صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2
نمایش نتایج: از شماره 16 تا 20 از مجموع 20

موضوع: ماهیت امواج رادیویی

نام حقيقي: حامد عهدی

عضو عادی شناسه تصویری hamedahdi
    نوشته
    105
    سپاسگزاری شده
    67
    سپاسگزاری کرده
    76
    ما شیشه را میبینیم چون مقداری از فوتون ها را بازتاب میکند.(فوتون هایی که به هسته برخورد میکنند)
    اکثر امواج الکترومغناطیس از هوا عبور میکند چون تراکم اتم ها کم است.
    طیف نور مرئی از شیشه عبور میکند(البته نه همه ی آن.کمی جذب و کمی بازتاب میشود) به دلیل ساختار منظم(کریستالی) اتم های شیشه.
    فضای بین هسته ها در تمام اتمها خالی است (99%) که نور میتواند با طول موج ریزی که دارد عبور کند اما از چوب نمیتواند عبور کند چون ساختار مولکولی آن منظم نیست.

جالب است بدانید که نور ماورای بنفش با اینکه طول موجش ریز تر است از شیشه عبور نمیکند
    هسته ها منظم اند و شاید تشکیل یک تونلی خاص میدهند و فوتون نیز حرکت موجی خاصی دارد.یعنی تونلی داریم که طیف خاصی عبور میکند و بزرگتر یا کوچکتر از آن به هسته ها برخورد میکند.

اما امواج رادیویی چگونه از چوب که ساختار مولکولی نامنظم دارد عبور میکند.اما از آهن که به مراتب منظم تر است نه!

طول موج امواج بسیار بزگتر از نور هست مثلا امواج 2.4 گیگاهرتز خودمان طول موج 12.5 سانتی متر دارند و طبیعتا نمیتواند از فضای بین هسته ها عبور کند.پس غیر قابل عبور است .
    محیط پیرامون ما بسیار پیچیده تر از آن است که بتوانیم برای همه اتفاقات یک فرمول کلی ارائه کنیم.

یه واقعیتی که میدونیم اینه که امواج فرکانس پایین بهتر از دیوار رد میشن و از آهن که خاصیت مغناطیسی قوی داره رد نمیشن.
    پس جدای از بحث ساختار اتم ها که در نور بحث کردیم اینجا خاصیتی به نام خاصیت مغناطیسی مطرح است.
    آهن خاصیت مغناطیسی قوی دارد که مسیر میدان را قطع میکند.
    در یک آزمایش سه ماده را به عنوان صفحه های نازکی در میدان مغناطیسی قرار میدهیم
    اگر ما یه صفحه آلومینیومی داشته باشیم زیرش آهنربا بذاریم اثر آهنربا کم میشه ولی باز میخ رو جذب میکنه (از روی صفحه) و جنس دیگرمان چوب هست که به مراتب ضعیفتر از آلومینیوم هست و اثر آهنربا از روی آن به قوت خود باقی است.
    اما اگر از صفحه آهنی استفاده کنیم دیگر نیروی مغناطیسی به طرف دیگر آهن اثر نمیکند بلکه آهن خود یک میدان مغناطیسی جدید خواهد داشت.
    آلومینیوم که تقریبا خاصیت مغناطیسی نداشت در فرکانس های بالا شبیه آهن عمل میکند یعنی میدان مغناطیسی متغیر(امواج الکترومغناطیس) را قطع میکند همان طور که آهن میدان مغناطیسی را قطع میکند. پس فرکانس هرچه بالاتر رود موادی که خاصیت مغناطیسی نداشته اند خاصیت مغناطیسی پیدا می کنند و مثل آهن در برابر نیرو مقاومت میکنند. به همین خاطر هست که امواج فرکانس بالا به سختی از دیوار عبور میکنند چون دیوار خاصیت مغناطیسی پیدا میکند.

پس با این حساب گذر یک موج رادیویی از دیوار متفاوت از گذر نور است.
    یعنی فوتونی که طول موج ریز دارد از فضاهای خالی هسته عبور میکند اما فوتونی که طول موج زیاد دارد بر ماده اثر میکند و بسته به خاصیت مغناطیسی که آن ماده دارد بر آن طرف ماده تاثیر میگذارد.

- - - ادامه - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط Zahmatkesh نمایش پست ها
    ببین ما اگه بخواهیم صرفا این موضوع رو تکذیب کنیم ، می تونیم شرایطی رو هم برای خودمون متصور بشیم که صددر صد امکان پذیر نباشه ، اما ما داریم بحث علمی می کنیم ، درسته ؟
    زمانی که رادرفورد تست ورق نازک طلا رو زد ، برای اینکه آزمایش کنه اومد ورق نازکی از طلا رو جلو تابش اشعه الفا قرار داد ، نه یه شمش با قطر 30 سانتی متری ، این یعنی می خواست ثابت کنه که امکان پذیره ، اگه مثل شما می خواست ثابت کنه غیر ممکنه مطمئن باش که یه دیوار بتونی جلو اشعه قرار می داد.

از دیروز دارم روی مثالی فکر می کنم که بتونه این موضوع رو واضح کنه.اما فعلا به نتیجه ای نرسیدم.
    هدف این دانشمند از این آزمایش این نبود که حرف شما رو یعنی عبور نور از دیوار رو ثابت کنه بلکه میخواست به ساختار اتم پی ببره.
    نور از 7 لایه اتم گذشت اما از لایه های بیشتر نه.
    فرض کنید یه جسم سوراخ دار مثل تور پنجره داریم اگر 50 تا تور پنجره رو به طوری که سوراخ هاش در یک امتداد باشند قرار بدیم باز نور عبور میکنه مثل شیشه اما اگر این تورها سوراخ هاشون در یک امتداد نباشن نور رد نمیشه مثل ساختار طلا.

من احساس میکنم شما بیشتر دوست دارید بحث فلسفی کنید تا علمی.

131sx، hexman و Supra سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
    نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamedahdi نمایش پست ها
    هدف این دانشمند از این آزمایش این نبود که حرف شما رو یعنی عبور نور از دیوار رو ثابت کنه بلکه میخواست به ساختار اتم پی ببره.
    نور از 7 لایه اتم گذشت اما از لایه های بیشتر نه.
    فرض کنید یه جسم سوراخ دار مثل تور پنجره داریم اگر 50 تا تور پنجره رو به طوری که سوراخ هاش در یک امتداد باشند قرار بدیم باز نور عبور میکنه مثل شیشه اما اگر این تورها سوراخ هاشون در یک امتداد نباشن نور رد نمیشه مثل ساختار طلا.

من احساس میکنم شما بیشتر دوست دارید بحث فلسفی کنید تا علمی.
    دوست من چیزی که قابل دیدن نباشه فلسفی نیست
    رادرفورد با این آزمایشات ابعاد بسیاری را نمایان کرد و دانشمندان دیگری تکمیل کننده راه او شدند.
    قبل از هرچیز من از شما خواهش می کنم یکبار مدل اتمی رادرفورد را مطالعه نمایید و باز اگر تمایل داشتید به ادامه موضوع بپردازیم.

Rutherford model - Wikipedia, the free encyclopedia

نام حقيقي: حامد عهدی

عضو عادی شناسه تصویری hamedahdi
    نوشته
    105
    سپاسگزاری شده
    67
    سپاسگزاری کرده
    76
    من دیگه تمایلی ندارم
    اجرکم عندالله

نام حقيقي: اشکان

عضو عادی
    نوشته
    728
    سپاسگزاری شده
    434
    سپاسگزاری کرده
    152
    رد شدن یا نشدن امواج الکترومغناطیس (منجمله نور) از اجسام مختلف وابسته به فرکانس موج و جذب رزونانسی اتمهای ماده ای که میخواد ازش عبور کنه ست.

Zahmatkesh، 131sx و hamedahdi سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: محمد رضا

عضو عادی
    نوشته
    47
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    63
    خواندن این لینکها هم خالی از لطف نیست، مثالهای خوبی زدن

Why can radio waves pass through a wall but light cannot؟
    https://www.fnal.gov/pub/inquiring/questions/mikep.html

Why can wireless internet signals pass through walls when visible light cannot؟
    http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=97939

ویرایش توسط 131sx : 2014-03-27 در ساعت 02:35 AM
    hamedahdi سپاسگزاری کرده است.

صفحه 2 از 2 اولیناولین 1 2

کلمات کلیدی در جستجوها:

ماهیت امواج رادیویی

دیوار زد امواج

آیا اشعه ماورای بنفش از در و دیوار میگذرد؟

قطب های الکترون

چرا امواج مغناطیسی از دیوار رد میشوند؟

اهن بهتر امواج روجذب میکند

ورق آلومینیوم و امواج رادیویی

چرا امواج با فرکانس بالا از دیوار عبور نمی کنند

چرا نور ازچوب عبور نمی کند

راه کاهش جرم اجسام

امواج الکترومغناطیس از چه چیزی عبور نمیکنند

چه چیزی فرکانس ازش رد نمیشود

امواج طلایاباز چه چیزهایی عبور نمیکند

آیا امواج الکترومغناطیس از چوب عبور میکنند

فرکانس عبور اهن