خودتان را معرفی بفرمایید و توضیح دهید از چه زمانی متوجه علاقمندی به بخش « ای تی» شدید؟
امیر تاجیک هستم و 14 سال دارم و هم اینک در کلاس سوم راهنمایی مدرسه احسان در شرق تهران تحصیل میکنم. از پنج سالگی با توجه به شرایط خانوادگی به کامپیوتر علاقمند شدم و کارهای سطحی و ابتدایی در حد کار با کی بورد و موس را فرا گرفتم. به تدریج با آشنایی با سیستم عامل ویندوز کار با کامپیوتر را به شکل تجربی فرا گرفتم. ضمن تشریح موفقیت های قبلی لطفا در خصوص اخذ مدرک جدید که به تازگی موفق به دریافت آن شدید توضیح دهید. از یازده سالگی پس از آشنایی اولیه با سیستم عامل ویندوز در دوره icdl شرکت و موفق به اخذ این مدرک شدم و در همین سال به عنوان جوانترین دارنده مدرک icdl در ایران معرفی شدم. icdl شامل آزمونهای
- آشنایی با مبانی کامپیوتر (it)
- آشنایی با windows xp
- آشنایی با internet explorer و outlook express
- آشنایی microsoft word
- آشنایی با microsoft excel
- آسنایی با microsoft access
- آشنایی با microsoft powerpoint
است.
سپس همزمان با تحصیل در کلاس پنجم ابتدایی در کلاس آشنایی اولیه با شبکه های کامپیوتری network+ شرکت کرده وارد دوره های mcse شدم و در 13 سالگی با قبولی در 7 آزمون مدرک داخلی مهندسی شبکه ویندوز 2003 را در مجتمع فنی تهران دریافت نمودم که شامل دوره ای
installing، configuring، and administering microsoft windows xp professional
managing and maintaining a microsoft windows server 2003 environment
implementing، managing، and maintaining a microsoft windows server 2003 network infrastructure
planning and maintaining a microsoft windows server 2003 network infrastructure
planning، implementing، and maintaining a microsoft windows server 2003 active directory
designing security for a microsoft windows server 2003 network
implementing and supporting microsoft systems management server است.
سپس با شرکت در آزمونهای بین المللی مایکروسافت اولین آزمون mcp را در سال 1386 و 6 آزمون بعدی را در سال 87 با موفقیت سپری کرده و مدرک mcse را از شرکت مایکروسافت دریافت نمودم. در ادامه دوره ccna را که اولین درس دوره شبکه سیسکو است را در تابستان امسال گذراندم و هم اینک نیز در حال گذراندن دوره بعدی یعنی ccnp هستم. صنعت it کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟ فرصت ها و چالشهای این صنعت را در کشور بیان کنید. در حال حاضر در کشور ما دانش it در حال پیشرفت است ولی سطح آن نسبت به دیگر کشورها پایین است و سرعت ارتباطات و اطلاعات کم است اما با وجود نوجوانان و جوانان کوشا و ساعی کشور انتظار می رود که رشد و شکوفایی قابل ملاحظه ای داشته باشد.
آیا امکانات داخل کشور متناسب با استعدادهای فعلی است یا خیر؟
در ابتدا باید خانواده استعدادها را کشف و به آن جهت بدهند و در مدارس نیز درس it را جدی تر بگیرند. امکانات سخت افزاری نیز تا حدودی در کشور به اندازه کافی وجود دارد و در بسیاری از خانه ها کامپیوتر وجود دارد ولی از آن به خوبی استفاده نمی شود و معمولا کاربرد تفریحی مثل بازی و چت را دارد. به عنوان یک نخبه بخش itاز مسئولان چه انتظاراتی دارید؟ - البته من خودم را نابغه it نمی دانم ولی به عنوان یک علاقه مند به این رشته انتظار دارم که از استعدادهای درخشان جامعه چه در زمینه it و چه در زمینه های دیگر حمایت شود و امکانات کافی در اختیار آنان گذاشته شود و سطح آموزش کامپیوتر را در همه جا مخصوصا مدارس بالا ببرند تا کودکان از سن پایین با کامپیوتر آشنا شوند زیرا it علمی است که با توجه به پیشرفتی که در جهان دارد در آینده بدون آن برای انجام دادن برخی از کارهای خود با مشکل مواجه خواهیم شد. آموزشهای بخش it چقدر به شما در جهت رسیدن به اهدافتان کمک کرد؟ آموزشهای مدارس ابتدایی کمک چندانی به من نکرد و اصولا درس کامپیوتر به عنوان یک درس فوق برنامه محسوب می شد و اهمیت زیادی به آن داده نمی شد و آموزگاران تخصص کافی در این زمینه نداشتند و اغلب از روی جزوه و کتابهای غیر استاندارد که با روشهای جدید آموزشی نیز مطابقت نداشت کار می کردند و سطح آن پایین بود. اما سطح آموزش کلاسهای mcse، cisco خوب و در حد استاندارد بود. کشور ما در بخش it جوان است.
راهکار شما برای شکوفایی هر چه بیشتر و بهره مندی از این دستاورد مفید جهت تحول نظامهای سنتی فعلی چیست؟
الف- بالا بردن سطح آموزشی در سنین پایین و اضافه کردن درس ای تی در کنار دروس دیگر.
ب- تطابق دادن روش آموزشی با استانداردهای جهانی.
ج- فراهم کردن امکانات نرم افزاری و سخت افزاری.

منبع: 4admins