نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
سپاس ها 1سپاس

موضوع: مشکل در طراحی شبکه

نام حقيقي: رادان

عضو عادی
    نوشته
    124
    سپاسگزاری شده
    3
    سپاسگزاری کرده
    73

مشکل در طراحی شبکه

سلام
    دوستان این سناریو برای یادگیری خودم وجنبه تست داره

تو یه شبکه vlan بندی شده که مثلا 10 تا vlan داریم و تمام سرور ها رو در یک vlan جدا گذاشته باشیم

حالا در dns سرور باید به ازای هر vlan یه zone جدا ایجاد کنم قسمت forward lookup
    و قسمت revers lookup یا نه خودشان به طور اتوماتیک ساخته میشن؟

بعد تو تنظیمات کارت شبکه کلاینت ها باید ادرس dns server که در vlan دیگر هست بدم

مثلا ای پی سرور dns که در vlan 30 هست 192.168.30.1

مثلا کلاینت در vlan 20
    ip 192.168.20.2
    255.255.255.0
    ip dns 192.168.30.1
    ایا این درسته یا نه باید ip dns کلاینتها رو گتوی هر vlan ست کنم مثلا 192.168.20.1

مشکلم در طراحی شبکه است ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن؟

ویرایش توسط radan : 2017-02-23 در ساعت 10:58 PM

نام حقيقي: a-portal

عضو عادی
    نوشته
    33
    سپاسگزاری شده
    22
    سپاسگزاری کرده
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط radan نمایش پست ها
    سلام
    دوستان این سناریو برای یادگیری خودم وجنبه تست داره

تو یه شبکه vlan بندی شده که مثلا 10 تا vlan داریم و تمام سرور ها رو در یک vlan جدا گذاشته باشیم

حالا در dns سرور باید به ازای هر vlan یه zone جدا ایجاد کنم قسمت forward lookup
    و قسمت revers lookup یا نه خودشان به طور اتوماتیک ساخته میشن؟

بعد تو تنظیمات کارت شبکه کلاینت ها باید ادرس dns server که در vlan دیگر هست بدم

مثلا ای پی سرور dns که در vlan 30 هست 192.168.30.1

مثلا کلاینت در vlan 20
    ip 192.168.20.2
    255.255.255.0
    ip dns 192.168.30.1
    ایا این درسته یا نه باید ip dns کلاینتها رو گتوی هر vlan ست کنم مثلا 192.168.20.1

مشکلم در طراحی شبکه است ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن؟
    با سلام

اولاً Forward Lookup zone فقط هنگام نصب اکتیو دایرکتوری به صورت خودکار ساخته میشود.

در سناریوی شما با ایجاد vlan های مخنلف ، forward lookup zone و reverse lookup zone هرگز ساخته نمیشود و اصلا ساخته شدن اینها با همدیگر هیچ ارتباطی ندارند و مطالبی کاملاً مجزا هستند.

ثانیاً شما نباید چندین Forward Lookup Zone ایجاد کنید ( حال هر تعداد که VLAN داشته باشید )
    اصولاً تعداد Forward Lookup Zone ارتباطی به تعداد Vlan های موجود در شبکه شما ندارد.

Forward Lookup Zone معرفی کننده دامین موجود در شبکه داخلی شما میباشد و به صورت پیشفرض 2 عدد از این Zone وجود دارد که هر دو مربوط به همان یک دامین موجود در شبکه شما میباشد.

در صورت نیاز به استفاده از Reverse lookup zone ، میتوانید به ازای رنج آی پی هر vlan ، یک Reverse lookup zone ایجاد کنید.

در هر کلاینت باید DG هم رنج خود آن کلاینت را وارد کنید.

اما در همه کلاینتها ، آدرس DNS Server را باید یکسان ست کنید ( آی پی DNS Server شبکه هر چیزی که هست و اشکالی هم ندارد که هم رنج آی پی خود کلاینت ها نیست زیرا ترافیک از کلاینتها از طریق DG به DNS server خواهد رسید )

البته توضیحاتی که دادم تا حدی بستگی به ساختار شبکه شما دارد و در ساختارهای پیچیده میتواند مقداری متفاوت باشد

موفق باشید

ویرایش توسط hamedzargham : 2017-03-29 در ساعت 11:58 AM
    halvaei سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع