نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 15
سپاس ها 5سپاس
  • 1 توسط esmit61
  • 1 توسط greatcyrus
  • 1 توسط esmit61
  • 1 توسط swordfish
  • 1 توسط greatcyrus

موضوع: ارتباط دو ساختمان

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96

ارتباط دو ساختمان

سلام دوستان
    در ادامه تاپیک های قبلی در زمینه موضوع مطرح شده(که به جواب مشخصی نرسیدم) از شما سوالاتی دارم ولی متاسفانه فعلا برای مستند سازی راه حل خوبی به ذهنم نمیره که شکل بکشم . نه پکت تریسر و نه ویزیو در بحث رادیو به درد مستند سازی درست و درمون ساده من نمی خورند. مو به مو میگم امید وارم قابل تجسم باشه ! :دی

ما دو تا ساختمان داریم .
    در هر ساختمان قرار هست ساختار به نحوی باشه که دو تا Cisco 3750 با هم به شکل ریداندنت کار کنند ( شما دو تا سوئیچ رو یکی در نظر بگیر).
    هر سمت حدود 10 عدد VLAN داریم(10 رنج مختلف).

اگر بین سوئیچ های Core هر ساختمان کابل بود، مسئله ای نبود ! خب یه EIGRP راه می نداختیم این وسط و خلاص! اما مشکل از جائی شروع میشه که می خوام بین اینها رادیو بذارم (فعلا در فاز طراحی پروژه هستیم) . اینترفیس های هر سوئیچی هم که به رادیو ساختمان وصل میشه L3 در نظر می گیرم تا Broadcast رد نشه .

* پس تا اینجا شد دو تا Core Switch کهر روی هر کدام 10 تا SVI وجود داره و اینترفیسی از اونها که Layer 3 هست(دارای IP) به رادیو وصله .

سوال : چطور رادیو ها رو کانفیگ کنیم که ارتباط دو تا ساختمان بر قرار بشه . همه رنج ها هم همدیگه رو ببینند ! بعد بشه از هر ساختمان رادیو ساختمان مقابل رو هم Config و Monitor کرد! ؟؟؟؟

یعنی در واقع سوال اینجاست که رادیو ها چطوری کانفیگ بشوند؟ چه IP بگیرند و چه Gateway ای؟ بعد اینکه رادیو های UBNT چند تا IP می گیرند؟ منظورم اینه که Management ip و Gateway اونها با IP دست LAN اونها فرق داره؟ من اصلا رادیو بلد نیستم ولی باید(چون خودم می خوام سر در بیارم) خودم کانفیگ کنم.

یحتمل Powerstation یا Nanostation بذاریم در طرح
    مفروضات:

:switch 1

interface fa 0/1
    ip:1.1.1.1/24

switch2:
    int fa 0/1
    Ip:1.1.1.1/24

Radios :???????

نام حقيقي: ali

خواننده
    نوشته
    53
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    22
    اگر پلن رو درست متوجه شده باشم به نظرم دارید سختش میکنید! شما میتونید ارتباط 2 تا رادیو رو برقرار کنید. بعد پورتهای سوئیچ رو روی پورت گیگ سوئیچ (همون پورتی که رادیو ها بهش وصل هستند) ترانک کنید.نیازی به GW هم روی رادیوها نیست. IP ها رو هم میتونید در یک رنج بدید و یا ندید. (با دستور IP routing میتونید کنترل کنید). میتونید پورتهای گیگ سوئیچ ها رو توی یک VLAN بذارید

bluray سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Saeed

عضو عادی شناسه تصویری greatcyrus
    نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    با رادیو آی پی بدید ولی برای منیج کردن همین.
    بذار رادیو لایه 2 کار کنه، یعنی تو سوییچ روت نمیخای . اگه رادیوی شما VLAN ساپورت کنه دیگه مشکلی نیست ...!
    رادیوی نانو ساپورت میکنه.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    بچه ها هدفم اینه که براد کست از یک‌طرف‌نره طرف دیگه برای همین پورت متصل به رادیو رو لایه سه در نظر گرفتم‌‌. در واقع می خوام بسته ها بین دو ساختمان از پورت ترانک رد نشوند.‌بلکه لایه سه ای رد بشن ولی رادیو ها باید یه جورایی مثل‌کابل کار کنند و بس .‌ هر طرف سابنت های خودش رو داره پس اژن بین باید مسیر یابی انجام بشه

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk HD

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    ضمنا اگر‌ مثلا آی پی ادمین ۱.۱.۱.۱ باشه و رادیو ۲.۲.۲.۲ و ادمین بخواد رادیو رو مانیتور کنه و وارد تنظیماتش بشه باید روی رادیو حتما گیت وی باشه . درست می گم‌؟

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk HD

نام حقيقي: ali

خواننده
    نوشته
    53
    سپاسگزاری شده
    21
    سپاسگزاری کرده
    22
    شما وقتی VLAN میذاری و ID هاشون متفاوته دیگه دلیلی نداره که نگران برودکست باشی؟ توی دو طرف vlan با آی دی یکسان هم داری؟

نام حقيقي: امید آخرتی سیس

تازه وارد شناسه تصویری swordfish
    نوشته
    11
    سپاسگزاری شده
    11
    سپاسگزاری کرده
    2
    دوست عزیز شما تنها کاری که باید انجام بدی اینه که رادیو ها رو در حالت بریج پیکربندی کنی و یک رنج آدرس غیر از آدرس شبکه داخلی خودت بهش بدی
    همین.
    فکر کن کابلی که از رادیو شماره یک شما بیرون میاد یک سر کابل هست و کابلی که از رادیو شماره دو بیرون میاد سر دوم کابل شما.
    فکر کنم واضح گفتم و لی باز اگر مشکلی بود در خدمت هستم

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    سلام

ممنون از محبت همه

اول اینکه مدامی که لینک بین دو سویچ0پورت های متصل به رادیوهای هر سمت) لایه دوئی باشه، Broadcast از اونها رد میشه و حداقل این کار تا تکمیل Cam Table و ARP cache هر سمت ادامه داره و کم کم ، کم میشه . یعنی یک طراحی بهینه و نه یک راه حل ساده.

لذا تصمیم دارم پورت های خروجی سوئیچ به سمت رادیو لایه سه ای باشه . به نحوی که سوئیچ های Core هر سمت Intervlan routing انجام می دهند ولی با ارتباط لایه سه ای که این وسط دارند باید EIGRP با هم حرف بزنند و Network های پشت هم دیگر رو یاد بگیرند چون نیاز هست که این ساختمان آن ساختمان رو ببینه و برعکس .

تو مثال های خود UBNT همه در یک رنج هستند( این ساختمان و اون ساختمان و رادیو ها!) ولی مسئله ما وجود رنج های مختلف در هر ساختمان هست .

ضمنا به خاظر داریم که وقتی بسته از پورت لایه سه ای سوئیچ داره خارج میشه به سمت رادیو، دیگه بسته Tag مربوط به VLAN یا همون PVID رو نداره! چون روی پورت ترانک که نیست ، روی پورت لایه سه ای داره Route میشه. میرسه اون طرف باز توسط سوئیپ Core آون ساختمان Tag می خوره و از SVI مربوطه میره بیرون . پس با طراحی مد نظر من اصلا بسته ها تگ خورده تحویل رادیو نمیشن .

1.پورت های لایه سه ای سوئیچ های دو طرف رو میزاریم در یک رنج. مثلا 100.1.1.1 و 100.1.1.2
    2. EIGRP رو روی هر طرف راه می اندازیم و تمام Network های کانکتد هر سوئیچ رو بهش یاد میدیم ( یک نتورک لایه سه ای این وسط و مثلا 7-8 تا نتورک مربوطه به SVI سوئیچ (نتورک مربوط به VLANها))

3.حالا رادیو ها باید روی یک Mode مناسب ( Bridge یا AP-WDS یا Station-WDS یا ....) قرار بگیرند، یک IP مناسب بگیرند و یک Gateway برای اینکه مثلا اگر Admin با IP خودش (مثلا 1.1.1.1) خواست وارد کنسول رادیو بشه، رادیو هم بتونه جواب درخواست های ADMIN رو بده . مثل سوئیچ های لایه دو که علاوه بر IP میشه به اونها Default-gateway داد تا بتونند جواب Telnet های سایر رنج ها رو هم بدن .

- - - ادامه - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط swordfish نمایش پست ها
    دوست عزیز شما تنها کاری که باید انجام بدی اینه که رادیو ها رو در حالت بریج پیکربندی کنی و یک رنج آدرس غیر از آدرس شبکه داخلی خودت بهش بدی
    همین.
    فکر کن کابلی که از رادیو شماره یک شما بیرون میاد یک سر کابل هست و کابلی که از رادیو شماره دو بیرون میاد سر دوم کابل شما.
    فکر کنم واضح گفتم و لی باز اگر مشکلی بود در خدمت هستم
    سلام امید عزیز
    واقعیت این هست که همین یه مقداری داره با اعصابم بازی می کنه! من عادت دارم تا مکانیسم عملکرد دقیق یک چیز رو ندونم و نفهمم چرا و چطوری داره کار می کنه نمی تونم ازش استفاده کنم! می ترسم اینطوری!!!

یعنی شما می گی هر دو طرف باید Mode=bridge قرار بگیره؟ یعنی لازم نیست اینترفیس های لایه سه سوئیچ ها و رادیو ها در یک رنج باشند؟ بعد تکلیف Gateway رادیو ها چی؟ اگر خالی بمونه که نمیتونه جواب اشخاصی که می خوان وارد کنسولش بشن رو بده! باید جوری کانفیگ بشه که از هر رنجی و هر جایی داخل شبکه بشه وارد کانفیگش شد(بعدا با ACL می بندم!!! برای این کارم هدفی دارم) . برای همین فکر می کنم باید رادیو و اینترفیس لایه سه سوئیچ ها در یک رنج باشه و Gateway رادیو هر ساختمان هم بشه L3 interface متصل به خودش .

ولی نمیدونم چرا یه چیزی تو فکرم میگه IP رادیو های هر ساختمان باید در رنج Management VLAN همون ساختمون باشه که به لحاظ طراحی درست باشه . یعنی اگر IP تمام سویچ های لایه دو ساختمان A از رنج 1.1.1.0/24 باشه، رادیو ساختمان هم باید در همین رنج باشه! ولی اون وقت رادیو با اینترفیس لایه سه سوئیچ در یک رنج نیست و Default-gateway میره رو هوا!!!!!

می دونم دارم پیچیده می کنمش ولی واقعا برام سواله! همه اینها .

راستی مدل هاصی اگر با توان عملیاتی خوب می شناسید معرفی کنید لطفا.

نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    نقل قول نوشته اصلی توسط bluray نمایش پست ها
    سلام

ممنون از محبت همه

اول اینکه مدامی که لینک بین دو سویچ0پورت های متصل به رادیوهای هر سمت) لایه دوئی باشه، Broadcast از اونها رد میشه و حداقل این کار تا تکمیل Cam Table و ARP cache هر سمت ادامه داره و کم کم ، کم میشه
    دوست عزیز وقتی شما در هر دو سمت 3750 داری و svi روش ران کردی چه جوری برادکست رد میشه ؟ من که نمیفهمم...!
    اگه قراره ترافیکی رد شه بین دو ساختمان حتما نیازه که رد شه و باید رد بشه ...

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط greatcyrus نمایش پست ها
    دوست عزیز وقتی شما در هر دو سمت 3750 داری و svi روش ران کردی چه جوری برادکست رد میشه ؟ من که نمیفهمم...!
    اگه قراره ترافیکی رد شه بین دو ساختمان حتما نیازه که رد شه و باید رد بشه ...
    مقصود من رو از برادکست گرفتی ها ولی به ARP های خود Core Switch دقت نمی کنی که برای فهم Unicast ها از روی اینترفیس های خودش Flood می کنه . این بماند حالا . فعلا در بحث ما نممی گنجه . ایشالا براش تاپیک میزنیم . خودم خیلی دوست دارم یکی دو تا تاپیک برای سوئیچ راه بندازم، هم یاد بدم و هم یاد بگیرم.

شما جایی از حرفات گفتی روی سوئیچ روت نمی خوام. منظورم از روت، روتینگ بین دو تا ساختمان بود که باید انجام بشه . یعنی بنا به نیاز فعلا قصد دارم تو گام اول روتینگ تیبل سوئیچ های مرکزی کاملا کانورج بشه . بعدا حالا ار خواستم با ACL می بندم .

یه عکس ساده از یه بخشی از شبکه که ورد بحث ما هست در لینک زیر قرار دادم . یه نگاهی بندازید اگر زحمتی نیست:

Re: challengable P2P Connection! - Ubiquiti Networks Community

فقط بی زحمت اگه به نتیجه رسیدید، مد و آی پی و گیت وی هر رادیو رو بهم بگید .

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    الان به این نتیجه رسیدم که امیدورم درست باشه ولی اگه نبود راهنمایی کنید لطفا:

رادیو اول:

1. Link Setup Tab
      1. Wireless mode:AP-WDS
      2. SSID: XXXX
      3. Security: Anything

2. Network Tab
      1. Mode: Bridge
      2. Ip: 10.10.10.10/24==> از رنج Management VLAN تجهیزات لایه دو و سه ساختمان مرکز
      3. Gateway: 10.10.10.1=>>آدرس SVI مربوط به Management VLAN که روی Core Switch ساختمان اول هست(این آیتم روی سوئیچ های لایه دو هم به عنون Default-gateway ست میشه که بتونند به Telnet های هر سابنتی پاسخ بدن)

رادیو دوم:

1. Link Setup Tab
      1. Wireless mode:Station-WDS
      2. SSID: XXXX
      3. Security: Same as Central Building

2. Network Tab
      1. Mode: Bridge
      2. Ip: 11.11.11.10/24==> از رنج Management VLAN تجهیزات لایه دو و سه ساختمان دوم
      3. Gateway:11 .11.11.1=>>آدرس SVI مربوط به Management VLAN که روی Core Switch ساختمان دوم هست(این آیتم روی سوئیچ های لایه دو هم به عنون Default-gateway ست میشه که بتونند به Telnet های هر سابنتی پاسخ بدن)

نظر دوستان؟ درسته آیا؟

نوشته
    2,662
    سپاسگزاری شده
    933
    سپاسگزاری کرده
    1248
    نوشته های وبلاگ
    3
    ببین دوست عزیز داده هایی که دادی کامل نبود و من به شخصه نفهمیدم چیکار میخای بکنی...!
    اگه قرار دوتا لن کاملا جدا تو 2تا ساختمون داشته باشی ، یعنی دوتا نتورک با سابنت مجزا ، اونوقت قضیه فرق میکنه ، نمیدونم منظورمو فهمیدی یا نه؟
    اونوقت کار خیلی راحت میشه..! شما ارتباط 2تا سویچ رو لایه 3 کن و تو هر سوییچ یه روت استاتیک بنویس که هرکی با ساختمون مقابل کار داره براه فلان اینترفیس که به رادیو متصله ...
    رو هر سوییچ هم یه eigrp با AS نامبر یکسان ران کن حله دیگه ...

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط greatcyrus نمایش پست ها
    ببین دوست عزیز داده هایی که دادی کامل نبود و من به شخصه نفهمیدم چیکار میخای بکنی...!
    اگه قرار دوتا لن کاملا جدا تو 2تا ساختمون داشته باشی ، یعنی دوتا نتورک با سابنت مجزا ، اونوقت قضیه فرق میکنه ، نمیدونم منظورمو فهمیدی یا نه؟
    اونوقت کار خیلی راحت میشه..! شما ارتباط 2تا سویچ رو لایه 3 کن و تو هر سوییچ یه روت استاتیک بنویس که هرکی با ساختمون مقابل کار داره براه فلان اینترفیس که به رادیو متصله ...
    رو هر سوییچ هم یه eigrp با AS نامبر یکسان ران کن حله دیگه ...
    مسئله رو انجور نگاه نکنید . اصلا شما اینجوری نگاه کن:

دو تا سویچ لایه سه داری که رو هر کدوم 10 تا SVI هست . ولی اینترفیسی که بین این دو تا هست لایه سه ای هست (آی پی داره) که در یک رنج هستند . یعنی این وسط لایه سه ای هست. اگه این وسط کابل باشه همه چیز اوکی هست . روتینگ ها رد و بدل میشه،همه پینگ هم رو دارند و ..... ! حالا فکر کنید کابل این وسط رو بخوایم بکنیم، بجاش یه جفت رادیو بذاریم .

حالا با این داده ها، شما به من بگید رادیو ها باید چطوری کانفیگ بشن( چه Wireless mode , Network mode, IP , GW و یا هرچیزی که لازمه) که انگار این وسط کابل هست. داخل سایت خود UBNT مثال داره ولی در اون مثال دو طرف در یک رنج هستند و با سناریو من فرق داره.

- - - ادامه - - -

اینکه می بینی انقدر روی IP و GW های خود رادیو اصرار دارم برای این هست که اولا گند زده نشه به ارتباط این وسط چون همینجوری کلی پیچیده هست برای خودش . دوم اینکه اینجا چون ممکن هست ادمین از ی رنج IP دیگه بخواد رادیو رو مدیریت کنه و ببینه (کنسول رادیو و ...)، رادیو باید GW داشته باشه تا بتونه جواب ادمین یا هر کس دیگه ای رو بده .

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    دوستان نظری ندارند دیگه؟

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    آقا من وایرلس مد یک طرف رو میذارم AP-WDS و اون طرف هم Station-WDS . بعد Network mode هر دو رو میذارم روی Bridge .

از کور سوئیچ ساختمان اول یک لینک لاسه سه ای با آدرس 10.10.10.1 میارم میزنم پشت رادیو و IP رادیو رو میدم 10.10.10.2 . Gateway رادیو رو هم میذارم 10.10.10.1 یا همون سوئیچ لایه سه پشتش .

از کور سوئیچ ساختمان دوم یک لینک لایه سه ای با آدرس 10.10.10.3 میارم میزنم پشت رادیو و IP رادیو رو هم میدم 10.10.10.4 . Gateway رادیو رو هم میذاریم 10.10.10.1 که سوئیچ ساختمان مرکزی هست .

الان انتظار میره سوئیچ ها بتونند با هم EIGRP صحبت کنند . همه سابنت های ساختمان الف بتونند همه رنج های ساختمان ب رو ببینند و برعکس . یعنی انگار بین دو تا سوئیچ لایه سه که با هم Routing table و بسته و Hello و .... ارسال می کنند یک فروند کابل کشیده شده .

درسته؟

اگه هر جاش ایراد داره بهم بگید . بعد این اگه این کانفیگ درسته، دقیقا رادیو از این IP هایی که ما بهش میدیم برای چه کاری استفاده می کنه؟ بجز management به درد دیگه ای هم می خوره؟ بعد چرا باید دیفالت گیتوی سمت Station برابر آی پی سمت مقابل باشه؟ یعنی می خوام ببینم بجز جواب دادن به کسی که از رنج دیگه ای وارد نسولش شده، از دیفالت گیتوی برای چه کاری استفاده می کنه؟ اگه بهش GW ندیم چه مشگلی پیش میاد ؟

کلمات کلیدی در جستجوها:

پروژه شبکه کردن چند ساختمان در پکت تریسر

SVI​در سوئيچ يعني چه؟

برنامه ی vlan پکت تریسر

اتصال دو ساختمان در پکت تریسر

مسیریابی در پکت تریسر eigrp

چطوری پکت تریسر رو یاد بگیرم

چرا رنج 1.1.1.0 روتینگ است؟

نحوه ارتباط دو core switch

برچسب برای این موضوع