نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6
سپاس ها 5سپاس
  • 1 توسط Zahmatkesh
  • 1 توسط Hootan
  • 1 توسط Hootan
  • 2 توسط Zahmatkesh

موضوع: حداکثر قدرت مجاز وایرلس و سوال در مورد آنتنها

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20

حداکثر قدرت مجاز وایرلس و سوال در مورد آنتنها

سلام
    دو سوال
    1- در FCC دیدم که نوشته حداکثر وات مجاز برای یک AP داخلی برابر 1 وات (حدود 29 دی بی ) هستش و برای بیرونی 4 وات
    پس چرا خیلی از دوستان روی دستگاهی مثل پیکو 2 مورد دارند و اون رو مضر میدونند ؟

2- این سوالم ضایع هستش خودم میدونم
    من یک AP دارم که برای مثال نوشته توانش هست 700 میلی وات یا .. ! بعد همش صحبت از Gain آنتن می شنوم
    مگه یه آنتن پلاستیکی که به این متصل بشه میتونه وات خروجی دستگاه رو افزایش بده ؟
    یا فقط برای پخش کردن بهتر سیگنالها با همون قدرت استفاده میشه ؟

موضوعات مشابه:
    ویرایش توسط th95 : 2011-04-08 در ساعت 06:09 PM

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
    نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط zahmatksh نمایش پست ها
    چرا آنتن های با اتلاف بالا رو مد نظر دارید ؟؟؟

بهتر نیست از آنتن هایی با توان بالاتر استفاده کنید ؟؟؟

می خوام برای درک بهتر شما یک مثال واضح بزنم:
    فکر کنید در یک مسافت 100 کیلومتری با استفاده از 2 دیش 45DB و 2رادیوی 200 میلی وات ، قصد انتقال دیتا دارید

تذکر : هر یک وات توان خروجی در فضای آزاد می تونه 5 کیلومتر برد بده در بهترین شرایط

گین آنتن (DB) + گین رادیو (DB) = توان خروجی (DB)

200 میلی وات یعنی 23DB

در نتیجه
    23 + 45 = 68 یعنی 68DB خروجی کل

68DB یعنی >>> 68dBm = 6309573.4448 milli watts

البته این ارقام خارج از باور هستش و در مواردی نمی تونه صدق کنه اما بسیار مثال مناسبیه برای درک بیشتر

حالا همین تجهیزات رو با آنتن شما تست می کنم
    آنتن نهایتا 18DB
    18DB + 23DB = 41DB

نتیجتا 41dBm = 12589.2541179 milli watts
    در مثال بالا روند کار بسیار واضح هستش ، پس فکر می کنم نیازی به توضیح نباشه

منبع : وایرلس تا شعاع 4 کیلومتر
    این انجمن بسیار غنی ست ، بهتره قبل از پست زدن کمی جستوجو کنی

mavrick سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Hootii

مسدود شده
    نوشته
    146
    سپاسگزاری شده
    70
    سپاسگزاری کرده
    29
    آنتن قوی تر در اصل میتونه قدرت سیگنال AP رو افزایش بده و از طرفی هم میتونه حساسیت گیرندگی رو افزایش بده ... آنتن های با Gain بالاتر بلندتر هم هستند و این باعث میشه که سیگنال بیشتری رو از هوا جذب کنن.
    فرمول محاسبه هم به این شکله که هر 3Dbi قدرت آنتن باعث دو برابر شدن قدرت AP میشه . یعنی اگر شما یک آنتن 9Dbi رو به یک AP با قدرت 100mW وصل کنند ، قدرت سیگنال AP سه برابر میشه . یعنی حدود 100mW x2 x2 x2 = 800mW

برای انتخاب آنتن خوب باید چند مشخصه رو در نظر بگیرید.

1- سازنده آنتن : معمولاً آنتن های موجود در بازار Dbi واقی خیلی کمتری نسبت به آنچه که سازنده ادعا میکنه دارن . به شخصه یک آنتن Tp-Link خریدم که رو جعبش
    نوشته شده بود 8Dbi ولی هیچ تاثیری رو شبکه وایرلس من نذاشت. چون جنس آنتن و سیم اون مرغوب نبود.

2- فرکانسی که آنتن ساپورت میکنه باید با فرکانس کاری AP یکی باشه .

3- Radiation pattern : چگونگی انتشار سیگنال توسط آنتن رو نشون میده که معمولاً بصورت Isotropic هست . یعنی از مرکز شروع میشه و بصورت دوار منتشر میشه

4- Gain آنتن که واحد اون Dbi هست و در بالا توضیح دادم. یعنی هر 3Dbi قدرت سیگنال AP رو 2 برابر میکنه.

5- Gain Loss مربوط به کابل آنتن و کانکتور اون . که اگه از جنس خوبی نباشه قدرت سیگنال رو کاهش میده.

این هم لینک یک Wireless Calculator خوب :

Pure ERP And EIRP Calculator

ویرایش توسط Hootan : 2011-04-08 در ساعت 11:08 PM
    th95 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Mohammad

عضو ویژه شناسه تصویری th95
    نوشته
    4,263
    سپاسگزاری شده
    5765
    سپاسگزاری کرده
    2674
    نوشته های وبلاگ
    20
    بسیار ممنونم
    ولی من هنوز جواب نگرفتم که

1 - بالاخره FCC برای Indoor چقدر رو مجاز میدونه ؟ اگر 1 هستش پس پیکو مشکلی نباید داشته باشه
    2- از لحاظ علمی درک نمیکنم یک آنتن پلاستیکی با یک سیم داخلش چطور میتونه وات ایجاد شده توسط یک رادیو رو افزایش بده
    مثلا اگر بیاییم به یک AP معمولی با 5 dbi یک آنتن بزرگ قوی متصل کنیم باعث میشه اون آدمایی که اطرافش هستند دچار مشکل بشن ؟
    الان Level1 یک آنتن به من داده گفته 5dbm (قبلی رو عوض کرد که بود 2 dbm) من هم تنها تفاوتی که دیدم در طول آنتنها بود.
    حالا من این رو بزنم به یک AP با 8 dbm که معمولی هم هستش یه دفع میشه تقریبا 8 ضربدر 4 = 32 و کلی خطرناک میشه ؟
    باز ببخشید سوالات ساده است ولی چون بیس وایرلس ندارم واسم نامفهومه

نام حقيقي: Hootii

مسدود شده
    نوشته
    146
    سپاسگزاری شده
    70
    سپاسگزاری کرده
    29
    درسته که آنتن فقط یک پلاستیکه ولی آنتن های بلدتر و کلفت تر میتونن سیگنال بیشتری رو از هوا جذب کنن و در موقع انتسار سیگنال هم سیگنالهایی با دامنه و یا Amplitude بیشتری ارسال میکنن که باعث میشه گیرنده ها در سمت Client بتونن سیگنال بهتری دریافت کنن.

سیگنال قوی تر میتونه مسافت بیشتری رو در فضا طی کنه . و دیرتر ضعیف میشه.
    ّFCC برای Indoor تا 1 وات رو مجاز میدونه . به شرطی که آنتن شما از 6Dbi قوی تر نباشه . اگر آنتن بیشتر از 6Dbi بود FCC میگه که باید قدرت AP را از 1 وات کاهش بدید.
    پس پیکو از این لحاظ مشکلی نداره.
    این هم یادآوری کنم . آنتن وات ایجاد نمیکنه بلکه Radiation Power یا قدرت سیگنال رو بیشتر میکنه.
    FCC تا 4 وات سیگنال رو مجاز میدونه یعنی یک رایوی 1 وات + یک آنتن تا 6Dbi

th95 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
    نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    سلام

اول از همه : به قطع شما دوستان آگاهی دارید که روکش آنتن پلاستیکی است نه خودش
    دوم : سیم بکار رفته در برقراری اتصال ، درسته که ظریفه ، اما می تونه کیفیتش در رابطه با افت سگنال خیلی مناسب باشه
    سوم : FCC یه استاندارده ، که به شما پیشنهاد می ده به این شکل عمل بشه بهتره ، به احتمال زیاد آگاهی دارید که در کشور ما هیچ «هیچ» فرستنده رادیویی به استاندارد کاری نداره.

محمد جان ، در پست قبلی من مثالی آورده شده که به وضوح مطلب رو می شکافه و نقش یک آنتن رو به صراحت مطرح می کنه.

به فرض اگه شما یه رادیو 24DB داشته باشین می تونی از انتن های 2 الی 16DB استفاده کنی
    در صورتی که رادیو شما 100 وات باشد (20DB) با جمع آنتن می شود 36DB که یعنی 4 وات .

نظر شخصی من در این زمینه ،استفاده از تکنولوژی بهتر برای کمتر کردن توان خروجی رادیو هاست ،درسته که با یه رادیو توان بالا می شه سطح پوشش رو گسترش داد ولی می توان با دست بردن در تکنولوژی نیز به هدف رسید ،لزوم استفاده از تجهیزات با کیفیت از دید من باعث تغییر روند فعلی در بخش ها مختلف رادیویی کشور می شه.

لینک مفید : http://www.cpcstech.com/dbm-to-watt-...nformation.htm

th95 و imsi سپاسگزاری کرده‌اند.

کلمات کلیدی در جستجوها:

قدرت آنتن 5dbi

5dBi چیست

5dbi یعنی چی

5dbi یعنی چه

3dBi یعنی چه؟

قدرت آنتن 5dbi یعنی چه

5dbi چیست؟انت مجازوایرلسفرمول محاسبه گین آنتن و رادیو5 dbi یعنی چهحداکثر برد رادیو وایرلس tp linkقدرت آنتن dbiمحاسبه گین آنتنقدرت مجاز آنتن5dBi یعنی چی؟قدرت آنتن 3dbiتوان مجاز برای وایرلسواحد توان انتن وایرلس چیستقدرت آنتن: 5dBi5dbiیعنی چهقدرت انتقال dbi چیستقدرت آنتن وایرلس5dbi چقدر استقدرت انتن 5dbi3dbi یعنی چه

برچسب برای این موضوع