نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7

موضوع: مشکل در رزرو IP در DHCP

نام حقيقي: mahdi moradi

خواننده شناسه تصویری rookie
    نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0

مشکل در رزرو IP در DHCP

با سلام

یه تازگی شبکه ای برای کانفیگ در اختیارم گذاشته شده که دسترسی مستقیم به آن به بدلیل بعد مسافت به راحتی مقدور نیست (در یک جزیره واقع است).
    این شبکه دارای سروری است که سرویسهای AD,DNS,DHCP بر روی آن Run شده است، بدلایل گفته شده در بالا سعی کردم Fault Tolerance آن را بالا ببرم.بنابراین سروری را با مشخصات سرور قبلی بدین صورت کانفیگ کردم

• نصب AD بر روی آن بصورت Additional
    • کانفیگ DNS بصورت Secondary zone
    • کانفیگ DHCP بدین صورت:address range:192.168.0.1-192.168.0.254/24 که رنج 192.168.0.127-192.168.0.254 را در آن Exclude کردم و عیناً برعکس همین رنج را به سرور اصلی دادم (در اصل از قانون 50/50 استفاده کردم)

حال مشکلی که اتفاق می افتد اینست که تعدادی ClientIP وجود دارد که در سرور اصلی IP برای آنها Reserve شده است ولی زمانی که نوبت به Renew شدن آنها می رسد از سرور دوم استفاده می کنند و IP دیگری می گیرند، در ابتدا این Client ها را در سرور دوم نیز Reserve IP با همان IP های سرور اول کردم، اما مشکل کماکان باقیست.
    لازم بذکر است که Server Option که سرور دوم می دهد مثل DNS Address,DHCP Address,..... متفاوت از اولی است،فقط Router IP برای هر دو یکیست.

پیشاپیش ممنون از کمکتان.

موضوعات مشابه:
    ویرایش توسط rookie : 2009-05-18 در ساعت 11:10 AM

نام حقيقي: Reza

در اتتظار تایید
    نوشته
    500
    سپاسگزاری شده
    100
    سپاسگزاری کرده
    7
    اولین نکته ای که به نظرم میرسه (البته ارتباطی به مشکل شما نداره)، عدم صحیح کانفیگ کردن DNS هستش. پیشنهاد می کنم Zoneهای تعریف شده در DNS رو در حالت Active Directory-Integrated قرار بدید. با انجام این کار نیازی به تعریف Secondary Zone نیست.

اما در خصوص مشکل دوم؛ به نظر میاد کلاینت ها برای دسترسی به DHCP سرور مورد نظرشون با مشکل مواجه هستند. وقتی که کلاینتی از یک DHCP سرور IP می گیره، برای renew کردن اون تنها به DHCP سروری درخواستش رو می فرسته که قبلا از اون IP دریافت کرده. در این حالت اگر چنانچه DHCP سرور مذکور به درخواست های کلاینت پاسخ نده، کلاینت با استفاده از درخواست های Broadcast سعی در گرفتن یک IP جدید می کنه که در این حالت DHCP سرور دوم شما پاسخ می ده.

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    نقل قول نوشته اصلی توسط 802.1x نمایش پست ها
    اولین نکته ای که به نظرم میرسه (البته ارتباطی به مشکل شما نداره)، عدم صحیح کانفیگ کردن DNS هستش. پیشنهاد می کنم Zoneهای تعریف شده در DNS رو در حالت Active Directory-Integrated قرار بدید. با انجام این کار نیازی به تعریف Secondary Zone نیست.

اما در خصوص مشکل دوم؛ به نظر میاد کلاینت ها برای دسترسی به DHCP سرور مورد نظرشون با مشکل مواجه هستند. وقتی که کلاینتی از یک DHCP سرور IP می گیره، برای renew کردن اون تنها به DHCP سروری درخواستش رو می فرسته که قبلا از اون IP دریافت کرده. در این حالت اگر چنانچه DHCP سرور مذکور به درخواست های کلاینت پاسخ نده، کلاینت با استفاده از درخواست های Broadcast سعی در گرفتن یک IP جدید می کنه که در این حالت DHCP سرور دوم شما پاسخ می ده.
    .................................................. .................................................. .........................

در مورد تعریف Secondary Zone همانطور که گفته شد بعلت Fault Tolerance و داشتن یک کپی دیگر از رکوردهای DNS بود.
    و در خصوص توضیحتان باید گفت که درست میگوئید اما چطور می توان مشکل من رو حل کرد، یعنی با توجه به چیزی که گفتید راه حلی متصور نیست !

در اتتظار تایید
    نوشته
    500
    سپاسگزاری شده
    100
    سپاسگزاری کرده
    7
    نقل قول نوشته اصلی توسط rookie نمایش پست ها
    .................................................. .................................................. .........................

در مورد تعریف Secondary Zone همانطور که گفته شد بعلت Fault Tolerance و داشتن یک کپی دیگر از رکوردهای DNS بود.
    و در خصوص توضیحتان باید گفت که درست میگوئید اما چطور می توان مشکل من رو حل کرد، یعنی با توجه به چیزی که گفتید راه حلی متصور نیست !
    روشی هم که من در خصوص DNS بهتون گفتم علاوه بر داشتن fault tolerance، ویژگی های زیاد دیگه ای هم داره که در زیر به چندتا از اونها اشاره می کنم:

• انتقال اطلاعات از طریق سیستم های پیشرفته replication در Active Directory

• امنیت بسیار بالاتر

• سرعت بالاتر در بازیابی اطلاعاتپشتیبان گیری از اطلاعات مربوط به DNS، همزمان با پشتبان گیری دیتابیس Active Directory

و ...

اما در خصوص مشکل دوم؛ به نظر من می تونی از نرم افزارهایی مثل Microsoft Network Monitor و یا Wireshark کمک بگیری.

من از طراحی موجود چیزی نمی دونم تا بتونم راهنمایی دیگه ای به شما بکنم. امیدوارم که دوستان دیگه بتونن مشکلتون رو حل کنند

موفق باشید.

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    بنظر دوستان دیگر هم نمی توانند !

در اتتظار تایید
    نوشته
    500
    سپاسگزاری شده
    100
    سپاسگزاری کرده
    7
    به منظور حل مشکل، شما بایستی دریابید که چرا DHCP سرور اول پاسخ کلاینت ها رو به درستی نمی ده. همنطور که گفتم می تونی از ابزارهایی که در پست قبلیم اشاره کردم، برای درک این موضوع استفاده کنی.

نوشته
    14
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    0
    بله,دانلود کردم و در حال تست هستم،اگر به نتیجه ای رسیدم اطلاع میدم !
    با تشکر مجدد

کلمات کلیدی در جستجوها:

dhcp نکته

در سرورip address محدوده رنج

مشکل دریافت Ip از DHCP

مشکلات رزرو ip در dhcp

رزروip یک سیستم

رزرو ip در active directory

تعریف محدوده چند رنج ipدر dhcp

exclude کردن ipدر روتر

مشکل renewing ip address

عدم دريافت اي پي از DHCP