صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 18

موضوع: ساختار شبکه بانکی شتاب ایران

نام حقيقي: لیلی

عضو غیر فعال
    نوشته
    15
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    17

ساختار شبکه بانکی شتاب ایران

با سلام
    در ادامه بحث DataCenter به یک شاخه فرعی به نام شبکه بانکی شتاب رسیده ام.
    فرض می کنیم که کلیه بانک های کشور بصورت جداگانه داری DataCenter اختصاصی باشند. برخی از بانک ها مانند کشاورزی، ملی، صادرات، ملت، تجارت و... عضو شبکه شتاب هستند. فرض می کنیم که یک مشتری که دارای کارت بانک کشاورزی است به یکی از خود پرداز های بانک ملی در تهران مراجعه کرده و به راحتی تراکنش مورد نیاز خود را انجام می دهد. این بدین معناست که این بانک ها تحت تمرکز یک شبکه داخلی با هم مرتبط هستند. مثلا این مشتری از طریق یک فیلد کلید به بانک مبدا وصل می شود اما تراکنش مربوطه در بانکی صورت می گیرد که فرد مورد نظر از آن اقدام نموده است. همه این سوئیچ ها باید توسط یک مرکز داده واسط که احتمالا بانک مرکزی است صورت گیرد یا یک شبکه بین بانکی که این سوئیچ ها را انجام دهد. (تصور اینجانب)

حال سوال اینجاست :
    شبکه بین بانکی برای برقراری این ارتباط وایرلس است یا اینترنت؟ با توجه به اینکه همه بانک های کشور در بالای سقف خود از بشقاب یا دیش استفاده می کنند. فرض من این است که این ارتباطات بصورت یک Wan داخلی است. حتی ارتباطات شعب عادی هر بانک نیز توسط شبکه داخلی و از طریق یک ماهواره سرویس دهنده صورت می پذیرد. میخواستم در صورتیکه اطلاعاتی در این زمینه در اختیار دارید جهت تکمیل پروژه ذکر کنید. به نظرم به صورت منطقی می شود تصوراتی از این نحوه زیرساخت های سخت افزاری و نحوه عملکرد نرم افزاری آن داشت اما مطمئنا جزئیات بیشتر در این زمینه کمک شایانی به ارائه بهتر و جامعیت موضوع خواهد کرد.
    با تشکر

ویرایش توسط lilipoot : 2010-11-11 در ساعت 11:09 AM

نام حقيقي: ادیب

خواننده
    نوشته
    79
    سپاسگزاری شده
    85
    سپاسگزاری کرده
    54
    البته قصد فضولی ندارم ! ولی چرا علاقه مندید نحوه ارتباطات و ایناشون رو بدونید ؟

البته ذکر کردید پروژه و... اگر پروژه تون طوری هست که بشه اجازه نامه گرفت براش میتونید مستقیما به بانک مرکزی و مسئولین امور مراجعه کنید و قطعا یا جواب میدن یا نمیدن (که در اینجا نمیدن ملاک اصلی هست ! چشمک)

ولی کلا کسی سر از کار اینا درنمیاره به جز برادرن هکر ! اونم برا اهداف خودشون در راه خدا اینا رو دراختیار کسی نمیزارند ! مگر اطلاعات سوخته ....

حداقلش تو اشیانه یادمه اینجوری بود ! طرف اطلاعات سوخته راجبه کارت های شتاب و نحوه اتصال شون رو عیان نمود .....

البته من پستهای قبلی شما رو خوندم و میدونم هدف تون راه اندازی دیتاسنتر و... هست (البته اگر فرض مهندسی اجتماعی! رو نگیریم! چشمک)

ولی واقعا جواب مشخصی نمیشه داد جز اینکه : از اینترنت استفاده نمیکنند !(اونم از ناکجا شنیدم! و مواردی مثل نتورک پلاس و mcse ! چون اصولا امنیت برقرار کردن تو خطوط اینترنت یه کم سخته و اینا تو شبکه خودشونم موند) و خطوط داخلی دارند

ویرایش توسط adibforadi : 2010-11-11 در ساعت 12:40 PM
    yashat-it، gelayor14 و lilipoot سپاسگزاری کرده‌اند.

fkh
    fkh آنلاین نیست.

عضو عادی
    نوشته
    150
    سپاسگزاری شده
    62
    سپاسگزاری کرده
    30
    تمامی بانکها دارای شبکه خصوصی مربوط به خودشون هستند لینکهای دیتای خصوصی و دیتا سنتر خصوصی و غیره تجهیزات و زیر ساخت و نرم افزارهاشون هم از یه بانک به بانک دیگه متفاوته ولی برای اتصال به شتاب یه دیتا سنتری بانک مرکزی داره که هر کدوم از اون بانکها یه لینک دیتا به اون دیتا سنتر دارن و پروتوکولهای استاندارد ارتباط و تبادل اطلاعات و پول که هر بانک باید تو نرم افزارهای خودش پیاده سازی کنه و بانک مرکزی و دیتا سنترش به عنوان واسط بین بانکها برای تبادل بین بانکی عمل میکنه
    در کل اگه تراکنش مربوط به مجموعه خود بانک باشه اصلا کاری به شتاب نداره
    اما اگه تبادل بین بانکی باشه از طریق سرورهای شتاب انجام میشه که بانکها بعدا با همدیگه بر اساس صورت حسابها و تراکنشهای انجام شده در شتاب با هم تصویه حساب میکنن و بانک مرکزی ناظر بر این موارد است

در ضمن اون بشقاب و دیشها در اوایل که مخابرات لینک دیتا نمیداد یعنی زیر ساخت لازم رو نداشت بانکها برای خودشون از طریق ماهواره لینک راه انداخته بودند که حالا با وجود لینکهای دیتای با کیفیتر و ارزانر مخابرات از اون دیشها استفاده نمیشه و صرفا حالت بک آپ دارند برای مواقع قطعی ولی در جاهای دور افتاده که امکان واگاری لینک دیتا مخابرات نیست از این دیشها استفاده میشه که تعدادشون خیلی نیست

ویرایش توسط fkh : 2010-11-11 در ساعت 01:18 PM
    adibforadi، raha_rasa، lilipoot و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو غیر فعال
    نوشته
    15
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط adibforadi نمایش پست ها
    البته قصد فضولی ندارم ! ولی چرا علاقه مندید نحوه ارتباطات و ایناشون رو بدونید ؟

البته ذکر کردید پروژه و... اگر پروژه تون طوری هست که بشه اجازه نامه گرفت براش میتونید مستقیما به بانک مرکزی و مسئولین امور مراجعه کنید و قطعا یا جواب میدن یا نمیدن (که در اینجا نمیدن ملاک اصلی هست ! چشمک)

ولی کلا کسی سر از کار اینا درنمیاره به جز برادرن هکر ! اونم برا اهداف خودشون در راه خدا اینا رو دراختیار کسی نمیزارند ! مگر اطلاعات سوخته ....

حداقلش تو اشیانه یادمه اینجوری بود ! طرف اطلاعات سوخته راجبه کارت های شتاب و نحوه اتصال شون رو عیان نمود .....

البته من پستهای قبلی شما رو خوندم و میدونم هدف تون راه اندازی دیتاسنتر و... هست (البته اگر فرض مهندسی اجتماعی! رو نگیریم! چشمک)

ولی واقعا جواب مشخصی نمیشه داد جز اینکه : از اینترنت استفاده نمیکنند !(اونم از ناکجا شنیدم! و مواردی مثل نتورک پلاس و mcse ! چون اصولا امنیت برقرار کردن تو خطوط اینترنت یه کم سخته و اینا تو شبکه خودشونم موند) و خطوط داخلی دارند
    سلام
    از پاسخ شما ممنونم، بله، اگه قصد داشتم که زیاد روی جزئیات متمرکز بشم حتما از دانشگاه مجوز میگیرم، ولی بحث اصلی من DataCenter هست که دارم برای درس درس نصب و راه اندازی شبکه آماده می کنم و به نظر خودم بحث بسیار جذاب و شیرینی هست. اتفاقا من به این فکر بودم که به بانک های مرکز استان سربزنم اما رک بگم که میدونم تحویلم نمیگیرن و چیزی بروز نمیدن! تازه اگه چیزی بدونن! به برادران هکر هم که دسترسی ندارم، پس نتیجه این میشه که به همین تصورات خودم و دوستان بسنده کنم، البته اگه میخواستم روی این موضوع Zoom کنم حتما میومدم تهران و به یکی از بانک های میرفتم، خصوصا دوست داشتم برم بانک ملت چون در زمینه پیشرفت های اخیر این چند سال بانک ملت زیاد شنیدم. ولی فعلا موضوع من همین مراکز داده هست و دوست داشتم اینم بودنم تا شاید یک دانشجو سوالی کرد و من دست خالی نباشم. اینکه از اینترنت استفاده نمیشه دیگه داره برای من اثبات میشه، لطف کردین شما، ممنون

adibforadi سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: IT Pro

عضو عادی شناسه تصویری IT_Pro
    نوشته
    118
    سپاسگزاری شده
    48
    سپاسگزاری کرده
    32
    حالا با وجود لینکهای دیتای با کیفیتر و ارزانر مخابرات از اون دیشها استفاده نمیشه و صرفا حالت بک آپ دارند برای مواقع قطعی ولی در جاهای دور افتاده که امکان واگذاری لینک دیتا مخابرات نیست از این دیشها استفاده میشه
    تاييد ميشه.
    يكي از آشنايان در يك بانك مشغول هستند كه ازشون پرسيدم، در بانك ها از خطوط مخابرات استفاده ميشه و ارتباط ماهواره اي يك راه Alternative بوده و همچنين در مواقع قطعي خطوط مخابرات ازش استفاده ميشه.

شبكه شون هم اينترانت هست و فقط در جايي به اينترنت وصل ميشه كه بانك ها سرويس هاي اينترنتي مثل اينترنت بانك رو در اختيار كاربران ميگذارند.

شبکه بین بانکی برای برقراری این ارتباط وایرلس است یا اینترنت؟
    قبلا كابل مسي بوده و امروزه بيشتر از فيبر نوري استفاده ميشه. در مورد ارتباط بيسيم هم كه توضيح دادم.

موفق باشيد.

adibforadi و lilipoot سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو غیر فعال
    نوشته
    15
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط fkh نمایش پست ها
    تمامی بانکها دارای شبکه خصوصی مربوط به خودشون هستند لینکهای دیتای خصوصی و دیتا سنتر خصوصی و غیره تجهیزات و زیر ساخت و نرم افزارهاشون هم از یه بانک به بانک دیگه متفاوته ولی برای اتصال به شتاب یه دیتا سنتری بانک مرکزی داره که هر کدوم از اون بانکها یه لینک دیتا به اون دیتا سنتر دارن و پروتوکولهای استاندارد ارتباط و تبادل اطلاعات و پول که هر بانک باید تو نرم افزارهای خودش پیاده سازی کنه و بانک مرکزی و دیتا سنترش به عنوان واسط بین بانکها برای تبادل بین بانکی عمل میکنه
    در کل اگه تراکنش مربوط به مجموعه خود بانک باشه اصلا کاری به شتاب نداره
    اما اگه تبادل بین بانکی باشه از طریق سرورهای شتاب انجام میشه که بانکها بعدا با همدیگه بر اساس صورت حسابها و تراکنشهای انجام شده در شتاب با هم تصویه حساب میکنن و بانک مرکزی ناظر بر این موارد است

در ضمن اون بشقاب و دیشها در اوایل که مخابرات لینک دیتا نمیداد یعنی زیر ساخت لازم رو نداشت بانکها برای خودشون از طریق ماهواره لینک راه انداخته بودند که حالا با وجود لینکهای دیتای با کیفیتر و ارزانر مخابرات از اون دیشها استفاده نمیشه و صرفا حالت بک آپ دارند برای مواقع قطعی ولی در جاهای دور افتاده که امکان واگاری لینک دیتا مخابرات نیست از این دیشها استفاده میشه که تعدادشون خیلی نیست
    سلام
    خیلی ممنون دوست عزیز از توضیحاتتون، پاراگراف اول صحبتتون عین تصورات خودم بود که برای خودم ساخته و پرداخته کرده بودم اما پاراگراف دومتون خیلی برام جالب بود، من فکر نمی کردم که بانک های ما از دیش ها به عنوان پشتیبان گیر استفاده کنند و از خطوط کابلی پر سرعت برای شبکه داخلیشون استفاده کنند. مرسی دید جدیدی برام باز کردید. فقط یک چیز؟ شبکه بانکی کل کشور مثلا یک بانک از طریق کابل برقرار میشه یا اینکه مثلا شعبش تو یک شهر یا استان کابلی هست ولی ارتباط بین استانی از طریق ارتباطات ماهواره ای و بی سیم انجام میشه؟ خیلی لطف کردین. ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط IT_Pro نمایش پست ها
    تاييد ميشه.
    يكي از آشنايان در يك بانك مشغول هستند كه ازشون پرسيدم، در بانك ها از خطوط مخابرات استفاده ميشه و ارتباط ماهواره اي يك راه Alternative بوده و همچنين در مواقع قطعي خطوط مخابرات ازش استفاده ميشه.

شبكه شون هم اينترانت هست و فقط در جايي به اينترنت وصل ميشه كه بانك ها سرويس هاي اينترنتي مثل اينترنت بانك رو در اختيار كاربران ميگذارند.

قبلا كابل مسي بوده و امروزه بيشتر از فيبر نوري استفاده ميشه. در مورد ارتباط بيسيم هم كه توضيح دادم.

موفق باشيد.
    سلام دوست عزیز
    خیلی ممنون از پاسخ شما، پس شما هم تائید کردید. حالا من فهمیدم که ارتباطات مثلا شعب یک بانک از طریق شبکه داخلی اینترانت برقرار میشه و رسانه انتقالش رو هم فهمیدم. پس اون قضیه شتاب بین بانکی هم از همین شبکه داخلیه؟؟؟ یعنی همه بانک ها از طریق کابل به هم متصلند. من میتونم فرض اول شما رو قبول کنم اما فکر کنم ارتباطات بین بانکی شتاب از طریق بی سیم صورت میگیره، منظور من اینه که این شتاب تحت اینترنته یا ماهواره یا چیز دیگه ای؟
    ممنونم

ویرایش توسط lilipoot : 2010-11-11 در ساعت 03:07 PM

خواننده
    نوشته
    79
    سپاسگزاری شده
    85
    سپاسگزاری کرده
    54
    lilipoot جان ببین ، دوستان یه اشاراتی داشتند که مخلص کلومش همینه که از اینترنت استفاده نمیشه برا شبکه شون درسته ؟
    خوب به نظر شما وقتی از اینترنت استفاده نشه ؟ سازمان ها (میخواد نظامی باشه، میخواد امنیتی باشه، میخواد سیاسی باشه، میخواد بانکی باشه) برا برقراری شبکه های شهری و استانی و کشوری از چه راه هایی میتونند استفاده کنند ؟ یعنی ما چند مدل شبکه استاندارد داریم؟
    وقتی شما طریقه وصل شدن شون رو بفهمید میفهمید مثلا امکان نداره از طریق کابل کشی ! به هم وصل بشن درسته ؟
    خوب پس یعنی از خطوط وایرلس استفاده میکنند حداقل برای ارتباطات شهری (شامل شهر به شهر، درون شهری و...) درسته ؟
    خوب برا برقراری ارتباط از طریق وایرلس چه تجهیزاتی نیازه ؟
    .
    .
    .
    .
    همینجوری راهتو میکشی میای تا میرسی به اینکه +network رو باید حتما مطالعه کنی ....اون وقت عملا نصف بیشتر سوالات رو بدون نیاز به پاسخدهی بانکی های گرامی جوابگو هستی ! و دیگه نمیری اونجا ازشون بپرسی سینه بدن جلو بگن اهم اهم اوهوم اوهوم و طوری رفتار میکنند انگار شاتل هوا کردن !
    بعدش میتونی بری تو هر فازی که دوست داری ... ضدشبکه ! یا امنیت شبکه ش
    شتاب تحت اینترنته یا ماهواره یا چیز دیگه ای؟
    به نظر خودت امکان داره سازمانی تحت اینترنت سیستم به این مهمی که شامل ده ها هزار کد و رمز و .... رو با اینترنت انتقال بده ؟ اینترنتی که حتی یه کلاینت حرفه ای هم احتمال هک شدنش هست ؟ چه برسه به یه سری بانکی چی نه چندان وارد به کامپیوتر ؟
    از طرف دیگه خودت فکرش رو بکن با اینترنت بخوان تمام کارای بانکی شون رو بکنند ، احتمالا رو هر سیستم بانکی باید کلی مسنجر !!! و اینا باشه !

به نظر خودت اصلا راه داره از اینترنت ؟
    ضمنا یه نکته : ما وقتی کلمه شبکه رو به کار میبریم یعنی چی ؟ مثلا شبکه اینترنت ؟ خوب وقتی به کار میبریم شبکه شتاب ، به نظرت چه جوریاست ؟
    شبکه و تعریف شبکه مشخصا نشون میده یعنی جدا از همدیگه تعریف شدن مگر در مواردی که ضروری هست که از نت استفاده بشه ، اینترنت خودش یه شبکه س ....

یا حق

*** شما برو تو بانک دوربین های مداربسته ش رو بهشون نشون بده بگو اینا چین بهت جواب میدن بمب اتمی هست گفتن نگیم بهتون ! این دیگه به مخاطب و سوادش برمیگرده که منطق حکم میکنه بانک باید دوربین مداربسته داشته باشه و مدلهای دوربین مداربسته شامل.... و.... و.... میشن که میشه توی محفظه گذاشت شون

ویرایش توسط adibforadi : 2010-11-11 در ساعت 04:21 PM
    raha_rasa، lilipoot و judon3t سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: meysam yavari

عضو عادی شناسه تصویری meysamjazz
    نوشته
    75
    سپاسگزاری شده
    35
    سپاسگزاری کرده
    50
    تراکنش اگه داخل بانکی باشه که از شبکه خصوصی اون بانک بیرون نمیره و همه دیتاها تو همون شبکه رد و بدل میشه ولی شتاب شبکه ای هست که توسط بانک مرکزی راه افتاده و به هر بانکی یه لینکی دادن ( البته فکر کنم از این توضیح چیزی دستگیرتون نشد
    البته دوستان خیلی چیزا رو گفتن و حرف خاصی ندارم جز اینکه اگه یادتون بیاد یه زمانی رو بانکها پر دیش بود و ارتباطها از طریق ماهواره بود ولی الان ارتباطها از طریق دیتای خود مخابرات هست که با خصوصیات فوق العاده ایمن و با احتمال قطعی در حد صفر باعث شده همه برن سمت اون که یه level بالاتر از اینترانت هست. این ارتباط mpls نام داره که دوستان میتونن با سرچ تو همین سایت به اهمیت و کارایی فوق العاده بالای این نوع ارتباط پی ببرن

lilipoot سپاسگزاری کرده است.

nkm
    nkm آنلاین نیست.
    نام حقيقي: Ali, Niknam

مدیر بازنشسته شناسه تصویری nkm
    نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    من نمیدونم هدف شما چیه!
    اگر بحث دیتا سنترهاست، به نظر من شما باید به مکانهای معتبر دیگری مراجعه کنید و اصولا قوانین را بدست بیارید، خیلی از جاها ممکنه که شما بتونید سری بهش بزنید و محیطش را ببینید، ولی خیلی جاها جزیات را به خاطر مسائل امنیتی به کسی نمیگن.
    اصولا دیتا سنتر شامل چند بحث متفرقه در کنار هم میشه، ابنه، برق، تهویه، امنیت فیزیکی، چینش، پسیو، اکتیو، امنیت اکتیو، کنترل تردد و ...

ولی اگر موضوع شما مرکز شتاب هست که مخفف "شبکه تراکنش ارتباطات بانکی" (اگر اشتباه نکنم) یک مرکز سویچ هست که به عنوان واسطه عمل میکند، زمانی که قصد بود شتاب راه اندازی شود، هیچ یک از بانکها به بانک دیگر اعتماد نداشت، و قرار شد همه بانکها در نزد بانک مرکزی حسابی داشته باشند تا همه دریافت و پرداختها از حساب بانکها با بانک مرکزی انجام شود، نحوه عمل هم بدین صورت است که کلیه بانکها باید دارای یک ساختار بین المللی میشدن، و بعد هر گونه تراکش که قرار هست از طریق شتاب انجام شود، از بانک دریافت کننده به مرکز شتاب ارسال میشود، بانک مرکزی به عنوان مرکز شتاب، تارکنش و پارامترهای مورد نظر را دریافت کرده، پردارش میکند که بانک مقصد، اعتبار لازم را دارد، سپس جهت مراحل تایید به بانک صادر کننده ارسال میکند، بانک صادر کننده در صورت تایید موجودی و هرچیز دیگر، نتیجه را به بانک مرکزی اعلام میکند، و اون پول از حساب کسر میشود، سپس بانک مرکزی جواب خود را به بانک عامل ارسال میکند و از اعتبار اون بانک نزد خودش کسر میکند، سپس بانک عامل دستور پرداخت را به درخواست کننده ارسال میکند و پس از پرداخت یا تایید پرداخت، نتیجه را به شتاب ارسال کرده و از آنجا هم به بانک صادر کننده ارسال میشود تا تراکنش به طور کامل ثبت شود، حال اگر در هر مرحله نتیجه ای گزارش نشود، تراکنش باطل و موجودی بازگشت میشود، به همین خاطر هست که ممکن است شما درخواست برداشت کنید، ولی دستگاه نتواند پول را بدهد، پس پول از حساب شما برداشت میشود و دوباره بعد از مدتی بازگشت میشود.

اما در مورد ساختار، کلیه بانکها از بستر PTMP مخابرات استفاده میکنند، این خطوط امن تر از سایر زیرساختهای انتقال است، البته پرتکلهای امنیتی متفاوتی نیز بر روی آن سوار میشود، دسترسی به اینترنت فقط توسط شعبه مرکزی صورت میگیره، و برای سرویسهایی مثل وب سایت و بانکداری الکترونیکی و یا کاربران اداری که فاقد دسترسی به شبکه بانکی هستند صورت میگیره، ماهواره هم برای دفاتر محروم و یا شعبه های پر ترافیک به عنوان خطوط بک آپ استفاده میشود که آن هم توسط تونیل و پرتکلهای امنیتی متفاوتی امن میشود.

بانکها از MPLS استفاده نمیکنند، MPLS شبکه است که در ایران به معنای واقعی راه اندازی نشده، یعنی بستر انتقال اون با اینترانت و اینترنت یکی است، و امنیتش پایینتر است، کلیه بانکها از خطوط PTMP مخابرات که فاقد پرتکل ارتباطی هستند که به اختصار به آنها No-protocol میگن استفاده میکنه چون بستر لایه 2 و خصوصی است

ویرایش توسط nkm : 2010-11-11 در ساعت 04:51 PM
    ARM، yashat-it، mahyar49 و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.
    بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

عضو غیر فعال
    نوشته
    15
    سپاسگزاری شده
    10
    سپاسگزاری کرده
    17
    نقل قول نوشته اصلی توسط adibforadi نمایش پست ها
    lilipoot جان ببین ، دوستان یه اشاراتی داشتند که مخلص کلومش همینه که از اینترنت استفاده نمیشه برا شبکه شون درسته ؟
    خوب به نظر شما وقتی از اینترنت استفاده نشه ؟ سازمان ها (میخواد نظامی باشه، میخواد امنیتی باشه، میخواد سیاسی باشه، میخواد بانکی باشه) برا برقراری شبکه های شهری و استانی و کشوری از چه راه هایی میتونند استفاده کنند ؟ یعنی ما چند مدل شبکه استاندارد داریم؟
    وقتی شما طریقه وصل شدن شون رو بفهمید میفهمید مثلا امکان نداره از طریق کابل کشی ! به هم وصل بشن درسته ؟
    خوب پس یعنی از خطوط وایرلس استفاده میکنند حداقل برای ارتباطات شهری (شامل شهر به شهر، درون شهری و...) درسته ؟
    خوب برا برقراری ارتباط از طریق وایرلس چه تجهیزاتی نیازه ؟
    .
    .
    .
    .
    همینجوری راهتو میکشی میای تا میرسی به اینکه +network رو باید حتما مطالعه کنی ....اون وقت عملا نصف بیشتر سوالات رو بدون نیاز به پاسخدهی بانکی های گرامی جوابگو هستی ! و دیگه نمیری اونجا ازشون بپرسی سینه بدن جلو بگن اهم اهم اوهوم اوهوم و طوری رفتار میکنند انگار شاتل هوا کردن !
    بعدش میتونی بری تو هر فازی که دوست داری ... ضدشبکه ! یا امنیت شبکه ش
    به نظر خودت امکان داره سازمانی تحت اینترنت سیستم به این مهمی که شامل ده ها هزار کد و رمز و .... رو با اینترنت انتقال بده ؟ اینترنتی که حتی یه کلاینت حرفه ای هم احتمال هک شدنش هست ؟ چه برسه به یه سری بانکی چی نه چندان وارد به کامپیوتر ؟
    از طرف دیگه خودت فکرش رو بکن با اینترنت بخوان تمام کارای بانکی شون رو بکنند ، احتمالا رو هر سیستم بانکی باید کلی مسنجر !!! و اینا باشه !

به نظر خودت اصلا راه داره از اینترنت ؟
    ضمنا یه نکته : ما وقتی کلمه شبکه رو به کار میبریم یعنی چی ؟ مثلا شبکه اینترنت ؟ خوب وقتی به کار میبریم شبکه شتاب ، به نظرت چه جوریاست ؟
    شبکه و تعریف شبکه مشخصا نشون میده یعنی جدا از همدیگه تعریف شدن مگر در مواردی که ضروری هست که از نت استفاده بشه ، اینترنت خودش یه شبکه س ....

یا حق

*** شما برو تو بانک دوربین های مداربسته ش رو بهشون نشون بده بگو اینا چین بهت جواب میدن بمب اتمی هست گفتن نگیم بهتون ! این دیگه به مخاطب و سوادش برمیگرده که منطق حکم میکنه بانک باید دوربین مداربسته داشته باشه و مدلهای دوربین مداربسته شامل.... و.... و.... میشن که میشه توی محفظه گذاشت شون
    سلام مهندس، خیلی ممنون از پاسخگویی شما
    به نظرم توضیح خیلی خوبی دادید و دیدم رو باز کردید، خب اون شبکه کابلی که من گفتم نظر دوستان بود و اینکه در شبکه داخل شهری از کابل مخابرات استفاده میشه و منم پرسیدم که احتمالا باید ارتباطات برون شهریش وایرلس باشه که شما تائید کردید. در مورد اتصال به اینترنت قبول دارم حرف شما رو اما یک سوال برام پیش اومده؟ اگه شما میگین این اطلاعات اینقدر مهمه و اصولا این داده های ارزشمند در بستر یک شبکه جهانی و قابل دسترس گذاشته نمیشن پس قضیه این الکترونیکی شدن بانک ها و انجام امور از اینترنت چی میشه پس؟ یعنی الان داده مشتریان روی بستر اینترنت برای انجام امور بانکداری الکترونیکی نیست؟
    اون حرفتون رو هم قبول دارم، استاد شبکه خودم امروز میگفتن که یک پژوهشی در زمینه دولت الکترونیک داشتند بعت رفتن با رئیس این بخش در استان گیلان صحبت کنن، میگه اون آقا اول به من گفت که اصلا اطلاعاتی نمیدیم و شما برین تو رسانه ها بخونین و... بعد میگه بهش گفتم آخه این چی هست که حالا شما امنیتیش میکنین، من از شما فقط دستاوردهای دولت تو این زمینه رو میخوام که اتفاقا رسانه ای کردنش وظیفه شماست! میگه اینقدر بهش گفتم آخر سر هم هیچی به هیچی!!! بازم خیلی ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط meysamjazz نمایش پست ها
    تراکنش اگه داخل بانکی باشه که از شبکه خصوصی اون بانک بیرون نمیره و همه دیتاها تو همون شبکه رد و بدل میشه ولی شتاب شبکه ای هست که توسط بانک مرکزی راه افتاده و به هر بانکی یه لینکی دادن ( البته فکر کنم از این توضیح چیزی دستگیرتون نشد
    البته دوستان خیلی چیزا رو گفتن و حرف خاصی ندارم جز اینکه اگه یادتون بیاد یه زمانی رو بانکها پر دیش بود و ارتباطها از طریق ماهواره بود ولی الان ارتباطها از طریق دیتای خود مخابرات هست که با خصوصیات فوق العاده ایمن و با احتمال قطعی در حد صفر باعث شده همه برن سمت اون که یه level بالاتر از اینترانت هست. این ارتباط mpls نام داره که دوستان میتونن با سرچ تو همین سایت به اهمیت و کارایی فوق العاده بالای این نوع ارتباط پی ببرن
    سلام دوست خوبم، ممنون از جوابتون
    بله دیگه الان به داین قطعیت رسیدم که از خطوط فیزیکی استفاده میشه اما اونطور که برداشت کردم ارتباط شتاب هنوز با همون بشقاب ها یا یک نوع شبکه بیسیم برقرار میشه چون بعید میدونم بانک های عضو شتاب با هم ارتباط کابلی داشته باشند. واسه همین هم هی شبکه قطع میشه، چون اگه ارتباط کابلی بود که قطعی بسیار پایین تر بود، مثلا خودم یک بار یادم میاد بخاطر باد زیاد این دیش یا بشقاب بالای سقف یکی از ادارات مشکل پیدا کرده بود و ارتباطات بیسیم رو به هم ریخته بود، یک بار دیگه هم یادم میاد که این سیستم سلف غذاخوری دانشگاه در خود مرکز بود و رستوران دو کیلومتر اونطرف تر و اینا با هم ارتباط وایرلس داشتن، بعد به علت وزش بادهای شدید این ارتباط مختل شده بود و مارو کشتن تا اون روز یک غذا بهمون بدن!!! تازه با نام نویسی و گرو گذاشتن شماره دانشجویی و... (چی بگم آخه)
    مرسی دوست عزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط nkm نمایش پست ها
    من نمیدونم هدف شما چیه!
    اگر بحث دیتا سنترهاست، به نظر من شما باید به مکانهای معتبر دیگری مراجعه کنید و اصولا قوانین را بدست بیارید، خیلی از جاها ممکنه که شما بتونید سری بهش بزنید و محیطش را ببینید، ولی خیلی جاها جزیات را به خاطر مسائل امنیتی به کسی نمیگن.
    اصولا دیتا سنتر شامل چند بحث متفرقه در کنار هم میشه، ابنه، برق، تهویه، امنیت فیزیکی، چینش، پسیو، اکتیو، امنیت اکتیو، کنترل تردد و ...

ولی اگر موضوع شما مرکز شتاب هست که مخفف "شبکه تراکنش ارتباطات بانکی" (اگر اشتباه نکنم) یک مرکز سویچ هست که به عنوان واسطه عمل میکند، زمانی که قصد بود شتاب راه اندازی شود، هیچ یک از بانکها به بانک دیگر اعتماد نداشت، و قرار شد همه بانکها در نزد بانک مرکزی حسابی داشته باشند تا همه دریافت و پرداختها از حساب بانکها با بانک مرکزی انجام شود، نحوه عمل هم بدین صورت است که کلیه بانکها باید دارای یک ساختار بین المللی میشدن، و بعد هر گونه تراکش که قرار هست از طریق شتاب انجام شود، از بانک دریافت کننده به مرکز شتاب ارسال میشود، بانک مرکزی به عنوان مرکز شتاب، تارکنش و پارامترهای مورد نظر را دریافت کرده، پردارش میکند که بانک مقصد، اعتبار لازم را دارد، سپس جهت مراحل تایید به بانک صادر کننده ارسال میکند، بانک صادر کننده در صورت تایید موجودی و هرچیز دیگر، نتیجه را به بانک مرکزی اعلام میکند، و اون پول از حساب کسر میشود، سپس بانک مرکزی جواب خود را به بانک عامل ارسال میکند و از اعتبار اون بانک نزد خودش کسر میکند، سپس بانک عامل دستور پرداخت را به درخواست کننده ارسال میکند و پس از پرداخت یا تایید پرداخت، نتیجه را به شتاب ارسال کرده و از آنجا هم به بانک صادر کننده ارسال میشود تا تراکنش به طور کامل ثبت شود، حال اگر در هر مرحله نتیجه ای گزارش نشود، تراکنش باطل و موجودی بازگشت میشود، به همین خاطر هست که ممکن است شما درخواست برداشت کنید، ولی دستگاه نتواند پول را بدهد، پس پول از حساب شما برداشت میشود و دوباره بعد از مدتی بازگشت میشود.

اما در مورد ساختار، کلیه بانکها از بستر PTMP مخابرات استفاده میکنند، این خطوط امن تر از سایر زیرساختهای انتقال است، البته پرتکلهای امنیتی متفاوتی نیز بر روی آن سوار میشود، دسترسی به اینترنت فقط توسط شعبه مرکزی صورت میگیره، و برای سرویسهایی مثل وب سایت و بانکداری الکترونیکی و یا کاربران اداری که فاقد دسترسی به شبکه بانکی هستند صورت میگیره، ماهواره هم برای دفاتر محروم و یا شعبه های پر ترافیک به عنوان خطوط بک آپ استفاده میشود که آن هم توسط تونیل و پرتکلهای امنیتی متفاوتی امن میشود.

بانکها از MPLS استفاده نمیکنند، MPLS شبکه است که در ایران به معنای واقعی راه اندازی نشده، یعنی بستر انتقال اون با اینترانت و اینترنت یکی است، و امنیتش پایینتر است، کلیه بانکها از خطوط PTMP مخابرات که فاقد پرتکل ارتباطی هستند که به اختصار به آنها No-protocol میگن استفاده میکنه چون بستر لایه 2 و خصوصی است
    سلام دوست محترم، خیلی از پاسخ کاملتون ممنونم
    در زمینه قوانین که عرض کردید واقعا چند روزه که درگیرشم و من رو جدی وارد فاز دستورالعمل های مصوب مخابرات در زمینه تاسیس DataCenter کرده که در این زمینه در حال مطالعه چند کتاب هستم ولی از اونجایی که اینطور موارد تئوریک برای دانشجویان از جذابیت کمتری برخورداره باید خلاصش کنم و بیشتر به زمینه های کاربردی این قضیه بپردازم (دوستان در یک پست دیگه به اندازه کافی با راهنماییهاشون در زمینه دیتا سنتر شرمندم کردن)

دوست عزیز خیلی خوشحالم که توضیحی خوب شما در زمینه شبکه شتاب و ارتباطش با بانک مرکزی خیلی نزدیک به تصوراتی بود که تو ذهن خودم ساخته بودم و نمیدونستم درسته یا نه، ممنون که تائید کردید. البته اطلاعات فنی خیلی خوبی در زمینه بستر مخابراتی بانک ها ارائه دادید ولی من به توضیحات شما بسنده می کنم و بیشتر از این از بحث تخصصی دیتا سنتر خارج نمیشم. ولی خب بحث جذابی هست و همیشه دوست داشتم اطلاعاتی در این زمینه ها که برای ما دارای کاربرد روزانه هستند داشته باشم. خیلی ممنون که با توضیحات خوبتون دید جدیدی رو برای من باز کردید.

ویرایش توسط lilipoot : 2010-11-11 در ساعت 10:44 PM
    adibforadi سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: webgard

عضو عادی شناسه تصویری 3hsan
    نوشته
    1,577
    سپاسگزاری شده
    537
    سپاسگزاری کرده
    1223
    مطالب خوبه.ولی امکان اینکه این موضوع و نکته های امنیتی ذکر شده در اون سایت رو در آستانه فیلتر شدن قرار بده خیلی زیاده

judon3t سپاسگزاری کرده است.

fkh
    fkh آنلاین نیست.

عضو عادی
    نوشته
    150
    سپاسگزاری شده
    62
    سپاسگزاری کرده
    30
    ارتباط بانکها با شتاب قطعا بصورت وایر لس نیست حالا ماهواره ای یا هر جور دیگه من اطلاع دقیقی ندارم ولی عقلم میگه حتما از دیتا سنتر بانکها یا حداقل یکی از شعبه های اصلیشون تا دیتا سنتر شتاب باید فیبر باشه اصلا این حجم از ترافیک رو نمیشه بیسیم رد کرد به طرف شتاب

خواننده
    نوشته
    79
    سپاسگزاری شده
    85
    سپاسگزاری کرده
    54
    خوب من دسترسی پیام خصوصی ندارم .... ! خواستم خصوصی بفرستم .... ولی خوب:

Banking Financial Network - انجمن گروه آشیانه - آموزش هک و امنیت

Atm - انجمن گروه آشیانه - آموزش هک و امنیت

اولین لینک که فکر کنم خیلی سوالاتتون رو جواب بده دومی هم برا اطلاعات بیشتر راجبه کارت ها و.... بد نیست هرچند کلا مبحث کردیت هکینگ لینک های دیگری داره

موفق باشید

cisconet و lilipoot سپاسگزاری کرده‌اند.

nkm
    nkm آنلاین نیست.
    نام حقيقي: Ali, Niknam

مدیر بازنشسته شناسه تصویری nkm
    نوشته
    2,552
    سپاسگزاری شده
    519
    سپاسگزاری کرده
    197
    من جایی نگفتم که از وایرلس استفاده میکنن، از بستر شرکت مخابرات و شرکت زیرساخت استفاده میشه، که خیلی جاها فیبر هست و خیلی جاهای دیگه رادیوهای انتقال مخابرات (SDH) هست که با رادیو های دیتا خیلی تفاوت داره.

در زمن من اکثر این اطلاعات را از سایت بانک مرکزی ، مرکز شتاب گرفتم، یعنی مرتب اونها را دنبال میکنم، چیزی نیست که من به اطلاعات خاصی دسترسی داشته باشم. پس نگران نباش.

یکی از روشهای جمع آوری اطلاعات، تخلیه تلفنی یا مهندسی اجتماعی است، پس به طبع بهتره که اطلاعات بیرون نره، تا امنیت بیشتری برقرار بشه.
    مثلا یکی از اصول اینه که کسی نگه که فایروالش چی هست تا شخص مورد نظر حداقل از اول ندونه با چه دستگاهی روبرو هست و دنبال نقطه ضعف اون دستگاه بگرده.

در مورد بستر اینترنت، خود شما میایید همه اطلاعات را بر روی اینترنت قرار بدید؟؟؟، خوب بلاخره اینترنت قضیه اش فرق میکنه و تا آنجا که بتوانند امنیتش را برقرار میکنن و بعد شما محدودیت دارید برای نوع تراکنش و مقدار اون.
    شما حداکثر میتوانید از حسابهای خودتان تا سقف معینی پول جابجا کنید، ولی آیا در شعبه هم همینطور است؟؟؟

من نشنیدم مخابرات قانونی داشته باشه و اگر هم باشه در مورد سالنهای دستگاه هست که تا حدودی با دیتاسنترها یکی هست

adibforadi و lilipoot سپاسگزاری کرده‌اند.
    بزودی دوباره برمیگردم!
    ------
    علی نیکنام
    ali { a@t } niknam.ir

نام حقيقي: Masoud Askari

تازه وارد
    نوشته
    9
    سپاسگزاری شده
    2
    سپاسگزاری کرده
    2
    من اطلاع زیادی در این زمینه ندارم !
    اما مسلما تمام ارتباطات بانکی فعلی بر مبنای خطوط فیبر نوری مخابرات انجام می شه ! اما قضیه ای که در مورد اینترنت مطرح شد ، همگی دوباره برمیگرده به سیستم شتاب ( در زمینه پرداخت ها ) و چیزی بر روی بستر اینترنت قرار نداره ( کدهای امنیتی و ... ) در واقع وقتی یک کاربر از طریق اینترنت تراکنش خودش رو انجام می ده یک سری اطلاعات به عنوان رمز و شماره کارت و ... به یک سیستم مرکزی ارسال می شه و اون سیستم وظیفه ی پردازش این اطلاعات رو با بانک اطلاعاتی بانک مربوطه داره و فقط یک پاسخ تایید و یا رد برای کاربر ارسال می شه که متعاقبا عملیات بانکی شکل خواهد گرفت !
    در واقع اگر بخواهیم نمونه ای بیاوریم می توان اینترنت را به عنوان یک دستگاه ATM در نظر گرفت ! در هر دو سیستم ATM و اینترنت هیچ کدام به طور مستقیم با بانک اطلاعاتی ارتباط برقرار نمی کنند و به صورت واسطه اطلاعات را از سیستم مرکزی بانک دریافت می کنند !
    البته باید به یک نکته دقت داشته باشی که هر زمانی که اطلاعاتی بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار می گیره پس نیاز به یک ارتباط اینترنتی و جهانی هست !و در تنها نقطه ای که این ارتباط برقرار می شه ارسال و دریافت اطلاعات بانکی هست و هیچگونه اطلاعتی غیر از این اطلاعت بر بستر اینترنت قرار نمی گیره ! و همیجاست که امکان هک شدن بانک ها فراهم می شه ! چون ارتباط مستقیم بین سیستم کاربر ( هکر ) و بانک ( پردازشگر ) محقق می شه!
    البته امروزه باید به شیوه های نوین برنامه نویسی تحت شبکه هم توجه داشت که باعث شده کار هکر ها خیلی سخت تر بشه !

امیدوارم این چیزیایی که نوشتم موثر باشه !

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

نحوه کار شبکه شتاب

ساختار شبکه بانکی

ساختار شبکه شتاب

طریقه کار شبکه های بانکی شتاب

نحوه درخواست برقراري خط ارتباطي data center با بانك مركزي

ساختار شبکه بانک

امنیت شبکه شتاب

ساختار شبکه بانکی کشور

نحوه کار مرکز شتاب

دیتا سنتر شبکه شتاب

ساختار شتاب

نحوه کار سیستم شتاب

معنی شبکه شتابساختارشبکه شتابساختار شبكه بانكيptmp معنی در شبکهساختارشبکه بانکساختار شبکه mplsتعریف شبکه شتابچگونگی اتصال شبکه های بانکی ایرانامنیت شبکه های شتابنحوه اتصال بانکها به شبکه شتابساختار سیستم شتابماهواره شبکه شتابساختار شبکه بانکها

برچسب برای این موضوع