بر کسی پوشیده نیست که درایوهای SSD در صنعت کامپیوتر‌ها یک انقلاب بزرگ به شمار می‌روند و کارایی سیستم را به شدت بهبود می‌بخشند. با این حال بر خلاف هارد دیسک‌ها که تنها به مراقبت در برابر ضربه و شوک فیزیکی نیاز دارند، درایوهای SSD برای حفظ کارایی و جلوگیری از کاهش طول عمر، به نگه داری و اقدامات تخصصی تری نیاز دارند که یکی از آن‌ها بروزرسانی Firmware است. در ادامه به اهمیت و نقش Firmware در درایوهای SSD می‌پردازیم. با ما همراه شوید.تمامی درایوهای SSD دارای نرم افزار کوچک اما حیاتی هستند که Firmware نامیده می‌شود. SSD یک قطعه سخت افزاری است که در نبود نرم افزار، کوچک‌ترین ایده‌ای برای نحوه کار کردن ندارد، بنابراین Firmware روح درایوهای SSD است.

یک درایو بدون Firmware، قطعه سخت افزاری بی مصرفی است که هیچ استفاده ای ندارد. Firmware در حافظه درایوهای SSD قرار دارد و توسط مغز آن (تراشه کنترلر) اجرا و پردازش می‌شود.

درست همانند هر نرم افزاری دیگری از جمله سیستم عامل، Firmware نیز نمی‌تواند بی‌نقص و عالی باشد. معمولاً Firmware درایوهای SSD بی‌وقفه تحت توسعه و بهبود هستند و از سوی سازنده، بروزرسانی‌هایی برای آن‌ها منتشر می‌شود. با اینکه شاید تغییرات صورت گرفته در Firmware‌های جدید به هیچ عنوان مشهود نباشند، اما بسیار حیاتی و ضرورتی است که Firmware درایوهای SSD را همیشه بروز نگه دارید و از آخرین نگارش موجود استفاده کنید.

بروزرسانی‌های Firmware می‌توانند با افزایش طول عمر درایو، رفع باگ‌ها و مشکلات، رفع مشکلات نا‌سازگاری و حتی قابلیت‌های جدیدی همراه باشند. معمولاً سازندگان درایوهای SSD، بروزرسانی‌های Firmware را در سه دسته بندی مختلف قرار می‌دهند.

Important (مهم)
بروزرسانی‌هایی که در این دسته بندی قرار می‌گیرند، می‌توانند با رفع باگ‌ها و مشکلات بسیار جدی همراه باشند و یا عمکرد و اطمینان پذیری درایو را افزایش دهند. حتی ممکن است این بروزرسانی‌ها با الگوریتم‌های بهینه‌تر برای تراشه کنترلر، طول عمر و دوام درایو را نیز افزایش دهند. بنابراین در اعمال بروزرسانی‌های Important شک نکنید.

Recommended (توصیه شده)
این بروزرسانی‌ها با رفع باگ‌های غیر جدی همراه هستند و غالبا عملکرد درایور را بهبود می‌بخشند. توصیه می‌شود این بروزرسانی‌ها را نیز اعمال کنید.

Optional (اختیاری)
این بروزرسانی‌ها اهمیت زیادی ندارند و گاهی با قابلیت‌های جدید و یا پشتیبانی از قابلیت‌های جدید همراه هستند. اعمال این بروزرسانی‌ها اختیاری است و اهمیت چندانی ندارند.

با هدف ساده کردن فرایند ارتقای Firmware، تقریباً تمامی سازندگان درایوهای SSD، بسته‌های نرم افزاری مدیریتی (Tool Box) دارند که در داخل خود سیستم عامل قابل اجرا هستند. پیشنهاد می‌شود پیش از بروزرسانی Firmware، از محتویات SSD پشتیبان بگیرید هرچند احتمال خرابی فایل‌ها بسیار ناچیز است.
در ‌‌نهایت به شدت توصیه می‌شود که همواره Firmware درایوهای SSD را برای در دسترس بودن نسخه جدید‌تر، بررسی کنید.

منبع: شهر سخت افزار - 118فایلموضوعات مشابه: