نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10
سپاس ها 10سپاس
  • 2 توسط shahani
  • 1 توسط mester
  • 1 توسط shahani
  • 1 توسط shahani
  • 1 توسط shahani
  • 2 توسط mehrzadmo
  • 1 توسط mester
  • 1 توسط shahani

موضوع: راه اندازی شبکه بی سیم جهت محلی با 20 یوزر

نام حقيقي: محمد رضا

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    45

راه اندازی شبکه بی سیم جهت محلی با 20 یوزر

سلام
    توی محل کارم به طور میانگین حدود 10 یوزر هستن که به مودم وصل هستن پیکش میشه 15 تا ولی من تو عنوان مطلب 20 نوشتم برا اطمینان
    الان میخوام توی این شبکه هر کسی وصل میشه مشخص باشه چقدر از نت مصرف کرده و کلا بشه محدودیت های مختلف ایجاد کرد مثلا از فلان مقدار سرعت بیشتر نشه چه سایتایی رفته حجمش از یه مقدرای بیشتر شد سرعتش کند بشه یا قطع بشه و ...
    به نظرتون چطوری این شبکه رو پیاده سازی کنم و حداقل چقدر خرج میداره؟
    آیا مودمی هست که با استفاده از qos‌ محدودیت حجمی بزاره؟ (مهمترین قابلیتش برا من همین هست + اینکه گزارش داشته باشه بهم بگه فلان دستگاه چقدر مصرف داشته)
    چند تا مودم رو دیدم اکثرا توی قسمت qos محدودیت سرعت دارن و محدودیت حجمی ندارن
    مودم فعلی تندا هست که تنها نکته مثبتش قدرت آنتن دهیش هست !!
    نمیدونم باید برم سراغ میکروتیک یا نه و اینکه اصلا تجربه کار باهاش رو ندارم (البته این موردش مهم نیست و میرم دنبالش تا یاد بگیرم)
    ممنون میشم راهنمایی کنید

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: ali

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    مزیت آنتن دهی مودمتون رو باید فراموش کنید.
    یک روتر میکروتیک بخرید و با کابل اینترنت یا اینترنت های مودم یا مودم های خودتون رو به این روتر بدین.
    بعد روی این روتر هات اسپات راه اندازی کنید و کنترل کامل ترافیک و سرعت اینترنت رو باهاش بدست بگیرید.

درنهایت باید با چند اکسس پوینت ترجیحا از همین برند میکروتیک، اینترنت توسط وای فای به اشتراک بگذارید.

روتری که میخواهید روش هات اسپات راه اندازی کنید به پیشنهاد من RB4011 باشه
    RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN
    https://mikrotik.com/product/rb4011igs_5hacq2hnd_in

البته میتونید برای بیست کاربر همزمان روتر ضعیف تر و ارزان قیمت تری نیز از برند میکروتیک تهیه کنید، اما من پیشنهاد میکنم جهت پیشبینی اعمال هرسیستم جدید مورد نیاز دیگری و یا افزایش بار ترافیکی و سرعت اینترنت، روتر ضعیف تر خریداری نکنید.

حالا اگر محیط شرکت شما کوچک است، میتوانید از وای فای همین دستگاه برای به اشتراک گذاری اینترنت بصورت وای فای استفاده کنید.
    درغیر این صورت پیشنهاد میکنم دو و یا سه عدد روتر ضعیف و اکسس پوینت میکروتیک خریداری کنید و آنها را با کابل به این روتر متصل کنید، که بصورت مجتمع هر کدام بخشی از فضای شرکت شما را پوشش دهد و اینترنت را به اشتراک بگذارید.
    توانایی شما در کنترل ترافیک و وضعیت شبکه اینترنت و داخلی شما بعد از خرید این سه و یا چهار دستگاه بی مانند خواهد بود.

نمونه دستگاه هایی که به عنوان اکسس پوینت برای گسترش پوشش شبکه وای فای خودتون میتونید مورد استفاده قرار دهید میتوانید یکی از اینها باشد:
    https://mikrotik.com/product/RB952Ui-5ac2nD

https://mikrotik.com/product/RBcAP2nD

https://mikrotik.com/product/RB941-2nD-TC

و یا حتی اگر بودجه کافی دارید میتوانید دستگاه های بسیار پرقدرت تر برای پوشش شبکه وای فای مانند
    https://mikrotik.com/product/rb4011igs_5hacq2hnd_in

https://mikrotik.com/product/RB2011UiAS-2HnD-IN

و یا برای محوطه باز جلوی شرکت از مدل پایین استفاده نمایید
    https://mikrotik.com/product/RBGrooveGA-52HPacn

mehrzadmo و mester سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    45
    سلام
    راستش برا این کار اینقدر به من بودجه نمیدین من اولش بهشون گفتم یه مودم حدود 1 تومن میشه و قبول کردن حالا شاید یکم بیشتر بشه هزینه کرد و نه دیگه اینقدر
    من یوزر های همزمانم 10 هم نمیشه ولی برا پیش بینی گفتم 20 تا شما روی همون 10 تا بگید چی بخرم
    ضمن اینکه اینجا که من هستم کسی برا پیش بینی آینده حاضر نیست هزینه کنه و فقط الان رو میبینن متاسفانه
    محایط هم بزرگ نیست دورترین مکان به مودم نهایت 25 تا 30 متر هست که فکر کنم یه روتر با آنتن 5 هم جواب بده
    همه یوزر ها هم وای فای هستن پس روتر نیاز نیست خیلی پورت لن داشته باشه
    فرکانس 5 هم با توجه به بودجه مد نظرم نیست (البته فعلا هم برا اونجا کاربردی نیست بحث آینده نگری پیش میاد که گفتم نگرششون چطوری هست)
    ممنون میشم با توجه به نیاز های کنونی بهم یه روتر پیشنهاد بدید
    ترجیحا یه دستگاه باشه و نیاز به اکسس پویین نباشه (با توجه به هزینه)
    با تشکر

shahani سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    پس شما همین یک دونه دستگاه رو بخرید :
    https://mikrotik.com/product/RB952Ui-5ac2nD

فرکانس پنج هم داره، قیمتش هم زیر یک تومن هستش.
    اگه وای فای اون بعد از راه اندازی و نصب پاسخگوی نیازتون نبود و دیدین با مشکل کمبود قدرت سیگنال مواجه هستین .
    یک دونه مودم دیگه که الان مثلا گفتین تندا دارید رو به عنوان اکسس پوینت استفاده کنید، یعنی با کابل شبکه به روتر وصل کنید و در یک محل از شرکت که قدرت سیگنال وای فای ضعیفه قرار بدین.
    برای خود مودم اصلی که اینترنت رو باید تامین کنه، بجای این تندا فعلی، یک دستگاه بسیار کم قیمت که اصلا نیازی نیست حتی وای فای داشته باشه بخرید و به روتر بدین.

اینجوری این دستگاه و همینطور اون تندا شما(درصورت کم بودن قدرت وای فای) دستگاه های وای فای شما میشن که کاربران میتونن بهش متصل بشن.

برای بحث اکانتینگ هم از یوزرمنیجر میکروتیک استفاده نکنید چون تعداد کاربرها ممکنه به بیست تا برسه، برای این روتر یوزرمنیجر مناسب نیست (مگر اینکه کاربران کمتر از هفت تا باشن) بنابراین برای کنترل ترافیک فقط از خود بخش هات اسپات روتر بصورت مستقل استفاده کنید
    حدود 15 تا 25 کاربر رو میتونه جواب بده و برای یک شرکتی که ارتباطات شبکه ای اون واسش مهم نیست، در همین حد کفایت میکنه و هزینه اون بالای یک تا یک و نیم ملیون در نمیاد، هرچند دو سال پیش همین روتر 150 هزارتومن بیشتر قیمت نداشت و خب بخاطر مشکلات مالی هست که دائم قیمت این تجهیزات بی دلیل زیاد میشه.

mester سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    اما خب اگه بخواهید یک شبکه کاملا درست و ایمن داشته باشید و ارتباطات مناسبی در اون به کار ببرید، بازم همون پیشنهاد اول من پا برجاست.

به عنوان نمونه شبکه ای که من در منزل خودم دارم، از اون شبکه ای که به شما پیشنهاد دادم، بسیار گران قیمت تر تموم شده که در اون بصورت استاندارد RACK و باکس شبکه تهیه کردم و تجهیزاتی مثل روتر و سویچ و مودم ها در اون قرار دارند :

همینطور که مشاهده میکنید بجای اون روتر RB4011 چهار هسته ای که به شما پیشنهاد کردم خودم در یک منزل سه طبقه از CCR-1036 استفاده کرده که 36 هسته داره و توان پردازشی و رم اون واقعا برای انجام هر کاری نا محدود هست و میشه بسادگی یک هتل با طبقات بسیار زیاد رو هم با اون مدیریت کرد.

یک دونه سویچ به شبکه اضافه کردم که اصلا برای شما جهت خرید پیشنهاد هم ندادم که به تنهای 6 ملیون قیمتشه.
    اما مزیت های مدیریتی اون باعث افزایش بسیار خوب امنیت شبکه من میشه، همینطور بار پردازشی سویچینگ دیگه به روتر منتقل نمیشه با این کار و بصورت جداگانه توسط سویچ پردازش میشه و اینطوری روتر رو برای کارهای مهمتر همیشه در دسترس دارم.

دستگاه های اکسس پوینت هم بخاطر اینکه از سویچ دارای پورت PoE استفاده کردم، نیاز به برق جداگانه ندارن و برقشون رو از سویچ روی کابل شبکه دریافت میکنن.

(تمام برق داخل باکس شبکه را یک دستگاه UPS تامین میکند تا در صورت قطع یا نوسان برق؛ دستگاه های آسیب نبینند و یا خاموش نشوند، تمام مودم ها، اکسس پوینت ها و روتر و سویچ به فعالیت خود در زمان قطع برق ادامه میدهند)

درچنین شبکه ای با انجام مقداری تنظیمات به بعضی امکانات دسترسی پیدا میکنیم، که در حالت معمولی شبکه های ناامن خانگی و یا ساده شرکتی ندارن و میتونه امکانات مهمی باشند.
    نمونه ای از این امکانات :

-امکان مدیریت مصرف و سرعت هر کدام از کاربران فعلی شرکت، همینطور مهمانان و مراجعین روزانه. (بعد از استفاده ترافیک مشخص شده، ارتباط آن کاربر با اینترنت قطع خواهد شد، درصورتی که کاربران دیگر همچنان با اینترنت ارتباط خواهند داشت)
    درصورت نیاز مانیتورینگ مقدار استفاده هر یک از آنها و نوع ترافیک عبوری آنها.

-امکان مشاهده تمامی ارتباطات، لینک ها و وضعیت کاربران در روی نقشه مدیریتی مانند تصویر بالا

- امکان مدیریت ترافیک استفاده از اینترنت و شبکه داخلی، بصورتی که میتوان برای هر کاربر مشخص کرد که هر بخش از داده های یک کاربر یا کاربران به کدام یک از مودم ها ارسال شود. (به عنوان مثال ترافیک وب از طریق مودم اول ارسال شود، ترافیک شبکه ای مثل اینستاگرام و یا ارتباطات تماس تصویری از قبیل برنامه هایی مثل ایمو از طریق مودم دوم و مثلا اتصال به تلگرام از طریق مودم سوم که روی آن وی پی انی برقرار شده و تمامی داده های تلگرام به سمت وی پی ان و سپس آن مودمی که از روی آن این ارتباط برقرار شده هدایت شوند که در اینصورت مثلا کاربران برای ارتباط با تلگرام مجبور به روشن کردن وی پی ان و یا برای ارتباط با درگاه بانکی و خرید نیاز به خاموش کردن آن نیستند و بطور کامل نسبت به استفاده از وی پی ان بی نیاز خواهند شد)

-امکان ایجاد سیستم خودکار اینترنت پشتیبان که درصورت قطع شدن خط اینترنت اصلی و مودم مورد استفاده مودم، بصورت خودکار اینترنت از مودم یا مودم های دیگری تامین گردد تا کاربران داخل شبکه با قطعی مواجه نشوند و درصورت برقرار شده مجدد خط اینترنت اصلی مجددا ارتباط بصورت خودکار از طریق آن برقرار شود.

- همچنین امکان اطلاع رسانی خودکار توسط روتر به تمامی کاربران و یا تنها مدیر شبکه در مورد این قطعی و یا هرگونه قطعی دیگری در شبکه داخلی و یا اینترنت، از طریق ارسال پیام SMS ، ایمیل و یا ارسال به تلگرام .

- امکان مدیریت مجتمع تمامی اکسس پوینت ها توسط سیستم توسعه داده شده Caps-man تا اینکه بتوان بصورت یکجا برای تمامی اکسس پوینت ها دستوراتی را صادر کرد؛ که مثلا به فلان دستگاه اجازه اتصال ندهند و یا اینکه اگر تمامی دستگاه ها و یا دستگاه مشخصی تا حد مشخص شده از اکسس پوینت دور شد، ارتباط آن دستگاه با آن اکسس پوینت قطع شود که در اینصورت اگر دستگاهی در فاصله نزدیکتر قرار داشته باشد، مجددا ارتباط با دستگاه نزدیکتر بقرار می شود.

- بطور کلی امکان ایجاد یک شبکه وای فای سیال و پویا که تنها یک نام SSID و رمز واحد دارد و کاربران با حرکت، بصورت خودکار به دستگاه نزدیک تر متصل خواهند شد.

- اقدامات امنیتی ویژه در شبکه، برای اینکه شخص هکری وارد نشده و یک DHCP Server فیک با کابل و یا بصورت وای فای در شبکه راه اندازی نکرده باشد، و یا جلوگیری از حملاتی مانند mac flooding که به سویچ شبکه ما حمله کرده و باعث به سرقت رفتن اطلاعات کاربران و یا شبکه می شود، در این صورت دستگاه ها علاوه بر اینکه بلافاصله جلوی هکر را میگیرن، از طریق اس ام اس و پیام تلگرام میتوانند مدیر شبکه را از وقوع چنین اتفاقاتی آگاه سازند.

-امکان بررسی تمامی لاگ ها و فعالیت های رخ داده در شبکه و درصورت نیاز ارسال روزانه آنها به ایمیل و یا بصورت لحظه ای به یک لاگ سرور که میتواند دستگاه سرور در اختیار مدیر شبکه باشد.

- به عنوان نمونه اگر دستگاهی سعی در اتصال به شبکه وای فای کرد، اما رمز اشتباهی را وارد نمود، بلافاصله با مرور لاگ ها در فواصل زمانی هر چند دقیقه یک بار، اطلاعات چنین عملی توسط SMS و یا ایمیل در اختیار مدیر شبکه قرار خواهد گرفت و یا اینکه در لاگ سرور او که تمامی دستگاه ها گزارشات خود را به سمت آن کامپیوتر ارسال میکنن، قابل مشاهده خواهد بود.

- راه اندازی NTP Server برای اینکه یک سرور داخل شبکه برای اعلام ساعت به تمامی دستگاه های ریز و درشت وجود داشته باشد و تمامی دستگاه ساعت خود را با آن هماهنگ سازی کنن.

واقعا امکاناتی که فراهم میشه بیش از اندازه زیاد هست و در اینجا نمیگنجه در مورد تمام اونها صحبت بشه
    اما باید توجه داشته باشید که اگر از پنل اولی که پیشنهاد دادم استفاده کنید، تمامی این قابلیت ها بطور کلی در دسترس خواهد بود.
    اگر بخواهم پلن اول را با بیشترین صرفه جویی هزینه بهتون اعلام کنم به این صورت میشه با قیمت های فعلی در بازار :
    یک دستگاه RB4011 رک موند و قدیمی (این دستگاه تمام مشخصات سخت افزاری RB4011 های دارای وای فای را داره، با این تفاوت که فاقد سخت افزار وایرلس هست) این دستگاه در بازار حدود سه ملیون تومان قیمتشه که میتونه بجای دو دستگاه روتر CCR-1036 و سویچ CRS328 من مورد استفاده قرار بگیره و تمامی نیاز های شما و تمام امکاناتی که من در بالا به آن اشاره کردم را بطور کامل براورده کنه و هیچگونه مشکل توان پردازشی برای آن پیش نیاید.
    برای اکسس پوینت نیز میتوانید از مدل hAP lite استفاده کنید
    https://mikrotik.com/product/RB941-2nD-TC

این دستگاه قیمت هر عدد آن کمتر از 500 هزارتومان هست و میتونه به عنوان اکسس پوینت های شما مورد استفاده قرار بگیره
    دو و یا سه عدد از اونها را خریداری کنید و با کابل به RB4011 خودتون متصل کنید و برای هر یک محدوده دایره ای شکل از شرکت در نظر بگیرید و آن را در وسط آن بخش قرار دهید تا پوشش وای فای کاملی در سطح شرکت ایجاد کرده باشید.

=====
    اما در پلن دوم که میشه کم هزینه ترین روش اعلامش کرد با خرید hAP ac lite از نظر نرم افزاری تمام امکاناتی که در بالا اشاره شد را میتوانید داشته باشید، اما بعضی از آنها به دلیل اینکه مثلا اکسس پوینت هم مدل با این روتر ندارید و یا اینکه سخت افزار مورد نیاز وجود ندارد؛ قابل پیاده سازی نیست.
    مابقی امکانات هم بصورت همزمان قابل اجرا نخواهند بود و شما باید بین امکانات، تنها آنهاییکه از اهمیت بالاتر برخوردار هستند را انتخاب کرده و در کنار هم بچینید، زیرا توان پردازشی، رم و دیسک کافی برای استفاده از تمامی امکانات در کنار یکدیگر، در این دستگاه وجود ندارد.
    یعنی نهایتا میتونید هات اسپات (کنترل ترافیک)، کنترل سرعت مصرف دستگاه ها و همینطور یک وی پی ان حداقلی بدون مارک گذاری پیچیده و سنگین داده ها، را در شرکت خود پیاده سازی نمایید.

ویرایش توسط shahani : 2020-03-07 در ساعت 02:35 AM

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    RB4011 رک مونت Rack Mount (قابل سوار شدن در Rack شبکه)
    RB4011iGS+RM

https://mikrotik.com/product/rb4011igs_rm

ویرایش توسط shahani : 2020-03-07 در ساعت 06:20 AM

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    در یک منزل سه طبقه از CCR-1036 استفاده کرده که 36 هسته داره و توان پردازشی و رم اون واقعا برای انجام هر کاری نا محدود هست و میشه بسادگی یک هتل با طبقات بسیار زیاد رو هم با اون مدیریت کرد.

یک دونه سویچ به شبکه اضافه کردم که اصلا برای شما جهت خرید پیشنهاد هم ندادم که به تنهای 6 ملیون قیمتشه.
    خیلی اشتباه کردی برادر ! پیشنهاد میکنم تا قیمتشون خوبه بری اینها رو بفروشی .
    هزینه برای شبکه باید معقول و متناسب با کاربرد باشه . البته همیشه باید در خرید تجهیزات مثل دوستمون آینده نگری کرد ! اما یه اینده نگری معقول
    این تجهیزات شما برای یه isp با چند هزار کاربر کاربرد داره .1036 رو میتونید با یه 750 Gr3 جایگزین کنید . اون سویچ رو میتونید با یه مدل خیلی ساده تر جایگزین کنید و ... !
    الان ما 750Gr3 رو داریم زیر دکل استفاده میکنیم با بیش از 100 مگ اینترنت روش هم ospf , mpls , vpls و... داریم و هنوز به 30 درصد هم نرسیده !!!
    1036 رو هم روش یه گیگ پهنای باند داریم و هنوز قلقلش هم نیومده و ...

اما در مورد دوستمون من هم با 4011 موافقم اما اگر مشکل هزینه دارید مدل هایی مثل 2011 وایرلس و 951 ui هم گزینه های مناسبی هستند .

shahani و mester سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    45
    سلام
    ممنون بابت پشنهادات و راهنمایی ها
    یه سوال چرا اینقدر روترهای میکروتیک قدرت وایرلس پایینی دارن تجیهزاتی که من دیدم بالاتر از 3 dbi نداشتن!!
    من الان فکر کنم حداقل باید 5 باشه برا محل مورد نظر من
    موردی هست که آنتنش قابل ارتقا باشه؟
    با تشکر

shahani سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    605
    سپاسگزاری شده
    481
    سپاسگزاری کرده
    57
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrzadmo نمایش پست ها
    خیلی اشتباه کردی برادر ! پیشنهاد میکنم تا قیمتشون خوبه بری اینها رو بفروشی .
    هزینه برای شبکه باید معقول و متناسب با کاربرد باشه . البته همیشه باید در خرید تجهیزات مثل دوستمون آینده نگری کرد ! اما یه اینده نگری معقول
    این تجهیزات شما برای یه isp با چند هزار کاربر کاربرد داره .1036 رو میتونید با یه 750 Gr3 جایگزین کنید . اون سویچ رو میتونید با یه مدل خیلی ساده تر جایگزین کنید و ... !
    الان ما 750Gr3 رو داریم زیر دکل استفاده میکنیم با بیش از 100 مگ اینترنت روش هم ospf , mpls , vpls و... داریم و هنوز به 30 درصد هم نرسیده !!!
    1036 رو هم روش یه گیگ پهنای باند داریم و هنوز قلقلش هم نیومده و ...

اما در مورد دوستمون من هم با 4011 موافقم اما اگر مشکل هزینه دارید مدل هایی مثل 2011 وایرلس و 951 ui هم گزینه های مناسبی هستند .
    بله من کاملا با شما موافقم، الان توی منزل با این همه برنامه پردازشی سنگین که به 1036 دادم هیچوقت پردازندش بیشتر از 4 درصد نشده
    (تمام پکت های عبوری زیر ذره بین هستن)

البته من این تجهیزات رو واسه مقاصد تجاری خریداری کردم، چون میترسیدم بعدا بخاطر هزینه ها نتونم بخرم و همینطور در حال حاضر توی خونه هم نیاز بود و اصلا هیچ تجهیزاتی نبود، فعلا دارم اینجوری استفاده میکنم ازشون.
    بعد از اینکه تجهیزات رو به هتل منتقل کردم (کسب و کار گردشگری دارم و بزودی سرمایه ای زیادی قراره به این کسب و کار منتقل کنم)
    برای این خونه سه طبقه نهایتا یک 4011 میخرم و سه تا اکسس پوینت حداقلی.

=======

اما جناب مستر
    برعکس اتفاقا میکروتیک بخاطر سیستم وایرلسش بیشتر توی دنیا شهرت داره.
    قدرت امواج هم بر اساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی هست، اگه نه همون RBGrooveGA-52HPacn که برای محیط باز هست آنتن 6dbi داره.
    درضمن تمام قدرت وایراس به انتن نیست، یعنی انتنی که DBI بیشتری داره فقط امواج رو متمرکز تر انتشار میده تا قدرت و برد اون افزایش بیشتری پیدا کنه.
    یعنی مقداری از پوشش از دست میره در بخاطر برد بیشتر.

اون توان و پاوری که پشت آنتن قرار داره و به سمت آنتن میره درواقع توان انتشار امواج رو مشخص میکنه.
    بطور کلی نباید دنبال یک دستگاه بود که توان ظرفیت اتصال تعداد زیادی کلاینت رو داشته باشه و یا اینکه تصور کرد اگه خیلی قدرت رو افزایش بدیم، برد وای فای خیلی متفاوت میشه.
    علت اون در علم فیزیک نهفته هست که نشون میده هرچی امواج قوی تر باشن، در فاصله یکسان، اتلاف انرژی بیشتری رو متحمل میشن و به همین علت قدرت از یک حد بیشتر فایده ای نداره در هرصورت و فقط هزینه و انرژی اتلاف شده رو بیشتر میکنه.
    در آنتن های 360 درجه خانگی هم یک حد بهینه وجود داره، حالا بعضی دستگاه ها بخاطر مقدار کمی برد بیشتر متحمل هزینه اتلافی زیاد میشن، بعضی دیگه نه.

توی دستگاه های میکروتیک شما میتونید دقیقا مقدار توان خروجی رو مشخص کنید که با DBI آنتن طبق فرمولی جمع میشه
    نکته دوم در مورد اینکه تعداد کاربران هست، اگه یک دستگاه و یک فرکانس مورد استفاده قرار بگیره، از نظر فیزیکی توی هوا این سیگنال بین همه کاربران به اشتراک گذاشته میشه و سرعت همه کلی کم میشه، درصورتی که اگه دستگاه های جدا داشته باشید که توی فرکانس های آزاد متفاوتی کار کنن، کاربران رو که تقسیم کنید به هرکدوم سرعت خیلی بیشتری میرسه، چون خود امواج در یک محیط محدودیت سرعت و عبور مقدار دیتا دارن که در یک لحظه از یک مقداری بیشتر رو نمیتونن حمل کنن، حالا هرچی تعداد دستگاه هایی که دارن از اون موج استفاده میکنن زیادتر بشه، سرعت کاهش پیدا میکنه و تقسیم بر تعداد کاربران درحال استفاده میشه.
    پس علت اینکه چرا نباید دنبال فقط یک دستگاه بود که تمام کاربران Wifi را با اون سرویس داد، اگر کاربران زیاد هستن، روش مهندسی این هست که تعداد اکسس پوینت ها رو افزایش بدیم.

این بحث خیلی دامنه اش طولانی هست، در اینجا هم فرصت صحبت نیست، برای همون من براتون خصوصی یک دوره MTCWE که دوره وایرلس میکروتیک هست رو میفرستم تا بگذرونید و کمی با این مباحث به صورت عملی و مهندسی آشنا بشید.

در مورد دستگاه 2011 که من خودم دوتا از اون دارم، با اینکه وای فای 5 گیگاهرتز نداره اما وای فای 2.4 واقعا قوی ای داره و آنتن هاش هم 4dbi هستن و پوشش خیلی خوبی ایجاد میکنه، اما اصلا بنظر من روی قدرت پردازشی این دستگاه برای اکانتینگ و کارهای روتینگ و غیره حساب نکنید.
    همینطوری بیکار پردازنده هاشون 10 درصد مصرف میکنن و وای به حال اینکه بخوام فقط یک کار کوچک روشون انجام بدم راحت پردازنده اونها میاد بالای 70 درصد.
    از نظر توان پردازشی 4011 قابل مقایسه با 2011 نیست، یک 2011 الان حدود یک ملیون و هفتصد قیمت داره، درصورتی که با مقداری هزینه بیشتر در حدود دو ملیون و هفتصد میتونید یک 4011 داشته باشید و بعد با یک یا دو دستگاه قیمت مناسب ارتباط هوایی رو برقرار کنید.

- - - ادامه - - -

دوره اموزشی وایرلس رو براتون ارسال کردم.
    روترهای میکروتیک رو میشه کاملا باز و حتی بدون پک خریداری کرد، انتن و تجهیزات دیگه هم به اون میشه اضافه کرد.
    اما باید توجه داشته باشید که اگه محاسبات مهندسی اشتباهی در این کار انجام بشه و یا بعضی حواس پرتی های معمول مثل اینکه فراموش کنید قبل از روشن کردن دستگاه، انتن رو متصل کنید، باعث سوختن و یا آسیب دیدن به برد اونها میشه.
    من پیشنهادم به شما که تازه میخواهید از این تجهیزات استفاده کنید این هست که محصولات پک شده بگیرید و استفاده کنید، در مراحل بعدی اگر نیازهای خاصی بود و مهارت و تجربه کافی رو هم بدست آورده بودین اقدام به کاستوم کردن دستگاه ها و سر هم کردن اونها بکنید.

عضو عادی
    نوشته
    38
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    45
    سلام
    ممنون بابت این پست خیلی کامل و عالی توضیح دادید

کلمات کلیدی در جستجوها: