نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
سپاس ها 1سپاس

موضوع: read only در اکتیو 2008

  
 1. #1
  نام حقيقي: مهدی

  عضو عادی شناسه تصویری mehdi_zx
  تاریخ عضویت
  May 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته
  367
  سپاسگزاری شده
  34
  سپاسگزاری کرده
  95

 2. #2
  نام حقيقي: امیر واو

  عضو عادی شناسه تصویری amir_vh
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  محل سکونت
  زیر آسمون
  نوشته
  260
  سپاسگزاری شده
  79
  سپاسگزاری کرده
  212

  Additional Domain Controller هایی هستند که یک نسخه فقط خواندنی از پارتیشن ها نگه داری می کنند.
  RODCها برای قرارگیری در شعبه های شرکت اصلی یا Branch Office ها ساخته شده اند. معمولا این Branch Office ها شرایط محدود کننده ای همانند پهنای باند کم، امنیت فیزیکی نا مناسب، عدم وجود تکنسین شبکه، تعداد کم کاربر و دانش ناکافی در زمینه IT دارند بنابراین نگه داشتن یک دامین کنترلر در آنها ریسکی بزرگ است و امنیت تمام شبکه را به مخاطره می اندازد.

  این Branch Office ها معمولا با استفاده از یک WAN یا MAN به Main Office یا دفتر مرکزی متصل می شوند همچنین معمولا Branch Office ها با هم متصل نیستند به عبارت دیگر فقط یک لینک کم سرعت بین دفتر شعب و دفتر مرکزی موجود است و لینک پشتیبان وجود ندارد.
  همچنین پهنای باند لینک موجود هم بسیار کم است و ارتباط از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نیست. در گذشته راه حلی نا مناسبی به غیر از راه اندازی یک DC در دفتر شعبه نداشتیم اما با ویندوز سرور 2008 نوع جدید و پر کاربردی از دامین کنترلرها به نام دامین کنترلرهای فقط خواندنی معرفی شد که راه گشای بسیار مشکلات گذشته است.
  توجه به RODC در طراحی های جدید بسیار مهم و مفید است ضمن آنکه می تواند هزینه های نگه داری و گاهی پیاده سازی را بکاهد. در تصویر زیر یک مثال را مشاهده می کنید:
  [Link is only viewable to registered users . Register Now...]


  اگر در Branch Office دامین کنترلری موجود نباشد بدون شک باید عملیات Authenticate از طریق لینک WAN و توسط دامین کنترلری که در Main Office موجود است انجام شود. حال در آغاز ساعت کاری که تمام کارمندان می خواهند Login کنند، با دو مشکل رو به رو خواهیم شد.

  یکی کمبود پهنای باند WAN و دیگری ترافیک بالای دامین کنترلر ها در Main Office. مسئله دیگر Service Ticket ها است که یکی از اجزای جدید Kerberos در ویندوز سرور 2008 است. فعلا هر چند نادرست اما تصور کنید مشابه یک کلیدی است که برای استفاده از سرویس ها توسط دامین کنترلرها برای کاربران صادر می شود و از آنجایی که در هر روز معمولا چندین بار این اتفاق برای هر کاربر می افتد، اگر در دفتر شعب دامین کنترلر نباشد باید از طریق لینک WAN و از دامین کنترلر موجود در Main Office صادر شود. این مسائل و مسائل مشابه دیگری ما را مجبور می سازد تا در هر Branch Office یک دامین کنترلر قرار دهیم و آن را به عنوان یک سایت معین کنیم.

  همچنین هر شعبه یک IP Subnet مخصوص خود خواهد داشت. اما با توجه به محدودیتی هایی که در ابتدا اشاره شد نمی توان یک دامین کنترلر را در شعب قرار داد چرا که اگر دامین کنترلر مورد هر نوع تهاجمی قرار گیرد، امنیت در تمام شبکه به مخاطره می افتد لذا از یک RODC استفاده می کنیم.
  به غیر از کلمه ی عبور User Accounts یک RODC تمام اطلاعاتی که روی یک دامین کنترلر است را نگه داری می کند اما کلاینت ها نمی توانند تغییراتی روی RODC ذخیره کنند. برخی نرم افزاری هایی که از AD DS برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده می کنند ممکن است اطلاعات پر اهمیتی همانند کلمه عبور یا کلید های Encryption را ذخیره کنند که نباید در RODC ها ذخیره شود.

  در این خصوص هم می توانید معین کنید این اطلاعات پر اهمیت در RODC ها ذخیره نشوند. زمانی که کاربر می خواهد Login کند، RODC درخواست را دریافت می کند و آن را برای DC موجود در Main Office می فرستد. DC عملیات Authentication را انجام می دهد. اگر قابلیت Cache کردن در RODC فعال باشد، RODC اطلاعات را Cache می کند و اگر دفعه بعدی کاربر بخواهد Login کند، RODC خود جواب Authentication را می دهد. از آنجایی که RODC فقط اطلاعات یک زیر مجموعه ای از کاربران را Cache می کند، تهدید آنکه RODC مورد حمله قرار گیرد محدود می شود.
  DC های نوشتنی هم لیستی از اطلاعاتی که توسط دامین کنترلرها فقط خواندنی Cache شده را نگه داری می کنند. از آنجایی که Replication فقط یک طرفه صورت می گیرد، هیچ خطری نمی تواند شبکه را تهدید کند و تنها کافی است امنیت برای همان اطلاعات Cache شده بازسازی شود مثلا Password های همان عده از کاربران تغییر پیدا کند. بر خلاف DC ها RODC ها یک گروه Administrator به صورت Local دارند و می توانید به یک یا چند نفر از پرسنل Branch Office قابلیت مدیریت کردن را بدهید بدون آنکه عضو گروه Domain Admins باشند می توانند به نگه داری از RODC بپردازند و دیگر نگران فعالیت های آنان نخواهید بود. این چنین دیگر لازم نیست ساعات زیادی از وقت خود را صرف انتخاب permission های مناسب در بخش های Security کنسول های مختلف کنید.


  نصب یک RODC :
  برای نصب یک RODC مراحل زیر را طی کنید:
  1. اطمینان پیدا کنید که Forest Functional Level حداقل Windows Server 2003 است. (اینجا و اینجا را بخوانید)
  2. اگر در سراسر جنگل دامین کنترلری ویندوز سرور 2003 دارد adprep /rodcprep را اجرا کنید.
  3. اطمینان پیدا کنید حداقل یک DC ویندوز سرور 2008 دارد.
  4. نصب RODC
  اگر یک Forest موجود را به روز رسانی می کنید تا شامل دامین کنترلر های ویندوز سرور 2008 باشد و قصد نصب RODC را دارید باید دستور adprep /rodcprep را اجرا کنید. این دستور باعث می شود تا مجوز های لازم جهت Replicate شدن Application Partition مربوط به DNS با RODC را ایجاد می کند.
  اگر تمامی دامین کنترلرها ویندوز سرور 2008 دارند نیازی به اجرای این دستور نیست. فایل ها مربوطه در دی وی دی ویندوز سرور 2008 در پوشه Sources در پوشه Adprep قرار دارد و این پوشه را در دامین کنترلری که رول Schema Master را دارد کپی کنید و در CMD به محلی که فایل ها را کپی کرده اید بروید و سپس دستور را اجرا کنید. توجه داشته باشید که برای اجرای این دستور باید مجوز های مدیریتی لازم را داشته باشید در واقع باید عضو گروه Enterprise Admins باشید چرا که قرار است Schema تغییر کند.
  حداقل باید یک DC با ویندوز سرور 2008 وجود داشته باشد (در دامین) به صورت ایده آل این دامین کنترلر باید در نزدیک ترین سایت با به عبارت دیگر با کوتاه ترین لینک از محل قرار گیری RODC باشد. اگر می خواهید که RODC به عنوان DNS Server نیز عمل کند باید دامین کنترلر ویندوز سرور 2008 نیز شامل Zone های مربوطه باشد. نصب RODC مشابه نصب Additional Domain Controller است با این تفاوت که در انجام مراحل ویزارد باید چک باکس Read-Only Domain Controller را چک بزنید.

  منبع: read only domain controllers (RODC) چیست در WIN SERVER?  omid.koushki سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

غیرفعال کردن read only

rodc چیست

کانفیگ rodc

فرق pdc با rodc چیست؟

read only domain controllerچیست

کانفیگ read-only dc

Domain Controllerچیست؟

forum.persiannetworks.com نصب rodc

read only بودن پوشه ها در ویندوز 2008

نصب ویندوز سرور 2008و2003

ساخت بک آپ سرور اکتیو 2003

rodc چیست؟

اكتيو 2008

Read Only Domain Controllers (RODC)

بکاپ گرفتن از کانفیگ ویندوز سرور 2008

read only domain controller چیست؟

غیر فعال کردن read-only

2008 forum.persiannetworks.com نصب و راه اندازي dns در سرور 2008

کانفیگ rodc 2008

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •