صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 21

موضوع: سرویس های مورد نیاز در یک شبکه 30 کاربره

نام حقيقي: Moin Tavasol

عضو عادی
    نوشته
    89
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    64

سرویس های مورد نیاز در یک شبکه 30 کاربره

سلام

خب چند وقتی هست دوستان حضور من تازه وارد رو اینجا احساس کرده اند . تا اینجا راهنمایی کم نبوده و باز هم ممنون می شم کمکم کنید .
    همون طوری که می دونید برای شرکت یکی از دوستان می خوام سرور بگیرم ، اول از همه به ذهنم رسید اهداف رو جدا جدا عرض کنم ، و با مشورت شما به یه شمای کلی برسم که چه سرویس هایی رو لازم دارم ، سناریو رو کامل طرح کنیم و بدونیم چند تا او اس باید ران بشه و .... تا ببینیم چه سخت افزاری تهیه بشه .
    اینجا یه شرکت سرمایه گذاری هست ، بخش مالی قوی ای داره ، بخش سرمایه گذاری ، معاونت عمرانی و چند تا هم کارمند اداری . دو تا کیس هست الان که یکی اش سرور اتومایسون همکاران روش هست ، یکی اش هم سرور مالی همکاران روش هست . سرور مالی ، فقط به صورت کابلی هست ، و چند تا یوزر به صورت کابلی بهش وصل هستند . (همین یوزر ها هم وایرلس دارند و می تونند از طریق وایرلس به سرور اتوماسیون هم وصل بشند ، اما به سرور مالی ، کابلی وصل هستند و سرور مالی از عالم و آدم جداست فعلا ) پس دو تا سرور دارند (ویندوز 2008 آر 2 ) ، 30 _ 35 تا کلاینت پی سی که همه ویندوز 8 هستند ، یکی دو تا هم لپ تاپ .
    بریم سراغ نیاز ها
    بای دیفالت DHCP , DNS که هست ، حالا بسته به موارد پایین این ها رو روی ویندوز سرور ران کنم یا میکروتیک ؟ نمی دونم

1_ اینترنت
    خب معلومه دیگه، می خوام اینترنت حروم نشه (2 مگ) آقایون فیلم 1 گیگ دان می کنند که حرص در آره . دوست دارم بتونم این ها رو لیمیت کنم . می دونم میکروتیک کامل و خوب و زیباست. اما توصیه تون چیه ؟ توسط ویندوز این کار رو بکنم یا میکروتیک او اس ؟ (سخت افزاری تهیه نخواهم کرد و مجازی ران خواهم کرد . اکسس پوینت دارم ، حالا باز اگه تهیه سخت افزار اکیدا توصیه می شه ، بفرمایید ، مشکلی نخواهد بود)
    مثلا تو ذهنم هست که بسته به جایگاه یوزر ها ، تا یه ساعتی کنتور براشون بندازه و از محدودیت شون کم بشه ، تا وقتی همه تو شرکت هستند ، پهنای باند رو حروم نکنند ، از یه ساعتی به بعد هم سرعت بیشتری براشون در نظر گرفته بشه ، هم حجم . بعد اینکه دیوایس ها ماشاالله کم نیست ، هر کارمند دو تا آیفون دارند بد سلیقه ها :دی (می دونم با وی پی ان می شه این رو حل کرد ) مثلا بذارم موبایل ها تا ساعت 4 وصل نشند، بعدش بتونند وصل بشند ، محدودیت حجمی داشته باشند و الی آخر ، روی پی وی ان ها هم این محدودیت ها رو می تونم بذارم ؟
    در ضمن ، می خوام لاگ هم بگیرم ، که کی ، چی دانلود کرده ، چون اصطکاک ها زیاد خواهد بود ، اگه مستدل نباشه ، سه سوته دخل ام می آد :دی

2_ کنترل یوزر ها و پی سی شون
    فکر کنم با دومین کنترلر ، این کنترل ها و لاگ گرفتن ها کامل باشه. می خوام نتونند نرم افزاری نصب کنند ، دسترسی ها و شیرینگ ها منوط به کاربران خاص بشه و الی اخر . تنها مشکل این هست که نمی دونم درست متوجه شده ام که دامین کنترلر برای این کار مناسب هست ، یا راهکاری بهتری هم هست برای این کنترل ها ؟
    بعد این که نصب نرم افزار به صورت خودکار ، بدون این که دستی رو هر کدوم اجرا کنم ، هم باید شدنی باشه با دومین ، درسته ؟ آیا راهکار بهتری هست ؟ من اشتباه نکرده ام ؟
    مورد بعدی این که یکی دو تا از معاونت ها ، لپ تاپ دارند ، که بیرون از شرکت می برند ، اگه این لپ تاپ ها ، عضو دومین بشند ، چطوری بیرون از شرکت لاگین کنند واستفاده کنند ؟ تا جایی که می دونم نشدنی هست درسته ؟
    آیا می تونم فلش ها رو راحت ببندم ؟ یا سی دی رام ها رو دیزیبل کنم راحت ؟ این فلش زدن ها بابای من رو در آورده ...

3- میل سرور
    می خوام میل های شرکت رو ، بیارم روی سرور ، بعد با توجه به اکانت هر کدوم ، تو اوت لوک سیستم شون استفاده کنند ؟ (هم تنظیمات رو بتونم از طریق سرور انجام بدم ، هم این که حجم سند و رسیو دریافتی محسوب نشه ، و البته بتونم محدودیت بذارم اتچمنت ها تا از این مورد تا سو استفاده نکنند . )

4- فایل ترنسفر
    می خوام فایل هاشون راحت جا به جا بشه ، تو شرکت خودمون بیگ انت رو تجربه کرده ام ، که خیلی خوب بود ، می دونم لینک هم مناسب این کار خواهد بود ، اما فکر کنم برای 30 تا کاربر ، زیادی هست . فقط می خوام فایل ها ، درگ اند دراپ جا به بشند ، و از ترافیک شون هم کم نشه . لینک مناسبه یا سرویس دیگه ای هم مناسب می دونید .

5-آپدیت های آفلاین
    هم چنین به نظرم رسید آپدیت ها رو از طریق سرور انجام بدم ، هم ویندوز ها ، هم آنتی ویروس ها ، هر کدوم جدا پهنای باند رو مصرف نکنند یه بار آپدیت ها بیاد روی سرور ، از روی سرور پوش بشه روی کلاینت ها . اما نمی دونم اصلا امکان پذیر هست یا نه .

6- بک آپ گیری از دیتای کلاینت ها
    اینجا کارمند ها ، متاسفانه اون قدری قوی نیستند که بتونند از پس بک آپ گیری دیتای خودشون هم بر بیان ، معاونت مالی هم این مورد رو گذاشته رو دوش من ، می خوام بتونم از یه فودر خاص تو یه سیستم خاص ، یه بک آپ روی سرور گرفته بشه . یا مثلا از سرور های مالی و اتوماسیون ، بک آپ دوره ای گرفته می شه ، می خوام مثلا هر هفته ، آخرین بک آپ بیاد روی این سرور بشینه ، تا اگه اتفاقی برای هارد اون ها افتاد ، فوق فوق اش یه هفته دیتا لوز بشه . (من زیاد اینجا نخواهم بود ، و احتمالا تا چند وقت دیگه می رم آموزشی سربازی ، پس برام مهمه که اتوماتیک این کار ها انجام بشه، من تا حالا دستی بک آپ ها رو می گرفتم )

7- ویندوز های متفرقه
    همین چند روز پیش برای مالیات فصلی مجبور شدم روی یکی از سیستم به صورت مجازی ویندوز سون نصب کنم . بنا بر این احتمالا لازم خواهد بود که برای سخت افزارمون یکی دو تا هم او اس رزرو ، بذاریم

*** شرکت داره شرکت های تابعه ای رو ثبت می کنه که احتمالا منیج اون ها با من خواهد بود . به نظرتون مفیده که سرور اتوماسیون اداری رو ، بیارم روی همین سرور اصلی یا خیر ؟ فقط دوست ندارم خودشون این کار رو بکنند ، می تونم ایمیج بگیرم ، اون طرف ران کنم خودم ؟ توصیه ؟ سرور مالی رو چطور ؟
    اگه این کار رو بکنم ، دو تا کیس برام خالی می شه که می تونم ببرم به شرکت های تابعه و اون جا استفاده بشه.

در آخر خواهش بنده این هست که اولا ، می بینید که تازه کار هستم ، پس اگه اشتباه تفکر یا تصور کرده ام ، تو دلتون نخندید :دی . ثانیا اگه اشتباه متوجه شده ام ، تذکر بدید و جایگزین اش بگید برای هر کدوم از اهداف ، کدوم سرویس یا نرم افزار لازمه ؟ ایا باید روی او اس جداگانه نصب بشه ؟ کدوم سرویس ها با هم توی یه او اس ران بشند ، و با توجه به تعداد کاربرها، هر او اس چقدر منبع سیستم لازم داره ؟ (تا بتونم در آخر در بیارم که چند تا او اس لازمه ران بشه و چه سخت افزاری لازم دارم )
    به تازه کار بودن هم نگاه نکنید ، کافیه در مورد یه سرویس یا برنامه هینت بدید ، خودم خیلی از مسیر رو می تونم برم ، اما این موارد نیاز مند تجربه هستند . که من ندارم.
    اگه به نظرتون باز هم سرویس دیگه ای می تونه اینجا کمکم کنه ، بفرمایید .

موضوعات مشابه:
    ویرایش توسط Akhoond : 2013-08-22 در ساعت 10:14 PM
    vahidith سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: cy6er

خواننده شناسه تصویری cy6er
    نوشته
    172
    سپاسگزاری شده
    188
    سپاسگزاری کرده
    9
    ذوست عزیز برای راه اندازی ایمیل سرور(میل سرور Postfix) ، انتقال فایل(نرم افزار Open Fire) و همچنین Chat و Voip می توانید از نرم افزار Elastix که موارد گفته شده را یکجا دارد استفاده کنید.
    برای فایروال و اینترنت هم از دیوایس Mikrotik استفاده کنید.
    یک سرور هم برای دامین کنترلر و سرویس های DNS و DHCP استفاده می شود و آپدیت آفلاین (سرویس WSUS) استفاده کنید.
    قابل ذکر است اگر مایکروسافتی خواستید کار کنید باید یک سرور برای Exchange Server و Lync Server و سرور دیگری برای TMG Server داشته باشید.

Akhoond و redstar سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    89
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    64
    سلام

دوستان من این پلن رو دیده ام ، مجازی سازی هم به نظرم رسید با وی ام ویر انجام بدم .
    آیا به نظرتون درسته ؟ آیا به نظرتون نباید تقسیم بندی ماشین ها رو تغییر بدم ؟ بار روی یه سرور زیاد نیست ؟
    و این که هر کدوم چقدر منبع سیستم لازم داره ؟ مجموع چقدر سی پی یو رم تهیه کنم ، به نظرتون نه کم خواهد اومد ، نه هزینه زیادی صرف کرده ام ؟
    با این نیاز ها ، مجازی سازی هم انجام بدم ، یا به نظرتون مجازی سازی برای سه ، چهار تا ماشین ، بیهوده است و منابع رو هدر می ده ؟

ماشین 1 DC + DHCP + DNS + Mail Server DC : جهت ایجاد دومین ، کنترل یوزر ها ، و سیستم های کلاینت درون شبکه
    DNS: ترجمه کننده آدرس (پیش نیاز)
    DHCP: تخصیص آی پی (پیش نیاز)
    Mail Server : مدیریت ایمیل های شرکتی ، ارسال و دریافت ایمیل روی سیستم کاربران
    ماشین 2 Offline Update + File server + Back Up آپدیت های آفلاین : آپدیت های ویندوز و آنتی ویروس از سریق سرور داخلی
    فایل سرور : جهت مدیریت انتقال فایل . فایل های مشترک ، جابه جایی ها و ...
    بک آپ : بک آپ اتوماتیک از سرور های مالی و اتوماسیون ، کاربران در صورت لزوم
    ماشین 3 TMG / Mikrotik / Keiro تقسیم ، مدیریت و محدودیت بر روی پهنای باند اینترنت و داخلی ، جدا سازی سایت ها و ....
    ماشین 4 رزور

لطفا اشتباهات رو اصلاح بفرمایید ، تذکر و نکته ای هم هست بفرمایید .
    سرویس مفید دیگه ای هست که از قلم انداخته باشم ؟
    تشکر پیشاپیش

نام حقيقي: کاوه آشوری

عضو عادی شناسه تصویری kavehashoori
    نوشته
    1,660
    سپاسگزاری شده
    972
    سپاسگزاری کرده
    324
    به نظرم منظور از رزرو ادیشنال باشه درسته ؟
    بهتره که اینطور باشه

این پلانی که شما گفتی در حالت نرمال خیلی خوبه اما اکثر جاها این امکاناتو نمیدن به شما . و باید جمع و جورش کنی

Akhoond سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    89
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    64
    نقل قول نوشته اصلی توسط kavehashoori نمایش پست ها
    به نظرم منظور از رزرو ادیشنال باشه درسته ؟
    بهتره که اینطور باشه

این پلانی که شما گفتی در حالت نرمال خیلی خوبه اما اکثر جاها این امکاناتو نمیدن به شما . و باید جمع و جورش کنی
    برای هر کدوم از ماشین های فوق ، من چقدر منبع سیستم نیاز دارم . در مجموع چقدر ؟
    یعنی دارم منابع رو هدر می دم این جوری ؟
    اگه هدر رفتی در کار نیست و اصولی هست و مشکلی نداره ، من تاییدش رو خواهم گرفت .
    تنها مشکل من این وسط تجربه کم من هست ، که می ترسم هزینه سر بار تحمیل کنم به شرکت

نوشته
    1,660
    سپاسگزاری شده
    972
    سپاسگزاری کرده
    324
    پیشنهاد من اینه که میل سرورت رو حتما جدا از روی یه سیستم دیگه ران کنی
    اما
    DC + DHCP + DNS روی یک سیستم باشه بهتره
    Offline Update + File server + Back Up در این مورد هم مورد خاصی نیست و خیلی خوبه که جدا قرار بگیره مخصوصا فایل سرور از سرویسها دیگه اما پیشنهاد میکنم در مورد backup پیشنهاد میکنم یه مقدار دقت کنی و جاهای دیگه هم backup داشته باشی چون خیلی مهمه اگه دیتاهای اونجایی که مد نظر شماست خیلی مهمه میتونی از دستگاههای backup خودکار که کار ذخیره سازی رو هم انجام میده استفاده کنی
    مثل
    TAPE DRIVE
    NAS
    DAS
    SAN
    TMG / Mikrotik / Keiro یکیدوم از این موارد هم که صد در صد باید جدا قرار بگیره
    اما در مورد رزرو گفتم بهتره ادیشنال سرور یک شما باشه

منظور شمارو از چقدر منبع سیستم نیاز دارم متوجه نشدم اما امیدوارم کامل توضیح داده باشم برات .

حالا شما اگه سرورهای دیگری داشته باشی مثلا اتوماسیون مالی حسابداری و غیره هم به صورت جدا قرار میگیرند .

- - - ادامه - - -

این لینکها رو در مورد بک آپ نیگا کنید

راهکار بکاپ گیری در شبکه
    بهترين Solution براي بكاپ گيري
    آشنایی با تجهيزات Back up گيري و معرفی برخی از انواع آن در بازار ایران

اینم نوشته جالب آقای حکیمی در یکی از پستها :

پیشنهاد سرآشپز:
    Backup را می توان در چند لایه در نظر گرفت. لایه اول Backup to Disk و لایه دوم Backup to Tape
    لایه اول: Backup to Disk
    یکی از سریع ترین بستر های ذخیره و بازیابی Backup، بستر Hard Disk است. ولی ماندگاری طولانی ندارد. برای ذخیره سازی Backup با زمان نگهداری کوتاه مدت می توانید (یا بهتر بگویم احتمالا می بایست) از این روش استفاده کنید.
    پیشنهاد می شود سروری را به عنوان Backup Server در نظر بگیرید و به تعداد مورد نیاز هارد دیسک های با ظرفیت بالا روی آن قرار دهید و Backup ها را روی این هارد دیسک ها ذخیره کنید.
    برای تهیه Backup باید به گونه ای سیاست گذاری کنید که همه تخم مرغ ها در یک سبد نباشند، پس Backup روزهای مختلف را بر روی دیسک های مختلف به صورت گردشی ذخیره کنید.

در مورد سیاست تهیه Backup هم این چند نکته را داشته باشید.
    برای تهیه Backup از SQL Server سعی کنید تا زمانی که مجبور نیستید، Full Backup تهیه کنید و نه Differential.
    سیاست چرخشی فرزند، پدر و پدربزرگ را در نظر داشته باشید. برای Backup های روزانه، هفتگی، ماهیانه و حتی سالیانه برنامه ریزی کنید. شاید هیچ کدام از این ها نمی توانند جای دیگری را بگیرند. ماندگاری هریک از این Backup ها هم با توجه به نوع اطلاعات و نوع استفاده شما تعیین می شوند و نمی توان یک نسخه عمومی پیچید. ولی در بیشتر موارد نگهداری Backup روزانه تا 3 روز، هفتگی تا 3 هفته و ماهیانه تا 3 ماه می تواند ماندگاری اطلاعات شما را تضمین کند. (
    Backup rotation scheme - Wikipedia, the free encyclopedia
    )

لایه دوم: Backup to Tape
    اگر نیاز به ذخیره سازی طولانی مدت نسخه های Backup دارید (مثلا برای یک سال به بالا) به فکر Media ای بجز Hard Disk باشید. بهترین گزینه احتمالا Tape است. همان طور که حدود دو سال پیش چند پست بالاتر اشاره کردم، شرکت های تولید کننده تجهیزات ذخیره سازی Tape، طول عمر و ماندگاری آن را 30 سال در نظر می گیرند. برای جلوگیری از اشتباه های انسانی و از بین رفتن Backup هایی که قرار است ماندگار باشند، تکنولوژی هایی مانند WORM ایجاد شده اند که می توانید از آنها بهره برداری کنید. (Write Once Read Many)

اشاره به دستگاه ها کردید. این دستگاه ها نیستند که Backup می گیرند. دستگاه ها محل ذخیره سازی هستند. سیستم های نرم افزاری وجود دارند که مدیریت Backup را بر عهده می گیرند. شاید بهترین سیستم نرم افزاری مدیریت Backup، نرم افزار Symantec Backup Exec است که در همین انجمن توضیحات زیادی در موردش داده شده است. آقای حلوایی از کاربران انجمن نیز راهنمایی برای نصب و بهره برداری از آن آماده کرده اند که در انجمن موجود است.

عضو عادی
    نوشته
    89
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    64
    مرسی

منظورم از رزور . اینه که سخت افزار بالاتری بگیرم . برای یه ماشن جا بذارم تا در آینده اگه احتیاجی شد ، نیازی پیدا کردند ، باشه .
    ادیشنال برای ماشین 1 لازم لازمه ؟ اگه لازمه و حتما توصیه می شه . اد می کنم .

بک اپ ها رو نمی تونم دیگه براش هزینه کنم
    با خود ویندوز بگیرم راحت تره
    سرور دو تا هست الان یکی مالی یکی اداری خودشون هم بک آپ دارند ، دستی هم رایت می کنم ، همین که یه کپی بیاد رو این خیالم راحت تره .

منظور من از منابع اینه که برای هرکدم از ماشین ها چقدر رم لازمه به نظرتون ؟
    در مجموع کل سرور چقدر رم / چقدر سی پی یو اشته باشه خوبه ؟

نوشته
    1,660
    سپاسگزاری شده
    972
    سپاسگزاری کرده
    324
    حالا نخواستی دستگاهی خریداری کنی برای بک آپ مهم نیست اما حتما رایت کن و داده های قبلیتم نگه دار بصورت SYNCRONIZE هم بک آپ لحظه ای مثلا یک ساعته بگیر

در مورد ادیشنال اگه امکاناتش باشه صد در صد لازمه برای اینکه در مواقع اضطرار شبکه نخوابه و در کمترین زمان جایگزین بشه
    در مورد رم سیستمها هرچی بیشتر بهتر اما به نظرم از 4 یا 6 کمتر نگذارید پیشنهاد من 8 هستش برای سرور 1 و ادیشنال و ماشین 3
    برای ماشین 2 , 4 یا 6 کفایت میکنه

نام حقيقي: میثم حلوایی

عضو ویژه/سرپرست بخش Windows شناسه تصویری halvaei
    نوشته
    1,891
    سپاسگزاری شده
    1629
    سپاسگزاری کرده
    810
    نوشته های وبلاگ
    6
    سلام دوست عزیز
    مورد خواسته ی شما بسیار بیشتر از طرح در یک تاپیک است . اینطور که از نوشته های شما برمیاد دارید در مورد شرکتی صحبت می کنید که امکان گسترش آن در سالهای پیش رو هم وجود دارد .شرکت در امور مالی فعالیت دارد و بالطبع تراکنش های مالی آن هم در طول روز زیاد و درخواست استفاده از سرویس ها هم زیاد است .
    پرواضح است که در این جا شما باید به پیاده سازی زیرساخت سرویس ها و آینده نگری بپردازید که اگر این قدم را خوب بردارید در راه اندازی آنها مشکلات کمتری پیش رو خواهید داشت .
    وقتی در مورد زیرساخت حرف می زنیم پس باید مدیران ارشد سازمان را به سرمایه گذاری در این بخش ترغیب کرده باشید .
    با توجه به نیازهایی که مطرح کرده اید شما به سرویس های زیر نیاز خواهید داشت .
    1- Acitve Directory ترجیحا همراه با add dc
    2-WSUS
    3- Exchange server
    4-Lync Server
    5- File Server
    6-Backup Server
    7-ISA و یا TMG ( با توجه به نیاز شما به گزارشات جامع از استفاده ی اینترنت )
    همچنین یک بازنگری کلی در مرود استفاده ی افزاد و طزریقه ی اتصال آنها به نرم افزار اتوماسیون و مالی باید صورت پذیرد .که احتمالا احتیاج به یک سوییچ لایه 2 خواهید داشت .
    پیشنهاد بنده:
    1- از یک مشاور مطمئن در این زمینه استفاده کنید .
    2- با توجه به نیازهایتان زیرساخت سخت افزاری مناسب خریداری کنید (سوییچ و سرور ترجیحا Hp )
    3- از مجازی سازی استفاده کنید .تمامی سرویسهای بالا به ازای هر سرویس یک ماشین نیاز خواهند داشت به جز Backup Server که حتما فیزیکی باشد.

Akhoond و vahidith سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    1,660
    سپاسگزاری شده
    972
    سپاسگزاری کرده
    324
    آقای حلوائی عزیز چه نیازی هست که این سه سرویس روی سرورهای جداگانه باشند
    DC + DHCP + DNS

- - - ادامه - - -

یا این سه تا با هم چه مشکلی ایجاد میکنه
    Offline Update + File server + Back Up

- - - ادامه - - -

این 3 تا هم که بالطبع یکیش استفاده میشه
    TMG / Mikrotik / Keiro

- - - ادامه - - -

در مورد سرورهای حسابداری و مالیشون هم گفتند سرورهای جداگانه دارند و BACK UP کیری جداگانه .

در مورد آینده نگری شما درست میفرمایید اما خودتان هم بهتر از من میدانید مجاب کردن مسئولان هر شرکتی در ایران چقدر سخت و بعضا غیر قابل انجام میتواند باشد . پس بهتر نیست از از بهترین سولوشن ها استفاده بشه تا برای شرکتهای ایرانی هم قابل انجام باشه
    بله موارد ذکر شده توسط شما مدینه فاضله است اما آیا امکان پذیر است یا در صورت مشاهده توسط میدی آن شرکت احتمالا خیر شرکت داری را میزند .

3- Exchange server

4-Lync Server

این موارد فکر نمیکنم چیزهای مهمی باشد( البته که مهمه اما منظور من از این نظر بود که ) البته از این نگاه که هر موقع شرکت نیاز پیدا کنه میتوان با خرید سرور مورد نیاز و اجرای آن در مسیر شبکه قرارشان داد پس بهتر نیست در حال حاضر از خرید آن اجتناب شود ؟
    یا WINDOWS SERVER UPDATE SERVICES حال حاضر و ابتدا به ساکن اینقدر مهم است ؟

ببخشید آقای حلوایی جسارت منو ببخشید شما تجربه خیلی بالایی دارید اما به نظر من یک مقدار باید به کشوری که در آن زندگی میکنیم هم توجه داشته باشیم.

یک سری از موارد لازم و حتمی است اما باقی موارد در زمان نیاز میتوانند به شبکه اضافه گردند .

باز هم عذر خواهی مرا بپذیرید دوست عزیز آقای حلوائی

عضو عادی
    نوشته
    89
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    64
    از دوستان ممنونم . برای منی که تازه تازه کارم ، این راهنمایی ها بسیار بسیار مفید هستش

والا به نظرم لینک سرور احتیاج نباشه ، من خودم باشم ، می گم باشه ، اما تا بیام به این ها بگم لینک چی هست و چی کار می کنه ، بهم می خندند که ما بابت این ها پولی نمی دیم :دی
    دارم کم کم قید میل سرور رو هم می زنم ، چرا که بعیده بتونم نظر مدیر رو جلب کنم

در مورد آینده ، من توضیح دادم بهشون که اگه آینده بزرگ تر بشند ، و نیازها فرق کنه ، ممکنه لازم بشه هزینه گزافی باز هم بدند ، که به من گفتند برای همین محل ، و برای ماکزیمم 50 کلاینت در نظر بگیرم . بنا بر این از دوش من بر داشته می شه ، اما شک ندارم که سال دیگه جا رو عوض می کنند ، کلی کارمند دیگه می گیرند ، دهن ما صاف می شه :دی اما کاری نمی تونم بکنم

الان من این رو در نظر گرفته ام ، ببینید :

ماشین 1 DC + DHCP + DNS
    ماشین 2 ادیشنال برای ماشین 1
    ماشین 3 Offline Update + File server + Back Up
    ماشین 4 TMG / Mikrotik / Keiro
    ماشین 5 رزور

به نظرتون نکته ای می رسه ؟
    الان دارم بیشتر برای سخت افزار مورد نیاز فکر می کنم . و بار هر کدوم از سرویس ها
    اگه سرویس ها و چیدمان اوکی هست ، پیشنهاد بدید برای سخت افزار
    برای ماشین 1 و 2 ، 4 گیگ رم کفایت می کنه ؟ برای ماشین 3 و 4 6 گیگ ؟ و برای ماشین 5 هم 4 تا ؟ تا اینجا می شه 24 گیگ ، که باید برای هایپر وازور هم چیزی در نظر گرفت ، نمی دونم چقدر .
    سی پی یو چطور ؟ یه core i7 سه ونیم گیگ کفایت می کنه یا خیر ؟

نوشته
    1,660
    سپاسگزاری شده
    972
    سپاسگزاری کرده
    324
    به نظرم اون سیستم رزرو زیاد نیاز نیستش

در مورد رم به نظر من :
    1و 2 و 3 : 8تا
    3 : 4 تا یا 6 تا
    به نظرم 5 نیاز نیست اگر هم میخواهید باشه بستگی داره برای کدام یکی میخواین رزرو باشه پس باید به اندازه بیشترین رم یک سیستم باشد تا بتوان در مواقع ضروری از آن استفاده کرد
    پیشنهاد میکنم 1 را سرور تهیه کنید برای 2 میتوان از یک سیستم قوی استفاده کرد چون موقت جایگزین سرور میشود در مواقع ضروری
    در مورد بقیه میتوان از سیستمهای قوی استفاده کرد ( اما در صورت امکان برای 3و 4 هم اگر بتوانید سرور اختصاص دهید که خیلی خیلی بهتر میشود )
    برای سی پی یو 2 و 3و 4 پیشنهاد من COREI7 هستش .
    بله کفایت میکنه
    هارد سرعت بالا بگیرید مخصوصا برای فایل سرورتون که کند نشود شبکه فایلینگ شما .

بحث RAID در این سیستمها و سرورها را هم فراموش نکنید برای تهیه هارد

میشه در مورد
    هایپر وازور هم توضیح دهید منظورتان چیست ؟

- - - ادامه - - -

به نظرم از الان نیاز نیست برای سیستم رزرو که فرمودید هزینه کنید و بگذارید بمونه کانفیگش هم قدیمی بشه برای آینده ای که معلوم نیست کی باشه هر موقع نیاز شد بر حسب نیازتون تهیه کنید کار زمانبری نیست که بخواید یه سیستم رو بیکار دپو کنید

نام حقيقي: میثم حلوایی

عضو ویژه/سرپرست بخش Windows شناسه تصویری halvaei
    نوشته
    1,891
    سپاسگزاری شده
    1629
    سپاسگزاری کرده
    810
    نوشته های وبلاگ
    6
    DC + DHCP + DNS

-

TMG / Mikrotik / Keiro

- - - - - -

در مورد سرورهای حسابداری و مالیشون هم گفتند سرورهای جداگانه دارند و BACK UP کیری جداگانه .

در مورد آینده نگری شما درست میفرمایید اما خودتان هم بهتر از من میدانید مجاب کردن مسئولان هر شرکتی در ایران چقدر سخت و بعضا غیر قابل انجام میتواند باشد . پس بهتر نیست از از بهترین سولوشن ها استفاده بشه تا برای شرکتهای ایرانی هم قابل انجام باشه
    بله موارد ذکر شده توسط شما مدینه فاضله است اما آیا امکان پذیر است یا در صورت مشاهده توسط میدی آن شرکت احتمالا خیر شرکت داری را میزند .

3- Exchange server

4-Lync Server

این موارد فکر نمیکنم چیزهای مهمی باشد( البته که مهمه اما منظور من از این نظر بود که ) البته از این نگاه که هر موقع شرکت نیاز پیدا کنه میتوان با خرید سرور مورد نیاز و اجرای آن در مسیر شبکه قرارشان داد پس بهتر نیست در حال حاضر از خرید آن اجتناب شود ؟

ببخشید آقای حلوایی جسارت منو ببخشید شما تجربه خیلی بالایی دارید اما به نظر من یک مقدار باید به کشوری که در آن زندگی میکنیم هم توجه داشته باشیم.

یک سری از موارد لازم و حتمی است اما باقی موارد در زمان نیاز میتوانند به شبکه اضافه گردند .

من کجا اشاره کردم که باید سرویس های DC و DNS و DHCP جدا باشند ؟
    روی چه حسابی می فرمایید Exchange سرویس مهمی نیست ؟ هر چند دوست عزیز بعدا گفتند که از Exchange صرف نظر کردم .
    در باقی موارد هم دوستمون گفتند که این نیاز ها رو دارند بقیه هم نیاز های ایشون رو پاسخ دادند.
    صد البته که میشه با یک سرور که همزمان DC و DNS , ...و هست و یک عدد میکروتیک کار ایشون راه بیفته .به Lync و Exchange هم نیازی نیست .WSUS رو هم که میشه فاکتور گرفت و ...

نوشته
    1,660
    سپاسگزاری شده
    972
    سپاسگزاری کرده
    324
    نقل قول نوشته اصلی توسط halvaei نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    مورد خواسته ی شما بسیار بیشتر از طرح در یک تاپیک است . اینطور که از نوشته های شما برمیاد دارید در مورد شرکتی صحبت می کنید که امکان گسترش آن در سالهای پیش رو هم وجود دارد .شرکت در امور مالی فعالیت دارد و بالطبع تراکنش های مالی آن هم در طول روز زیاد و درخواست استفاده از سرویس ها هم زیاد است .
    پرواضح است که در این جا شما باید به پیاده سازی زیرساخت سرویس ها و آینده نگری بپردازید که اگر این قدم را خوب بردارید در راه اندازی آنها مشکلات کمتری پیش رو خواهید داشت .
    وقتی در مورد زیرساخت حرف می زنیم پس باید مدیران ارشد سازمان را به سرمایه گذاری در این بخش ترغیب کرده باشید .
    با توجه به نیازهایی که مطرح کرده اید شما به سرویس های زیر نیاز خواهید داشت .
    1- Acitve Directory ترجیحا همراه با add dc
    2-WSUS
    3- Exchange server
    4-Lync Server
    5- File Server
    6-Backup Server
    7-ISA و یا TMG ( با توجه به نیاز شما به گزارشات جامع از استفاده ی اینترنت )
    همچنین یک بازنگری کلی در مرود استفاده ی افزاد و طزریقه ی اتصال آنها به نرم افزار اتوماسیون و مالی باید صورت پذیرد .که احتمالا احتیاج به یک سوییچ لایه 2 خواهید داشت .
    پیشنهاد بنده:
    1- از یک مشاور مطمئن در این زمینه استفاده کنید .
    2- با توجه به نیازهایتان زیرساخت سخت افزاری مناسب خریداری کنید (سوییچ و سرور ترجیحا Hp )
    3- از مجازی سازی استفاده کنید .تمامی سرویسهای بالا به ازای هر سرویس یک ماشین نیاز خواهند داشت به جز Backup Server که حتما فیزیکی باشد.

من فکر کردم منظور شما از سرویسهای بالا موارد ذکر شده توسط دوستمون بود

- - - ادامه - - -

DC + DHCP + DNS

- - - ادامه - - -

- - - ادامه - - -

TMG / Mikrotik / Keiro

- - - ادامه - - -

3- Exchange server

4-Lync Server

ا
    ین موارد فکر نمیکنم چیزهای مهمی باشد( البته که مهمه اما منظور من از این نظر بود که ) البته از این نگاه که هر موقع شرکت نیاز پیدا کنه میتوان با خرید سرور مورد نیاز و اجرای آن در مسیر شبکه قرارشان داد پس بهتر نیست در حال حاضر از خرید آن اجتناب شود ؟

اگر دقت کنید منظور من از مهم نبودن این بود که اکنون در موارد مورد نیاز ذکر نشده و این مورد چیزی نیست که اگر الان تهیه نشود در آینده نمیتوان آن را اضافه کرد
    منظور این بود که در حال حاضر نیاز نیست پس فعلا برای این شرکت مهم نیست . غیر از این است

- - - ادامه - - -

ممنون از توضیحات شما .
    امیدوارم بی احترامی نشده باشه

عضو عادی
    نوشته
    89
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    64
    سلام

دوستان من فردا می خوام با مدیر عامل صحبت کنم ، و نظر و اوکی اش رو در مورد این سه مورد بگیرم . چکش کاری اش با شما عزیزان .
    من فکر می کنم مورد دوم از همه موارد منطقی تر باشه
    فقط لطفا نظراتتون رو در مورد سخت افزار ، سرویس ها و کلا همه چی باز بفرمایید

مرسی

سناریوی اول سناریوی دوم سناریوی سوم
    سرویس ماشین فیزیکی ماشین فیزیکی 1 ماشین فیزیکی 2 ماشین فیزیکی
    Pri Dc * * *
    Add Dc * *
    Mikrotik * * *
    File Server + AV * *
    Offline Update * *
    Reserve * * *
    Cpu Core i3 3220
    3.4 to 3.8 Ghz 6MB - 4/4
    Core i5 4670
    3.4 to 3.8 Ghz 6MB - 4/4
    Core i5 4670
    3.4 to 3.8 Ghz 6MB - 4/4
    Core i7 4770
    3.4 to 3.9 Ghz 8MB - 4/8
    Price 350 720 720 1.000
    Ram 6 Gb (3*2)
    1600
    8 Gb (2*4) 1600 8 Gb (2*4) 1600 32 Gb (4*8) 1600
    Price 200 300 300 1.200

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

سرویس های مورد نیاز شبکه

سرور های مورد نیاز شبکه

آشنایی ونحوه راه اندازی سرویس هایdnsوdhcp

log size sql serverزیاد شدن حجم

پیشنهاد سرور برای 30 عدد کلاینت

مدیریت کلاینت ها در mail server

نصب ادیشنال دي ان اس

نیازها ی لازم جهت راه اندازی wsus درون شبکه

سرویس های لازم شبکه

tmg و mail server به چه سروری نیاز دارد

آیا می توان مسیر بک آپ گیری در maintenance plan در sql را در شبکه تعریف نمود؟

برای نصب wsus چقدر هارد لازم است

wsus server چقدر از اینترنت استفاده میکن

سوال درباره راه اندازی سرویس tmg و dc

پیش نیازهای tmg

ران شدن سرويس sql در يوزر دومين

dns dc dhcp روی یک بی سی

چجوری wsus server راه بدازم

آیا می توان از lync لاگ گرفت

رم مورد نیاز sql

بعد از نصب شبكه چه جوري يك برنامه روي سرور رو روي كلاينت اجرا كنم

سرور هاي مورد نياز در شبكه

مقدار هارد مورد نیاز برای سرور wsus