نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10
سپاس ها 7سپاس
  • 2 توسط A.Yazdani
  • 2 توسط A.Yazdani
  • 1 توسط A.Yazdani
  • 2 توسط A.Yazdani

موضوع: spanig tree روی چه سوئیچ های باید فعال کرد؟

نام حقيقي: مهدی

عضو عادی شناسه تصویری mehdi_zx
    نوشته
    367
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    95

spanig tree روی چه سوئیچ های باید فعال کرد؟

سلام ما توی مدل سلسله مراتبی سیسکو سه نوع سوئیچ داریم که عبارتند از coreو distribute و Access- برای فعال سازی spanig tree و بهترین عملکرد بهتر این پروتکول سه تا دستور داریم uplinkfast و portfast و backbonefast حالا ما باید روی کدام سوئیچ دستور portfast بزنیم و کاربردش چیه است برای اون سوئیچ و کدام سوئیچ uplinkfast و کاربردش چیه برای این سوئیچ و روی کدام سوئیچ باید دستور backbonefast بزنیم و فایده اش چی برای اون سوئیچ با تشکر

موضوعات مشابه:
    ویرایش توسط mehdi_zx : 2015-09-15 در ساعت 01:00 PM

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    سلام

کد:
    UplinkFast is a feature that greatly enhances the convergence time associated with a direct failure of an uplink attached to a leaf switch.

(a leaf switch is always downstream from all other switches in the network).

کد:
    (BackboneFast should be enabled on every switch in your network (unlike UplinkFast
    Pottfast هم به روی پورت هایی قرار می گیرد که کاربر به انها متصل میشود و نه Switch دیگر .

اگر قصد پیاده سازی دارید دو لینک زیر را مطالعه بفرمایید:

کد:
    http://www.informit.com/library/content.aspx?b=CCNP_Studies_Switching&seqNum=40

http://www.informit.com/library/content.aspx?b=CCNP_Studies_Switching&seqNum=39

mehdi_zx و Supra سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    367
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    95
    سلام مرسی همین طور که می دانیم spanning-tree mode rapid-pvst برای حل مشکلات spanning-tree معمولی امد حالا یک سو.ال دارم ایا باز باید سه تا دستور backbonefast و portfast و uplinkfast وفتی دارم مد spannig tree عوض می کنیم به spanning-tree mode rapid-pvstتنظیمات فوق که شما گفتین مدنظر قرار بدم
    همچنین اگر بخواهیم multiple spanning tree protocol cisco پیاده سازیم شرایط مشابه است
    باتشکر

ویرایش توسط mehdi_zx : 2015-09-15 در ساعت 04:55 PM

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نه نیازی نیست . از این ویژگی ها فقط در STP استفاده میکنیم که اون زمان Convergence که ماکسیموم 50 هست رو کاهش بدیم.
    در RSTP زمان Convergence خیلی کم هست و نیازی به استفاده از این ویژگی ها نداریم.

mehdi_zx و paravand20 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    367
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    95
    من برای فعال سازی spannig-tree از دستور spanning tree vlan 10 root primary diameter استفاده می کنم حالا برای فعال سازی rapid-pvst همین دستور باز باید بزنم و من روی سوئیچی که می خواهیم به عنوان root switch انتخاب کنیم باید از کدام یک را انتخاب کنم designated port یا root port و در نهایت من وقتی دارم روی سوئیچی rapid-pvst فعال می کنم که به عنوان root switch باز باید از دستورات bpdu guard vs root guard بزنم
    باتشکر

ویرایش توسط mehdi_zx : 2015-09-15 در ساعت 07:17 PM

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehdi_zx نمایش پست ها
    من برای فعال سازی spannig-tree از دستور spanning tree vlan 10 root primary diameter استفاده می کنم حالا برای فعال سازی rapid-pvst همین دستور باز باید بزنم و من روی سوئیچی که می خواهیم به عنوان root switch انتخاب کنیم باید از کدام یک را انتخاب کنم designated port یا root port و در نهایت من وقتی دارم روی سوئیچی rapid-pvst فعال می کنم که به عنوان root switch باز باید از دستورات bpdu guard vs root guard بزنم
    باتشکر

کد:
    https://supportforums.cisco.com/discussion/10328081/simple-rstp-configuration

mehdi_zx سپاسگزاری کرده است.

نوشته
    367
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    95
    بله حق با شما است spanning tree به صورت پیش فرض فعال است و برای pvst+ باید مدوش عوض کرد ولی نگفته بهترین کارایی میده و در انتخاب سویچی که میخواهیم به عنوان روت سویچ انتخاب بشه کمکمان میکند که سویچی که می خواهیم به عنوان روت انتخاب بشه حالا تو انتخاب سویچ تو spring tree از این دستور را میزدیم

spanning tree vlan 10 root primary
    و نکته بعد حالا کدام پورت به قراره ترافیک ازش,رد بشه
    designated port یا root port
    حالا اگر بخواهیم در مقابل حملات و تهدید spanning tree مقابله کنم که سویچی که قرار ترافیک ازش رد بشه عوض نشه باید چی کار کرد

ویرایش توسط mehdi_zx : 2015-09-16 در ساعت 08:08 AM

نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    بله حق با شما است spanning tree به صورت پیش فرض فعال است و برای pvst+ باید مدوش عوض کرد ولی نگفته بهترین کارایی میده و در انتخاب سویچی که میخواهیم به عنوان روت سویچ انتخاب بشه کمکمان میکند که سویچی که می خواهیم به عنوان روت انتخاب بشه حالا تو انتخاب سویچ تو spring tree از این دستور را میزدیم

spanning tree vlan 10 root primary
    و نکته بعد حالا کدام پورت به قراره ترافیک ازش,رد بشه
    designated port یا root port
    حالا اگر بخواهیم در مقابل حملات و تهدید spanning tree مقابله کنم که سویچی که قرار ترافیک ازش رد بشه عوض نشه باید چی کار کرد
    برای پیاده سازی STP میتونیم Switch ها رو به هم وصل کنیم و بگذاریم روال کار اتومات انجام بشه STP خود فعال میشه Root انتخاب میشه Root , Designated پورت ها انتخاب میشند و شبکه Loo Free ایجاد میشه .

اما در یک میحط Enterprise نمیتونیم این کار رو کنیم. پس باید مطالعه رو STP رو بیشتر کنیم. Best practice های زیادی بخونیم و بعد از پیاده سازی امنش کنیم...

برای مثال Switch ی در شبکه که قدرت بیشتری و ثبات بیشتری دارد و پایدار تر است را با تغییر در Priority به عنوان Root انتخاب می کنیم.
    معمولا Cost پورت ها رو دست نمی زنیم پیش فرض بهترین پورت FWD میشه ...
    بعد هم برای امن کردن میتونیم از مکانیزم هایی مثل Loop Guard , BPDU guard , loop guard , ... استفاده کنیم .

mehdi_zx و paravand20 سپاسگزاری کرده‌اند.

نوشته
    367
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    95
    پس شما معتقد هستین دستورات زیر کافی است
    spanning-tree mode pvst
    spanning-tree extend system-id

spanning-tree vlan 1 priority 0
    برای انتخاب روت سوئیچ و دستور extend system-id کاربردش چی است

حالا این priority برای اینکه تو محیط enterprise سویچی را به عنوان روت سوئیچ انتخاب کنیم ملاکش چیه (مک - ایپی یا دستی یک عدد دستی ست می کنیم)حالا این عدد مضربی از چه عددی باید باشه همین طور به صورت رندم عددی از یک تا بینهایت انتخاب می کنیم و در نهایت باید روی تمامی سوئیچ ها priority ست میشه یا فقط روی روت سوئیچ

بعد هم برای امن کردن (ایا روی تمامی سوئیچ ها باید این دستورات زد) میتونیم از مکانیزم هایی مثل Loop Guard , BPDU guard , root guard , ... استفاده کنیم .

نوشته
    367
    سپاسگزاری شده
    34
    سپاسگزاری کرده
    95
    پس شما معتقد هستین دستورات زیر کافی است
    spanning-tree mode pvst
    spanning-tree extend system-id

spanning-tree vlan 1 priority 0
    برای انتخاب روت سوئیچ و دستور extend system-id کاربردش چی است

حالا این priority برای اینکه تو محیط enterprise سویچی را به عنوان روت سوئیچ انتخاب کنیم ملاکش چیه (مک - ایپی یا دستی یک عدد دستی ست می کنیم)حالا این عدد مضربی از چه عددی باید باشه همین طور به صورت رندم عددی از یک تا بینهایت انتخاب می کنیم و در نهایت باید روی تمامی سوئیچ ها priority ست میشه یا فقط روی روت سوئیچ

بعد هم برای امن کردن (ایا روی تمامی سوئیچ ها باید این دستورات زد) میتونیم از مکانیزم هایی مثل Loop Guard , BPDU guard , root guard , ... استفاده کنیم .
    سلام دوستان در مورد سوال اخرم راهنمایی می کنند
    با تشکر

کلمات کلیدی در جستجوها:

uplinkfast سوئیچ

برچسب برای این موضوع