نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 15
سپاس ها 6سپاس
  • 1 توسط alisc
  • 1 توسط alisc
  • 1 توسط cy6er
  • 1 توسط cy6er
  • 1 توسط alisc
  • 1 توسط alisc

موضوع: راهنمایی در مورد شبکه کردن دو سیستم با او اس مینت

نام حقيقي: hossein.itplus@gmail.com

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6

راهنمایی در مورد شبکه کردن دو سیستم با او اس مینت

سلام به دوستان خوبم.
    ببخشید من رشتم فناوری اطلاعاته و برا درس پروژم قرار شده که دو تا سیستم که هر دو روشون مینت(الان 14.1 نصبه) نصبه رو با هم شبکه کنم.
    من از شبکه کردن اونم توی لینوکس چیز خاصی نمیدونم.اصلا نمیدونم که سمبا نیاز هست یا نیست.
    اگه ممکنه هر چه سریعتر یک آموزش قدم به قدم و تصویری بهم بدین تا بتونم دو سیستم مجهز به سیستم عامل مینت رو با هم شبکه کنم و بعد فلدری پرینتری چیری هم به اشتراک بذارم.
    این دو سیستم ترجیحا دو تا لبتابه که با لن میخوان به هم وصل شن

پیشاپیش از زحمات شما ممنونم

موضوعات مشابه:

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    سلام مجدد و با قبولی طاعات و عبادات شما دوستان عزیز.
    دوستان ببخشید من تا امشب وقت دارم که بدونم دقیقا باید چه کار کنم تا اونجا (دانشگاه) بتونم به صورت عملی اراعه بدم.
    من خودم اطلاعاتم از لینوکس و مینت بدک نیست و از شبکه هم یه چیزایی میدونم.
    مشکل من اینکه تا حالا تو لینوکس و اونم مینت شبکه نکردم.اگه دوستان میتونین همینجوری یکسری توضیحات رو بدین که به ترتیب باید چه کار کنم ممنون میشم.
    اگه تصویری هم بود که بیشتر ممنون میشم.
    برا یادآوری بگین که آی پی ها و اعداد ره چه جوری وارد کنم و بگین که اگه سمبا نیاز هست چه جوری پیکر بندیش کنم.
    خداخیرتون بده

نام حقيقي: علی شفائی

عضو عادی شناسه تصویری alisc
    نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    دوست عزیز سمبا فکر کنم زمانی نیاز هست که بخواهید ویندوز و لینوکس رو شبکه کنید !

بهتون پیشنهاد میکنم برید در انجمن گنو/لینوکس یا اوبونتو این سوال رو بپرسید زودتر به نتیجه میرسید !

این جا هم لینوکس کار هست ولی کم تشریف میارن در انجمن

hosseingra سپاسگزاری کرده است.

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط alisc نمایش پست ها
    دوست عزیز سمبا فکر کنم زمانی نیاز هست که بخواهید ویندوز و لینوکس رو شبکه کنید !

بهتون پیشنهاد میکنم برید در انجمن گنو/لینوکس یا اوبونتو این سوال رو بپرسید زودتر به نتیجه میرسید !

این جا هم لینوکس کار هست ولی کم تشریف میارن در انجمن
    آره خودمم همینو شک دارم.
    ببین اونجا هم پرسیدم و منتظر جواب هستم.ولی شاید برعکس اینجا یک متخصص که جواتبگو هم باشه پیدا شد

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    نقل قول نوشته اصلی توسط hosseingra نمایش پست ها
    آره خودمم همینو شک دارم.
    شک نکنید

سامبا چیست ؟
    سامبا(Samba) يك مجموعه از برنامه‌هاي يونيكسي بهم مرتبط است كه پروتكل SMB را ايجاد و پشتيباني مي‌كند. در لغت به معناي رقص برزلي سامبا است. شايد به اين علت اين نام را انتخاب كرده‌اند كه دو سيستم عامل ناهم جنس را به دست هم مي‌دهد، و از طرفي كلمه samba به كلمه مختصر شده SMB نزديك است ولي همانطور كه گفته شد SMB مخفف (Server Message Block) است.
    بسياري از سيستم عاملها از جمله Windows و OS/2با پشتيباني SMB شبكه‌هاي مشتري - خدمتگذار را فراهم مي‌كنند. و اجازه مي‌دهد تا سرويسهاي يونيكسي نيز در اين اتصال شركت كنند. يك ماشين يونيكسي با اين قابليت مي‌تواند خدمتگذار يك سيستم عامل ويندوزي باشد و بالعكس.

منبع : سايت سيد ابوالفضل ميرخليلي - سامبا چيست؟

ببین اونجا هم پرسیدم و منتظر جواب هستم.ولی شاید برعکس اینجا یک متخصص که جواتبگو هم باشه پیدا شد
    داخل انجمن اوبونتو سوال کنید 100% تا شب به نتیجه میرسید !

توضیحی دیگر از سامبا :
    مقدمه
    در گذشته این امکان ‌وجود نداشت که کاربران توسط سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس بصورت همزمان تبادل اطلاعاتی داشته باشند . در واقع فایل‌‌ها , اطلاعات و پرینترهای سیستم‌عامل لینوکس در سیستم‌عامل ویندوز شناخته شده نبود . برای برطرف کردن این نقیصه پروتکل سمبا به وجود آمد که در واقع پل ارتباطی بین سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینو‌کس است .

٢- تاریحچه
    مایکروسافت سرویسی به نام SMB(System Message Block) را برای ویندوز‌های 2003, 200, NT,9x طراحی نموده که با نام دیگر CIFS(Common Interface file System) نیز شناخته می‌شود .
    SMB یک پروتکل سطح بالا بوده که بر روی پروتکل NetBIOS متعلق به مایکروسافت بنا نهاده شده که می‌تواند برروی شبکه TCP/IP اجرا گردد . این سرویس اجازه می‌دهد که سیستم‌ها بتوانند تحت شرایطی منابع خود را به اشتراک گذاشته و بسیاری از کسانی که با ویندوز سر و کار دارند با مقوله‌ای به نام network neighborhood را که در همین زمینه فعالیت می‌نماید را بخوبی می‌شناسند .
    آقای Andrew Tridgell با بررسی SMB و از طریق مهندسی معکوس به خواص SMB پی برده و samba در عرصه لینوکس و یونیکس شروع به خود نمائی نمود .

منبع : samba چيست!!!
    - - - Updated - - -

ببینید این بدردتون میخوره ( اکثر توزیع های لینوکس فکر کنم مراحل کاری یکسانی داشته باشن )

آموزش اشتراک گذاری منابع و شبکه کردن دو یا چند سیستم در اوبونتو !

۲۰
    مهر

در نوشته های قبل نحوه ی اشتراک گذاری بین اوبونتو و ویندوز رو گفته بودم اما در این مطلب قصد آموزش اشتراک گذاری منابع و شبکه کردن بین دو سیستم اوبونتو رو دارم.
    سعی می کنم این آموزش رو کاملا به صورت پایه ای و قابل فهم برای هر کاربر تازه کار در شبکه بگم .
    در ادامه :
    Samba چیست ؟
    آموزش نصب برنامه ی Samba و Share کردن منابع در اوبونتو!
    نحوه ی تنظیم کردن آدرس IP در اوبونتو

Samba چیست ؟‌
    برای اشتراک گذاری منابع در اوبونتو به برنامه ی Samba نیاز داریم, Samba بسته نرم افزاری اوپن سورس و رایگانی است که به صو.رت ابزاری مفید در دست مدیران شبکه برای انعطاف پذیری بیشتر , آزادی در نصب و پیکربندی و انتخاب سیستم ها و تجهیزات شبکه را می دهد.Samba در سال ۱۹۹۲ تولید شده است ولی روز به روز در حال پیشرفت وکسب محبوبیت بیشتر است.
    Samba از پروتکول TCP/IP برای برقراری ارتباط بین سیستم های مختلف مثل ویندوز , لینوکس , یونیسک , مکینتاژ‌ و …. استفاده می کند.

برای نصب Samba و نرم افزار های کامل برای اشتراک گذاری منابع ساده ترین راه استفاده از خود اوبونتوست !
    بر روی فایلی که می خواهید اون رو بین شبکه به اشتراک بگذارید راست کلیک کنین و گزینه ی Sharing options رو بزنید.

در پنجره ی باز شده تیک گزینه ی Share this folder را بزنید :

در پنجره ی بعد بر روی گزینه یinstall service و در بعدی بر روی install کلیک کنید تا برنامه های اشتراک گذاری منابع در اوبونتو نصب شوند.

و بعد از نصب همه ی برنامه های مورد نیاز باید سیستم رو Restart کنید.

یک بار دیگه بر روی پوشه ای که می خواهید به اشتراک بگذارید راست کلیک کنید و گزینه ی Sharing options رو بزنید.
    در پنجره ی باز شده دوباره تیک گزینه ی Share this folder رو بزنید.

برای راحتی کار تیک گزینه های Allow others to create and delete files in this folder و Guest access رو وارد کنید.
    گزینه ی اول به کاربرانی که به این فایل دسترسی دارن اجازه ی تغییر فایل رو میده و گزینه ی دوم به همه ی کاربران اجازه ی دسترسی به فایل رو میده .
    و در پنجره ی بعدی گزینه ی Add the permission automatically رو بزنید.

همانطور که میبینید فایل مورد نظر به اشتراک گذاشته شد !

حالا باید بین دو سیستم عامل ارتباط بر قرار کنیم .
    برای این منظور باید ip دو سیستم رو روی یک رنج خاص تنظیم کنیم یا این که از یک مودم ADSL برای این کار استفاده کنیم.
    در صورتی کمه از یک مودم ADSL استفاده می کنید و هر دو سیستم به اون وصل هستن نیاز به تنظیمات ip ندارید ولی در غیر این صورت باید دستی ip بر روی دو سیستم قرار بدین.
    روش دستی : دو سیستم رو از طریق یک کابل به هم وصل کنید.
    برای هر دو سیستم :
    بر روی آیکون کارت شبکه در نوار ابزار بالا کلیک کنید و گزینه ی Edit Connections رو کلیک کنید.

در پنجره ی Network Connections در تب Wired بر روی گزینه ی Add کلیک کنید .

1 . حالا در پنجره ی Editing Wired connections تیک گزینه ی Connect automatically رو بزنید.
    ۲ . در قسمت method گزینه ی Manual رو انتخاب کنید.
    ۳ .بر روی گزینه ی Add کلیک کنید.
    ۴ . در قسمت ip address برای سیستم اول عدد ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و برای سیستم دوم ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲ و … را وارد کنید.
    ۵ . در قسمت Netmask عدد ۲۴ را وارد کنید ( یعنی ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰ , این عدد رو هم می تونین وارد کنین که همون معنی رو میده )
    ۶ . و بر روی گزینه ی Save کلیک کنید .

بر روی هر دو سیستم این عملیت انجام بشه تا هر دو سیستم به همدیگر متصل بشن ولی دقت داشته باشید که عدد ip دو سیستم باید با هم در قسمت آخر متفاوت باشه .

حالا مرور گر فایل رو باز کنید ( Home ) و به مسیر Browse Network بروید و بعد بر روی Windows network و WORKGROUP کلیک کنید.
    در این جا شما سیستم های متصل به این سیستم رو میبینید که با باز کردن اونها می تونین منابع به اشتراک گذاشته رو ببینید و استفاده کنید.

نکته ی مهم :‌
    اگر در هنگام باز کردن پوشه ی به اشتراک گذاشته شده با پیغام Access was denied مواجه شدید باید به سیستمی که فایل رو Share کرده بودید بروید و بر روی پوشه راست کلیک کنید و گزینه ی Properties رو بزنید .

و در تب Permissions گزینه های Folder Access رو به حالت Create And Delete File تغییر بدین.
    اگر باز این مشکل وجود داشت بر روی فایل های درون بوشه ی share شده هم این کار رو انجام بدین.

منبع : http://planet.sito.ir/%D8%A2%D9%85%D...-%D8%AF%D9%88/

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    شک نکنید

سامبا چیست ؟

داخل انجمن اوبونتو سوال کنید 100% تا شب به نتیجه میرسید !

توضیحی دیگر از سامبا :

- - - Updated - - -

ببینید این بدردتون میخوره ( اکثر توزیع های لینوکس فکر کنم مراحل کاری یکسانی داشته باشن )
    ممنونم داداش.لطف کردی.
    خودم تا حدودی میدونستم ولی چوت تجربه عملیاتی نداشتم مطمعن نبودم.
    گمون کنم که مینت نیازی به سمبا نداشته باشه یا نیاز به چیزهای نصبی نداشته باشه چون معمولا مینت سمت کاربر هست و اکثر چیزایی که در نگاه اول برا یک سیستم عامل نیازه رو فراهم میکنه.
    به هر حال خیلی بهم لطف کردی.
    حیف که دکمه تشکر فعلا برام غیرفعاله وگرنه یک تشکر توپ میزدم.
    به طور کل دونستن و مطمعن شدن خوبه ولی باید عملی کار کنم.
    دمت گرم

نام حقيقي: cy6er

خواننده شناسه تصویری cy6er
    نوشته
    172
    سپاسگزاری شده
    188
    سپاسگزاری کرده
    9
    دستور ifconfig eth0 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0 را در اولی و ifconfig eth0 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 را در دومی در محیط ترمینال وارد کنید تا دو سیستم بتوانند همذیگر را ببیند و برای Share کردن فایلها بین دو سیستم لینوکسی از سرویس NFS و برای Share کردن فایلها بین سیستم های لینوکس و ویندوزی از سرویس Samba استفاده می شود .
    NFS Server and Client Configuration in Ubuntu

ویرایش توسط cy6er : 2013-07-13 در ساعت 05:46 AM

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    نقل قول نوشته اصلی توسط cy6er نمایش پست ها
    دستور ifconfig eth0 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0 را در اولی و ifconfig eth0 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 را در دومی در محیط ترمینال وارد کنید تا دو سیستم بتوانند همذیگر را ببیند و برای Share کردن فایلها بین دو سیستم لینوکسی از سرویس NFS و برای Share کردن فایلها بین سیستم های لینوکس و ویندوزی از سرویس Samba استفاده می شود .
    NFS Server and Client Configuration in Ubuntu
    سلام عزیز.ممنون.
    ببین همین سمبا به جای NFS کار رو راه نمیاندازه؟؟؟

نوشته
    172
    سپاسگزاری شده
    188
    سپاسگزاری کرده
    9

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    سلام مجدد.
    عزیزان من آی پی ها رو میدوم و ارتباط برقرار میشه و با پینگ هم بدون مشکل پکت ها رد و وبدل میشند.
    مشکل من اینه که بالاخره نفهمیدم باید توی مینت از چی برا شیر کردن استفاده کنم؟!
    دیشب samba و ssh و nfs و امتحان کردم ولی نتونستم کاری از پیش ببرم.خود مینت بدون اینا تنظیمات شیر کردن داره.
    اگه لطف کنین و به صورت تصویری بگین که بعد از آی پی دادن و برقراری ارتباط سرور با کلاینت من کلا باید چه کنم و هر چی نیاز هست نصب کنم بعدش چه جوری باید پیکربندیش کنم ممنون میشم.
    اگه ممکنه خیلی سریع پاسخ بده.دمتون گرم
    اگه لطف کنین و لینک ندین و خودتون خلاصه توضیح بدین یک دنیا ممنون میشم.

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    مشکل من اینه که بالاخره نفهمیدم باید توی مینت از چی برا شیر کردن استفاده کنم؟!
    من هم سرچ کردم ، مثل اینکه باید سامبا هم نصب بشه !!!
    در این لینک که توضیح داده : samba - Share between Ubuntu machines - Ask Ubuntu ( با متد 1 برید جلو و فایلتون رو شیر کنید و از سیستم دیگه نگاه کنید ببینید اوکی هست ؟ )
    فقط حواستون باشه این حرکت رو که نوشته انجام بدید :

• In terminal type the following gksudo gedit /etc/samba/smb.conf
    • Add the line usershare owner only = False to the [global] section.

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    من هم سرچ کردم ، مثل اینکه باید سامبا هم نصب بشه !!!
    در این لینک که توضیح داده : samba - Share between Ubuntu machines - Ask Ubuntu ( با متد 1 برید جلو و فایلتون رو شیر کنید و از سیستم دیگه نگاه کنید ببینید اوکی هست ؟ )
    فقط حواستون باشه این حرکت رو که نوشته انجام بدید :

• In terminal type the following gksudo gedit /etc/samba/smb.conf
    • Add the line usershare owner only = False to the [global] section.
    رفتم توی ترمینال مینتی که سرور هست و این کد رو تایپ کردم بعدش ازم رمز ادمین رو خواست و وارد کردم ولی اتفاق خاصی نیافتاد
    منظور از این دو لاین که گذاشتی چیه؟اولی چه کار میکنه و مخصوصا دومی؟

نوشته
    1,897
    سپاسگزاری شده
    1730
    سپاسگزاری کرده
    2052
    ببینید دوست عزیز کامند اولی توسط ویرایشگر گرافیکی ( مثل Notpad ) فایل کانفیگ سامبا رو باز میکنه ، یعنی فایل smb.conf

بعد خط دوم میگه که شما در خط اول اون فایل باز شده عبارت usershare owner only = False رو تایپ کنید و فایل رو ذخیره کرده و خارج شوید

اگر دیدی باز هم پسوورد گرفت و چیزی باز نشد دستور رو به این شکل بزنید :
    sudo gedit /etc/samba/smb.conf

تازه وارد
    نوشته
    8
    سپاسگزاری شده
    0
    سپاسگزاری کرده
    6
    نصب سمبا توی مینت به چه شکله؟اسم دقیق و کامل نام نصبیش چیه؟
    آخه من از طرق مختلف یک چیزایی نصب کردم و برا همینم گیج شدم

- - - Updated - - -

ببینید دوست عزیز کامند اولی توسط ویرایشگر گرافیکی ( مثل Notpad ) فایل کانفیگ سامبا رو باز میکنه ، یعنی فایل smb.conf

بعد خط دوم میگه که شما در خط اول اون فایل باز شده عبارت usershare owner only = False رو تایپ کنید و فایل رو ذخیره کرده و خارج شوید

اگر دیدی باز هم پسوورد گرفت و چیزی باز نشد دستور رو به این شکل بزنید :
    sudo gedit /etc/samba/smb.conf

ممنون.آره منم شک کردک که باید فایلی باز بشه ولی نمیشد.میرم تست کنم.
    بعد یک سوال.این کار باید فقط روی سرور انجام بشه یا هر دو وسیله؟؟

نوشته
    172
    سپاسگزاری شده
    188
    سپاسگزاری کرده
    9
    فیلم آموزش راه اندازی NFS Server را آپلود کردم

کلمات کلیدی در جستجوها:

شبکه کردن دویا چند کامپیوتر درابونتو

شبکه کردن ویندوز با لینوکس مینت