تقسيم پهناي باند رو بين كاربرانم انجام ميدم.

ميام نگاه مي‌كنم كدام يوزرها بيشترين دانلود و استفاده رو دارند. حال اونها رو به طور مساوي تقسيمشون مي‌كنم.

اگه 10 كاربر هميشه در حال دانلود داشته باشم ميام 5 كاربر رو با لينك 1 ارتباط ميدم و 5 كاربر ديگه رو با لينك 2.

شاد باشيد

shie سپاسگزاری کرده است.

صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

آموزش load balancing در میکروتیک

load balancing میکروتیک

میکروتیک

آموزش load balancing

آموزش لود بالانسینگ در میکروتیک

load balance در میکروتیک

میکروتیک load balancing

load balance میکروتیک

بالانس کردن در میکروتیک

لود بالانسینگ میکروتیکECMP میکروتیکload balancing با میکروتیکبالانسینگ در میکروتیکآموزش load balance mikrotik load balancing mikrotikآموزش روتر میکروتیکload balancingلینک کردن روتر برد میکرو تیکloadbalancing میکروتیک آموزش mangle در میکروتیکانجام load balancing در میکروتیکاموزش load balancing در میکروتیکآموزش لود بالانسینگاموزش load balancingloadbalance در میکروتیک

برچسب برای این موضوع