صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 21

موضوع: رابطه پهنای باند با توان خروجی رادیو

نام حقيقي: مهدی

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22

رابطه پهنای باند با توان خروجی رادیو

سلام دوستان
    سوالم اینه که چطور میشه با کاهش توان پهنای باند افزایش پیدا کنه اصلا منطقی نیست
    ولی دیتاشیت هر رادیویی رو نگاه میکنم اینجور نشون میده
    اینم یه نمونه

موضوعات مشابه:

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    دوستان کسی نیست به ما کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نام حقيقي: محمد رضا

عضو عادی
    نوشته
    47
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    63
    اصلا منطقی نیست
    در واقع سطح سیگنال یا توان و قدرت سیگنال دریافتی عددی منفی است
    و هرچه در گیرنده عدد منفی کمتری باشد شدت سیگنال بیشتره

ویرایش توسط 131sx : 2013-03-18 در ساعت 09:02 PM
    mehdi_007 سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    نقل قول نوشته اصلی توسط 131sx نمایش پست ها
    در واقع سطح سیگنال یا توان و قدرت سیگنال دریافتی عددی منفی است
    و هرچه در گیرنده عدد منفی کمتری باشد شدت سیگنال بیشتره
    ممنون ولی منظورم سمت فرستنده بود. میشه راهنمایی کنید؟

نام حقيقي: سعید

عضو عادی شناسه تصویری wawinfo
    نوشته
    153
    سپاسگزاری شده
    91
    سپاسگزاری کرده
    30
    باید از اون طرف بگی که درست تره و فهمشم راحت تر. یعنی با کاهش پهنای باند توان خروجی هم بیشتر میشه. که کاملا منطقیه. یعنی مطمنا شما برای پوشش یه طیف وسیع تر فرکانسی به مقدار بیشتری توان نیاز داری.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk 2

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    نگرفتم
    میشه بیشتر توضیح بدین لطفا

نام حقيقي: سعید ثائبی

عضو عادی شناسه تصویری ssvp
    نوشته
    136
    سپاسگزاری شده
    64
    سپاسگزاری کرده
    18
    سلام
    بالا رفتن پهنای باند رابطه مستقیم با بالا رفتن فرکانس کاری داره .
    مثلا 5 گیگاهرتر یعنی 5میلیون سیکل در ثانیه
    این بالا پایین رفتن فرکانس در حقیقت بالا پایین بودن جنبش الکترون ها رو تعیین میکنه .
    هرچه قدر الکترون بیشتر جنب و جوش داشته باشه نیاز به پتانسیل بیشتر برای جاری شدن جریان الکتریکی خواهیم داشت
    خلاصه تلفات بالا میره .البته فرکانس اگه از یه حدی بالاتر بره منظورم بالا تر از حد تحمل رساناست دیگه الکترون ماهیت خودش رو از دست میده .
    به خاطر همینه که حتی کابل های معمولی هم که در مدارهای مخابراتی استفاده میشه خیلی گرون هستن .
    این کاهش توانی که در کاتالوگ ها مینویسن بخاطر همین تلفات .

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    یعنی منظورتون اینه که اون عددی که توی ستون وسط جدول های سمت چپ نوشته شده ( avg.tx ) افت توانه؟؟؟

نام حقيقي: M.Moradi

عضو عادی . شناسه تصویری mozafar_sa
    نوشته
    634
    سپاسگزاری شده
    438
    سپاسگزاری کرده
    87
    راستش من اصلا منظور سوالتو نفهمیدم
    اما یه مثال ساده میزنم
    برای اینکه بتونیم آب رو مثلا تا 3 متر جلوتر برسونیم میاییم و با دست جلوی شیلنگ رو میگیریم و به اصطلاح نوکش رو تیز میکنیم که برد بیشتری داشته باشه

برای فواصل طولانی باید فرکانس ها بالا و تیز باشند تا به مقصد برسند
    فرکانس 5100 مگاهرتز به مراتب میتونه فاصله کمتری رو پوشش بده تا فرکانس 5800 و توی سیگنال و تروپوت هم تاثیر بسزایی داره
    و همچنین تفاوت فرکانس 2.4 با 5.8 در پایداری و فاصله لینک
    یه زمانی لینک 5 کیلومتری با پارابولیک پژوهش 22 دی بی رویا بود
    اما الان با یه نانو 16 دی بی راحت میشه این کار رو کرد

یوبی کوییتی آیر فایبر رو تولید کرده و توی ایران موجوده با قیمت 6.700000 تومان - به گفته خودشون توی 13 کیلومتر میتونی تروپوت 1.4 گیگابیت ازش بگیری با فرکانس 24 مگاهرتز !!!!یعنی 5 برابر فرکانس های موجود !
    البته اگر اشتباه میکنم دوستان و اساتید اصلاح کنند که این دوستمون هم گمراه نشوند
    با تشکر

s_silent، alisc و mehdi_007 سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    نقل قول نوشته اصلی توسط mozafar_sa نمایش پست ها
    اما یه مثال ساده میزنم
    برای اینکه بتونیم آب رو مثلا تا 3 متر جلوتر برسونیم میاییم و با دست جلوی شیلنگ رو میگیریم و به اصطلاح نوکش رو تیز میکنیم که برد بیشتری داشته باشه

فرکانس 5100 مگاهرتز به مراتب میتونه فاصله کمتری رو پوشش بده تا فرکانس 5800 و توی سیگنال و تروپوت هم تاثیر بسزایی داره

یوبی کوییتی آیر فایبر رو تولید کرده و توی ایران موجوده با قیمت 6.700000 تومان - به گفته خودشون توی 13 کیلومتر میتونی تروپوت 1.4 گیگابیت ازش بگیری با فرکانس 24 مگاهرتز !!!!یعنی 5 برابر فرکانس های موجود !
    با تشکر

ممنون

نام حقيقي: سعید ثائبی

عضو عادی شناسه تصویری ssvp
    نوشته
    136
    سپاسگزاری شده
    64
    سپاسگزاری کرده
    18
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi_007 نمایش پست ها
    یعنی منظورتون اینه که اون عددی که توی ستون وسط جدول های سمت چپ نوشته شده ( avg.tx ) افت توانه؟؟؟
    سلام
    مطمئن نیستم دقیقا میشه بهش گفت اتلاف . والا ما که تو درسا هرچی خوندیم میکن فرکانس و مسافت رابطه عکس باهم دارن .

نام حقيقي: M.Moradi

عضو عادی . شناسه تصویری mozafar_sa
    نوشته
    634
    سپاسگزاری شده
    438
    سپاسگزاری کرده
    87
    یوبی کوییتی آیر فایبر رو تولید کرده و توی ایران موجوده با قیمت 6.700000 تومان - به گفته خودشون توی 13 کیلومتر میتونی تروپوت 1.4 گیگابیت ازش بگیری با فرکانس 24 گیگاهرتز !!!!یعنی 5 برابر فرکانس های موجود !
    اشتباه تایپی بود ببخشید

alisc و mehdi_007 سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    فکر میکنم سوالم رو بد مطرح کردم. دوباره با شرح کامل مینویسم
    ببینید جدولی که من گذاشتم بالا دو تا ستون اصلی داره که عنوانشون هست 5ghz Tx power specification و 5ghz Rx power specification که من از این به بعد به اختصار TX و RX میگم
    در قسمت RX میایم حساسیت گیرنده رو نسبت به سیگنال دریافتی نشون میده که این عدد رو برای لینکی که دارین و تجهیزاتی که استفاده میکنید خیلی راحت میشه محاسبه کرد (البته بصورت تقریبی) .که میزان توان سیگنال دریافتی سمت گیرنده برابر میشه با :
    توان سیگنال دریافتی= تلفات مسیر فضای آزاد (FSPL)- تلفات پیگ تیل - گین آنتن + توان رادیو
    بعنوان مثال برای سناریو فرضی با فرض استفاده از رادیو با توان 25dbm و آنتن با گین 27dbi اگه افت مسیر فضای آزاد رو 128db و تلفات پیگ تیل رو 1 در نظر بگیرم توان سیگنال دریافتی میشه :

RX=27+25-1-128
    RX=-77

که با توجه به جدولی که من قرار دادم میشه پهنای باندی حدود 48 مگ رو بگیریم ( با فرض استفاده از 802.11a )

خوب تا اینجا که مشکلی نیست
    حالا مشکل من از اینجا شروع میشه که اگه قراره تو ستون سمت چپ یا همون TX با توان بیشتری سیگنال ارسال کنم طبیعتا باید سمت گیرنده سیگنال قوی تری هم دریافت کنم که باعث میشه پهنای باند بالا بره
    حالا سوالم
    چطوری میشه که تو ستون TX جدول هرچی توان فرستنده بر حسب dbm بیشتره پهنای باند کمتر نوشته شده؟
    اگه به جدول دقت کنید برای 25dbm پهنای باند بین 1-24 مگ نوشته شده و برای 23dbm پهنای باند 36 مگ و همینطور جلو رفته ( برای 802.11a)
    امیدوارم منظورم رو گرفته باشین

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    اما یه مثال ساده میزنم

با تشکر
    در مورد مثال شیلنگ که زدید این بحث مربوط به gain آنت میشه که هرچی بیشتر باشه زاویه تابش اون کمتر میشه و پرتوهای ارسالی به قول شما تیزتر میشن در واقع فشار ( همان توان خروجی ) پشت شبلنگ ثابت هست شما فقط gain رو بردید بالا که مسافت بیشتری طی کنه
    در مورد مقدرا فرکانس و فاصله رابطه ای وجود نداره که اگر فرکانس زیاد بشه فاصله طی شده هم زیاد میشه بلکه حتی در اثر وجود جو زمین هرچی فرکانس زیادتر باشه جذب پرتوها توسط جو زیادتر میشه و باعث میشه بازدهی کمتر بشه به و دلیل این ادعا هم اینه که الان از فضاهای بسیار دور که باور فاصله اش برای ما یه خورده سخته هم پرتوهای x داره بهمون میرسه ، هم پروتوهای فروسرخ هم پرتوهای فرابنفش. در حالی که با این تفسیر شما چیزی به اسم فروسرخ دیگه نباید به زمین برسه چون فاصله بسیار بسیار طولانی رو باید طی کنه. ( در حدود چندین میلیارد کیلومتر ) نقل از این سایت :
    Explain the relation between frequency and distance of communication? - Yahoo! Answers
    کد:
    What that means is that for all practical purposes, the much higher  frequencies are limited by the Earth's Horizon.  The lower frequencies  are not.

The reason the lower frequencies tend to travel farther around the  earth's horizon is due to a phenomenon called skip.  The lower frequency  waves are reflected back by the ionosphere  surronding the earth, and literally can skip distances of 100's or  thousands of miles, and be heard strongly at a specific range, while not  heard at all at  closer range.
    در مورد فرکانس 2.4 و 5.8 هم راستش از نظر تکنیکی تفاوت خاصی من جایی پیدا نکردم ، هر چی هم جستجو کردم دیدم بیشتر بخث توع تجهیزات و قیمت تموم شده و همچنین آلودگی فرکانسی 2.4 بوده که باعث شده این 2 با هم رقابت کنند.
    کد:
              Difference

Range Considerations

Clarity Considerations

Cost Considerations

• The 2.4GHz radio spectrum is becoming crowded, which causes phone interference in the way of static and bleed through. Amateur radio operators, satellite links, microwave ovens, and particularly Bluetooth and other wireless devices can cause interference with these phones.
      The 5.8GHz call clarity is generally better, particularly in households that feature wireless activity.
    • Originally, 5.8GHz phones were considerably more expensive than 2.4GHz phones. The difference was often hundreds of dollars. Prices, however, have leveled out and a significant difference in cost no longer exists. The 2.4GHz phones are becoming harder to find, as new frequencies and technologies have rendered them obsolete.
    Whats the difference between 1. 9GHz and 5.8GHz? - Yahoo! Answers
    البته در مورد فرکانس چیزی که باید در نظر گرفته بشه اینه که با فرکانس های بالا همونطور که اشاره کردید تروپوت بالایی میتونیم بگیریم و برای همین هست که airfiber از فرکانس خیلی بالایی ایتفاده میکنه ، و دقیقا به خاطر همین فرکانس بسیار بالا هست که نمیتونه لینک بلندی ازش بگیره و حتی توی سایتش هم یه لینک 13 کیلومتری رو معرفی کرده . در حالی که با همون بولت که قیمتش بسیار ناچیزتر از این airfiber تموم میشه به راحتی لینک های خیلی بیشتر و طولانی تری میشه گرفت. البته این رو هم اضافه کنم که airfiber از دو آنتن جداگانه برای ارسال و دریافت استفاده میکنه یعنی عملا 2 تا لینک برقرار میشه به این اون 2 نقطه
    در مورد محاسبات و گرفتن لینک توی مسافت های مختلف هم چیزی که نباید فراموش بشه قدرت پاور خروجی رادیو است، که یکی از مهمترین فاکتورهاست ، چطور که برای محاسبه gain هم از قدرت مفید استفاده شده .
    ----------------
    در مورد سوال دوسمتمون یه مقدار دارم پرس و جو میکنم نتیجه اش رو حتما اعلام میکنم

- - - Updated - - -

ایول جواب سوال اصلی این تاپیک رو هم پیدا کردم ، همینجا از دوست خوبم سامان زحمتکش هم تشکر کنم که چند وقت قبل این رو مطرح کرده بود اما پاک یادم رفته بود
    در ارتباطات رادیویی ، یه موج اصلی وجود داره که دیتا روش سوار می شه ، تقابل هم پوشانی این امواج با هم یه فضایی رو تشکیل می ده که در صورت توان بالا این فضا با نویز اشباع می شود.
    اغلب توان بالا در مورد ساختارهای مختل کننده ، انتقال دیتا کم ظرفیت و دیتا آنالوگ کاربرد فزاینده ای دارد، اما در مورد لینک های مگابیتی با استیبلیتی بالا آنتن تاثیر به سزایی دارد.( البته این به اون معنا نیست که نمی شه رادیو دیجتال پهن باند با توان بالا طراحی کرد ، اما خرید یک دستگاه 100 میلی وات رادیو گیگابیتی بسیار پرهزینه است ، این درمورد وایرلس رنج 5 هم صدق می کنه ، که مقرون به صرفه تر خواهد بود که از آنتن مرغوب استفاده شود ) و ما خریداران محصولات بازاری هستیم که جز اجناس ارزان و نا مرغوب چیز دیگری ندارد
    این هم لینک بحثش
    موضوع: رادیو توان بالا ، چرا ؟

ویرایش توسط gallaxy67 : 2013-03-25 در ساعت 05:13 PM
    alisc، mehdi_007 و aqfery سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    30
    سپاسگزاری شده
    7
    سپاسگزاری کرده
    22
    گلکسی نمیدونم چطوری تشکر کنم
    لینکی که گذاشتین خیلی عالی بود
    ممنون واقعا
    من میخوام یه لینک حدود 11 کیلومتری راه اندازی کنم
    تا حالا فکر میکردم هرچی رادیو توان بالاتری تولید کنه بهتره و پهنای باند بیشتری میگیرم برا همینم قصد داشتم از metal5 میکروتیک استفاده کنم
    اما مطالب این لینک خیلی کمک کرد و به این نتیجه رسیدم که نمیتونه بدلیل توان بالا گزینه مناسبی باشه
    حالا به نظرتون 411ah+dbii یا xr5 خوبه یا همون bullet ؟
    البته اینو تو یه تاپیک دیگه هم پرسیدم؟ حالا اینجا یا اونجا فرق نداره. هرجا دوست داشتین جواب بدین
    ممنون میشم از شک درارینم. با کسی که تجهیزات میفروشه صحبت کردم برا بولت اون پشیمونم کرد. میگفت توانش پایینه و جوابگو نیست

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

رابطه پهنای باند با فرکانس

رابطه فرکانس با پهنای باند

رابطه بین گین با پهنای باند

رابطه بین توان و پهنای باند

رابطه فركانس با پهناي باند

رابطه توان و پهنای باند

توان خروجی آنتن رادیویی با gain

برد رادیو بولت

رابطه توان با پهنای باند

رابطه پهنای باند با گین

گین آنتن چیست

رابطه فرکانس و پهنای باند

رابطه توان با آنتن

تفاوت تروپوت با پهنای باند

رابطه گین و توان

خروجی رادیوییرابطه گین و پهنای باندباند فرکانسی مورد استفاده انتن میکروتیکقدرت خروجی در رادیو میکروتیکراديو باند 2.4 با توان خروجي 2 واتارتباط gain با توان انتنRx Tx power در رادیورابطه فرکانس مسافتپاور قدرت خروجی باندتفاوت فرکانس 2.4 با 5.8

برچسب برای این موضوع