صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 25

موضوع: كار با linux براي تازه كارها

نام حقيقي: Hasan Asghari

عضو عادی . شناسه تصویری asghari70
    نوشته
    786
    سپاسگزاری شده
    290
    سپاسگزاری کرده
    634

كار با linux براي تازه كارها

سلام دوستان من مي خوام تازه باlinux كار كنم به نظر شما با كدام نسخه كاركنم بهتر؟

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: ابراهیم

خواننده شناسه تصویری yogishiip
      نوشته
      1,326
      سپاسگزاری شده
      882
      سپاسگزاری کرده
      1620
      من پیشنهاد میدم اوبنتو نصب کنید

Zahmatkesh و arash3400 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: maziar hamidi

خواننده
      نوشته
      3
      سپاسگزاری شده
      1
      سپاسگزاری کرده
      0
      من feddora رو پیشنهاد می کنم .

نام حقيقي: علی منصوری

عضو عادی شناسه تصویری mrpa
      نوشته
      203
      سپاسگزاری شده
      15
      سپاسگزاری کرده
      65
      و باز هم شروع شد

Zahmatkesh سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: سامان زحمتکش

عضو ویژه شناسه تصویری Zahmatkesh
      نوشته
      3,663
      سپاسگزاری شده
      4784
      سپاسگزاری کرده
      2305
      نوشته های وبلاگ
      4
      نقل قول نوشته اصلی توسط asghari70 نمایش پست ها
      سلام دوستان من مي خوام تازه باlinux كار كنم به نظر شما با كدام نسخه كاركنم بهتر؟
      سلام

دوست عزیز
      امثال این پست ها در انجمن زیاد هستن می تونم بگم به تعداد توزیع های لینوکس و با یک جواب تکراری :

نقل قول نوشته اصلی توسط X
      1- برای چه کاری می خوای ؟؟؟
      برای یادگیری
      نقل قول نوشته اصلی توسط X
      خوب با هرکدوم راحتتر هستی کار کن

yogishiip و arash3400 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: ابراهیم

خواننده شناسه تصویری yogishiip
      نوشته
      1,326
      سپاسگزاری شده
      882
      سپاسگزاری کرده
      1620
      تجربه من :
      من زمانی که میخواستم با لینوکس کار کنم رفتم فدورا نصب کردم بعد از 2 هفته کلا بیخیال کار یا لینوکس شدم
      بعد 1 ماه دوباره رفتم اوبنتو نصب کردم و ازش خوشم اومد و خیلی چیزا یاد گرفتم و هنوزم دارم یاد میگیرم
      فروم اوبنتو بسیار فعالتر از فروم توزیع های دیگه نذیر فدرواست لذا راحتتر میتونی به جواب سوالاتت برسی !

Zahmatkesh و arash3400 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: محمد لینوکس

عضو عادی شناسه تصویری mohammadlinux
      نوشته
      425
      سپاسگزاری شده
      183
      سپاسگزاری کرده
      93
      اگر واسه دسکتاپ میخای.ابونتو خوبه

yogishiip و arash3400 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: مهدی

عضو غیر فعال شناسه تصویری mehdi_ad
      نوشته
      8
      سپاسگزاری شده
      3
      سپاسگزاری کرده
      1
      اوبنتو یا suse . suse هم خوب و کار کردن باهاش راحته.

arash3400 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Hamidreza

عضو عادی شناسه تصویری Devil Jin
      نوشته
      92
      سپاسگزاری شده
      42
      سپاسگزاری کرده
      29
      من به شما اوبونتو رو پیشنهاد میکنم چون از بقیه ی نگارش های لینوکس به ویندوز نزدیک تره.

arash3400 سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Hasan Asghari

عضو عادی . شناسه تصویری asghari70
      نوشته
      786
      سپاسگزاری شده
      290
      سپاسگزاری کرده
      634
      نقل قول نوشته اصلی توسط zahmatksh نمایش پست ها
      سلام

دوست عزیز
      امثال این پست ها در انجمن زیاد هستن می تونم بگم به تعداد توزیع های لینوکس و با یک جواب تکراری :
      خوب مهندس اگه كار كرده بودم كه از عموم نظر خواهي نمي كردم!!!!!!

نوشته
      3,663
      سپاسگزاری شده
      4784
      سپاسگزاری کرده
      2305
      نوشته های وبلاگ
      4
      خوب مهندس اگه كار كرده بودم كه از عموم نظر خواهي نمي كردم!!!!!!
      دوست عزیز مثل هایی که من زدم برای انتقاد از دوستان لینوکس کار بود و نه از سوال شما.

من خودم خیلی زیاد دنبال این مطلب گشتم و هرچی پست در این زمینه بوده رفتم و در آخر تاپیک ها گفته شده با هرکدوم راحتی کار کن!!!

تا اینکه مدتی قبل در ضمیمه روزنامه جام جم مقایسه ای از توزیع های لینوکس رو دیدم ، خیلی جالب بود و بهم راه رو نشان داد.

امیدوارم پست من این ابهام رو برای دوستان علاقه مند یادگیری همچون خودم برطرف کنه.

مقايسه توزيع*هاي لينوکسي در بهار 2010 (بخش نخست)
      قهرمان ليگ مشخص نيست!

چه توزيع لينوکسي بايد استفاده کنم؟ اين سوال تقريبا ميان همه کاربران تازه*وارد لينوکسي مطرح مي*شود.گزينه*هاي زيادي وجود دارد که بايد از ميان آنها انتخاب کرد. چطور مي*توان اين انتخاب را انجام داد؟

براي اينکه تصميم*گيري ساده*تر شود و با حجم عظيمي از اطلاعات مواجه نشويد، اين مقاله را در دو بخش تقديم خواهيم کرد. در بخش اول به سراغ توزيع*هاي دبيان، فدورا،* لينوکس مينت و مندريوا مي*رويم.

هرچند که توزيع*هاي لينوکسي اغلب نرم*افزارهاي مشابهي دارند، اما تفاوت*هايي را مي*توان ميان آنها مشاهده کرد. بهترين توزيع لينوکس کدام است؟ کسي قادر نيست به چنين سوالي پاسخ دهد. براي عده*اي مهم است که از توزيعي استفاده کنند که تمام نرم*افزارهاي آن آزاد باشد، امن باشد و محکم باشد و براي رسيدن به چنين هدفي حاضرند کمي از راحتي کارکردن با آن را فدا کنند. برخي از کاربران لينوکس را به *اين دليل انتخاب مي*کنند که امن و محکم است. علاوه بر اين به *دنبال چيز ساده*اي مي*گردند و کاري به مجوزهاي نرم*افزاري ندارند.

دبيان

دبيان يکي از پروژه*هاي موفق آزاد نرم*افزاري است که کاربران زيادي را به *خود جذب کرده است. دبيان يک توضيح کاملا مبتني بر جامعه کاربري است و هيچ پشتيبان تجاري ندارد. هر چند که بسياري از شرکت*ها در توسعه دبيان نقش دارند، اما پروژه كاملا مستقلي به* حساب مي*آيد. جامعه توسعه کد دبيان توسط ديگر توزيع*ها از جمله اوبونتو از همين جامعه توسعه کد استفاده مي*کنند. دبيان قرارداد اجتماعي دارد که تا ابد رايگان خواهد ماند و اين قرارداد نانوشته را نياز کاربرانش مشخص خواهد کرد. دبيان مخازن غيرآزاد هم دارد اما آنها به*صورت رسمي جزئي از دبيان نيستند. برخلاف بسياري از توزيع*ها، دبيان تقويم مشخصي ندارد و هر موقع حاضر شد نگارش بعدي*اش را عرضه مي*کند. بسته*هايي که در دبيان قرار مي*گيرند با کمترين سفارشي*سازي همراه هستند و در مقايسه با توزيع*هايي مثل مندريوا، اوپن*سوسه و اوبونتو قابل مقايسه نيستند. نصب دبيان تقريبا در مقايسه با ديگر توزيع*ها پيچيده است و بايد پيکربندي*هاي دستي زيادي انجام دهيد. کاربران بايد بسته*هايي که قرار است نصب شود را انتخاب کنند و ابزارهاي مديريت کمتري هم وجود دارد. دبيان از معماري*هاي سخت*افزاري x86 ،x86-64 ،ARM ،Alpha ،HP Pa-RISC و PowerPC پشتيباني مي*کند. دبيان پروژه آزادي است و شروع به استفاده از آن مي*تواند ترس*برانگيز باشد. اين پروژه به* دنبال جذب مخاطبان جديد نيست و به *جز توسعه به چيز ديگري نمي*انديشد. بنابراين حتي بسياري از نامه*هايي که در فهرست نامه*هاي اين توزيع منتشر مي*شوند به زبان تندي هستند.

کساني که به *دنبال لينوکسي هستند که فقط کار کند، قطعا از دبيان لذت نخواهند برد. اما اگر دبيان وجود نداشت، هيچ کدام از اين توزيع*هاي ساده امروزي نيز وجود نداشتند.

فدورا

پروژه فدورا را ردهت پشتيباني مي*کند. اين پروژه بيشتر روي محورهاي نوآوري، آزادي و شرکت جامعه اطلاعاتي تمرکز کرده است. فدورا دوره*هاي عرضه شش ماهه دارد و معمولا سر وقت است. فدورا روي نرم*افزارهاي جديد تمرکز کرده است و هر توزيع تنها براي 13 ماه پشتيباني مي*شود. خود توزيع کاربرپسند است اما گوشه و کنارهاي دشواري دارد و مثل ديگر توزيع*ها صيقل نخورده است. به* همين دليل در فدورا مي*توان نرم*افزارهايي را پيدا کرد که هنوز در توزيع*هاي ديگر نيامده است ولي 100 درصد پايا نيست.

فدورا روي آزادي نرم*افزار تمرکز دارد و اگر مي*خواهيد پشتيباني از MP3 يا کارت*هاي بي*سيمي را داشته باشيد که درايورهاي آزاد ندارند، بايد کمي دوندگي كنيد. اين پروژه همچنين تمام ابزارها و زيرساخت*ها را هم به*صورت رايگان ايجاد کرده و اين يعني ديگر پروژه*ها و توزيع*ها هم مي*توانند از اين ابزارها استفاده کرده و توزيع جديدي بسازند. ابزارهاي مديريت و نصاب فدورا خوب هستند و نصب آن از همه پيچيده*تر است و ابزارهاي مديريت آن به کارايي اوپن*سوسه يا مندريوا نيست. اما از آنجايي که فدورا بسيار محبوب است، مي*توان فدورا را از طريق VPS نصب و استفاده کرد. شرکت*هايي مثل اپرا و دراپ*باکس بسته*هاي فدورا را جزو محصولات خود قرار دادند. با *عرضه نگارش 13 فدورا، معماري PowerPC نيز جزو معماري*هاي پشتيباني شده قرار گرفت.

عموما فدورا را کاربران تازه*کار هم مي*توانند استفاده کنند، اما مسلما خوش*آمدگويي خوبي به لينوکس نخواهد بود. توزيع فدورا توزيع معرکه*اي است ولي براي کاربران باتجربه لينوکس که مي*خواهند با آخرين فناوري*ها همراه باشند. همچنين توسعه*دهندگان لينوکس و نرم*افزارهاي آزاد هم از فدورا به*عنوان توزيع محبوب خود ياد مي*کنند. فدورا در*واقع پنجره 2سال آينده لينوکس سازماني ردهت است.

لينوکس مينت

مينت (نعنا) برمبناي اوبونتو است و آسان*ترين توزيع لينوکسي است که با آن مي*توان لينوکس را شروع کرد. مينت قابليت*هاي چندرسانه*اي را به اوبونتو اضافه کرده است و از سخت*افزار و کدک*هاي بيشتري پشتيباني مي*کند.

مينت را شرکت بزرگي پشتيباني نمي*کند اما اين پروژه در تلاش است از طريق کمک*هاي مردمي سرمايه*اش را افزايش بدهد. نصاب مينت ساده است و براي کاربران تازه*وارد ابزارهاي مديريت خوبي دارد. براي استفاده از لينوکس مينت نيازي نيست بدانيد لينوکس چيست تا از سيستم*عامل استفاده کنيد. ابزارهاي از پيش نصب شده در مينت، ابزارهاي نوآوري نيستند، بلکه هدف آن است که سادگي کارکرد در آنها وجود داشته باشد.

از آنجايي که مينت از اوبونتو براي بسته*هاي خود استفاده مي*کند، نرم*افزارهاي زيادي را مي*توان روي آن نصب کرد. از اين جهت بسياري از نرم*افزارهايي که براي اوبونتو ساخته شده*اند روي مينت نيز بدون اشکال نصب مي*شوند.

مينت هر دو نگارش گنوم و کي*دي*ئي را عرضه مي*کند و براي نگارش*هاي معمولي 18 ماه و براي نگارش*هاي بلندمدت 3 سال پشتيباني ارائه مي*دهد. مينت مستندهاي خوبي دارد و جامعه آن نيز با کاربران مهربانند و اين پروژه محدوديتي براي عرضه نرم*افزارهاي تجاري يا غيرآزاد ندارد.

لينوکس مينت تنها از معماري*هاي 32 بيتي و 64 بيتي پشتيباني مي*کند و دارندگان پردازنده*هاي اسپارک و پاورپي*سي بهتر است سراغ توزيع*هاي ديگري بروند. اگر کسي را مي*شناسيد که کاملا با لينوکس غريبه است يا به*تازگي مي*خواهد آن*را شروع کند، بهتر است مينت را به وي پيشنهاد بدهيد.

مندريوا

مندريوا حيات خود را با نام مندريک (Mandrake) آغاز کرد که در *واقع نگارشي کپي از لينوکس ردهت بود، وقتي ردهت کي*دي*ئي را پشتيباني نمي*کرد و برخي از کاربران به*دنبال کي*دي*ئي بودند. مندريک همچنين براي پنتيوم ساخته شده بود در حالي که در آن موقع بسياري از کاربران درگير 386 بودند.

با *گذشت زمان مندريوا تغيير کرد و تلاش شرکت پشتيبان مندريوا براي سوددهي باعث شد جامعه اين توزيع کوچکتر شود. اما هنوز مندريوا جامعه وفاداري دارد و اين پروژه يکي از صيقلي*ترين توزيع*هايي است که با کي*دي*ئي عرضه مي*شود. مي*توان از گنوم و ديگر ميزکارها هم استفاده کرد، اما تمرکز اين پروژه روي کي*دي*سي است. نصاب و مديريت نصب در مندريوا کاملا ساده است، هر چند به سادگي مينت يا اوبونتو نمي*رسد. ابزارهاي مديريت با کارايي بالا طراحي شده*اند و همه* چيز حتي راه*اندازي اشتراک سامبا هم در مندريوا ساده است. انتخاب بسته*ها در مندريوا خوب انجام مي*شود. بايد توجه کرد که بسته به نوع نگارش مندريوا از نگارش*هاي رايگان آن تا بسته*هاي قدرتمند آن با پشتيباني و نرم*افزارهايي تجاري همچون پخش*کننده دي*وي*دي فلوئندو عرضه مي*شوند.

جامعه مندريوا دوستانه* است و اطلاعات و مستندات زيادي در آن وجود دارد. در مقايسه با مندريوا اوبونتو و فدورا نرم*افزارهاي مستقل بيشتري دارند. اگر هنوز لينوکس را امتحان نکرديد يا هيچ توزيعي چشمتان را نگرفته است، بهتر است مندريوا را امتحان کنيد. استفاده از آن ساده و پايا است. اين توزيع آخرين نرم*افزارها را عرضه نمي*کند اما با جريان روز باقي مي*ماند. در اين توزيع بسياري از کارها انجام شده است که کاربراني که از سمت ويندوز مي*آيند، احساس خوبي داشته باشند.

مروري بر توزيع*هاي مختلف لينوکس (بخش دوم)
      جدول امتيازها مشخص شد

در شماره گذشته مرور مختصري داشتيم بر تعدادي از توزيع*هاي لينوکسي و هدف و کاربرد هر کدام را مشخص کرديم. در اين شماره، علاوه بر معرفي سه توزيع مشهور ديگر، تلاش مي*شود در يك جدول، توزيع*هاي اوبونتو، اوپن*سوسه و اسلکور (Slackware) را بررسي کنيم.

اوپن*سوسه

توزيع اوپن*سوسه توسط ناول پشتيباني مي*شود. اين پروژه حدود 5 *سال پيش ايجاد شد. تا پيش از آن توسعه توزيع ديگري از همين شرکت به نام سوسه کاملا داخلي دنبال مي*شد و اين شرکت به*دنبال آن بود که جامعه کاربران خود را گسترش دهد و به*همين دليل از دل لينوکس سازماني سوسه لينوکس ديگري به*نام اوپن*سوسه در آمد. اوپن سوسه در حال حاضر به*طور کامل به*صورت باز توسعه مي*يابد و تمام بسترهايي که اين پروژه روي آن قرار دارد نيز منبع*باز هستند. ميزکار پيش*فرض اوپن*سوسه KDE است، هر چند از ميز کار گنوم نيز پشتيباني مي*شود و در برخي از نگارش*هاي تجاري اين لينوکس، به*صورت پيش*فرض نصب است. هر دو اين ميزکارها از قبل بسيار تميز طراحي شده*اند و توسعه*دهندگان اين توزيع تلاش مي*کنند تا با آينده هماهنگ باشند. اوپن*سوسه بسيار کاربرپسند طراحي شده است، اما در برخي نقاط استفاده دشواري دارد. نصاب آن از لينوکس مينت يا اوبونتو دشوارتر است و کاربران بايد انتخاب*هاي به*مراتب زيادي داشته باشند تا لينوکسشان نصب شود. ابزار مديريت سيستم آنکه YaST نام دارد،*ابزار مفيدي است. مديريت بسته*ها در آن کارآمد است ولي نصاب آن همانند اوبونتو يا لينوکس مينت تر و تميز نيست. همچنين انتخاب بسته*ها از مخازن رسمي به*خوبي دبيان، اوبونتو و فدورا طراحي نشده است.

اين پروژه نيز همانند بيشتر پروژه*هاي منبع*بازي که توسط جامعه توسعه مي*يابد تنها از معماري پردازنده*هاي x86 و 64 -x86 پشتيباني مي*کند. تمامي نرم*افزارهايي که به*صورت پيش*فرض در اين توزيع وجود دارند منبع*باز هستند و هيچ کدام از ابزارهاي آن با مجوز تجاري عرضه نشده است. البته نصب کدک*ها و نرم افزارهاي با مجوز تجاري در اين توزيع سخت نيست و مي*توان به سادگي آنها را نصب کرد. اوپن سوسه دوره عرضه 8 ماهه دارد و هر کدام از عرضه*هاي نگارش*ها تا 18ماه پشتيباني مي*شوند. بدين ترتيب اوپن*سوسه با تاريخ عرضه کي*دي*ئي و گنوم هماهنگ نمي*شود و بسته به تاريخ عرضه، تازگي ميزکار نيز تغيير مي*کند. از آنجايي که دغدغه پايدار بودن نرم*افزارها در اوپن*سوسه حرف اول را مي*زند، بنابراين نمي*توان انتظار داشت که آخرين فناوري*هاي نرم*افزار را در اين توزيع پيدا کرد. اوپن*سوسه براي کاربران اداري و تجاري که با لينوکس کمابيش آشنا هستند، توزيع مناسبي خواهد بود.

اسلکور

هر چند که اسلکور ديگر يکي از بزرگترين توزيع*هاي لينوکسي محسوب نمي*شود، اما بايد آن را هم در اين فهرست گنجاند. اسلکور کهنه*ترين توزيع لينوکس است که هنوز توسعه مي*يابد. اين توزيع از معدود توزيع*هايي است که هنوز به ريشه خود معتقد است و اگر کاربر قديمي آن باشيد، متوجه خواهيد شد که نصاب بسته*هاي آن يا ابزارهاي مديريتي*اش نسبت به آن موقع تغيير چنداني نکرده است. اين گزينه هم قوت اسلکور است و هم نقطه ضعف آن. اين توزيع براي کساني که لينوکس را خوب مي*شناسند، توزيع مناسبي است اما از طرف ديگر براي کاربراني که از خط فرمان و محيط*هاي متني واهمه دارند، ترسناک است.

از ويژگي*هاي اين توزيع مي*توان به شباهت بي*اندازه اين توزيع به يونيکس اشاره کرد. جامعه کوچک و دوآتشه آن نيز با دانش است و به سؤالات کاربران خوب پاسخ مي*دهد. اين توزيع خيلي پايدار است و علاقه چنداني به جذب فناوري جديد ندارد. اين توزيع بيشتر از تمام توزيع*هاي ديگر نرم*افزار قديمي را حفظ مي*کند و پايداري برايش بسيار مهم است. اين توزيع هر چند که با ميز کار کي*دي*ئي عرضه مي*شود اما پشتيباني از کي*دي*ئي نگارش 4 را تا ابتداي سال جاري ميلادي به تعويق انداخت. اين توزيع به*هيچ عنوان از گنوم پشتيباني نمي*کند. از سال 1993 تا کنون، پتريک ولکردينگ (Patrick Volkerding) به*عنوان حامي اين پروژه فعاليت کرده است. اين توزيع جامعه بزرگي ندارد و بهتر است براي پشتيباني از آن، ديسک*هاي آن را خريداري کنيد. پشتيباني سخت*افزاري اسلکور نيز پردازنده*هاي x86 و 64 -x86 است و برخي از پروژه*هاي جامعه اطلاعاتي آن، پشتيباني از معماري*هاي SPARC و ديگر معماري*ها را ممکن کرده است. اسلكور همچنين ابزارهاي زيادي ندارد و براي اينکه بسياري از نرم*افزارها را در اين توزيع نصب کنيد، مجبور به استفاده از کدهاي منبع و کامپايل خواهيد شد. کاربران قديمي خوب مي*دانند چطور از قابليت*هاي اين توزيع استفاده کنند، اما کاربران تازه*وارد قطعا با مشکلات زيادي روبه*رو خواهند شد.

اوبونتو

آخرين توزيعي که به آن مي*پردازيم، اوبونتو است. اوبونتو محبوب*ترين توزيع لينوکسي است و جامعه اطلاعاتي مقتدري دارد. نصب آن ساده است و هر سوالي که بپرسيد، قبلا شخص ديگري آن را پاسخ داده است.

ميزکار پيش*فرض آن گنوم است، اما خود اين پروژه ميزکارهاي کي*دي*ئي (کوبونتو)، Xfce (اگزوبونتو)، و يک خانواده شلوغ ديگر از توزيع*هاي بونتودار! را عرضه کرده است. هر چند که بيشتر تأکيد کانونيکال، پشتيبان اوبونتو روي ميزکار گنوم است. هدف اصلي اوبونتو ارائه آخرين فناوري با ساده*ترين ظاهر است. به*همين دليل اين شرکت تغييرات زيادي را در آخرين نگارش گنوم انجام مي*دهد اما کاربران از آن راضي هستند.

همانطور که در بخش دبيان توضيح داده شد، اوبونتو بر اساس دبيان است و از همين پروژه استفاده زيادي مي*برد. برخلاف دبيان، اوبونتو تاريخ عرضه مشخصي دارد (هر شش*ماه يک نسخه). همچنين نگارش*هاي خاصي با عنوان LTS (پشتيباني بلندمدت) منتشر مي*کند که پشتيباني سه*ساله دارد و کاربران تجاري عموما از اين نگارش*ها استفاده مي*کنند. اوبونتو به*دنبال عرضه آخرين نرم*افزارهاي پايدار است و پايداري را فداي آخرين فناوري نمي*کند. نصب اوبونتو بسيار ساده است و بسياري از گزينه*ها از پيش انتخاب شده*اند.

کاربران تازه*وارد اوبونتو را به باقي توزيع*ها ترجيح مي*دهند و اين توزيع حتي مي*تواند کاربران جدي*تر را هم نگه دارد. برخي از پيچيدگي*هاي سيستم از ديد کاربر پنهانند و اين توزيع جز نخستين توزيع*هايي است که دسترسي کاربر به حساب ريشه (root) را غيرممکن کرده است و فقط از طريق درگاه*هاي خاصي امکان استفاده از اين حساب را مي*دهد. برخلاف اوپن*سوسه اين توزيع ابزار جامع مديريتي ندارد، اما با چند ابزار مشابه همين کار را انجام مي*دهد.

اين پروژه براي عرضه نرم*افزارهاي غيرآزاد، روند ميانه*روي را پيش گرفته است. بسته*هاي غيرآزاد از جمله فرم*ورها که براي اجراي صحيح سخت*افزار نياز هستند در اين سيستم گنجانيده شده است اما به*صورت پيش*فرض از کدک*هاي غير آزاد پشتيباني نمي*کند. هر چند نصب آنها با اولين اجراي يک فايل صوتي يا تصويري انجام مي*شود. کانونيکال همچنين يک سرويس را به*صورت رايگان در اوبونتو قرار داده است. اين سرويس که يک فضاي 2گيگابايتي را در اختيار کاربران قرار مي*دهد، همچنين يک فروشگاه اينترنتي موسيقي است که کاربران مي*توانند از طريق آن به دريافت موسيقي و خريد آنلاين بپردازند.

در مجموع اين توزيع يکي از آن توزيع*هايي است که براي کاربران تازه*وارد توصيه مي*شود ولي براي کاربران پيشرفته و هواداران متعصب نرم*افزارهاي آزاد گزينه مناسبي نيست. به*طور کل اوبونتو توزيع مناسبي است که به*خوبي جاي خود را پيدا کرده است. همانند ديگر توزيع*ها بي*اشکال نيست ولي براي کساني که تازه به*درگاه لينوکس وارد مي*شوند، گزينه خوبي است.

نویسنده : محمدرضا قرباني
      منبع : JameJamOnline.ir

امیدوارم از نوشته هموطن عزیزم ( محمدرضا قربانی ) لذت برده باشید.
      درسته کاربران جدید مثل خودم اوبونتو را بیشتر ترجیح می دهند شاید به دلیل کابر پسند بودن و یا بوت سریع به دلیل سبک تر بودن ( برداشت خودم )اما برای شروع انتخاب مناسبی هستش.

و در آخر از دوستان حرفه ای یه سوال دارم:
      من چند وقته اوبونتو را روی VMware نصب کردم و lan را هم بریج کردم اما تمام رادیو ها رو می تونم باهاش باز کنم به جز میکروتیک 1000 که به عنوان gateway هستش و به همین دلیل اینترنت هم ندارم در صورتی که داخل ویندوزی که VMware نصبه اینترنت و پینگ gateway را دارم ، مشکل کجاست ؟؟؟

yaser_a، grafic، mfs666 و 10 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: دانیال احمدی زاده

عضو ویژه شناسه تصویری DaNi_84
      نوشته
      1,586
      سپاسگزاری شده
      738
      سپاسگزاری کرده
      307
      من mint رو توصیه میکنم خیلی از دردسرهای اولیه اوبونتو رو نداره و برای شروع راحتتره

نوشته
      3,663
      سپاسگزاری شده
      4784
      سپاسگزاری کرده
      2305
      نوشته های وبلاگ
      4
      نقل قول نوشته اصلی توسط zahmatksh نمایش پست ها
      [B]
      و در آخر از دوستان حرفه ای یه سوال دارم:
      من چند وقته اوبونتو را روی VMware نصب کردم و lan را هم بریج کردم اما تمام رادیو ها رو می تونم باهاش باز کنم به جز میکروتیک 1000 که به عنوان gateway هستش و به همین دلیل اینترنت هم ندارم در صورتی که داخل ویندوزی که VMware نصبه اینترنت و پینگ gateway را دارم ، مشکل کجاست ؟؟؟
      سلام

نمی دونم چند نفر از دوستان متن بالا رو به صورت کامل خواندند اما مطمئن هستم تعدادشون زیاد نبوده

yogishiip سپاسگزاری کرده است.

نام حقيقي: Peyman Yousefi

عضو ویژه شناسه تصویری darklove
      نوشته
      3,330
      سپاسگزاری شده
      1005
      سپاسگزاری کرده
      318
      نوشته های وبلاگ
      7
      فقط Slackware
      Lan card ویندوز Nat کن برای Vm

Odin و Zahmatkesh سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
      3,663
      سپاسگزاری شده
      4784
      سپاسگزاری کرده
      2305
      نوشته های وبلاگ
      4
      نقل قول نوشته اصلی توسط darklove نمایش پست ها
      فقط Slackware
      Lan card ویندوز Nat کن برای Vm
      اخه مشکل اینجاست که :
      من نمی خوام IP کامپیوترم دیده بشه ، یعنی می خوام به صورت یک سیستم مجزا وارد شبکه بشه و فکر می کنم اگه کسی از دستور tracert استفاده کنه می تونه ببینه لینوکس داره از کدوم سیستم استفاده می کنه.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

کلمات کلیدی در جستجوها:

پيمان يوسفي لينوكس اسكوييد

مندریوا یا اوبونتو

شرکت جمعه اطلعاتی

کار با لینوکس سوسه

مقایسه اوبونتو و اپن سوسه

استفاده از linuxبرای ARM

پاک کردن اوپن سوسه

همه چيز درباره kde

ایوب زیتونلی

mazinet tehran