نمایش نتایج: از شماره 1 تا 11 از مجموع 11
سپاس ها 13سپاس
  • 11 توسط ARM
  • 1 توسط almas455
  • 1 توسط b4i4gethat

موضوع: روش محاسبه ارتفاع دکل

نام حقيقي: Mohsen Seraj

تازه وارد
    نوشته
    4
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    0

روش محاسبه ارتفاع دکل

با سلام،
    لطفاً در مورد نحوه محاسبه ارتفاع دکل مورد نیاز برای یک لینک وایرلس آت دور توضیح بدید.
    مثلاً از کجا میفهمن که یک لینک نیاز به 20 متر دکل داره؟ چرا نمیگن 15 متر یا 30 متر.
    من خیلی این تاپیک ها رو خوندم ولی هیچکدام جواب دقیقی برای سوال من نداشتند.
    (فرض کنید هزینه مسئله نیست، لینک قراره پوینت تو پوینت باشه و میخواهیم انقدر بالا بریم تا دید مستقیم بدست بیاریم.)
    قبلاً از راهنماییتون متشکرم.

نام حقيقي: محمد رسول راستی

مدیر عمومی شناسه تصویری M-r-r
    نوشته
    9,486
    سپاسگزاری شده
    4309
    سپاسگزاری کرده
    2706
    خودتون جواب رو گفتین :

لینک قراره پوینت تو پوینت باشه و میخواهیم انقدر بالا بریم تا دید مستقیم بدست بیاریم

Mohammad Rasoul Rasti
    There's no place like 127.0.0.1
    m.rasti [@] outlook.com

نام حقيقي: ?

عضو غیر فعال
    نوشته
    1,318
    سپاسگزاری شده
    273
    سپاسگزاری کرده
    78
    اتفاقا بنده هم می خواستم همین رو بگم که جناب راستی گفت.یه جی پی اس بزنید بعد هرچقدر که اختلاف ارتفاع بدست اومد شما اینجا دیگه هر گلی بزنی به سر خودت زدی و باید اختلاف ارتفاع رو به حداقل برسونی که می شود بلندی دکل.
    البته موانعی مثل کوه یا اختلاف ارتفاع زیاد پیش رو نباشه که دیگه دید رو کاملا کور کنه و یه وقت شما 200 300 متر دکل نزنی!!!

ویرایش توسط wazet : 2009-03-24 در ساعت 02:27 AM

ARM
    ARM آنلاین نیست.
    نام حقيقي: علیرضا مشعلی

مدیر بازنشسته شناسه تصویری ARM
    نوشته
    1,898
    سپاسگزاری شده
    2497
    سپاسگزاری کرده
    1832
    خط دید ( Line of Sight) خط دید به مسیر مستقیم و بی مانع بین دو آنتن جهتدار اطلاق می شود. از آنجایی که در مخابرات مایکروویو ارسال سیگنال در مسیرهای طولانی توسط آنتنهای جهتدار (مثل آنتنهای بشقابی) صورت می گیرد لذا آنتن فرستنده و گیرنده باید بطور مستقیم در زاویه دید یکدیگر باشند.
    مسئله دیگری که وجود دارد انحنای زمین است. انحنای زمین به گونه ای است که در یک سطح هم تراز (مثلا بر روی دریا) دو آنتن که بر روی دکل نصب نشده اند، در صورت داشتن فاصله ای بیش از 9.65 کیلومتر، خط دید آنها به انحنای زمین برخورد کرده و اصطلاحاً همدیگر را نمی بینند. نصب آنتنها بر روی دکل های مرتفع یا بر روی تپه ها و قله ها این اجازه را به آنتنها می دهد تا از همدیگر دور شوند ولی به هر حال انحنای زمین همیشه خط دید آنتنهای روبرو را محدود می کند.نصب آنتنها بر روی دکلی 20 متری فاصله حداکثر آنتنها را تا حدود 16 کیلومتر افزایش داده است.
    یکی از ملاحظات مهم در طراحی خطوط نقطه به نقطه بی سیم، موضوع منطقه فرنل است (Fresnel Zone) یک سیگنال الکترومغناطیسی که بین دو آنتن منتقل می شود به خط مستقیم طی مسیر نمی کند بلکه انرژی آن سیگنال در یک منطقه بیضی گون(در فضای سه بعدی) پخش و منتقل می شود چرا که مجموعه هارمونیهای تشکیل دهنده یک سیگنال حامل داده هریک با سرعت خاصی طی مسیر می کنند و ضریب شکست هر محیط برای هارمونیهای تشکیل دهنده یک موج رادیویی، باعث پراکندگی سیگنال در یک فضای سه بعدی بیضی گون خواهد شد. به این فضای سه بعدی که دالان هوایی انتقال یک سیگنال تلقی می شود اصطلاحا منطقه فرنل گفته می شود.
    قبلا اشاره کردم و دوستان هم گفتند که خط دید بین دو آنتن باید خالی از هرگونه مانع (مثل درخت، فلز یا ساختمان) باشد ولی آنچه که واقعیت دارد اینست که بجای خط دید بایستی کل منطقه فرنل تمیز و عاری از هرگونه جاذب یا بازتاب کننده سیگنال باشد ارتفاع منطقه بیضی گون فرنل در نقطه وسط بین دو آنتن به مقدار حداکثر خود می رسد ، لذا طراح شبکه بی سیم علاقه مند به محاسبه ارتفاع r در منطقه فرنل است.از آنجایی که این منطقه بیضی گون هیچ مرز دقیق و واضحی ندارد لذا از رابطه تقریبی زیر برای محاسبه ارتفاع این منطقه استفاده می شود:

r= 43.3 x radical (d/4f)

d فاصله مستقیم بین دو خط بر حسب مایل
    f فرکانس برحسب گیگاهرتز
    r ارتفاع منطقه فرنل بر حسب فوت

مقدار r که در رابطه فوق به دست می آید ، ارتفاعی را نشان می دهد که هرگاه خالی از مانع باشد شدت سیگنال دریافتی پر انرژی و کافی خواهد بود ولی در رابطه دقیق و وسواسی تر به جای ضریب 43.3 ، ضریب 72.1 قرار می گیرد. در ضمن می توانید با جایگذاری ضرایب مربوطه واحد d را از مایل به کیلومتر و r را از فوت به متر تبدیل کنید.( فوت را معادل 0.304804 و مایل را 1609.27 متر در نظر بگیرید)
    جهت مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در مورد منطقه فرنل به لینک زیر مراجعه نمایید.رابطه بر حسب کیلومتر هم آنجا نوشته شده است.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Fresnel_zone
    این هم یک ماشین حساب برای محاسبه ناحیه فرنل
    http://wisp-router.com/wirelesscalculators.php#fresnel

موفق باشید.

ویرایش توسط ARM : 2009-03-24 در ساعت 05:36 AM
    basic، cpuman، Reza.D و 8 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

تازه وارد
    نوشته
    4
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    0
    خیلی ممنون از دوستان که زحمت کشیدن و جواب هایی رو ارسال کردن، من در مورد Fresnel Zone و Earth Bulge و نحوه محاسبه آنها اطلاعات کافی رو داشتم. مسئله اینجاست که من تا حالا با دکل زن کار نکردم. من نمی دونم که آیا از ابتدا باید بهش ارتفاع دکل رو داد یا اینکه مثلاً 6 متر میزنه میریم بالا اونم وا میسته مارو نیگاه میکنه بعد میگیم آقا دید نداره 3 متر دیگه هم بزن؟ منظورم این بود. از دوستانی که با دکل زن کار کردن خواهش میکنم جواب بدن.

ARM
    ARM آنلاین نیست.

نوشته
    1,898
    سپاسگزاری شده
    2497
    سپاسگزاری کرده
    1832
    به تایتل پست خود خوب نگاه کنید دوست من. اگر منظور شما محاسبه است که اینها روش محاسبه است و شما به آنها از همه داناتر هستید. اگر میخواهید به روش دکل زن ها کارکنید ، آنها از روش تجربی استفاده می نمایند و با توجه به شناختی که از منطقه دارند و فاصله دو نقطه یک رقم را حدس می زنند و چیزی را به آن اضافه می کنند.ما یک دکل زن داریم که قبلا در جبهه مناطق دشمن را گرا می داده است. تمام ارتفاعات شهر ما را هم خوب می شناسد. ولی بعضی وقتها محاسبات حتی بهتر از تجربه این هنرمند است. در مبحث فرکانس حساب و کتابهای زیادی وجود دارند و پارامترهای بسیاری در آن موثر است.
    موفق باشید.

نام حقيقي: amin djoneidi

عضو عادی شناسه تصویری almas455
    نوشته
    3,442
    سپاسگزاری شده
    1023
    سپاسگزاری کرده
    30
    شما با نرم افزار ptp موتورولا که در همین انجمن معرفی شده
    دو نقطه رو میدی اگر نیاز به دکل بود با دادن مقدار دکل مستقیم بودن دید رو تست می گیرید اونجا خیلی راحت متراژ دکل رو می تونید دقیق در بیارید

ARM سپاسگزاری کرده است.

تازه وارد
    نوشته
    4
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    0
    من شاید منظورمو خوب نرسوندم شرمنده:

1. نرم افزار موتورولا چه تضمینی میده که دید مستقیم وجود داشته باشه؟ آیا توپولوژی به روز شده تهران رو داره؟
    2. در مورد اون محاسبات که آقای مشعلی فرمودند، آیا محاسبه First Fresnel Zone به علاوه Earth Bulge تضمین دید مستقیم رو میده؟

من فکر نمیکنم جواب دو مورد بالا مثبت باشه ولی من به صورت ضمنی جوابمو گرفتم وقتی فرمودید دکل کار خودش بصورت تجربی یه رقمی رو میگه، متشکرم.

ARM
    ARM آنلاین نیست.

نوشته
    1,898
    سپاسگزاری شده
    2497
    سپاسگزاری کرده
    1832
    نقل قول نوشته اصلی توسط b4i4gethat نمایش پست ها
    من شاید منظورمو خوب نرسوندم شرمنده:

1. نرم افزار موتورولا چه تضمینی میده که دید مستقیم وجود داشته باشه؟ آیا توپولوژی به روز شده تهران رو داره؟
    2. در مورد اون محاسبات که آقای مشعلی فرمودند، آیا محاسبه First Fresnel Zone به علاوه Earth Bulge تضمین دید مستقیم رو میده؟

من فکر نمیکنم جواب دو مورد بالا مثبت باشه ولی من به صورت ضمنی جوابمو گرفتم وقتی فرمودید دکل کار خودش بصورت تجربی یه رقمی رو میگه، متشکرم.
    فکرش را بکنید که شما در یک شرکت کار می کنید که حداقل در هفته یکی دو تا دکل را علم می کند. اگر با این همه علمی که شما به این مسایل فنی دارید اختیار خود را به طور کامل به دکل کار خود بدهید و به مشتری بگویید که تا آمدن دکل کار هیچ برآورد اولیه ای از ارتفاع دکل نمی توانید بدهید چه وجهه ای خواهد داشت. مطمئناً مشتری دید خیلی جالبی نسبت به دانش شما خواهد داشت. دوست من شما با محاسبه این دو پارامتر و مشاهده موانع موجود در سر راه دید مستقیم و محاسبه منطقه فرنل می توانید به فاصله تقریبی دست یابید. تضمینی در این قضایا وجود ندارد. ولی حداقل بیش از سه متر به ارتفاعتان اضافه نمی کنید . بعضی وقتها هم لینک بین دو نقطه به صورت دید مستقیم ممکن نیست و یا مقرون به صرفه نیست.
    من به جای آقای سراج از آقای جنیدی به خاطر وقتی که گذاشتند و جواب دادند تشکر می کنم.

تازه وارد
    نوشته
    4
    سپاسگزاری شده
    1
    سپاسگزاری کرده
    0
    از همه دوستان متشکرم بابت وقتی که گذاشتند.

ARM سپاسگزاری کرده است.

عضو غیر فعال شناسه تصویری cpuman
    نوشته
    264
    سپاسگزاری شده
    38
    سپاسگزاری کرده
    66
    دوستان سلام

من داشتم این تاپیک رو میخوندم یه سوالی برام پیش اومد و دیدم با این که تاپیک آخرین پستش خیلی قدیمیه ولی همین جا سوال کنم بهتره .

معمولا تا چند متر میشه دکل زد ، یعنی راستش من تا حالا هر کار وایرلسی انجام دادم یا دکل اونجا بوده (البته یکی دو مورد) یا این که با یه لوله 4 5 متری کار راه افتاده و با دکل زن کار نکردم ، حالا سوالم اینه که تا چند متر میشه دکل زد؟ یعنی محدودیت ارتفاع چقدر هستش مثلا 30 متر 45 متر چقدر؟؟؟
    آیا با ساختمانی که میخواهد روش دکل نصب بشه مرتبط هست یا نه؟؟ مثلا مساحت پشت بام؟

متشکرم.

کلمات کلیدی در جستجوها:

نرم افزار محاسبه ارتفاع دکل

محاسبه انحنای زمین

ناحیه فرنل چیست

محاسبه ارتفاع

فرمول محاسبه ارتفاع

محاسبه ارتفاع درخت

تعیین ارتفاع دکل

محاسبه منطقه فرنل

ناحیه اول فرنل

محاسبه فرنل

نحوه محاسبه ارتفاع دکل

روش محاسبه ارتفاع دکل

محاسبه ناحیه فرنل

محاسبات دکل

محاسبه ارتفاع كوه

ارتفاع بیضویمحاسبه ارتفاع دكلطریق محاسبه ارتفاع درختچگونگی محاسبه ارتفاع دکلهای بی سیمفرمول محاسبه ارتفاع دکلارتفاع دكلمحاسبات دکل مخابراتینحوه محاسبه ارتفاع یک کوه محاسبه ارتفاع دکل بیسیممحاسبه fresnel zone

برچسب برای این موضوع