صفحه 3 از 10 اولیناولین 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 45 از مجموع 147

موضوع: مباحث، نکات متفرقه و اظهار نظرها و پیشنهادات دوستان در خصوص دوره مجازی MCSE

نام حقيقي: Ehsan Gholami

عضو عادی شناسه تصویری ehsan653
    نوشته
    505
    سپاسگزاری شده
    159
    سپاسگزاری کرده
    341
    سلام من خودم مثه یه بچه خوب پستمو جابجا کردم با احترام به استاد به امید جواب از استاد
    1- خیلی ممنون از مطالب خیلی استفاده کردم.
    2- یه خواهش: می خواستم اگه ممکنه خصوصا در این بخش از مطالب در موضوع آی پی ها کمی با نگرش سخت افزاری و با توضیح در حیطه الکترونیک بحث رو جلو ببرید
    و 3- یه سوال : در صورت امکان روش تبدیل آی پی در ورژن 4 و 6 به هم و همینطور از چهار به حالت هگز را توضیح دهید.

th95 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadi4 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز ، شخصا دارم از مطالب مفید شما لذت می برم مخصوصا جلسه نهم شما
    مدت هاست که این سوال ذهن من رو درگیر خودش کرده با اجازتون اینجا مطرح می کنم.
    شبکه زیر رو در نظر بگرین:

اینترنت adsl و نوع IP invalid
    من از طریق لبتاب (1#Computer) به اینترنت وصل می شم و درخواست باز کزدن یک سایت رو به لبتاب میدم، بسته های اینترنتی در برگشت به سمت لبتاب من چطوری تشخیص می دن که به کدوم سیستم باید فرستاده بشن؟ چرا جواب به کامپیوتر پی سی (2#Computer) فرستاده نمیشه؟ غیر از اینه که داخل اینترنت دو تا سیستم با یک IP فعالیت می کنند؟
    آیا نمیشه از همین روش برای ریموت زدن از اینترنت به این لبتاب استفاده کرد(با توجه به اینکه ما invalid ip داریم)
    مفهوم اولیه IP VALID و IP INVALID رو می دونم ، ولی واکنش و نوع حرکت بسته های اینترنتی در دو نوع IP رو نمی تونم درک کنم. ممنون میشم IP VALID و IP INVALID رو اگه به آموزش شما مربوطه بیشتر از مفهوم اولیه اش توضیح بدین.

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadi4 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز ، شخصا دارم از مطالب مفید شما لذت می برم مخصوصا جلسه نهم شما
    مدت هاست که این سوال ذهن من رو درگیر خودش کرده با اجازتون اینجا مطرح می کنم.
    شبکه زیر رو در نظر بگرین:

اینترنت adsl و نوع IP invalid
    من از طریق لبتاب (1#Computer) به اینترنت وصل می شم و درخواست باز کزدن یک سایت رو به لبتاب میدم، بسته های اینترنتی در برگشت به سمت لبتاب من چطوری تشخیص می دن که به کدوم سیستم باید فرستاده بشن؟ چرا جواب به کامپیوتر پی سی (2#Computer) فرستاده نمیشه؟ غیر از اینه که داخل اینترنت دو تا سیستم با یک IP فعالیت می کنند؟
    آیا نمیشه از همین روش برای ریموت زدن از اینترنت به این لبتاب استفاده کرد(با توجه به اینکه ما invalid ip داریم)
    مفهوم اولیه IP VALID و IP INVALID رو می دونم ، ولی واکنش و نوع حرکت بسته های اینترنتی در دو نوع IP رو نمی تونم درک کنم. ممنون میشم IP VALID و IP INVALID رو اگه به آموزش شما مربوطه بیشتر از مفهوم اولیه اش توضیح بدین.

جواب شما در مباحث روتینگ و NAT هستش
    چشم سعی میکنم در مورد Invalid و Valid IP بیشتر توضیح بدم

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan653 نمایش پست ها
    سلام من خودم مثه یه بچه خوب پستمو جابجا کردم با احترام به استاد به امید جواب از استاد
    1- خیلی ممنون از مطالب خیلی استفاده کردم.
    2- یه خواهش: می خواستم اگه ممکنه خصوصا در این بخش از مطالب در موضوع آی پی ها کمی با نگرش سخت افزاری و با توضیح در حیطه الکترونیک بحث رو جلو ببرید
    و 3- یه سوال : در صورت امکان روش تبدیل آی پی در ورژن 4 و 6 به هم و همینطور از چهار به حالت هگز را توضیح دهید.

کمی با نگرش سخت افزاری و با توضیح در حیطه الکترونیک
    دوست عزیز چنین بحثی اصلا در MCSE مطرح نیست ! کلا در مایکروسافت مطرح نیست
    ولی خود شما اگه مطلب مفیدی در این مورد بنویسی خیلی عالی میشه

ر صورت امکان روش تبدیل آی پی در ورژن 4 و 6 به هم و همینطور از چهار به حالت هگز را توضیح دهید.
    میدونی که بحث IPv6 تو ایران خیلی جا نیفتاده
    دارم به امید خدا یک کتاب ccna آماده میکنم که توی اون یک فصل در این مورد توضیح داده شده
    یه کم جلوتر یادم بنداز در این مورد توضیح بدم
    فقط یه نکته ای رو یادت باشه
    چیزی به اسم تبدیل IPv4 به 6 یا بالعکس نداریم. (یعنی آدرس 4 یه دفعه بشه 6 - با اضافه و کم کردن و ..) بلکه بحث گذار به نسخه 6 مطرح هست و اینکه هر دوی این ای پی ها با هم در شبکه کار کنند

ehsan653 سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط heidar نمایش پست ها
    با تشكر من تازه اومدم
    8 جلسه قبلي را كجا ببينم
    خوب تو صفحه قبلی دوست عزیز
    الان اینجا صفحه 2 هستش
    شما باید بری صفحه 1

دوره آموزشی مجازی MCSE, MCSA 2003

نام حقيقي: saeed

عضو غیر فعال
    نوشته
    1
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    سلام
    انگار سپاس کار نمی کنه(یا بلد نیستم)
    به هر حال به خاطر مطالب بسیار عالیتون تشکر
    سپااااااااااااس

نام حقيقي: حسین زارع

عضو غیر فعال
    نوشته
    1
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    سلام دستتان درد نکند واقعا جالب و آموزنده بود لطفا ادامه بدهید

نام حقيقي: پدرام

عضو غیر فعال
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    2
    سپاسگزاری کرده
    11
    عرض سلام و خسته نباشید
    قبل از هر چیز از لطف شما ممنونم و باید بگم مطلب کاملا آموزنده است امیدوارم ادامه بدید
    سعی می کنم مطالب رو پیگیری کنم

نام حقيقي: پدرام

عضو غیر فعال
    نوشته
    6
    سپاسگزاری شده
    2
    سپاسگزاری کرده
    11
    مجددا سلام و مجددا ممنون .
    از اینکه قدر دانی خودم رو اینجا مطرح می کنم عذرمی خوام اما متاسفانه باتن سپاس بنده ظاهرا بدلیل تازه وارد بودن فعال نشده !
    استاد عزیز مطالب رو پیگیری کردم و بسیار مفیده مخصوصا اینکه نزدیک یه عمل و همراه با مثالش کردی - با اجازت فعلا 2تا پیشنهاد دارم :
    1- فعلا مثال ها ساده و قابل حل بودن اما در مطالب بعدی در صورت صلاحدید پاسخ مثال رو هم بنویسید(لطفا).
    2- بنده توجه کردم اما شاید ندیده باشم اگر که تا به حال نبوده لطف کنید در صورت امکان منابع رو قید و جهت دانلود بگذارید.
    در آخر باز هم ممنون از لطفت که بخشی از وقتتو صرف دیگران می کنی(خیلی ارزش داره کارت).
    منتظر ادامه مطالبت هستم...

th95 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: amin afshari

خواننده شناسه تصویری amin_afsha
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    3
    سپاسگزاری کرده
    37
    مطالب خیلی خوبی بود.ولی بیشتر و مفصل تر توضیح بدید.
    راستی روشی هست که در صورت به روز شدن این مطالب ایمیل به ما زده بشه؟؟!!!!!! لطفاً

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط amin_afsha نمایش پست ها
    مطالب خیلی خوبی بود.ولی بیشتر و مفصل تر توضیح بدید.
    راستی روشی هست که در صورت به روز شدن این مطالب ایمیل به ما زده بشه؟؟!!!!!! لطفاً
    شما در این تاپیک مشترک بشید و تیک اطلاع رسانی با ای میل رو بزنید تا هر تغییری براتون ای میل بشه

نام حقيقي: amin afshari

خواننده شناسه تصویری amin_afsha
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    3
    سپاسگزاری کرده
    37
    مثل همیشه متشکر و خسته نباشد.
    لطفاً چند تا لینک از نرم افزار های کمکی در Mcse رو هم بزارید.

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط amin_afsha نمایش پست ها
    مثل همیشه متشکر و خسته نباشد.
    لطفاً چند تا لینک از نرم افزار های کمکی در Mcse رو هم بزارید.
    ممنونم
    منظورتون از نرم افزارهای کمکی چیه ؟

نام حقيقي: bga

عضو عادی
    نوشته
    29
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    32
    با سلام و سپاس بابت این تاپیک
    یه سوال داشتم از جلسه اول mcse در مقایسه ای که بین دو ویرایش مطرح کرده بودید .در مورد چهارم گفته بودید
    نسخه Home از پارتیشن بندی Dynamic یا پویا پشتیبانی نمی کند و فقط پارتیشن بندی عادی یا Basic را قبول می کند و می شناسد.
    می خواستم بپرسم منظورتان از پارتیشن بندی پویا چیه؟

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    نقل قول نوشته اصلی توسط gelayor14 نمایش پست ها
    یه سوال داشتم از جلسه اول mcse در مقایسه ای که بین دو ویرایش مطرح کرده بودید .در مورد چهارم گفته بودید
    نسخه Home از پارتیشن بندی Dynamic یا پویا پشتیبانی نمی کند و فقط پارتیشن بندی عادی یا Basic را قبول می کند و می شناسد.
    سلام و ممنون
    چون جنبه آموزشی داره توی همون تاپیک مباحث پاسختون رو میدم
    اونجا پیگیری بفرمایید

نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    یکی از دوستان تو بخش نظرات و سوالات مطرح کردند که
    البته در ویندوز سرور 2003 به این مطلب و بحث انواع RAID ها میرسیم اما گفتم یه توضیح خلاصه بذارم
    دیدم یکی از دوستان به نام خانم زیبا انصاری توی وبلاگشون توضیحات خیلی خوبی در این مورد گذاشتند پس همون رو لینک میدم براتون

http://networks123.blogfa.com/post-30.aspx
    هارد دیسک ها از نظر پارتیشن بندی به دو نوع زیر تقسیم می*شوند :

1- Basic Disk

2- Dynamic Disk

همانطوری که Basic Disk ها به قسمت های کوچکتری به نام Partition و Logical Drive تقسیم بندی می*شوند Dynamic Disk ها نیز به بخش های کوچکتری به نام Volume تقسیم می*شوند.

Volume ها نیز دارای چندین نوع هستند که عبارتند از :

در Windows XP :

Simple , Spanned , Striped
    در Windows Server :

Simple , Spanned , Striped , Mirrored , Raid5

Physical Disks

به تمام فضای یک دیسک سخت، دیسک فیزیکی (Physical disk) گفته می*شود. Physical Disk یا همان دیسک سخت (Hard Disk) ابزار ذخیره سازی اطلاعات می*باشد. امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ برای ذخیره سازی اطلاعات خود، بجای استفاده از Physical Disk های نصب شده بر روی کامپیوتر سرور از SANs ها (Storage Area Networks) استفاده می*کنند. SANs ها مجموعه ای از Physical Disk های به هم مرتبط هستند که که صرفا برای ذخیره سازی اطلاعات ساخته شده*اند و مجهز به سیستم های پیشرفته RAID (Redundant Array of Independent Disks) برای تحمل پذیری خطا می باشند. از مزیت های استفاده از SANs ها به جای Physical Disk های موجود بر روی سرور می توان به سرعت بالای آنها در ذخیره سازی اطلاعات و همچنین کیفیت بالا و سهولت مدیرت اطلاعات اشاره کرد. سیستم RAID در SANs ها، آنها را به تحمل پذیری خطا مجهز کرده است بدان مفهوم که در صورت از بین رفتن و یا خراب شدن قسمتی از اطلاعات به سبب مشکلات سخت افزاری، برای احیا کردن آنها هنوز جای امیدواری باقیست.

ویندوز 2003 سرور شرکت مایکروسافت مجهز به RAID های نرم افزاری می*باشد. RAID های نرم افزاری به لحاظ کار کرد شبیه RAID های سخت افزاری عمل می کنند اما چون برای فعالیت از CPU Cycle (چرخه های پردازنده کامپیوتر) استفاده می کنند لذا در مقیاس وسیع به شدن بر کیفیت کارکرد سیستم تاثیر منفی می گذارند.

Drive

برای کارایی بهتر، یک دیسک فیزیکی را به چند قسمت تقسیم می*شود که هر قسمت آن درایو نام دارد.

Logical disk

به هریک ازدرایوهای دیسک سخت دیسک منطقی می گویند.

Logical Volumes

به فضایی از Physical Disk گفته می*شود که برای استفاده در اختیار قرار می*گیرد. Logical Volume ها معمولا با حروف الفبای انگلیسی مشخص می*شوند. در ویندوز 2003 سرور با وجود سیستم فایل NTFS و Mounted Volume می*توان فضای یک Logical Volume را بیشتر از فضای Physical Disk اختیار کرد.

Mounted Volumes

به قسمتی از فضای خالی یک Physical Disk گفته می شود که به ادامه یک Logical Volume از یک Physical Disk دیگر اضافه می*شود تا حجم آن را بالا ببرد. مراحل کار بدین صورت است که ما در Logical Volume ی که می*خواهیم حجم آن را بالا ببریم یک Folder خالی ایجاد می*کنیم و سپس فضای خالی Physical Disk دوم را به این Folder خالی اختصاص می*دهیم، بدین ترتیب فضای Logical Volume را افزایش می دهیم و به قسمتی که از دیسک دوم اضافه شده است Mounted Volume گفته می*شود. در این روش فضای خالی یک دیسک تحت فضای نامی یک درایو از یک دیسک دیگر کار می کند.

Fault Tolerance

به توانایی و قابلیت سیستم در ادامه به کار حتی بعد از یک مشکل سخت افزاری (در اینجا منظور از مشکل سخت افزاری مشکلات مربوط به Physical Disk می باشد) تحمل پذیری خطا گفته می*شود. یعنی سیستم ما طوری تنظیم و نصب شود که اگر مثلا یکی از Physical Disk های آن سوخت سیستم از کار نیفتد و بتوان اطلاعات از دست رفته را بازیابی و احیا کرد. در ویندوز 2003 سرور شرکت مایکروسافت دو سیستم تحمل پذیری خطا تحت نام RAID1 و RAID5 وجود دارد.

شرایط مورد نیاز برای ایجاد Fault Tolerance:

1- دستگاه ما باید حداقل دو Physical Disk داشته باشد.

2- Fault Tolerance در ویندوز 2003 نمی تواند بیشتر از یک دیسک خراب را پشتیبانی کند.

3- می توانیم از هر نوع دیسک موجود در بازار برای Fault Tolerance استفده کنیم اما بهتر است برای بهره گیری بهینه از RAID 1 و RAID 5 از دیسک های مشابه استفاده شود.

4- برای افزایش کارایی بهتر است همانطور که قبلا اشاره کردم از RAID های سخت افزاری استفاده کنیم چراکه RAID های نرم افزاری موجود در ویندوز 2003 (RAID 1 , RAID 5) برای فعالیت از CPU Cycle استفاده می کنند که تاثیر منفی بر کیفیت کارایی سیستم می گذارد.

Separation of Data

یکی از کارهای مهمی که هر مدیر شبکه باید در مدیریت دیسک انجام دهد دسته بندی داده ها و ایزوله کردن آنها در دیسک است. یعنی سیستم عامل در یک Volume نصب شود، برنامه های کاربردی در یک Volume دیگر و ... . نتیجه این تمهیدات امنیت بیشتر و مدیریت راحت تر و کارا تر می*باشد.

Basic Disks and Dynamic Disks

سیستم عامل ویندوز 2003 سرور محصول شرکت مایکروسافت یک Physical Disk را می تواند به دو صورت درک کند. حالت اول که حالت پیش فرض است Basic و حالت بعدی Dynamic است. اینکه کدام یک بهتر است و یا بدتر به سناریوی شما بستگی دارد. برای انتخاب بهترین نوع دیسک (Basic, Dynamic ) باید تفاوت میان این دو را به خوبی بدانید.

Dynamic Disks

Basic Disks

1- برای ایجاد Logical Volume نیازی به پارتیشن بندی نیست و کافیست از فضای Unallocated دیسک به تعداد دلخواه Volume درست کنیم.

1- برای ایجاد Logical Volume باید دیسک پارتیشن بندی شود.

2- اطلاعات مربوط به Volume ها در LDM ذخیره و مدیریت می شود.

2- اطلاعات مربوط به Partition ها در MBR دیسک ذخیره می شود.

3- به تعداد دلخواه می توانیم Volume درست کنیم.

3- تا 4 Primary Partition می توان درست کرد و فقط یک Extended Partition.

4- باید Basic را به Dynamic تبدیل (Convert) کنیم.

4- به صورت پیش فرض انتخاب می شود.

5- موقعی سودمند است که بیش از یک Physical Disk داشته باشیم.

5- برای سیستم هایی با یک Physical Disk بسیار مناسب است.

6- Removable Media ها مانند CD ها از این نوع دیسک پشتیبانی نمی کنند. همچنین نمیتوان از نوع دیسک در کامپیوتر های Laptop بهره گرفت.

6- Removable Media ها از این نوع دیسک پشتیبانی می کنند.

7- اگر از این حالت دیسک استفاده می کنیم نمیتوانیم سیستممان را Dual Boot نمائیم مگر از ویندوز های 2003، 2000 و یا XP استفاده کنیم. (ویندوز های جدید که این حالت را ساپورت می کنند)

7- به خوبی با ویندوز های قدیمی سازگار است و میتوان سیستم را با ویندوز های قدیمی نیز Dual Boot کرد.

8- به خاطر رفتار های LDM نمی توانیم به راحتی یک دیسک Dynamic را که به عنوان System Disk ( دیسکی که BIOS فایلهای BOOT را روی آن Load می کند) ست شده است را به کامپیوتر دیگری منتقل کنیم.

8- این نوع دیسک را به راحتی می توان از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگر منتقل کرد.

9- دارای سیستم RAID و Fault Tolerance می باشد.

9- از سیستم RAID و Fault Tolerance پشتیبانی نمی کند.

توجه:

محدودیتها و تفاوتهای ذکر شده در جدول بالا فقط مخصوص دسترسی محلی (Local Access) بوده و بر روی شبکه، کامپیوتر هایی که از دو نوع دیسک متفاوت بهره می گیرند بدون مشکل با هم تبادل اطلاعات خواهند کرد.

اگر از یک Basic Disk برای BOOT شدن کامپیوترتان استفاده می کنید، به ناچار باید حداقل یک Primary Partition به صورت Active داشته باشید. BIOS کامپیوتر شما فایلهای لازم برای راه اندازی سیستم عامل (Hardware Specific Files) را روی این پارتیشن Active شده قرار می دهد. به این پارتیشن Active شده System Partition می گویند. به پارتیشنی که سیستم عامل روی آن نصب می شود (که اغلب با System Partition یکی است) BOOT Partition می گویند.

Dynamic Disks and Volumes

همانطور که قبلا گفتم در Dynamic Disk ها دیگر با پارتیشن و پارتیشن بندی سر و کار نداریم. در عوض با Volume ها سر و کار خواهیم داشت. Dynamic Disk ها از چند نوع Volume پشتیبانی می کنند که به اختصار در زیر آورده شده اند.

خصوصیات

Volume

مانند یک پارتیشن از یک Basic Disk عمل می کند.

Fault Tolerance ندارد.

Simple

تا 32 دیسک را پشتیبانی می کند.

Fault Toleranceندارد.

در این نوع از Volume می توان فضا های خالی از چند Physical Disk را تحت نام یک Logical Volume به کار گرفت. این فضا ها لزوما با هم برابر نیستند و به ترتیب بعد از پر شدن یکی فضای دیسک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع از Volume ها زیاد امن نیستند چراکه خطر از دست رفتن اطلاعات بسیار بالاست (به خاطر تعداد دیسک ها و ترتیب پر شدن آنها)

Spanned

مانند نوع قبل از فضای خالی دیسک های دیگر تحت نام یک Volume استفاده می شود. با این تفاوت که اطلاعات بصورت همزمان بر روی هر دیسک ذخیره می شود که این امر به طور قابل توجهی سرعت خواندن و نوشتن را بر روی دیسک افزایش می دهد.

Fault Tolerance ندارد.

Stripped (RAID 0)

Fault Tolerance دارد.

یک کپی از کل اطلاعات یک Volume بر روی یک دیسک دیگر ذخیره و نگهداری می شود.

Mirror (RAID 1)

Fault Tolerance دارد.

بر روی 3 دیسک و یا بیشتر جواب می دهد.

اطلاعات به صورت همزمان بر روی دیسک ها ذخیره می شوند. همراه با اطلاعات یک رشته اطلاعات تحت نام Parity بر روی هر دیسک ذخیره می گردد. اگر یکی از دیسک ها از بین برود، ویندوز با محاسبه اطلاعات Parity که به آنها Checksum Information گفته می شود می تواند اطلاعات از دست رفته را باز یابی کند.

Stripped with Parity (RAID 5)

دیسک های Basic وDynamic در ویندوز سرور 2003

مایکروسافت در ویندوز 2000 و سیستم عامل های جدید خود از دو نوع دیسک و یا پیکربندی برای دیسک ها، پشتیبانی می کند، دیسک های بیسیک و دیسک های داینامیک ، تفاوت اصلی این دو نوع دیسک در نوع پیکربندی دیسک و پشتیبانی سیستم عامل است . دیسک های بیسیک در تمامی نسخه های ویندوز حتی داس پشتیبانی می شود ولی دیسک های داینامیک فقط از ویندوز 2000 به بعد پشتیبانی می شوند، ویندوز ویستا همچنین با قابلیت های جدید از این دو نوع دیسک پشتیبیانی می کند.

دیسک های بیسیک (Basic Disks)

تا قبل از ویندوز 2000 سیستم عامل های مایکروسافت فقط از دیسک های بیسیک پشتیبانی می*کردند همینطور که از نام این نوع دیسک مشخص است این نوع دیسک از Partition Table (اطلاعات مربوط به پارتیشن ها ، حجم آن 64 بایت است) معمولی که در DOS و بیشتر سیستم عامل های مایکروسافت پشتیبانی می شود استفاده می کند. دیسک های بیسیک می توانند دارای دو نوع Volume (حجم و فضای قابل استفاده در دیسک ها، معمولا در دیسک های بیسیک بجای نام volume از partition استفاده می کنند) باشند ، Primary و Extended که می تواند بصورت 4 پارتیشن Primary و یا 3 پارتیشن Primary و یک Extended باشد ، پارتیشن Extended قابلیت تقسیم شدن به قسمتهای کوچکتر را دارد که می توان برای هر کدام یک Drive Letter مانندC-D-E تعیین کرد. (عکس شماره 1)
    Partition Table یک دیسک بیسیک همراه با Master Boot Record (MBR) در سکتور اول هارد دیسک قرار گرفته است، این دو قسمت مهم در یک بخش فیزیکی از هارد دیسک قرار دارند، بنابراین اگر این قسمت از دیسک دچار مشکل شود و یا آسیب ببیند، دیسک غیر قابل استفاده می شود، تمامی اطلاعات از بین می رود و شما مجبور هستید دیسک را فرمت کرده و اطلاعات را از نسخه ی پشتیبان آن به دیسک انتقال دهید.

عکس شماره 1

Volume ها در دیسک های بیسیک :

Primary Partition : این پارتیشن تنها پارتیشنی است که قابل بوت است (bootable) ، بنابراین هر سیستمی برای بوت شدن حداقل نیاز به یک Primary Partition دارد. یک دیسک فیزیکی می تواند برای تمام فضای دیسک دارای یک Primary Partition باشد و یا می توان آن را به حداکثر 4 قسمت تقسیم کرد و هر قسمت یک Primary Partition باشد.

Extended Partition : این پارتیشن قابل بوت نیست، شما می توانید این پارتیشن را به تعداد نامحدود Logical Drives تقسیم کنید.

Logical Drives : logical drive فضای قابل استفاده بر روی هارد دیسک است، شما می توانید به هر کدام از logical drive ها یک Drive letter اختصاص دهید مانند C-D-E… ، این فضا نمی تواند بعنوان پارتیشن System (پارتیشنی که فایل های سیستمی مربوط به بوت شدن سیستم عامل در آن قرار دارد) در سیستم قرار گیرد ولی می توان فایل های مربوط به پارتیشن Boot (پارتیشنی که فایل های مربوط به سیستم عامل یا فولدر WINNT در آن قرار دارد) را در آن ذخیره کرد.

در ویندوز ویستا با استفاده از بخش مدیریت دیسک یا Disk Management می توانید دیسک ها و volume ها را مدیریت کنید در ویندوز ویستا چیزی بنام partition وجود ندارد ویستا بخش های مختلف دیسک را با عنوان volume می شناسد ، این سیستم عامل بصورت پیش فرض در هنگام ساختن volume ها سه volume اول را بصورت Primary (Primary Partition) و volume چهارم را بصورت Extended قرار می دهد، از قابلیت های جدید ویندوز ویستا در Disk Management تغییر سایز و حجم volume ها در دیسک های بیسیک است حتی در پارتیشن های Boot و System .

نوع پیکربندی دیسک در بیشتر کامپیوترهایی که از سیستم عامل های مایکروسافت استفاده می کنند بیسیک است.

دیسک های داینامیک (Dynamic Disks)

دیسک های داینامیک بیشتر در سرور ها و سیستم هایی بکار می روند که از چند هارد دیسک استفاده می کنند، مانند File Server ها (سرور هایی مخصوص نگهداری فایل و اطلاعات کاربران) . یکی از مهمترین مزیت دیسک های داینامیک نسبت به دیسک های بیسیک همیشه در دسترس بودن و fault tolerance بودن آنها است. دیسک های داینامیک یک بانک اطلاعاتی 1 مگابایتی حاوی اطلاعاتی در رابطه با تمامی دیسک های موجود درسیستم، در آخر هر دیسک نگهداری می کنند، با ذخیره کردن این اطلاعات در چند جای مختلف، کمتر زمانی دیسک های داینامیک دچار مشکل می شوند و در صورتی که آسیب ببینند شانس بیشتری برای رفع اشکال وجود دارد. دیگر مزیت دیسک های داینامیک نسبت به بیسیک عدم نیاز به ریست کردن سیستم بعد از تغییرات و تنظیم دیسک است.
    در ویندوز سرور 2003 استفاده از دیسک های داینامیک برای ساختن volume ها راحت تر و سریع تر شده قبلا برای ساختن یک mirror set نیاز بود که سرور ریست بشود و مسلما تعداد ریست های زیاد برای سرور باعت تاخیر در انجام کارها و یا تولید محصولات می شود اما در سیستم عامل های جدید مایکروسافت تغییرات در دیسک های داینامیک نیاز به ریست کردن سیستم ندارد . دیسک داینامیک یک پارتیشن می سازد و به شما اجازه ی ساخت volume ها را در داخل این پارتیشن می دهد. تصور کنید که دیسک داینامیک شبیه یک Extended Partition است و شما می توانید آن

را به قسمت های کوچکتری تقسیم کنید.
    در دیسک های داینامیک می توانید volume های زیر را بسازید :

· Simple volume

· Spanned volume

· Mirrored volume

· Striped volume

· RAID 5 Volume

Volume دقیقا شبیه Partition در دیسک های بیسیک است، شما می توانید برای Volume یک Drive Letter تعیین و بعد از فرمت کردن از آن استفاده کنید. ساختن این نوع volume ها در دیسک های بیسیک امکان پذیر نیست و فقط می توانید در ویندوز 2003 ، 2000 و سیستم عامل های جدید مایکروسافت بعد از تبدیل دیسک به داینامیک انواع volume را بسازید. درحقیقت اگر می خواهید سیستم شما fault tolerance باشد باید حتما دیسک ها را به داینامیک تبدیل کنید (در حالت Mirrored و RAID 5) .

Fault Tolerance : قابلیتی در یک کامپیوتر و یا شبکه که بعد از آسیب دیدن بخشی از سیستم، کامپیوتر و یا شبکه به کار خود ادامه دهند. fault tolerance در دیسک ها به این معنی است که اطلاعات به روشی در دیسک ها قرار گیرند که در زمان آسیب دیدن دیسک بتوان آنها را باز یافت و یا دوباره ایجاد کرد و سیستم به کار خود ادامه دهد.

Simple volume : فضای خالی روی یک دیسک داینامیک است، این نوع volume تقریبا شبیه Primary Partition است ، اگر شما فقط از یک هارد دیسک استفاده می کنید تمامی volume هایی که در آن می سازید simple volume خواهد بود (عکس شماره 2). simple volume ها fault tolerance نیستند ولی می توانید برای استفاده از حالت fault tolerance در این دیسک ها آنها را mirror کنید، در این حالت آنها به Mirrored Volumes تبدیل می شوند. اگر از یک دیسک استفاده می کنید و دیسک شما boot یا system نیست دیسک داینامیک این امکان را به شما می دهد که Simple Volume ها را تغییر سایز دهید تغییر سایز در یک Simple Volume یعنی استفاده از فضای خالی روی دیسک و اضافه کردن آن به یک volume دیگر بدون از بین رفتن اطلاعات و یا نیاز به ریست کردن سیستم. شما می توانید Simple Volume را با استفاده از چند دیسک تغییر سایز دهید در این حالت این نوع Volume به Spanned Volume تبدیل می شود.در simple volume ها از صددرصد فضای دیسک استفاده می شود برای مثال اگر شما دو عدد هارد دیسک 100 گیگابایتی خریداری کنید و آنها را بصورت Simple Volume فرمت کنید 200 گیگابایت فضای قابل استفاده در دیسک خواهید داشت، البته منهای یک مگابایت دیتابیس که قبلا در مورد آن توضیح دادیم.

عکس شماره 2

Spanned volume : این نوع volume با جمع کردن فضای دیسک از دو یا تعداد زیادی هارد دیسک باهم تشکیل می شود. در این نوع volume می توانید از هارد دیسک هایی با حجم های متفاوت استفاده کنید این نوع volume شبیه تغییر حجم و سایز simple volume است با این تفاوت که در اینجا بجای اضافه کردن فضای خالی از یک دیسک، یک دیسک دیگر را به آن اضافه می کنید. (عکس شماره 3)Spanned volume ها fault tolerance نیستند و هیچ تفاوتی از نظر بازدهی با simple volume ها ندارند ، تنها هدف از ایجاد این نوع volume افزایش حجم دیسک و دسترسی به آن از طریق یک volume است. مانند simple volume ها این نوع volume از صددرصد فضای دیسک استفاده می کند (منهای یک مگابایت فضا برای دیتابیس) ، در این نوع volume اطلاعات بترتیب در دیسک ها ذخیره می شود، در سیستم عامل های مایکروسافت Spanned volume ها از 2 تا 32 هارد دیسک را پشتیبانی می کنند.اگر این نوع volume را با فایل سیستم NTFS فرمت کرده باشید می توانید براحتی آن را تغییر سایز دهید و برعکس simple volume نیازی به فضای خالی روی دیسک نیست و شما می توانید فضای مورد نیاز را از یک دیسک داینامیک دیگر به آن اضافه کنید. در spanned volume ها اگر یکی از دیسک ها آسیب ببیند تمامی اطلاعات در volume ها ازبین می رود.

ویندوز XP نسخه ی Home از دیسک ها داینامیک پشتیبانی نمی کند ، شما نمی توانید در کامپیوتر های Notebook دیسک های داینامیک بسازید. ویندوز XP همچنین از volume های RAID 5 و Mirrored پشتیبانی نمی کند.

ARM، 3hsan، mahyar49 و 11 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

صفحه 3 از 10 اولیناولین 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

disk array

symantec norton ghost

نکات 70-270

آموزش نحوه بدسکتور گیری با هایرن به صورت pdf

حذف بد سکتور توسط هایرن بوت

norton ghost درايوهاي logical شناسايي نميكند

هایرن بوت بدسکتور گیری

http:forum.persiannetworks.comf78t36177-10.html#post347558

نحوه ی بد سکتور گیری با بوت هایرن

تفاوت هارد Basic وDynamic

حذف بدسکتور هارد با هایرن

commandتایم سرور

اموزش بدسکتور گیری با هایرن بوت

انواع بکاپ

چگونه به سویچ ای پی بدهیم

در خصوص فرستا دن ایمیل

آموزش mcse جاسه 16

چگونه امنیت شبکه یاد بگیریم

جلسه

توضیح در مورد این سوال فضای خالی برای نصب برنامه داریم در دیسک ولی نمی توانیم برنامه را نصب کنیم؟ چرا؟

توسط خود ویندوز 7پارتیشن بندی ویندوز

ويندوز 7 system reserved

چگونه به سویچ ip بدهیم

محل ذخیره اطلاعات مجازی اینترنتی

فرق هارد بيسيك با دايناميك

برچسب برای این موضوع

2003, access, active, admin, administrator, adsl, bios, boot, ccna, configuration, cpu, delete, denied, disable, drive, file server, file sharing, forum, hardware, html, image, img, invalid ip, ip valid, ipv4, laptop, local, mcse, mcse 200, microsoft, nat, net view, partition, pdf, php, policy, pos, raid 1, raid 5, raid1, record, recovery, restart, router, server, services, share, share کردن, software, span, ssl, support, user, username, فیلم, فارسی, لاگین, مقایسه, مایکروسافت, مجوز, مجازی, مدیریت, مدیریت از راه دور, مشکل, نگهداری, نامحدود, نصب شده, هارد, هاست, هزینه, هستش, ویندوز, ویندوز 7, ویندوز سرور, ویندوز سرور 2003, ورود, یوزر, کمک, کنترل, کند, کیفیت, کامپیوتر, کانکشن, کار, کارها, کارآموزی, کاربران, کارشناس, کتاب, کردن, گروپ پالیسی, پیشنهاد, پارتیشن, پرینتر, پشتیبانی, valid ip, view, virtual machine, web, windows, windows server, windows xp, word, آموزشی, آی پی, آپدیت, افزایش, امنیت, امنیت شبکه, انگلیسی, انتقال, اولین, ای پی, ایمیل, ایران, اجرای, ارتقا, استاد, اطلاعات, بهترین, بوت, بکاپ, بالای, بازار, برنامه, تفاوت, تبدیل, تجربه, ثبت نام, حداقل, حذف, خودش, خطا, دو سیستم, دیاگرام, دیتابیس, دامین, دانلود, درخواست, دستور, روی, روش, ریموت, زمانی, سوئیچ, سکتور, سرور, سرور 2003, سرعت, شبکه, شبکه مجازی

نمایش برچسب ها