صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 27

موضوع: مهاجرت شبکه به لینوکس

نام حقيقي: امیر احمدی

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292

مهاجرت شبکه به لینوکس

سلام
    ما در چند مورد احساس می کنیم که ویندوز کلاینت و ویندوز سرور برای شبکه ما کارایی نداره به دلیل برخی از عوامل زیر
    1- کاربران ما دارن حرفه ای میشن و با کلی نرم افزار آماده ویندوزی و ... میتونن امنیت شبکه ما رو تهدید کنن
    2- برخی سرویس های ویندوز سرور به خاطر کرک ناقص از کار میفتن
    3- دیدگاه رئیس ما بیشتر سیستم عامل های متن بازه
    4- برخی سیستم ها منابع پائینی داره مثلا رم 1 گیگابایت که با ویندوز زیاد سرعت اون جالب نیست و نمیخوایم ارتقا بدیم

به همین دلایل بالا من باید یک طرح ارائه بدم مبنی بر مهاجرت برخی کلاینت ها به لینوکس و حذف کامل ویندوز سرور و جایگزینی با یک سیستم عامل لینوکسی

1- به نظر شما کدوم سیستم عامل لینوکس برای یک شبکه با 50 کلاینت مناسبه ؟
    2- آیا میشه کلیه سرویس هایی که روی ویندوز سرور داشتنیم روی لینوکس هم پیاده سازی کرد مانند اکتیو دایرکتوری - ترمینال سرویس - ریموت سرویس و ....

3- برای کلاینت ها چه سیستم عامل لینوکسی مناسبه
    با تشکر

ویرایش توسط Amir 2010a : 2014-07-03 در ساعت 01:06 AM

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    دوست من شما جمعا 2 3 تومن هزینه نمیکنی تا سیستم هات رو ارتقاء بدی اما حاضری هزینه چند میلیونی مهاجرت به سیستم لینوکس رو بپردازی؟
    اولا که از نظر امنیت کاملا یه بحث نسبی هست ، اگر اینطور بود که بیش از 60 درصد سرورهای دنیا ویندوز سرور نبودند!
    در مورد کارایی هم باید بگم خیر ، شما هیچ موقع نمیتونی امکانات ویندوز سرور رو به صورت کامل روی لینوکس پیاده کنی ، موارد مشابهی نظیر اکتیو دایرکتوری داره اما اصلا به دردسرهاش نمی ارزه.
    و در آخر شما یا مجبوری خودتون هزینه یاد گیری رو بپردازید یا اینکه یه نفر حرفه ای بیارید که هزینه بالایی داره یا اینکه لنگ لنگان برید جلو و هر دفعه با یه مشکل دست و پنجه نرم کنید

M-r-r، jozef، yogishiip و 5 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: محمد تقی غلامی انبوهی

عضو ویژه
    نوشته
    1,529
    سپاسگزاری شده
    824
    سپاسگزاری کرده
    1975
    يعني واقعا شما ميخواييد يوزراتون كه با خود ويندوز هم مشكل دارن شيفت كني رو لينوكس اگه مشكل فقط رم هست كه راه حل داره اونم خريدش
    بعد واقعا اگه كاربراي شما بتونن سرويسهاي شبكه شما رو هك كنن 2 تا حالت داره يا شما داري گاف ميدي يا كاربراتون كاربر نيستن هكر استخدام كردين
    در كل اگه لينوكس هم درست كانفيگ نشه همون آش و همون كاسه فقط شما اين وسط با مهاجرت به لينوكس براي خودت وقت خريدي

M-r-r، jozef، yogishiip و 6 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: بهراد اسلامی فر

عضو عادی شناسه تصویری tolstoy
    نوشته
    250
    سپاسگزاری شده
    255
    سپاسگزاری کرده
    32
    نوشته های وبلاگ
    6
    مهاجرت کار ساده ای نیست و احتیاج به دانش بالایی داره و همینطور سربار زیادی را به سیستم وارد می کنه. این موضوعی هست که همه در بالا به اون اشاره کردند. و البته شما می تونید با ابزارهای مناسب کنترل مناسب را روی کاربرات در محیط فعلی داشته باشی.
    فرض را بر این می گیریم مجموعه شما به دلایلی مثل همکار بودن با سازمان‌های دولتی و یا موارد دیگر ترجیح بده این هزینه را انجام بده:
    ۱- در مورد اکتیو دایرکتوری: شما نیازی نداری که خود اکتیو را جایگزین کنی و تنها می تونی لینوکس هات را به اکتیو جوین کنی. البته اگه باز به این کار هم اصرار دارید باید از Samba4 استفاده کنید که کامل اکتیو را پیاده سازی کرده. اگه می خوای خودت یادبگیری می تونی به سرفصل‌های دوره Mixed enviroment شرکت LPI مراجعه کنید که در لینک زیر هست.
    LPIC-3 300 Objectives V1 - LPI Wiki
    علاوه برآن برای سرویس های دیگر مورد نیازتون باید جایگزین پیدا کنید. مثلا برای rdp باید از VNC استفاده کنید.
    ۲- درانتخاب لینوکس آزاد هستید تمام نسخ سروری به نظر من مناسب هست مثل Debian, cenots, Redhat, Ubuntu و Suse
    ۳- برای کلاینت ها اگه مشکل حافظه دارید از یک میز کار سبک مثل lxde یا xfce می تونید استفاده کنید ولی محدودیت هاش را هم باید بپذیری. بالاخره خیلی امکانات ممکنه نداشته باشه. مثلا یه دبیان نصب کنی با میز کار LXDE

M-r-r، Hanif، mavrick و 4 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: amir

عضو عادی شناسه تصویری eng_amir68
    نوشته
    295
    سپاسگزاری شده
    171
    سپاسگزاری کرده
    93
    من اگر جای شما بودم هرگز اینکار رو نمی کردم.شما بیا محدودیت بیشتری روی یوزرهات اعمال کن چون یادگیری لینوکس یه طرف و تجربه نداشته تون هم یه طرف. تا بخوای راه بندازی و کمی تجربه پیدا کنی که کاره عیب یابی رو انجام بدی پیرت میکنه.

Amir 2010a سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292
    آیا اتصال سیستم های لینوکسی (اوپن سوزه - سوزه سرور) به دامین ویندوز سرور امکان پذیره ؟
    اگر ممکنه روش کار رو بگین لطفا
    ۲- درانتخاب لینوکس آزاد هستید تمام نسخ سروری به نظر من مناسب هست مثل Debian, cenots, Redhat, Ubuntu و Suse
    به نظر شما بهترین توزیع سرور لینوکس برای سرویس های متداول شبکه Local کدومه ؟آیا شما سوزه سرور رو مناسب می دونید من آشنایی کمی با انن توزیع دارم
    حداقل دستمزدی که یک لینوکس کار برای پیاده سازی این سناریو من ممکنه طلب کنه چقدره ؟

نام حقيقي: ابراهیم

خواننده شناسه تصویری yogishiip
    نوشته
    1,326
    سپاسگزاری شده
    882
    سپاسگزاری کرده
    1620
    سلام به همه
    چند تا نکته میگم لینوکس کارهای عزیز ناراحت نشند
    چند سال قبل وقتی هنوز با لینوکس درست و درمون کار نکرده بودم فک میکردم خدای سیستم عامل هاست
    امنیتش فوله
    امکاناتش فراونه
    و چون متن باز و رایگانه احساس میکردم توش یه جورایی صاحب ملکم و غاصب نیستم !
    اما بعد یکی 2 سال فهمیدم :
    سیستم عامل به شدت ناپایداریه
    کلی انرژی و زمان میخواد تا بدیهیاتش رو یاد بگیری
    امنیتش هم نسبیه !
    امکاناتش و آزادی عملت به نسبت ویندوز 80 درصد کمتره
    ضمنا بحث کپی رایت هم در لینوکس در برخی جاها موجوده !و گاهی ایران عزیزمون هم جزو تحریم لینوکسی در برخی موارد قرار میگیره !

از نظر من کسایی که حر فه ای باشند و برند سر وقت لینوکس کار درستی کردند ولی اگر کسی بدون تجربه قبلی بره سمت لینوکس اونم برای کار عملی و نه تحقیقاتی آخرش پشیمون میشه

مهاجرت از ویندوز به لینوکس دقیقا مثل این میمونه که شما بعد از یه مدت کار با گوشی اندروید بری اپل بخری
    بعدش میفهمی اپل کلی از امکانات یه گوشی معمولی رو نداره!
    نمیتونی مسیج ها رو باهم انتخاب کنی و حذف کنی
    نمیتونی تلفنی رو توی سیم کارت ذخیره کنی
    نمیتونی یه لیست علاقه مندی برای موزیک هات درست کنی
    نمیتونی شماره تلفن رو ارسال کنی
    مشکلات بلوتوث هم بماند

تک تک مشکلات بالا با نصب یه نرم افزار تخصصی حل میشه
    منتها کلی وقت میبره و انرژی باید صرفش کنید

در هرصورت به نظر من ویندوز رو به لینوکس تغییر ندید

mehrzadmo، Hanif، radar و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: مهدی جوادی

خواننده شناسه تصویری undocumented
    نوشته
    320
    سپاسگزاری شده
    136
    سپاسگزاری کرده
    23
    نقل قول نوشته اصلی توسط Amir 2010a نمایش پست ها
    آیا اتصال سیستم های لینوکسی (اوپن سوزه - سوزه سرور) به دامین ویندوز سرور امکان پذیره ؟
    اگر ممکنه روش کار رو بگین لطفا

به نظر شما بهترین توزیع سرور لینوکس برای سرویس های متداول شبکه Local کدومه ؟آیا شما سوزه سرور رو مناسب می دونید من آشنایی کمی با انن توزیع دارم
    حداقل دستمزدی که یک لینوکس کار برای پیاده سازی این سناریو من ممکنه طلب کنه چقدره ؟
    به نظرم این روزها توزیعهای CentOS و Ubuntu بیشتر طرفدار داره
    CentOS بخاط اینکه از خانواده RedHat هست
    Ubuntu هم بخاطر تعداد استفاده کننده

به هر حال دوستان انجام این کار رو توصیه نکردن ولی تصمیم گیرنده آخر شما هستید
    دیدن این لینکها هم شاید براتون مفید باشه
    DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD.
    http://blog.appzer0.fr/public/ldt.png

ویرایش توسط undocumented : 2014-07-05 در ساعت 07:21 AM
    Hanif و Amir 2010a سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: باقری

عضو عادی
    نوشته
    137
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    14
    نقل قول نوشته اصلی توسط yogishiip نمایش پست ها
    سلام به همه
    چند تا نکته میگم لینوکس کارهای عزیز ناراحت نشند
    چند سال قبل وقتی هنوز با لینوکس درست و درمون کار نکرده بودم فک میکردم خدای سیستم عامل هاست
    امنیتش فوله
    امکاناتش فراونه
    و چون متن باز و رایگانه احساس میکردم توش یه جورایی صاحب ملکم و غاصب نیستم !
    اما بعد یکی 2 سال فهمیدم :
    سیستم عامل به شدت ناپایداریه
    کلی انرژی و زمان میخواد تا بدیهیاتش رو یاد بگیری
    امنیتش هم نسبیه !
    امکاناتش و آزادی عملت به نسبت ویندوز 80 درصد کمتره
    ضمنا بحث کپی رایت هم در لینوکس در برخی جاها موجوده !و گاهی ایران عزیزمون هم جزو تحریم لینوکسی در برخی موارد قرار میگیره !

از نظر من کسایی که حر فه ای باشند و برند سر وقت لینوکس کار درستی کردند ولی اگر کسی بدون تجربه قبلی بره سمت لینوکس اونم برای کار عملی و نه تحقیقاتی آخرش پشیمون میشه

مهاجرت از ویندوز به لینوکس دقیقا مثل این میمونه که شما بعد از یه مدت کار با گوشی اندروید بری اپل بخری
    بعدش میفهمی اپل کلی از امکانات یه گوشی معمولی رو نداره!
    نمیتونی مسیج ها رو باهم انتخاب کنی و حذف کنی
    نمیتونی تلفنی رو توی سیم کارت ذخیره کنی
    نمیتونی یه لیست علاقه مندی برای موزیک هات درست کنی
    نمیتونی شماره تلفن رو ارسال کنی
    مشکلات بلوتوث هم بماند

تک تک مشکلات بالا با نصب یه نرم افزار تخصصی حل میشه
    منتها کلی وقت میبره و انرژی باید صرفش کنید

در هرصورت به نظر من ویندوز رو به لینوکس تغییر ندید
    سلام دوست عزیز گفتی نارحت نشیم چشم ناراحت نمی شیم
    اما اگر مشکلی باهاش داشتیی و بلد نبودی باهاش کار کنی نگو ناپایداره
    دوست عزیز شما چون با لینوکس کار نکردی و تازه می خوای یادبگیری نرو سمت لینوکس (با اینکه درآمد من از این سمت ) نسبت به هزینش نمی ارزه
    یه سوال » رم سیستمت 1 گیگ رم کلاینت منظورته؟ خوب ویندوز 7 رو Optimize کن که کمتر رم مصرف کنه
    در مورد هزینه اس دوست من 1-- دوستی که میاد برای شما این کار رو انجام بده باید به شما یک آموزش اولیه بده که حدودا 5 ساعت طول میکشه
    2-نصب و پیکر بندی سرورهات
    3- پشتیبانی سرورهات تا حدود حداقل 6 ماه تا شما با این سیستم راه بیفتی
    4- مشاوره درباره مهاجرت برنامه ها و کلاینت هات
    خودت هزینشو حساب کن

ویرایش توسط linuxesabz : 2014-07-05 در ساعت 09:13 AM
    yogishiip سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: مهدی

خواننده
    نوشته
    12
    سپاسگزاری شده
    2
    سپاسگزاری کرده
    2
    لینوکس ؛ اگر PHP بلد باشید و بتونید از عهده مشکلاتش در زمان بروز مشکلات بر بیایید پایداره ؛
    اما اگر اطلاعات و دانش کافی نداشته باشید ؛ تا زمان بروز کاملا پایدار تر از ویندوز ؛ اما زمان مشکل به هم می ریزه که نیاز به دانش داره .

نام حقيقي: ابراهیم

خواننده شناسه تصویری yogishiip
    نوشته
    1,326
    سپاسگزاری شده
    882
    سپاسگزاری کرده
    1620
    نقل قول نوشته اصلی توسط linuxesabz نمایش پست ها
    اما اگر مشکلی باهاش داشتیی و بلد نبودی باهاش کار کنی نگو ناپایداره
    درسته شاید اگر بلد باشی با لینوکس کار کنی میتونی پایدار نگش داری و اگر بلد نباشی پیشفرض ناپایداره !

منتها بلد بودن مستلزم اینه که حداقل 10 سال با لینوکس های مختلف کار کنی

این لینک رفرنس معتبری نیست ولی منتها یه مبحث تجربیه شاید ارزش دیدن داشته باشه
    Comparing Windows and Linux stability | The Endeavour

jozef، Hanif و jamai سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: سید هادی

عضو عادی شناسه تصویری dodvaod
    نوشته
    378
    سپاسگزاری شده
    265
    سپاسگزاری کرده
    552
    با اجازه اساتید که در ابتدا پاسخ های مناسبی نوشتند. چند نکته هم بنده اضافه می کنم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط Amir 2010a نمایش پست ها
    سلام
    1- کاربران ما دارن حرفه ای میشن و با کلی نرم افزار آماده ویندوزی و ... میتونن امنیت شبکه ما رو تهدید کنن
    2- برخی سرویس های ویندوز سرور به خاطر کرک ناقص از کار میفتن
    3- دیدگاه رئیس ما بیشتر سیستم عامل های متن بازه
    4- برخی سیستم ها منابع پائینی داره مثلا رم 1 گیگابایت که با ویندوز زیاد سرعت اون جالب نیست و نمیخوایم ارتقا بدیم
    1- چرا کارمندای شما می تونن نرم افزار نصب کنند؟(می دونم برخی برنامه ها نیاز به نصب ندارند).به نظرم در مورد سیاستهای امنیتی شبکه تون تجدید نظر کنید.
    2- به نظرت تمام برو بچ توی ایران یا اینجوری بگم تمام شرکتها پول نرم افزار اصلی رو دادند و الان دارند بذون مشکل کار میکنند! علاوه بر اینکه غیر ایران هم خیلی جاها از برنامه های کرک استفاده میکنند. از این موارد هم که بگذریم خیلی نرم افزار آزاد وجود داره که با قابلیتهای بسیار بالا کار میکنه ولی رایگان. توی همین فروم دنبال هر مشکلی بگردی می تونی از هر دو خانواده نرم افزار را همراه با راهنمای استفاده اش پیدا کنی. وقتی که می خوای بزاری برای پیدا کردن برنامه هات در لینوکس و شک کنی کار میکنه یا نه بزار برای نوع ویندوزیش.
    3- 3 حالت داره یا رئیستون IT دونه و یا چشم و هم چشمیه! و یا یه چیزی شنیده بدون هیچ تحقیقی میگه می خوام.شما باید ایشون رو روشن کنی.اولی که تکلیفش روشنه فکر نکنم همچین درخواستی با توجه به جاری بودن شبکتون ارائه کنه .دومی و سومی هم نیاز به هدایت و مدیریت از طرف خودت داره. اگر خدای نکرده با توجه به بسیار پیچیده بودن این کار توش بمونی خودت خراب میشی و اون وقت کارایی شما میره زیر سوال نه انتخاب و مسیر اشتباه.رئیس میگه من که اینکاره نبودم شما من رو توجیح میکردی پس تورو آوردیم چکار ، ما بگیم بیوفت توی چاه شما خودت رو میندازی!!!
    همه دوستان IT می دونند متن باز بودن یک نرم افزار فقط به درد حصول اطمینان از سالم بودن آن و گسترش و سفارشی سازی اون می خوره، همین.و این موارد تاثیری در ماهیت ابزاری یک برنامه نداره.تازه شما توی ویندوز هم می تونی یه برنامه رو سفارشی سازی کنی.
    به هر حال دوستان بهتره از بالا به قضایا نگاه کنند. تمامی برندها و نرم افزارها و محصولات جهت ارائه بهتر خدمات تولید میشن.اصلا مهم نیست کدوم رو استفاده کنی مزیت یه برنامه برای دیگران میتونه عیبی برای کار شما باشه
    ببخشید طول کشید قضیه مهمه چون همون جور که اساتید فرمودند این مهاجرت هزینه زمانی ، انسانی و مالی بسیار بالای داره.ممکنه افراد دیگه هم بخوان وارد ماجرا بشن.حرفهای من نه حمایت از برند خاصیه و نه نفی محصولی ان شا ا.. منظورم رو رسونده باشم
    آقای احمدی پیشنهاد میکنم بیا مشکلاتت رو داخل فروم بذار خیلی از اساتید اینجا بدون هیچ چشم داشتی و با فروتنی اونها رو پیگیری و حل میکنند.
    موفق باشید

ویرایش توسط dodvaod : 2014-07-08 در ساعت 08:20 AM علت: خوانا تر کردد جمله بندی
    M-r-r، yogishiip، gallaxy67 و 1 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    955
    سپاسگزاری شده
    127
    سپاسگزاری کرده
    292
    3 حالت داره یا رئیستون IT دونه و یا چشم و هم چشمیه! و یا یه چیزی شنیده بدون هیچ تحقیقی میگه می خوام.شما باید ایشون رو روشن کنی.اولی که تکلیفش روشنه فکر نکنم همچین درخواستی با توجه به جاری بودن شبکتون ارائه کنه .دومی و سومی هم نیاز به هدایت و مدیریت از طرف خودت داره. اگر خدای نکرده با توجه به بسیار پیچیده بودن این کار توش بمونی خودت خراب میشی و اون وقت کارایی شما میره زیر سوال نه انتخاب و مسیر اشتباه.رئیس میگه من که اینکاره نبودم شما من رو توجیح میکردی پس تورو آوردیم چکار ، ما بگیم بیوفت توی چاه شما خودت رو میندازی!
    از راهنمایی همه شما ممنونم
    اما اینکه مهاجرت به لینوکسمطرح شد تصمیم خودم نیست که من باید یک گزارش آماده کنم در مورد معادل یابی همه سرویس های ویندوزی با لنوکسی
    من سال قبل با لینوکس سنت او اس آشنا شدم با اینکه باید بتونم تو محیط ترمینال کامند بنویسم اما باز هم زیاد بد نیست حداقل اینه که سیستم هایی ایکس پی روش کنده لینوکس سرعتش قابل قبوله
    در زمینه دسکتاپ من سه گزینه دارم :
    1- Open Suse
    2- Ubuntu
    3- Fedora
    و در مورد سرور
    1- Suse Server Enterprise
    2- Cent OS
    3- Radhat که پولیه
    4- Debian

شما کدامیک رو پیشنهاد می فرمائید

نام حقيقي: AliRezA

عضو عادی شناسه تصویری gallaxy67
    نوشته
    1,233
    سپاسگزاری شده
    1014
    سپاسگزاری کرده
    200
    ببینم فکری هم به حال آموزش کارکنان کردید؟
    اینکه به جای word باید از openoffice استفاده کنند همچین خوش آیند نیست براشون.
    اینکه نرم افزارهای مالی شما هم روی لینوکس پیاده میشه؟
    اصلا کاربران شما اونجا از کامپیوتر چه استفاده ای میکنند؟

dodvaod سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: باقری

عضو عادی
    نوشته
    137
    سپاسگزاری شده
    79
    سپاسگزاری کرده
    14
    ببین ما برای یک سازمان طرح مهاجرت اماده می گردیم قرار بر این شد که تا یک سال اول فقط سرورها رو به سمت لینوکس ببریم و در صورت موفقیت آمیز بودن طرح در صورت صلاحدید تا 20 درصد کارمندان به سمت لینوکس مهاجرت داده بشن که طرحی دو ساله بود .
    شما هم فقط طرح مهاجرت سرورها رو بده البته حواست جمع باشه بعضی از برنامه ها با انیکه جایگزین دارن نباید مهاجرت داده بشن یعنی سرور لینوکس رو باید همراه سرور ویندوزی داشته باشی

Amir 2010a سپاسگزاری کرده است.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

مهاجرت شبکه

centosمناسب چه کاریه؟

برچسب برای این موضوع