نمایش نتایج: از شماره 1 تا 13 از مجموع 13
سپاس ها 21سپاس
  • 1 توسط Zahmatkesh
  • 1 توسط mamod
  • 3 توسط M-r-r
  • 2 توسط Zahmatkesh
  • 3 توسط ehsan653
  • 3 توسط M-r-r
  • 1 توسط mkm
  • 2 توسط Zahmatkesh
  • 1 توسط hadializadeh
  • 1 توسط Zahmatkesh
  • 1 توسط M-r-r
  • 1 توسط ehsan653
  • 1 توسط shvin

موضوع: منعکس کننده در وایرلس

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
    نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4

منعکس کننده در وایرلس

سلام

من امروز قصد دارم مطلبی رو مورد مشورت قرار بدم که در حدود یک سال فکر و محاسبه کردم البته به مرحله تست نرسید اما در اینجا می تونه نظرات متخصصان امر رو جذب کنه.

محل کار این ایده زمانی است که ما قصد داریم از یک ایستگاه repeater بین دو نقطه استفاده کنیم ، تا نقطه کوری را سرویس دهی نماییم.برای چنین کاری نیاز به پردازش سیگنال مجدد هستش و تایم پینگ نیز بالا می رود از طرفی یک ایستگاه ریپیتر علاوه بر هزینه جانبی ، تجهیزات تقریبا با هزینه بالایی را می طلبد علاوه بر مصارف برق و غیره .

در اینجا قصد دارم مثالی بسیار ساده برای درک بیشتر دوستان بیاورم :
    فرض کنید بین ایستگاه مبدا و مقصد انتقال دیتا یک رشته کوه وجود دارد که مانع رسیدن سیگنال و برقراری ارتباط می شود ، برای رفع این مشکل باید بر روی کوه ایستگاهی احداث شود که امواج را دریافت و مجدد ارسال کند ، علاوه بر تامین انرژی هزینه حفاظت و نگهداری هم دارد (دوستان در نظر داشته باشید که این مثال برای نمایشی ساده این ایده هست )

ایده ی من :
    استفاده شکلی از آنتن در ایستگاه repeater است که با گرفتن سیگنال و متمرکز کردن آن و هدایت آن به مسیر دلخواه و پرا کنده کردن مجدد آن است ، یعنی عملا بدون اعمال پردازش و حتی بدون استفاده از مدارات الکترونیکی با علم بر باز تابش امواج است.

دوستان عزیز
    ساده ترین تفکرات هم می تواند برای پیش برد این طرح یاری رسان باشد ، پس لطفا دریغ نفرمایید.

با تشکر
    سامان زحمتکش

ویرایش توسط Zahmatkesh : 2011-02-21 در ساعت 11:35 AM
    arash3400 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Mahmoud Amiri

عضو عادی شناسه تصویری mamod
    نوشته
    69
    سپاسگزاری شده
    36
    سپاسگزاری کرده
    8
    سلام
    سامان خان میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟ من متوجه نشدم، نیازی به رادیو هست یا نه؟ یا اینکه آنتن این کار رو انجام میده

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    میشه اینکار رو انجام داد. ساده ترین روش، استفاده از یه لوله به شکل مخروطه که جنس اون بتونه الکترومغناطیس تابیده شده توسط فرستنده رو بخوبی انعکاس بده، وقتی شکل بصورت مخروط باشه، دهنه بزرگ اون میتونه مثل دیش، استفاده حداکثری از امواج رو داشته باشه و در امتداد مخروط اونها رو منتقل کنه. در انتهای این مخروط، با رعایت فاصله مورد نیاز، یه بازتابنده (reflector) به شکل مقعر میتونه قرار بگیره که امواج دریافتی رو مثل یه دیش به جهت مورد نظر انعکاس بده.

این طرح رو خیلی وقت پیش، دوران راهنمایی و دبیرستان برای نورپردازی محیط های تاریک خصوصا چاه ها و امثال اون پیاده کردم، جایزه استانی هم گرفتم بابتش ! :دی

ویرایش توسط M-r-r : 2011-02-21 در ساعت 02:45 PM
    Zahmatkesh، arash3400 و asghari70 سپاسگزاری کرده‌اند.
    Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط mamod نمایش پست ها
    سلام
    سامان خان میشه یکم بیشتر توضیح بدی؟ من متوجه نشدم، نیازی به رادیو هست یا نه؟ یا اینکه آنتن این کار رو انجام میده
    در این طرح نیازی به رادیو نیست و تنها قسمت فیزیکی آنتن و انتقال دهنده ها ، موج بر هستند.

نقل قول نوشته اصلی توسط M-r-r نمایش پست ها
    میشه اینکار رو انجام داد. ساده ترین روش، استفاده از یه لوله به شکل مخروطه که جنس اون بتونه الکترومغناطیس تابیده شده توسط فرستنده رو بخوبی انعکاس بده، وقتی شکل بصورت مخروط باشه، دهنه بزرگ اون میتونه مثل دیش، استفاده حداکثری از امواج رو داشته باشه و در امتداد مخروط اونها رو منتقل کنه. در انتهای این مخروط، با رعایت فاصله مورد نیاز، یه بازتابنده (reflector) به شکل مقعر میتونه قرار بگیره که امواج دریافتی رو مثل یه دیش به جهت مورد نظر انعکاس بده.

این طرح رو خیلی وقت پیش، دوران راهنمایی و دبیرستان برای نورپردازی محیط های تاریک خصوصا چاه ها و امثال اون پیاده کردم، جایزه استانی هم گرفتم بابتش ! :دی
    آواتار جدیدتون مبارک

راستش جناب راستی ، طرح شما مشکلی داره نیمی از این کار در قسمت vsat استفاده می شه ، مشکلش اینه که ارتباط دو سویه هستش ، یعنی طرف انکسار دهنده موج نمی تونه توان ورودی رو جمع کنه ، و به همین دلیل مشکل مدل شما می باشد.

در واقع من سه آنتن در این زمینه در شرکت مربوطه ساختم ، البته در مقیاس آزمایش گاهی هم جواب گرفتم ، اما عمده مشکل طرح شما که من در عمل شاهدش بودم ، این بود که امواج وارد شده به تونل انتقال باعث تغییر یا بهتر بگم شکست مودلاسیون می شود و با در نظر گرفتن اعوجاج در سیگنال ورودی، سیگنال خروجی نا مناسبی ارسال خواهد شد.
    البته تست من ازین نمیونه هم دیجیتال بود و هم آنالوگ ، در آنالوگ تغییر فجیع تر از دیجیتاله.

arash3400 و asghari70 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: Ehsan Gholami

عضو عادی شناسه تصویری ehsan653
    نوشته
    505
    سپاسگزاری شده
    159
    سپاسگزاری کرده
    341
    سلام
    می خواستم به اطلاع دوستان برسونم که این یک طرح نیست بلکه دستگاههایی با همین ساختار در مقیاس صنعتی سالهاست که در کشور خودمون دارن کار می کنن .
    در مخابرات صنعت برق و همینطور مخابرات صنعت نفت این ساختارها کاملا جا افتاده است .
    اگر اهل تهران هستید در زمان خروج از تهران به سمت قم و اراک کنار جاده یک نمونه ساده که مربوط ساختار قدیم مخابرات هست رو می بینید .
    در جنگلهای گلستان هم و یک لینک کامل از فرستنده و بازتاب کننده تا گیرنده رو خودم دیدم .
    البته بازتاب کننده کاملا صاف بود و جنسش یه چیزی مثل ورق گالوانیزه که ولی به شهادت اهالی حدود ۱۵ سال بود که اونجا بود اما هیچ اثری از پوسیدگی نداشت .
    و حقیقتا هم شاید تنها راه ایجاد ارتباط در اون منطقه همین بود چون رشته کوههای بین دو سر لینک بلند و زیاده و بازتاب کننده به اون بزرگی رو فقط با یه هلیکوپتر نصب می کنی و خداحافظ.

نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    خواهش، قابل شما رو نداره...

این مدل، باید بصورت Send / Receive پیاده بشه. یه تونل برای ارسال، یه تونل برای دریافت.

اما تغییراتی که روی سیگنال بوجود میاد؛
    باید بشه راهکاری برای جبران این تغییرات پیدا کرد. در اکثر ارتباطات رادیویی آنالوگ و دیجیتال، عبور سیگنال ها از مناطق مختلف و طی مسافت های چند ده کیلومتری، بطور قطع آنها را دچار تغییرات عمده خواهد کرد؛ اما در عمل این تغییرات و تاثیرات از دید ما مخفی هستند؛ بنابراین، میتوان اینگونه استنباط کرد که پیشتر، برای اینچنین ارتباطاتی راه حل در نظر گرفته شده است.

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan653 نمایش پست ها
    سلام
    می خواستم به اطلاع دوستان برسونم که این یک طرح نیست بلکه دستگاههایی با همین ساختار در مقیاس صنعتی سالهاست که در کشور خودمون دارن کار می کنن .
    در مخابرات صنعت برق و همینطور مخابرات صنعت نفت این ساختارها کاملا جا افتاده است .
    اگر اهل تهران هستید در زمان خروج از تهران به سمت قم و اراک کنار جاده یک نمونه ساده که مربوط ساختار قدیم مخابرات هست رو می بینید .
    در جنگلهای گلستان هم و یک لینک کامل از فرستنده و بازتاب کننده تا گیرنده رو خودم دیدم .
    البته بازتاب کننده کاملا صاف بود و جنسش یه چیزی مثل ورق گالوانیزه که ولی به شهادت اهالی حدود ۱۵ سال بود که اونجا بود اما هیچ اثری از پوسیدگی نداشت .
    و حقیقتا هم شاید تنها راه ایجاد ارتباط در اون منطقه همین بود چون رشته کوههای بین دو سر لینک بلند و زیاده و بازتاب کننده به اون بزرگی رو فقط با یه هلیکوپتر نصب می کنی و خداحافظ.
    با نیروی الکترونیکی مجزا یا بدون اون ؟

Mohammad Rasoul Rasti
    m.rasti [@] outlook.com

mkm
    mkm آنلاین نیست.
    نام حقيقي: \\/\// K \\/\//

عضو عادی شناسه تصویری mkm
    نوشته
    919
    سپاسگزاری شده
    385
    سپاسگزاری کرده
    253
    نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan653 نمایش پست ها
    سلام
    سلام آقا میشه یه عکسی یا نمونه ای از این بازتاب کننده ها بزاری تا قیافش برامون مشخص بشه. مرسی

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    سلام

دوست عزیز من ادعا نکردم که یک بازتاب دهنده اختراع کردم ، من فقط می گم روی چنین طرحی کار کردم ، و حالا اگه شما دوستان مواردی مدنظرتون هست. باعث دل گرمی من می شه اگه به مشورت گذاشته بشه.

در مورد بازتاب دهنده ها می تونم بگم ، از دیرباز استفاده می شه ، یکی ازین بازتاب دهنده ها لایه لیتوسفر زمینه که فرکانس متوسط را بازتاب می ده 3000-300 کیلوهرتز.
    از دیگر بازتاب دهنده ها می شه به دیش که بازتاب دهنده امواج LNB هست یاد کرد از بازتاب دهنده های بزرگ زمینی ، می شه از تلسکوپ 110m یاد کرد و .....

این مدل، باید بصورت Send / Receive پیاده بشه. یه تونل برای ارسال، یه تونل برای دریافت.
    اما تغییراتی که روی سیگنال بوجود میاد؛
    باید بشه راهکاری برای جبران این تغییرات پیدا کرد. در اکثر ارتباطات رادیویی آنالوگ و دیجیتال، عبور سیگنال ها از مناطق مختلف و طی مسافت های چند ده کیلومتری، بطور قطع آنها را دچار تغییرات عمده خواهد کرد؛ اما در عمل این تغییرات و تاثیرات از دید ما مخفی هستند؛ بنابراین، میتوان اینگونه استنباط کرد که پیشتر، برای اینچنین ارتباطاتی راه حل در نظر گرفته شده است.
    درسته ، اما بیشترین حُسن این کار ارزانی آن است ، که در صورت ایجاد دو طبقه برای چنین کاری هزینه سنگین تری نسبت به رادیو می شود.

جناب راستی شما بهتر در جریان هستین که در ایران بودجه تحقیقاتی در چه حد رنج و سختی به دنبال دارد ، من فرصتی پیدا کردم که با بودجهای مناسب تحقیق کنم و حالا دوست ندارم اطلاعاتم رو به فراموشی بسپارم. به همین دلیل می خواهم خودم کارم رو ادامه بدم تا زمانی که به نتایج ایده آل تری دست پیدا کنم.

در مورد جنس لوازم قابل استفاده در این زمینه اطلاعات کافی دارم و اگر نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشم تیم همکارانم به کمکم خواهند آمد. راستش من اعتقاد دارم که افکار مختلف ایده های شگفت آوری را به وجود می آورند. برای مثال سازمان فضایی ناسا برای فهمیدن وجود آب در سیاره ها از ایده یک دانش آموز استفاده کرد.

در مورد تونل موجود در بین دو آنتن من از روشی استفاده کردم که می تونم بگم افت و اعوجاج رو به حداقل رسوندم. درباره تغییرات به حدی است که پیک پایینی موج کاریر 0.2 تا 0.5 میلی ولت افزایش پیدا می کنه به همین دلیل در مدل شما این اختلال باعث سنس نشدن توسط رادیو می شود.

با نیروی الکترونیکی مجزا یا بدون اون ؟
    منظورتون از نیروی الکترونیکی چیه ؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mkm نمایش پست ها
    سلام آقا میشه یه عکسی یا نمونه ای از این بازتاب کننده ها بزاری تا قیافش برامون مشخص بشه. مرسی

لینک مفید
    Big Ear Radio Observatory - Big Ear Radio Telescope

ویرایش توسط Zahmatkesh : 2011-02-21 در ساعت 09:08 PM
    mkm و arash3400 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: هادی علیزاده

عضو عادی
    نوشته
    800
    سپاسگزاری شده
    404
    سپاسگزاری کرده
    226
    همانطوریکه وسایلی مانند فلز سیگنال رو جذب میکنن میشه از ابزاری استفاده کرد که با برخورد سیگنال به اونها به سمت دلخواه هدایت بشن که بر میگرده به علم فیزیک و..

نوشته
    3,663
    سپاسگزاری شده
    4784
    سپاسگزاری کرده
    2305
    نوشته های وبلاگ
    4
    نقل قول نوشته اصلی توسط hadializadeh نمایش پست ها
    همانطوریکه وسایلی مانند فلز سیگنال رو جذب میکنن میشه از ابزاری استفاده کرد که با برخورد سیگنال به اونها به سمت دلخواه هدایت بشن که بر میگرده به علم فیزیک و..
    دوست عزیز
    این انتقال هدفمند و با تمام توان هستش ، صرف آزمایش نیست ، تمام این پروسه توسط فرمول مورد باید مورد تایید قرار بگیره و بعد وارد تست و کار عملی. به همین دلیل تسلط به فیزیک یک اصل تلقی می شه.

نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    پرسش من از اون دوستمون بود جناب زحمتکش. وگرنه بالاتر فرمایش داده بودید که حنی المقدور بدون صرف انرژی لکتریکی کار انجام بشه.

Mohammad Rasoul Rasti
    m.rasti [@] outlook.com

نام حقيقي: Ehsan Gholami

عضو عادی شناسه تصویری ehsan653
    نوشته
    505
    سپاسگزاری شده
    159
    سپاسگزاری کرده
    341
    پرسش من از اون دوستمون بود جناب زحمتکش. وگرنه بالاتر فرمایش داده بودید که حنی المقدور بدون صرف انرژی لکتریکی کار انجام بشه.
    سلام
    ببخشید طول کشید جواب دادنم
    متاسفانه حداق تا اردیبهشت اون ورا نمی رم و اگه رفتم حتما یادم میمونه .
    اما باید بگم بخش منعکی کننده مطلقا حتی به سیم هم نداشت ولی برقگیر داشت و اگر بخواهم شکلش رو توضیح بدم یه چیزی مثل یه تابلوی تبلیغاتی که نزدیک قله کوه توی دامنه بین درختها نصب شده باشه کاملا صاف و بدون انحنا و اگر بری جلوش وایسی میتونی حدود دو شهر کوچک رو ببینی که وسطشون یه رشته کوه هست . و تا فاصله ۶ یا ۷ کیلومتری اصلا آبادی هم نیست چه برسه به برق .
    اما موردی که توی جاده قم هست یه دیش مقعر روی زمینه و یه دیش محدب روی دکل در ارتفاع حدود ۱۰ متری که هر دو در زاویه ۴۵ درجه نسبت به هم قرار گرفتن و عین همین ایستگاه در طرف مقابل نزدیکی قم هست .
    و راستش این دومی هنوز برام خیلی عجیبتره اگه دوستان که اهل فن هستن مشابه و یا توضیح بدن خیلی خوبه

ویرایش توسط ehsan653 : 2011-02-27 در ساعت 01:05 AM

نام حقيقي: sh - vin

عضو عادی شناسه تصویری shvin
    نوشته
    51
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    3
    آقای سامان خان این ایده شما خیلییییی هزینه بالای داره و اینکه repeater ساده با هزینه کم و امکان جواب دادن بالا منطقی و مناسب تره.
    طرح شما در حال حاضر تکمیلش شده repeater

کلمات کلیدی در جستجوها:

دیش محدب

هلكوپتر

كار ديشهاي محدب

دریافت کننده دیتا وایرلس

دريافت ككنده وايرلس

دیشهای محدب

ديشهاي محدب

آنتن وایرلس کنده شده

مدار رفلکتور رپیتر وایرلس