نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 از مجموع 4

موضوع: IP Planning

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96

IP Planning

دوستان سلام

من برای سوالی که می پرسم ذهنیت و راه حل هایی دارم اما دنبال تجاربی هستم که قطعاً میدونم بچه های این فروم دارند و هرجایی پیدا نمیشه.

سوال:
    تا به حال پیش آمده که بخواید از اینترانت ( شبکه ملی اطلاعات ) یا سرویس هایی مثل MPLS ( در مقیاس بزرگ و کشوری) استفاده کنید و روی شبکه هم مسیریابی Dynamic داشته باشید ولی Range آدرس های شبکه محلیتون براتون دردسر یا محدودیتی ایجاد کنه؟

به تعبیر دیگه، آیا استفاده از رنج های Private که در شبکه های ملی اطلاعات و MPLS یا MPLS VPN هم مورد استفاده قرار می گیرند همپوشانی یا مشکلات اینچنینی براتون ایجاد کرده؟

عزیزی به من می گفت سعی کن در طراحی شبکه محلی از آدرس های 172 و 10 استفاده نکنی! من با عقل ناقصم و دانش اندکم در حوزه Routing با ایشون موافق نبودم اما صلاح ندیدم بحث کنم

البته فرض رو بر این بذارید که اساسا در این ارتباطات قرار نیست NAT صورت بگیرده و روتر های Branch آدرس های شبکه داخلی رو در جدول مسیریابی دارند و برعکسش هم در سمت Hub شرایط همینطور هست.
    فرض کنید، شما در شبکه داخلیتون 172.16.30.0 رو دارید ( Edge Router این آدرس رو از روتر داخلی یاد گرفته ) و مخابرات هم میاد برای لینک WAN شما بهتون از همین رنج آدرس میده !

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: مهرزاد مقدس

عضو ویژه/سرپرست بخش‌های Mikrotik و Wireless
    نوشته
    4,383
    سپاسگزاری شده
    4620
    سپاسگزاری کرده
    2290
    نوشته های وبلاگ
    6
    اگر VPLS دارید هر رنجی دوست داری استفاده کن ! MPLS هم خود پروایدر بهت ادرس میده معمولا .
    عزیزی به من می گفت سعی کن در طراحی شبکه محلی از آدرس های 172 و 10 استفاده نکنی!
    رنج 10.0.0.0/8 برای شبکه داخلی تو ایران در حال استفاده است . فرمایش دوستمون هم از این جهت بوده . اما در زمینه روتینگ واقعا معضلاتی هست مثلا همین الان 192.168.1.1 رو تو شبکه ات پینگ کن . ( البته مودمت در حال استفاده از این رنج نباشه) به احتمال زیاد پینگ میشه ! یا تریس کن تا هاپ های زیادی بیرون میره و ...

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrzadmo نمایش پست ها
    اگر VPLS دارید هر رنجی دوست داری استفاده کن ! MPLS هم خود پروایدر بهت ادرس میده معمولا .

رنج 10.0.0.0/8 برای شبکه داخلی تو ایران در حال استفاده است . فرمایش دوستمون هم از این جهت بوده . اما در زمینه روتینگ واقعا معضلاتی هست مثلا همین الان 192.168.1.1 رو تو شبکه ات پینگ کن . ( البته مودمت در حال استفاده از این رنج نباشه) به احتمال زیاد پینگ میشه ! یا تریس کن تا هاپ های زیادی بیرون میره و ...
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrzadmo نمایش پست ها

البته هنر یک طراح به این هست که با این موانع دست و پنجه نرم کنه و انصافا ابزارهای متعددی در اختیار هست که میشه با کمک اونها خیلی از مشکلات رو دور زد.
    اما نکته اساسی اینجاست که میشه با اجتناب از مشکلاتی از این دست، ساده تر هم طراحی کرد. به همین جهت افراد عموما میرن سمت استفاده از کلاس آدرس دیگری . مثلا کلاس C . عموما این کلاس در طراحی شبکه های LAN مشکل خیلی خاصی نداره. من اما برای در یک شبکه Campus که قرار هم هست به WAN متصل بشه، ترجیح میدم از کلاس B استفاده کنم تا در اوکت دوم هم برای تقسیمات جغرافیایی دستم باز باشه .

مسئله و دغدغه من اجتناب از ایجاد پیچیدگی در کار هست. واگر نه خلاصه با Route-map , ACL , LoopBack , NAT و... میشه به جنگ برخی مشکلات رفت.

تجربه شما در استفاده از VPLS چی بوده و چطور بوده؟ ارزیابیتون چیه؟

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    یک راه حل هم میتونه استفاده از تانل باشه از ادرس های اینترانتی فقط برای underlay استفاده کنید و overlay بشه ادرس های درون شبکه خودتون

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع