صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 16

موضوع: ایجاد یک شبکه بیسیم جهت دسترسی با Hotspot و Mesh و Mikrotik

نام حقيقي: مدیر شبکه

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24

ایجاد یک شبکه بیسیم جهت دسترسی با Hotspot و Mesh و Mikrotik

سلام
    بنده یک ISP در یک شهرستان هستم که چند وقتی هست که با توجه به قیمت های خاک برسری سرویسهای اینترنت مخابرات مجبور هستیم که بتوانیم با هزینه بسیار کم و دسترسی ساده و آسان به مشترکین اینترنت بدهیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که یک شبکه وایرلس اجرا کنیم . در این راستا مطابق شکل زیر در نقطه A یک دکل برای ارتباط مشترکین با میکروتیک و R52H با چهار آنتن (دو عدد فلت گرد هاینت یک عدد فلت پلنت و یک سکتور مشتی راه اندازی کردیم اما متأسفانه فقط مشترکین با خرید تجهیز 100-150تومن می تونستند به سرویس ما متصل شوند. در هر حال اکنون ما تصمیم داریم در شهرمون با توجه به شماتیک زیر سرویسی رو راه اندازی کنیم که تمامی مشترکین از هر نقطه ای بتونند با نوت بوک به شبکه ما وصل بشوند و اینترنت استفاده کنند. من یک سری مطالبی درباره مش کردن در میکروتیک خوندم خواستم ببینم پیشنهاد شما جهت این سولوشن چیست ؟
    تذکر :
    1- خطوط موازی که همدیگر رو قطع کردند رو خیابانهای شهرمان فرض کنید.
    2 - نقطه A در بالای شهر می باشد و ارتفاعش از پایین شهر بالاتر است.
    3 - نقطه A بالای یک ساختمان 3 طبقه با 18 متر دکل می باشد.
    4 - نقطه B و C نقاطی هستند که امکان نصب دکل یا یک میله جهت نصب تجهیزات رو داریم
    4 - هم اکنون در نقطه A اینترنت داریم و در صورت نیاز برای B و C هم جداگانه می تونیم خط بکشیم.

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
    نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    چقدر می خواین هزینه کنید ؟

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    ببینید با توجه به اینکه کاری که قصد انجام آن را داریم انشاء ا... می خواهیم یک کار بی عیب باشد و از طرفی هدف بعدی ما ارائه سرویسهای ارزش افزوده دیگری بر روی این بستر است و می خواهیم مشترک با استفاده از نوت بوک در هنگام ترانزیت افت سیگنال و CCQ نداشته باشد . هزینه بهینه با بهترین تجهیزات مد نظر من است.

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    Net Point Pro n2J5S

در مورد تعدادش و جایگاه هرکدوم ، باید محاسبه بشه

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    1 - یعنی پیشنهاد شما نصب یک عدد از این آنتنها هست هزینه اش تقریبا چقدر است و آیا وزنش همان هفت کیلوگرم هست ؟
    2 - آیا این آنتن رادیو به لحاظ مشکلاتی که با تنظیم دارد دارای ریسک بالایی است یا نه ؟
    3 - نظرتان درباره میکروتیک بعلاوه آمپ یا بوستر و امنی و فول مش کردن آنها چیست به لحاظ فنی و مالی ؟
    4 - با توجه به اینکه در شهر ما ساختمان 4 طبقه در حدود تعداد انگشتان دست هست پیشنهاد می کنید این تجهیز در چه ارتفاعی نصب شود ؟
    5 - آیا امکان ارائه هات اسپات و تعریف ردیوس بر روی خود این تجهیز وجود دارد یا اینکه این وظیفه را به میکروتیک بسپارم ؟
    6 - و در آخر مطمئنا با این آنتن مشترکین با لپتاپ در تمام حوزه می توانند بدون افت سیگنال و CCQ حتی در خونه هایشان استفاده کنند ؟

ضمنا شعاع پوشش دهی این تجهیز با توجه به سطح دریافت سیگنال به چه صورت است ؟

ویرایش توسط sootak7 : 2012-01-14 در ساعت 11:25 AM

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    نقل قول نوشته اصلی توسط sootak7 نمایش پست ها
    1 - یعنی پیشنهاد شما نصب یک عدد از این آنتنها هست هزینه اش تقریبا چقدر است و آیا وزنش همان هفت کیلوگرم هست ؟
    در پست قبلیم هم عرض کردم " تعداد و جایگاه پاپ سایت باید محاسبه بشه"

وزنش رو می تونید در داخل data sheet رویت نمایید، البته به گمانم بسته به آنتن وزن متفاوتی خواهد داشت.

2 - آیا این آنتن رادیو به لحاظ مشکلاتی که با تنظیم دارد دارای ریسک بالایی است یا نه ؟
    تنظیم مقررات در حال حاضر مشکلش با توان و آنتنش نیست ، فعلا گیر داده ، می گه که مدیرانش بچه کجا هستن ، که برای این موضوع نمی تونه به بخش خصوصی گیر بده.

3 - نظرتان درباره میکروتیک بعلاوه آمپ یا بوستر و امنی و فول مش کردن آنها چیست به لحاظ فنی و مالی ؟
    دوست عزیز
    در قالب مقایسه با نترونیکس ، می شه مثل پیکان و جگوار

و اما در مورد کارایی
    شاید با تعداد ایستگاه های 3 برابر بتوان چنین طرحی را بدون نقص اجرا کرد ، اما مشکلات شبکه ای در یک شبکه با تعداد حدودی 9 الی 12 پاپ سایت ، بسیار محتمل تره. تازه بدون در نظر گرفتن خرابی های احتمالی.

شما برای تبلیغ و ارزش افزوده می تونید VOIP بر روی مبایل ارائه دهید که با تجهیزات میکروتیک این طرح یک معضله. از لحاظ مالی تعداد ایستگاه های بیشتر مستلزم هزینه بالاتری برای نصب و نگهداری و ارتباط PTP و PTMP دربر خواهد داشت.

4 - با توجه به اینکه در شهر ما ساختمان 4 طبقه در حدود تعداد انگشتان دست هست پیشنهاد می کنید این تجهیز در چه ارتفاعی نصب شود ؟
    نسبت به موقعیت (شیب زمین ، ارتفاعات ، سیستم فرستنده ، سیستم گیرنده ووو ) باید محاسبه بشه.

5 - آیا امکان ارائه هات اسپات و تعریف ردیوس بر روی خود این تجهیز وجود دارد یا اینکه این وظیفه را به میکروتیک بسپارم ؟
    به نظرم بهتره از IBSng استفاده بشه

6 - و در آخر مطمئنا با این آنتن مشترکین با لپتاپ در تمام حوزه می توانند بدون افت سیگنال و CCQ حتی در خونه هایشان استفاده کنند ؟
    باید محاسبه بشه ، اما سیستم نترونیکس برای سرویس مبایلی ، سرویس دهی خوبی داره.

ضمنا شعاع پوشش دهی این تجهیز با توجه به سطح دریافت سیگنال به چه صورت است ؟
    این موضوع در نقاط مختلف ، متفاوته. به همین دلیل قبل از انجام محاسبات (دکل ، امکان سنجی نصب ووو ) نمی شه به چنین نتایجی دست یافت.

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    خب تا اینجا جواب ها خیلی کلی بود. البته من به شما حق میدم که پاسخهاتون کلی باشه اما خودتون می دونید که سرویس وایرلس علاوه بر محاسبات میتوان به داده های تجربی و کاربری هم تکیه کرد. من دیتاشیت مربوطه رو بررسی کردم فکر کنم منظور شما همون آنتن Jumbo باشه که ترکیبی از 3 عدد سکتورال می باشد. به هر ترتیب با توجه به تجربیات حضرتعالی :
    1 - پیشنهاد شما برای این سولوشن چند پاپ سایت است و اگر نیاز به اطلاعات دقیق تر است جهت محاسبات آیتمهایی که نیاز هست رو بفرمایید.
    2 - من در دیتاشیت دیدم که طی یک شکل Coverage این مدل Jumbo ها رو زده بود به شعاع 450 متر آیا این مینیمم هست و در عمل بیشتر جواب میده با نوت بوک ؟

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    خب تا اینجا جواب ها خیلی کلی بود. البته من به شما حق میدم که پاسخهاتون کلی باشه اما خودتون می دونید که سرویس وایرلس علاوه بر محاسبات میتوان به داده های تجربی و کاربری هم تکیه کرد. من دیتاشیت مربوطه رو بررسی کردم فکر کنم منظور شما همون آنتن Jumbo باشه که ترکیبی از 3 عدد سکتورال می باشد. به هر ترتیب با توجه به تجربیات حضرتعالی :
    مخابرات رادیویی ، لینک کردن دو تا نانو و یا تنظیم میکروتیک نیست. در بخش PTP مخابرات رادیویی محاسباتی داره که با انجام آنها بسیاری از مجهولات بدست می آید که نهایتا منتج به دسترسی حداکثری پهنای باند و پایداری آن می شود و در مورد شبکه های پخش دستاوردی همچون کیفیت شبکه در بر خواهد داشت. تجربه در برخی مواقع باعث تسریع این محاسبات می شود و نه چیز دیگر.

در این مورد ترجیح می دم که یکی از تجربیات خودم را تعریف کنم
    هفته گذشته لینک 8 کیلومتری در تهران نصب کردیم که یکی از شلوغ ترین نقاط تهران از لحاظ فرکانسی می باشد. به دلیل اینکه بین مبدا و مقصد لینک 5X100 نترونیکس در حال سرویس دهی بود ، من فقط محاسبات منطقه ای را انجام دادم ، لینکی که ما باید دایر می کردیم M5XC مکسفار بود که باید 30 مگ پهنای باند پایدار به ما تحویل می داد. که به دلیل محاسبات ناقص تیم فنی شرکت در هفته گذشته دو روز برای انجام تنظیمات این لینک رفت و قرار است در همین هفته نیز روزی را برای تنطیم همان لینک مقرر نماییم ، در صورتی که اگر محاسبات به درستی انجام می شد این کار 5 ساعته قابل انجام بود. روز دوم علی رغم رسیدن به پهنای باند مورد نظر دریافتیم که امکان بالا بردن بهنای باند میسر می باشد که در این هفته پهنای باند نهایی به صورت عملی مشخص خواهد شد.

1- حداقل سه ایستگاه

2- دستگاهی که به شما معرفی کردم توان برقراری 1350Mbps 1000 users ارتباط رو داره ، پس در نظر داشته باشید که سازنده بهترین حالت را در نظر خواهد گرفت ، از طرفی وایرلس بدون محاسبات سیستمی غیر قابل پیش بینی می باشد ، پس نمی شه بدون sitesurvey اظهار نظر کرد.

Jumbo
    فقط نوع آنتن هستش ، که از دید من بهتره از آنتن های نترونیکس استفاده نشه ، به دلیل کیفیت و دقت بسیار بالا ، دارای قیمت بالایی می باشند. نوع و سازنده آنتن باید بعد محاسبات چنین شبکه ای انتخاب شود ، نه قبلش.

saeed25، sootak7 و amirpar سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    OK!
    ببینید جناب زحمتکش در رابطه با بحث محاسبات سیستمی چه اطلاعاتی لازم است همان موارد مربوط شیب زمین ، ارتفاعات یا اطلاعات دیگری هم مورد نیاز هست چیزهایی که لازم هست مدنظر قرار بدم رو به من آموزش بدید ممنونم.

فعلا در باره آنتن موردی نیست فقط خواستم بدونم که Net Point Pro n2J5S آیا فقط یک رادیو هست که میتونه Jumbo روش نصب شه یا هر آنتن دیگه ای ؟

یک نکته مهم : در شهر ما آلودگی فرکانسی چندانی وجود ندارد بخواهیم مثلا با یک جایی مثل تهران مقایسه کنیم در حد صفر هست.

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    OK!
    ببینید جناب زحمتکش در رابطه با بحث محاسبات سیستمی چه اطلاعاتی لازم است همان موارد مربوط شیب زمین ، ارتفاعات یا اطلاعات دیگری هم مورد نیاز هست چیزهایی که لازم هست مدنظر قرار بدم رو به من آموزش بدید ممنونم.
    دست گلتون درد نکنه
    نمی دونم چرا ولی مدتی می شه که علاقه مندان شبکه های رادیویی زیادتر از قبل شده ، راستش منم یه فکرایی برای راه اندازی کلاسهای حضوری دارم ، تقریبا مقدماتش هم فراهمه ، اما مشکلی که هست این مدت به قدری سرم شلوغه و دغدغه شرکت رو دارم که حتی چندتا پروژه رو رد کردیم. اما در همین جا قول می دم به محض دست یافتن اولین فرصت چنین کلاسی رو دایر خواهم کرد.

فعلا در باره آنتن موردی نیست فقط خواستم بدونم که Net Point Pro n2J5S آیا فقط یک رادیو هست که میتونه Jumbo روش نصب شه یا هر آنتن دیگه ای ؟
    خیر ، به طور قطع باید یک رادیو Dual برای فرکانس 5 و یکی هم برای 2 گیگاهرتز داشته باشد که در این صورت باید آنتن به شکلی باشد که پوشش 360 درجه با بهترین کیفیت سیگنال را داراباشد، اما می توان بجای آن از آنتن های دیگر نیز استفاده کرد ،اما کیفیت آنتن های نترونیکس نسبت به آنتن هایی که درحال حاضر در ایران مورد مصرف قرار می گیرند واقعا قابل توجه است.

نکته
    در باکس نترونیکس 12 رادیو قرار دارد و آنتن های آنتن به صورت MIMO 3*3:3 می باشد

ویرایش توسط Zahmatkesh : 2012-01-14 در ساعت 04:59 PM
    mehrzadmo و saeed25 سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    1 - در رابطه با بحث آموزش منظورم فقط راهنمایی صرف بود نه اینکه همینجا بخواهید تمامی مطالب را مکتوب بنویسید . بقول معروف شما "ف" بگید چنانچه خواننده توان استعداد و تلاش لازم رو داشت ایشالا میرسه به فرحزاد

فعلا با توجه به شماتیک که بنده با نقاشی افتضاحم خدمتتون تقدیم کردم چه اطلاعات محیطی و فنی رو باید بررسی کنیم و آیا نرم افزار خاصی برای سیموله کردن و ... وجود دارد . لطفا راهنمایی بفرمایید.

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    اول از همه
    آنالیز محیط از لحاظ فرکانسی

دوم
    سطح سنجی

سوم
    محاسبه ارتفاع دکلها نسبت به محاسبات سطح سنجی

چهارم
    محاسبات قرار گیری پخش

فعلا این ها رو به فرحزاد تحویل بدید تا بعد ،رسید فراموش نشه

saeed25 و sootak7 سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    چاکریم

عضو عادی
    نوشته
    85
    سپاسگزاری شده
    32
    سپاسگزاری کرده
    24
    1 - آلودگی فرکانسی شهر ما بسیار کم است کلا ما در شهر دو ISP هستیم که بنده الان 2سال است که دارم وایرلس سرویس میدم هم تو شهر هم به 6 جای مختلف اطراف شهرمان که شهرک مانند هست PTP زدیم و اوونجا داریم PTMP میدیم . تمامی لینکهای PTP ما هم 5.8 هست . isp رقیب هم که اصلا توی این باغها نیست و هنوز هم وایرلس ارائه نمیده . تنها مواردی رو که دیدم یک کارخانه نزدیک به شهر هست و اداره برق و نیروی انتظامی که همشون PTP روی 2.4 دارند. اگر توضیحات بیشتری در این زمینه وجود دارد که ندادم بپرسید تا بگم .

2 - ارتفاع از سطح دریا رو در نقاط مختلف روی شکل زیر مشخص کردم.

اگر توضیحات بیشتری در این زمینه وجود دارد که ندادم بپرسید تا بگم .

3 - در این رابطه نیاز به توضیح هست من تو پست اول عرض کردم که دکل نقطه A بر روی یک ساختمان 3 طبقه و 18 متر است . وقتی روی ساختمان 3 طبقه میریم به تمامی شهر مشرف هستیم.
    در نقطه B هم یک ساختمان 3 طبقه داریم که تقریبا مشرف به تمامی شهر هست . در شهر شاید 6 - 7 ساختمان بلند 5 طبقه داریم.

4 - این مورد رو لطفا بیشتر توضیح بده متوجه نشدم

masooumi سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    1- باید تست انجام بشه

جواب قسمتهای 2 ، 3 و 4
    برای این طرح 6 پاپ سایت نیاز دارید ، که ارتفاع فرستنده ها از سطح زمین 15 الی 18 متر می باشد. در مورد جایگاه پاپ سایتها نیاز به ارزیابی حضوری می باشد.

ویرایش توسط Zahmatkesh : 2012-01-15 در ساعت 12:50 PM
    13bedar سپاسگزاری کرده است.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

mesh در میکروتیک

hotspot چیست

مش در میکروتیک

mesh میکروتیک

راه اندازی شبکه mesh

راه اندازی mesh در میکروتیک

hotspot در میکروتیک چیست

Mesh در میکروتیک چیست

آموزش hotspot

hotspot شبکه

راه اندازی مش در میکروتیک

آموزش ایجاد اینترنت بیسیمmikrotik شبکهMikrotik Hotspot آموزشراه اندازی meshgroove a2hnآموزش hotspot mikrotikسرویس HOTSPOT چیستراه اندازی شبکه mesh با میکروتیکشبکه مش در میکروتیکایجاد hotspothotspot در میکروتیک چیست؟شبکه mesh چیست؟MESH راه اندازیبهترین رادیو فرکانس 5 محیط شهری

برچسب برای این موضوع