نمایش نتایج: از شماره 1 تا 11 از مجموع 11

موضوع: مشکل در رزرو IP در DHCP

نام حقيقي: mahdi moradi

خواننده شناسه تصویری rookie
    نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0

مشکل در رزرو IP در DHCP

با سلام

یه تازگی شبکه ای برای کانفیگ در اختیارم گذاشته شده که دسترسی مستقیم به آن به بدلیل بعد مسافت به راحتی مقدور نیست (در یک جزیره واقع است).
    این شبکه دارای سروری است که سرویسهای AD,DNS,DHCP بر روی آن Run شده است، بدلایل گفته شده در بالا سعی کردم Fault Tolerance آن را بالا ببرم.بنابراین سروری را با مشخصات سرور قبلی بدین صورت کانفیگ کردم

• نصب AD بر روی آن بصورت Additional
    • کانفیگ DNS بصورت Secondary zone
    • کانفیگ DHCP بدین صورت:address range:192.168.0.1-192.168.0.254/24 که رنج 192.168.0.127-192.168.0.254 را در آن Exclude کردم و عیناً برعکس همین رنج را به سرور اصلی دادم (در اصل از قانون 50/50 استفاده کردم)

حال مشکلی که اتفاق می افتد اینست که تعدادی ClientIP وجود دارد که در سرور اصلی IP برای آنها Reserve شده است ولی زمانی که نوبت به Renew شدن آنها می رسد از سرور دوم استفاده می کنند و IP دیگری می گیرند، در ابتدا این Client ها را در سرور دوم نیز Reserve IP با همان IP های سرور اول کردم، اما مشکل کماکان باقیست.
    لازم بذکر است که Server Option که سرور دوم می دهد مثل DNS Address,DHCP,..... متفاوت از اولی است،فقط Rputer IP برای هر دو یکیست.

پیشاپیش ممنون از کمکتان.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: محمد حکیمی

Administrator شناسه تصویری Hakimi
    نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    منطقا وقتی شما می خواهید به عنوان پشتیبان، سرور دوم را در مدار قرار دهید، Server options شان نباید تفاوتی داشته باشد. پس نباید برایتان تفاوتی داشته باشد که از کدام یک از سرورها IP می گیرند.

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    نقل قول نوشته اصلی توسط koorosh نمایش پست ها
    منطقا وقتی شما می خواهید به عنوان پشتیبان، سرور دوم را در مدار قرار دهید، Server options شان نباید تفاوتی داشته باشد. پس نباید برایتان تفاوتی داشته باشد که از کدام یک از سرورها IP می گیرند.
    آقای حکیمی برایم تفاوتی ندارم،مشکل من موضوع دیگری بود که در بالا به آن اشاره کردم

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    شما فکر کنید سرور اولی وجود ندارد. یک کامپیوتر درخواستی را به DHCP Server شما ارسال کرده و پاسخ می خواهد. اگر تنظیمات درست باشد و به درستی Reserve کرده باشید، باید بتواند IP مخصوص خودش را بگیرد. اگر مشکلی هست، به این معنی است که تنظیمات DHCP تان درست نیست.

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    نقل قول نوشته اصلی توسط koorosh نمایش پست ها
    شما فکر کنید سرور اولی وجود ندارد. یک کامپیوتر درخواستی را به DHCP Server شما ارسال کرده و پاسخ می خواهد. اگر تنظیمات درست باشد و به درستی Reserve کرده باشید، باید بتواند IP مخصوص خودش را بگیرد. اگر مشکلی هست، به این معنی است که تنظیمات DHCP تان درست نیست.
    بله،کاملاً درست می گوئید,اما من رنج خاصی را در DHCP Server اول بصورت Reserve مشخص کرده ام (بدلیل اینکه برای این رنج دسترسی خاصی در آیزا تعریف شده)
    تنظیمات بدین صورت است :
    Server No.1
    IP Address Range =192.168.0.11-192.168.0.254
    Exclude IP Address=192.168.0.11-192.168.0.127
    Reserve IP address Range=192.168.0.245-192.168.0.254

Server No.2
    Address IP Range =192.168.0.11-192.168.0.254
    Exclude IP Address=192.168.0.127-192.168.0.254
    Reserve IP address Range=192.168.0.245-192.168.0.254

حال زمانی که مدت Leased IP ها در DHCP Server ابتدائی تمام می شود و یا این DHCP Server در دسترس نیست بصورت اتوماتیک از DHCP Server دوم IP می گیرند. حتی با وجود اینکه همان رنج را در سرور دوم هم رزرو کرده ام (که البته بنظر هم می رسد نباید بتواند این رنج خاص را IP بدهد,چون عملاً رنج مذکور (192.168.0.254-192.168.0.245)زیر مجموعه رنج Exclude شده است!) باز هم نمی تواند IP های مورد نظر مرا به کامپیوترها اختصاص دهد.

حال سوال این است که آیا قانون 80/20 و یا 50/50 برای سناریوئی اینچنینی که IP رزرو کرده ایم کاربردی ندارد و یا تنظیمات من دارای ایراد است ؟
    همچنین ممنون از پیگیریتان.

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    Using reservations with 80/20 scopes

If multiple DHCP servers are configured with a scope that covers a range of the reserved IP addresses, the client reservation must be made and duplicated at each of the DHCP servers; otherwise, the reserved client computer can receive a different IP address based on the responding DHCP server. You can create reservations using any IP address in the scope's address range, even if the IP address is within an exclusion range. Using this design, when the 80/20 rule is implemented and all addresses in the scope are excluded (80 percent at one server, 20 percent at the other), reservations still function properly.

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    ممنون آقای حکیمی، مشکل حل شد.

نوشته
    6,549
    سپاسگزاری شده
    6798
    سپاسگزاری کرده
    1035
    نوشته های وبلاگ
    4
    در موردش توضیح می دهید که چطور حل شد؟

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    آقای حکیمی عزیز از بابت دیر شدن پاسخ عزرخواهی می کنم، چون مدتیست به سایت سر نزدم
    و اما مشکل من با پاک کردن صورت مسئله رفع شد !
    من رنجی را که در DHCP شماره IP آنها را Reserve کرده بودم به کل پاک کردم و به این PC ها (در واقع یوزرها) از طریق ISA اینترنت NAT شده دادم که بتوانند از vpn و Tunneling هم استفاده کنند و DHCP را هم به مانند قبل به همان صورت 50-50 راه انداختم.

خواننده
    نوشته
    466
    سپاسگزاری شده
    94
    سپاسگزاری کرده
    187
    كوروش خان يعني بايد رزرو روي هر دوتا سرور انجام بشه؟؟؟
    ميشه يه مثال بزنيد؟
    اخه نوشته رزرو حتي تو رنج exclude هم ميتونه باشه، اين رزرو به چه درد ميخوره؟

نام حقيقي: حسین شادی

عضو غیر فعال
    نوشته
    1
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    سلام و خسته نباشید
    دوست عزیز .شما می توانید از یک dll به نام DHCP Server Callout DLL استفاده کنید.

ویرایش توسط ARM : 2009-06-14 در ساعت 07:43 PM

کلمات کلیدی در جستجوها:

ip رزرو شده

رزرو ip در dhcp

ip رزرو

ای پی های رزرو شده

آی پی های رزرو شده

تنظیمات تخصصی رزور ip در سرویس DHCP مودم

رزرو ip dhcp server

ipرزوز شده

آی پی رزرو شده

رزرو ip

نحوه رزرو ای پی در dhcp

رزرو ای پی در excludeip هاي رزور شدهip رزو شدهچطور کامپیوتر فقط از dhcp ای پی بگیردipرزرو شدهرزرو ip در مودمرزرو آی پیip های رزرو شدهحذف كردن آي پي ذخيره شده در dhcpای پی های رزرف شده نحوه رزرو ip در dhcp server ip رزرو شده حذف ip رزرو شدهمشکل رزرو کردن آی پی در dhcp

برچسب برای این موضوع