نمایش نتایج: از شماره 1 تا 14 از مجموع 14
سپاس ها 8سپاس
  • 1 توسط HP-SERVER
  • 1 توسط mehrzadmo
  • 2 توسط mehdi
  • 1 توسط vadood
  • 1 توسط farhad940
  • 1 توسط mhsaleh
  • 1 توسط farhad940

موضوع: انتشار ip توسط dhcp در 2 رنج متفاوت و برای 2 شبکه متفاوت

نام حقيقي: رهگذر

عضو غیر فعال شناسه تصویری HP-SERVER
    نوشته
    210
    سپاسگزاری شده
    65
    سپاسگزاری کرده
    25

انتشار ip توسط dhcp در 2 رنج متفاوت و برای 2 شبکه متفاوت

arash3400 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    چه طوري ميخوايين اين دو ساب نت از هم تشخيص داده بشن ؟ يعني فرض كن شما ده تا سيستم داري كه ميخوايي پنج تاي اول يه رنج بهشون تعلق بگيره و پنج تاي بعدي هم يه رنج ؟ بعد دي اچ سي پي اينا رو از چه طريقي قراره از هم تشخيص بده ؟ بعد قراره بين اين دو شبكه ارتباطي باشه ؟ چرا دو دي اچ سي پي سرور استفاده نمي كنيد ؟

نام حقيقي: M3hDi

خواننده شناسه تصویری mehdi
    نوشته
    239
    سپاسگزاری شده
    92
    سپاسگزاری کرده
    79
    حد اقل یک بار باید به 5تا از سیستم ها Ip دستی ست شه و بعد اون میتونن از DHCP مربوطه به همون آدرس Ip بگیرن

arash3400 و hubakht سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: ودود

عضو عادی شناسه تصویری vadood
    نوشته
    741
    سپاسگزاری شده
    548
    سپاسگزاری کرده
    49
    جواب سوال های مهرزاد می تونه راه حل پیشنهادی را مشخص کنه. تا این جا من هم این سوال برام پیش اومده که چه ضرورتی برای 2 تا range داری؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrzadmo نمایش پست ها
    چرا دو دي اچ سي پي سرور استفاده نمي كنيد ؟
    در یک broadcast domain اگر 2 تا dhcp server استفاده کنه از کجا معلوم که کدام کلاینت از کدام سرور باید ip بگیرد؟

نام حقيقي: فرهاد

عضو عادی
    نوشته
    78
    سپاسگزاری شده
    67
    سپاسگزاری کرده
    10
    یه بار سوال رو بخونید: گفته در 2شبکه متفاوت!!
    این 2شبکه از طریق یه روتر باید بهم وصل بشن. DHCP رو توی یکی از LANها می زارید و 2تا رنج رو رووش تعریف می کنید.بافعال کردن DHCP Relay Agent اون یکی LAN هم می توونن IP بگیرن. روی DHCP تنظیم خاصی لازم نداره ، خوده DHCP یه رنج رو به LAN اول میده یکی دیگه رو به اون یکی LAN

HP-SERVER سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Hassan Saleh

عضو ویژه شناسه تصویری mhsaleh
    نوشته
    979
    سپاسگزاری شده
    1219
    سپاسگزاری کرده
    0

Multiple DHCP

برای این کار بهترین پیشنهاد استفاده از VLAN می باشد. در این صورت شما دو شبکه متفاوت خواهید داشت و هر سرویسی که Brodecast دارد می تواند به طور مجزا عمل نماید.
    نکته قابل توجه این است که بر خلاف تصور اکثریت الزامی نیست شما پورت سویچ خود را VLAN بندی نمایید بلکه می توانید از استاندارد خاص ترانکینگ استفاده نمایید. یعنی شما به هر Device (کامپیوتر) یک ID معرفی می نمایید. مثلاً برای VLAN مربوط به واحد فروش ID شماره 5 برای فنی 6 حالا رایانه قبل از پردازش پکت ID آن را با ID خود مقایسه می کند اگر برابر بود آن را استفاده می نماید در غیر این صورت کاری باهاش نداره. توی چنین شبکه ای اگر سویچ شما Unmanaged باشد سرور یا روتر شما باید به ازای هر VLAN یک Interface داشته باشد.

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    بلکه می توانید از استاندارد خاص ترانکینگ استفاده نمایید. یعنی شما به هر Device (کامپیوتر) یک ID معرفی می نمایید. مثلاً برای VLAN مربوط به واحد فروش ID شماره 5 برای فنی 6 حالا رایانه قبل از پردازش پکت ID آن را با ID خود مقایسه می کند اگر برابر بود آن را استفاده می نماید در غیر این صورت کاری باهاش نداره.
    من نگرفتم منظور شما دقيقا چيه ؟ بيشتر توضيح ميفرماييد ؟ ID رو كجا معرفي كنيم ؟ (توي سيستم) بعد چطوري به سوييچ اين ID ها رو معرفي كنيم ؟ اون هم سوييچ Unmanagable ؟

توی چنین شبکه ای اگر سویچ شما Unmanaged باشد سرور یا روتر شما باید به ازای هر VLAN یک Interface داشته باشد.
    اين درسته و كاملا حق با شماست اما من ارتباط اين رو با بخش بالايي دقيق نگرفتم

نوشته
    979
    سپاسگزاری شده
    1219
    سپاسگزاری کرده
    0

VLAN

پروتکل IEEE 802.1Q پروتکلی است که برای این کار در نظر گرفته می شود. عملکرد آن به این صورت می باشد که در لایه 3 شبکه یک هدر به پکت داده شما اضافه می نماید که همانا این هدر مشخص کننده ی VLAN مربوطه است. با یک مثال واقعی توضیح می دهم
    فرض کنید شما یک شبکه دارید شامل یک دو قسمت اصلی یک قسمت شامل یک سرور تلفنی به همراه تلفن های IP می باشد قسمت دوم شامل یک سرور دامین و تعدادی کامپیوتر می باشد. اولین راه حل چهت جدا سازی این دو شبکه مجزا سازی ساب نت ها می باشد اما این راه کار مناسب و عملی نیست. چرا که در این شبکه قصد داریم تلفن ها از DHCP سرور تلفنی IP (+ تنظیمات دیگر) بگیرند و رایانه ها نیز از DHCP مربوط به سرور دامین همچنین به لحاظ امنیتی هم هر کس با گذاشتن IP خود در رنج شبکه سیستم تلفنی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.
    اگر از من بپرسید که چه راه حلی برای این کار است من VLAN را مطرح می کنم. به این صورت که روی کارت شبکه سرور و تلفن ها پروتکل 802.1Q را فعال می کنم و به آنها یک شماره که VLAN tag می باشد اختصاص می دهم. حالا این شبکه از شبکه کامپیوتر ها جدا شده. شبکه کامپیوترها را هم می توانم به همان صورت در یک VLAN دیگر قرار دهم. در این حالت من دو شبکه خواهم داشت که در لایه فیزیکی با هم مشترک هستند اما از لحاظ منطقی از یکدیگر جدا می باشند. پس می توانم دو DHCP مستقل در دو شبکه مستقل داشته باشم
    مزیت این کار این است که من نیاز به سویچ گران قیمت و ... ندارم و حتی رایانه هایی هم که به پورت دوم تلفن متصل هستند در شبکه مربوط به خود قرار خواهند گرفت.
    برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی این پروتکل از آدرس زیر بازدید نمایید
    IEEE 802.1Q - Wikipedia, the free encyclopedia
    برای آشنایی با نحوه ی پیکربندی VLAN در لینوکس از آدرس زیر دیدن فرمایید
    Howto: Configure Linux Virtual Local Area Network (VLAN)

نام حقيقي: farid nasiri

عضو عادی
    نوشته
    219
    سپاسگزاری شده
    134
    سپاسگزاری کرده
    164
    پس نتیجه میگیریم با vlan بندی شبکه و اختصاص رنج ip های مجزا به هر vlan . قرار دادن یک dhcp سرور میشه به هر vlan رنج خودش را داد.درسته؟

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhsaleh نمایش پست ها
    پروتکل IEEE 802.1Q پروتکلی است که برای این کار در نظر گرفته می شود. عملکرد آن به این صورت می باشد که در لایه 3 شبکه یک هدر به پکت داده شما اضافه می نماید که همانا این هدر مشخص کننده ی VLAN مربوطه است. با یک مثال واقعی توضیح می دهم
    فرض کنید شما یک شبکه دارید شامل یک دو قسمت اصلی یک قسمت شامل یک سرور تلفنی به همراه تلفن های IP می باشد قسمت دوم شامل یک سرور دامین و تعدادی کامپیوتر می باشد. اولین راه حل چهت جدا سازی این دو شبکه مجزا سازی ساب نت ها می باشد اما این راه کار مناسب و عملی نیست. چرا که در این شبکه قصد داریم تلفن ها از DHCP سرور تلفنی IP (+ تنظیمات دیگر) بگیرند و رایانه ها نیز از DHCP مربوط به سرور دامین همچنین به لحاظ امنیتی هم هر کس با گذاشتن IP خود در رنج شبکه سیستم تلفنی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.
    اگر از من بپرسید که چه راه حلی برای این کار است من VLAN را مطرح می کنم. به این صورت که روی کارت شبکه سرور و تلفن ها پروتکل 802.1Q را فعال می کنم و به آنها یک شماره که VLAN tag می باشد اختصاص می دهم. حالا این شبکه از شبکه کامپیوتر ها جدا شده. شبکه کامپیوترها را هم می توانم به همان صورت در یک VLAN دیگر قرار دهم. در این حالت من دو شبکه خواهم داشت که در لایه فیزیکی با هم مشترک هستند اما از لحاظ منطقی از یکدیگر جدا می باشند. پس می توانم دو DHCP مستقل در دو شبکه مستقل داشته باشم
    مزیت این کار این است که من نیاز به سویچ گران قیمت و ... ندارم و حتی رایانه هایی هم که به پورت دوم تلفن متصل هستند در شبکه مربوط به خود قرار خواهند گرفت.
    برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی این پروتکل از آدرس زیر بازدید نمایید
    IEEE 802.1Q - Wikipedia, the free encyclopedia
    برای آشنایی با نحوه ی پیکربندی VLAN در لینوکس از آدرس زیر دیدن فرمایید
    Howto: Configure Linux Virtual Local Area Network (VLAN)
    دوست عزیز جسارتا من اینها رو میدونستم اما ارتباطش رو با بحث نگرفتم
    اینکه شما میفرمایید اگر من درست فهمیده باشم استفاده از کارتهای 1Q. ساپورت هستش و با کارتهای معمولی قابل پیاده سازی نیست.
    نکته دوم اینکه آیا با این کار واقعا VLAN رو به درستی اجرا کردیم ؟> یعنی اصلا برادکست وی لن 1 به سیستمهای وی لن 2 نمیرسد ؟ یا میرسد ولی چون VLAN ID یکی نیست بسته Drop می شود ؟
    ممنون میشم بیشتر توضیح بفرمایید دقیقا چی مد نظرتونه ؟

همچنین به لحاظ امنیتی هم هر کس با گذاشتن IP خود در رنج شبکه سیستم تلفنی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.
    اگه قرار باشه کسی بتونه ای پی خودش رو عوض کنه کارهای بد دیگه ای هممیشه کرد و فکر کنم این اولین اصله که کسی این دسترسی رو نداشته باشه
    اینطوری حتی میتونه MAC خودش رو هم عوض کنه

چرا که در این شبکه قصد داریم تلفن ها از DHCP سرور تلفنی IP (+ تنظیمات دیگر) بگیرند و رایانه ها نیز از DHCP مربوط به
    این قسمت رو هم توضیح میفرمایید. سوال من اینه که دو تا رنج داریم (Two Microsoft DHCP Scopes) حالا میخوام یکسری رایانه هام تو سیستم از این Scope و یک سری هم از اون یکی بگیرن. ضمن اینکه خوب در این شبکه VLAN , Interval Routing و .. هم نداریم طبق فرمایش شما

باز هم ممنون

نوشته
    979
    سپاسگزاری شده
    1219
    سپاسگزاری کرده
    0

VLAN

همانطور که فرمودید کارت شبکه شما در مثالی که زدم باید 802.1Q را پشتیبانی نماید مگر اینکه شما سویچی داشته باشید که VLAN را پشتیبانی نماید و بگویید اصلاً به پورت خاص فقط داده VLAN مربوطه را بفرستد شاید با تصویر زیر منظورم را بتوانم بهتر برسانم

هم چنین در کارت شبکه

متاسفانه من آشنایی چندانی با DHCP در ویندوز ندارم. اما DHCP سرور شما اگر مشترک است باید قابلیت تعریف سرویس برای 2 اینترفیس به طور مستقل را دارا باشد

th95 سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    ممنون
    خوب پس کارت شبکه باید 1Q. ساپورت باشد ! من هم همین در ذهنم بود

متاسفانه من آشنایی چندانی با DHCP در ویندوز ندارم. اما DHCP سرور شما اگر مشترک است باید قابلیت تعریف سرویس برای 2 اینترفیس به طور مستقل را دارا باشد
    من هم DHCP را روی سوییچهایم راه اندازی کرده ام اما برایم سوال است که آیا می شود این کار را کرد یا نه
    بالاخره این Scope ها باید به یک دردی بخورند
    اگر دوست دیگری در این زمینه اطلاعاتی داشته باشد ممنون میشوم بدانم

باز هم تشکر از شما دوست عزیز که پستهای بسیار خوب و حرفه ای در سایت دارید

نام حقيقي: فرهاد

عضو عادی
    نوشته
    78
    سپاسگزاری شده
    67
    سپاسگزاری کرده
    10
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhdganji نمایش پست ها
    ممنون
    خوب پس کارت شبکه باید 1Q. ساپورت باشد ! من هم همین در ذهنم بود

من هم DHCP را روی سوییچهایم راه اندازی کرده ام اما برایم سوال است که آیا می شود این کار را کرد یا نه
    بالاخره این Scope ها باید به یک دردی بخورند
    اگر دوست دیگری در این زمینه اطلاعاتی داشته باشد ممنون میشوم بدانم

باز هم تشکر از شما دوست عزیز که پستهای بسیار خوب و حرفه ای در سایت دارید

در ساختار dhcp اگر چندین scope رووش تعریف شده باشه به این صورت صورت عمل خواهد کرد که از scope ای هم رنج کارت شبکه خودش می باشد بهLAN خودش IP می دهد و برای سایر LAN ها که از طریق روتر بهم وصل شده اند، از scopeای که هم رنج IP کارت شبکه روتری است که به آن LAN وصل شده ، IP می دهد.
    اگر دقت کرده باشید روی dhcp هیچ تنظیم خاصی لازم نیست انجام بدید و فقط کافیه که scope ها رو درست تعریف کنید.

SADEGH65 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: a-k

عضو عادی
    نوشته
    250
    سپاسگزاری شده
    36
    سپاسگزاری کرده
    32
    شما می تونید یک سوپر اسکو درست کنی بعد دوش اسکوپ تعریف کن به رنج ای پی اولیت یک ID بده مثلا 110 به رنج دوم هم یک ID دیگه قرار بده مثل 120 حالا کافیه رو کلاینت ها روی کارت شبکه هاشون دستی ID ها را ست کنی همین. حالا اون کلاینت ها که ID اون ها 110 هست یک رنج می گیرند و اونها هم که ID اونها 120 هست یه رنح دیگه می گیره

کلمات کلیدی در جستجوها:

تنظیم dhcp server برای اختصاص 2 هی پی

تعریف چند scop در بصورت حرفه ای dhcp

ساختار dhcp

پروتکل دی اچ سی پی

دو رنج ip در يك شبكه

دادن رنج IP

تنظیمات dhcp server برای استفاده از vlan در شبکه

2 dhcp روی یک شبکه

یک شبکه دو رنج

تعریف 2 اسکوپ در dhcp

اگر دوتا دی اچ سی پی سرور در شبکه باشد کلاینت از کدام باید ای پی بگیرد؟

اختصاص ip به vlan

قرار دادن 2 dhcp server در شبکه

گذاشتن چند ip روي كارت شبكه

چگ.نه 2 شبکه با یک ای پی داشته باشیم

ايا سوييچ هم آي پي ميدهد

دی اچ سی پی سرور

dhcp دو رنج شبكه

آیا میتوان دو رنج ای پی را در دومین اضافه کرد

دادن آدرس ip به کارت شبکه دوم در سرور 2008

تصوير DHCP در شبكه

نحوه ip دادن به vlan توسط dhcp[

ديدن 2 كامپيوتر در 2 رنج متفاوت