نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
سپاس ها 1سپاس

موضوع: مدیریت ریسک در isms

نام حقيقي: meshkat zabihi

تازه وارد
    نوشته
    1
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0

مدیریت ریسک در isms

سلام.
    بنده باید درمورد "مدیریت ریسک در isms" تحقیق کنم. اما نمی دونم باید ازکجا شروع کنم. و برای جستجوی اطلاعات و مقالات باید از چه کلیدواژه هایی استفاده کنم. اطلاعات زیادی هم در این مورد ندارم. و دقیقا نمی دونم که مدیریت ریسک چه طور در isms انجام میشه.

امکان داره که راهنمایی بفرمایید و اطلاعاتی در اختیار بنده قرار بدید؟
    از لطفتون بی نهایت ممنونم.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: امیر رضا انتظاری

عضو عادی شناسه تصویری aent2003
    نوشته
    71
    سپاسگزاری شده
    58
    سپاسگزاری کرده
    13
    نقل قول نوشته اصلی توسط meshkatzb نمایش پست ها
    سلام.
    بنده باید درمورد "مدیریت ریسک در isms" تحقیق کنم. اما نمی دونم باید ازکجا شروع کنم. و برای جستجوی اطلاعات و مقالات باید از چه کلیدواژه هایی استفاده کنم. اطلاعات زیادی هم در این مورد ندارم. و دقیقا نمی دونم که مدیریت ریسک چه طور در isms انجام میشه.

امکان داره که راهنمایی بفرمایید و اطلاعاتی در اختیار بنده قرار بدید؟
    از لطفتون بی نهایت ممنونم.
    دوست عزیز من به دلیل پروژه ای که به تازگی درگیرش بودم یه مقدار با مبحث مدیریت ریسک آشنا شدم و یه فایل اماده کردم که براتون میفرستم اینجا ولی شما برای آشنا شدن با مبحث مدیریت ریسک بهتره ابتدا مقاله مرتبط با مدیریت ریسک رو مطالعه کنید , درواقع ISMS یک مفهوم خیلی کلی هست که مدیریت ریسک بخشی از اون رو تشکیل میده .

- - - ادامه - - -

مدیریت اطلاعات ریسک ها ، از ضروریات یک کسب و کار می باشد
    Information RISK Assessment Methodology (IRAM2)
    IRAM2 یک روش است برای پاسخ گویی به چالش های امروزه کسب و کار
    IRAM2 به ما کمک می کند ریسک های کسب و کار را ارزیابی و مدیریت کرده و با آنها مقابله کنیم ؛ که این امر از طریق پیشبرد موارد ذیل صورت می گیرد :

1. تمرکز و پیاده سازی اهداف و رویکردهای ساده و در عین حال کاربردی.
    2. تمرکز بر روی چشم انداز کسب و کار . با راهنمایی و استفاده ازاطلاعات متخصصان در مورد ریسک های موجود در کسب وکار؛ از آن جلوگیری کنیم.
    3. پوشش دادن کامل ریسک های کسب و کار
    4. تمرکز برروی ریسک ها و خطرات قابل توجه در کسب و کار. به صاحبان و سهامداران کسب و کار یک دیدگاه واضح و مشخص از منابع و ریسک های کسب و کارشان بدهید.
    5. صحبت به زبان مشترک. با ارايه یک چارچوب و واژگان مشترک ، به مدیران یک کسب و کار، یک دیدگاه واحد از خطرات و ریسک های کسب و کارشان بدهید.
    6. تعامل با سهامداران و ذینفعان کلیدی

مدیریت اطلاعات و ریسک ها در 6 مرحله انجام میشود :
    [IMG]file:///C:/Users/AMIR~1.ENT/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg[/IMG]

ارزیابی ریسک : یک روش منطقی برای تعیین میزان خطرات و بررسی پیامدهای ناشی از خطرات احتمالی بر روی کسب و کار می باشد . در حقیقت از این طریق میزان کار آمدی روش های کنترلی موجود ، مشخص شده و اطلاعات با ارزشی برای تصمیم گیری درزمینه کاهش ریسک و خطرات در کسب و کار به دست می آید.

ارزیابی ریسک و خطرات متوجه یک کسب و کار از طریق 3 روش انجام میشود.

1. روش های عددی (Quantitative) که نتیجه در نهایت یک عدد می باشد.
    2. روش های کیفی (Qualitative) که نتیجه حاکی از کیفیت خاصی درزمینه ریسک خواهد بود
    3. روش های نیمه عددی (semi-Quantitative) که از طریق ماتریس صورت میپذیرند.

ارزیابی ریسک فرایندی است که نیازمند تجربه ، تخصص و دقت بالا بوده و در غالب کار تیمی میسر خواهد بود.
    معنای ریسک : احتمال اینکه یک خطر مشخص بتواند از یک نقطه ضعف خاص در سیستمهای سازمان (کسب و کار) استفاده کند .
    ارزیابی ریسک : مراحل مودر نیاز برای شناسایی یک کسب و کار و دارایی های موجود در آن ؛ تهدیدهای موجود علیه دارایی ها ؛ الویت بندی نقاط ضعف مربوط به تهدیدها و مشخص نمودن سطح ریسک ها و کنترل کردن مناسب را گویند .

نخستین گام جهت ارزیابی ریسک ، شناسایی تمم دارایی های یک کسب و کار می باشد تا پس از آن بتوان ریسک های متوجه آن کسب و کار را مشخص کرد.

ریسک = عامل تهدید + سرمایه + اثر تهدید

حوزه ریسک : حوزه ریسک میتواند یکی از حوضه های کلی زیر باشد :
    1 . سخت افزار 2 . نرم افزار 3 . نیروی انسانی 4 . اطلاعات

به طور کلی ریسک ها را میتوان به حوزه های زیر تقسیم کرد :

استراتژیک : ریسک هایی که تمامیت ، موجودیت و بقای کسب و کار را تهدید می کنند.
    مالی (financial) : ریسک هایی که اثرات و عواقب مالی به دنبال دارند .
    عملیاتی (operational) : درانجام فعالیت هاو فرآیندهای کسب و کار خلل ایجاد میکنند.
    تکنولوژیکی : باعث خلل در اطلاعات فنی و سخت افزارها می شوند.
    محیطی : بر نیروی انسانی تاثیر میگذارند .

2 عامل خیلی مهم در موفق یا ناموفق بودن ارزیابی ریسک در کسب و کار:

• مهارت و تجربه متخصص در زمینه ارزیابی ریسک
    • سطح تعامل و مشارکت سهامداران و ذینفعان کلیدی

(میزان موفقیت امیز بودن پروسه ارزیابی ریسک در کسب و کار ، به میزان مشارکت صاحبان ان کسب و کار رابطه مستقیم دارد)

[IMG]file:///C:/Users/AMIR~1.ENT/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg[/IMG]

دیدگاه های مهم در ارزیابی ریسک :

1. دیدگاه سازمانی : این دیدگاه شامل خصوصیات سازمان از جمله سطح تجاری ، نوع تولیدات و خدمات با ارزش سازمان می باشد و بسیار مهم است.

1. دیدگاه کسب و کار :

• خدمات یا فرآیند کسب و کار که مرتبط به محدوده کسب و کار هستند.
    • اهداف کسب و کار از این سرویس ها یا فرآیند ها .
    • روش اجرای خدمات برای رسیدن به اهداف کسب و کار.

1. دیدگاه فن آوری : این دیدگاه در ارتباط با فن آوری هایی میباشد که از آنها برای رسیدن به اهداف ، درکسب و کار استفاده می شود .

بر اساس الگوی استاندارد سازمان انگلستان ، مدیریت ریسک در 5 مرحله انجام میشود:

1. شناسایی زمینه ریسک: در این مرحله شناسایی محل کسب و کار و شرایط رخداد ریسک انجام میشود .

1. شناسایی ریسک : در این مرحله شناسایی ریسک هایی صورت میپذیرد که احتمالا بر اهداف کسب و کار تاثیر می گذارند . ابتدا باید ریسک توصیف شود : چه اتفاقی ممکن است رخ بدهد ؟ چگونه و چرا اتفاق خواهد افتاد ؟ پس از آن نتایج ریسک باید توصیف شود : اگر ریسک محقق شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

1. ارزیابی ریسک :

• کنترل ها و تدابیر دیده شده برای هر ریسک را مورد توجه قرار دهید . باتوجه به کنترل ها و تدابیر موجود ؛ چه تدابیر دیگری برای کنترل ریسک باید اندیشیده شود؟
    • میزان اثربخشی تدابیر و کنترل های موجود برای پیشگیری از رخداد ریسک و کاهش اثرات آن را برآورد کنید.

1. استراتژی های ریسک : بهترین نوع برخورد با ریسک از بین 5 روش ذیل انتخاب می شود :

• حذف ریسک از طریق توقف فعالیت یا برطرف کردن خطر
    • پذیرش اثرات منفی ریسک
    • کاهش احتمال رخداد ریسک از طریق مراقبت های پیشگیرانه و تغییر در شیوه کار
    • کنترل یا کاهش نتایج پس از رخداد ریسک از طریق برنامه ریزی
    • انتقال ریسک به صورت کلی یا جزیی از طریق انتقال مسؤلیت ان به طرف دیگر ، مانند بستن قرارداد با شرکت های بیمه و امنیت اطلاعات

1. تجدید نظر : مدیریت ریسک یک فرایند مستمر و درحال پیشرفت است ، بنابراین باید به طور منظم هرگونه تغییر در سیستم کسب و کار مورد بررسی و بازبینی قرار بگیرد .

چرخه مدیریت ریسک :
    [IMG]file:///C:/Users/AMIR~1.ENT/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.jpg[/IMG]
    فرآیندهای اصلی مدیریت ریسک عبارتند از : شناسایی ریسک ؛ ارزیابی ریسک و پاسخ به ریسک
    فعالیت های کاهش دهنده اثر ریسک :

• زمانبندی هر فعالیت برای اجرا
    • اجرای فعالیت زمانبندی شده
    • بررسی میزان موفقیت فعالیت های اجرا شده
    • اطلاع رسانی در خصوص موفقیت فعالیت های اجرا شده

ندیدن تهدیدها و ناچیز شمردن ریسک ها :
    این حالت معمولا برای سازمانهایی اتفاق می افتد که به علت عادت کردن به شرایط ؛ متوجه تهدیدهای داخلی و خارجی و همچنین نقاط ضعف و قوت خود نمی شوند ، یا ریسک آن را بی اهمیت تلقی می نمایند . از این رو استفاده ازدیدگاه های افراد متخصص خارج از مجموعه و همچنین استفاده از تکنیک های مدیریتی بسیاربا اهمیت می باشد.

hamivood سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع