آشنائی با سوئیچ سیسکو
یکی از معتبرترین تولید کنندگان روتر و سوئیچ در سطح جهان است که از محصولات آن درمراکز شبکه ای متعددی استفاده می گردد . این شرکت تاکنون مدل های متعددی از روترها را با قابلیت های مختلفی تولید نموده است . سری ۱۶۰۰ ، ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ ، متداولترین نمونه در این زمینه می باشند . روترهای تولید شده توسط این شرکت از سری ۶۰۰ شروع و تا سری ۱۲۰۰۰ ادامه می یابد( در حال حاضر ) . شکل بالا برخی از نمونه های موجود را نشان می دهد : تمامی تجهیزات فوق ، نرم افزار خاصی را با نام Internetwork Operating System و یا IOS اجراء می نمایند . IOS ، هسته روترها و اکثر سوئیچ های تولید شده توسط سیسکو ، محسوب می گردد . این شرکت با رعایت اصل مهم سازگاری که از آن به عنوان یک استراتژی مهم در تولید و با نام Cisco Fusion ، نام برده می شود ، قصد دارد محصولات خود را بگونه ای تولید نماید که تمامی دستگاههای سیسکو یک سیستم عامل یکسان را اجراء نمایند . ● عناصر اصلی در یک سوئیچ سیسکو اینترفیس ( Interfaces ) .با استفاده از اینترفیس ها ، امکان استفاده از روتر فراهم می گردد . اینترفیس ها شامل پورت های سریال و اترنت مختلفی می باشند که از آنان به منظور اتصال روتر به شبکه LAN استفاده می گردد .هر روتر با توجه به پتانسیل های ارائه شده ، دارای اینترفیس های متعددی است . برای هر یک از اینترفیس های روتر از یک نام خاص استفاده می شود . جدول زیر برخی از اسامی متداول را نشان می دهد . نام اینترفیس / کاربرد E۰ / first Ethernet interface E۱ / second Ethernet interface S۰ / first Serial interface S۱ / second Serial interface BRI ۰ / first B channel for Basic ISDN BRI ۱ / second B channel for Basic ISDN در شکل زیر نمای پشت یک سوئیچ سیسکو را به همراه اینترفیس های متفاوت آن مشاهده می نمائید . ( یک روتر با قابلیت استفاده از ISDN ) . همانگونه که مشاهده می نمائید ، روتر فوق حتی دارای سوکت های مختص تلفن نیز می باشد ، چراکه با توجه به این که روتر فوق از نوع ISDN می باشد ، می بایست یک تلفن دیجیتالی را به یک خط ISDN متصل نمود. روتر فوق علاوه بر اینترفیس های ISDN دارای یک اینترفیس اترنت به منظور اتصال به یک دستگاه در شبکه LAN است ( معمولا" یک هاب و یا یک کامپیوتر ) . در صورتی که اینترفیس فوق را به پورت uplink یک هاب متصل نمائید ، می بایست سوئیچ کوچک موجود در پشت روتر را در حالت هاب ، تنظیم نمود . در صورتی که اینترفیس فوق را به یک دستگاه کامپیوتر متصل نمائید ، می بایست وضعیت سوئیچ را در حالت node قرار داد . پورت Config و یا Console از نوع کانکتور DB۹ ( مادگی ) بوده که با استفاده از یک کابل خاص به پورت سریال کامپیوتر متصل تا امکان پیکربندی مستقیم روتر ، فراهم می گردد . ▪ پردازنده ( CPU ) : تمامی روترهای سیسکو دارای یک پردازنده اصلی می باشند که مسئولیت انجام عملیات اصلی در روتر را برعهده دارند . پردازنده با تولید وققه ( IRQ ) با سایر عناصر موجود در روتر ارتباط برقرار می نماید . سوئیچ سیسکو از پردازنده های RISC موتورولا استفاده می نمایند. معمولا" درصد استفاده از پردازنده بر روی یک روتر معمولی از بیست تجاوز نمی نماید . ▪ IOS ، سیستم عامل اصلی اجراء شده بر روی روترها است . IOS بر اساس فرآیند موسوم به Bootup ، لود و در حافظه مستقر می گردد . حجم IOS معمولا" بین دو تا پنچ مگابایت بوده و این حجم می تواند با توجه به نوع روتر از میزان اشاره شده نیز تجاوز نماید . آخرین نسخه IOS در حال حاضر ، نسخه شماره دوازده است . شرکت سیسکو به صورت مستمر و با هدف برطرف نمودن باگ ها و یا افزودن قابلیـت های اضافه ، اقدام به ارائه نسخه های جانبی متعددی در طی هر ماه می نماید . ( ۱ . ۱۲ ، ۲. ۱۲ ) . IOS ، قابلیت ها و پتانسیل های متعددی را در رابطه با روتر ارائه داده و می توان آن را بهنگام و یا به منظور Backup گرفتن آن را از روتر download نمود . در سری ۱۶۰۰۰ به بالا ، IOS بر روی یک حافظه فلش کارت PCMCIA ارائه شده است . حافظه فوق ، در ادامه به یک اسلات موجود در پشت روتر متصل شده و از طریق آن IOS image ، لود می گردد . IOS image ، معمولا" فشرده بوده و روتر می بایست آن را از حالت فشرده خارج نماید. IOS یکی از مهمترین عناصر موجود در یک روتر بوده و بدون وجود آن ، امکان استفاده از روتر وجود نخواهد داشت . به منظور استقرار IOS در حافظه ضرورتی به داشتن یک کارت فلش ( همانگونه که در خصوص روترهای سری ۱۶۰۰ اشاره گردید ) نخواهد بود . بدین منظور می توان پیکربندی اکثر سوئیچ سیسکو را به منظور لود IOS image از طریق یک سرویس دهنده tftp شبکه و یا روتر دیگری که دارای چندین IOS image برای روترهای متفاوتی است ، انجام داد . در چنین روترهائی از یک فلش کارت حافظه با ظرفیت بالا به منظور ذخیره سازی چندین ISO image ، استفاده می گردد . ▪ RXBoot Image ، که به آن Bootloader نیز گفته می شود ، چیزی بیشتر از یک نسخه کم حجم IOS نبوده که در حافظه ROM روتر مستقر می گردد . در صورتی که یک روتر دارای فلش کارت لازم به منظور لود IOS نباشد، می توان پیکربندی روتر را بگونه ای انجام داد که RXBoot image را لود نماید . با لود برنامه فوق ، امکان انجام عملیات اولیه نگهداری و فعال نمودن و یا غیر فعال کردن اینترفیس های متفاوت آن فراهم می گردد . ▪ حافظه RAM ، محلی است که روتر، IOS و فایل های پیکربندی را در آن لود می نماید . عملکرد حافظه فوق مشابه حافظه RAM استفاده شده در کامپیوتر است ( استقرار سیستم عامل و برنامه های کاربردی متفاوت ) . میزان حافظه RAM مورد نیاز یک روتر ، بستگی به اندازه IOS image و فایل های پیکربندی دارد . در اکثر موارد و در روترهای کوچک تر ( سری ۱۶۰۰ ) ، حافظه RAM استفاده شده بین دوازده تا شانزده مگابایت می باشد.این وضعیت در روترهای بزرگتر که دارای ISO image بیشتری می باشند، بین سی و دو تا شصت و چهار مگابایت خواهد بود . با توجه به استقرار جداول روتینگ در حافظه RAM ، در صورتی که جداول فوق بزرگ و پیچیده می باشند ، می بایست از یک روتر با میزان حافظه RAM مناسبی استفاده گردد . ▪ حافظه ( NVRAM ( Non-Volatile RAM . روترها از حافظه فوق به منظور ذخیره و نگهداری اطلاعات مربوط به پیکربندی خود استفاده می نمایند . پس از پیکربندی یک روتر ، نتایج و ماحصل عملیات در NVRAM ذخیره می گردد . حجم حافظه فوق در مقایسه با حافظه های RAM ، اندک می باشد. مثلا" در روترهای سری ۱۶۰۰ ، حجم حافظه فوق به هشت کیلوبایت می رسد. در روترهای بزرگتری نظیر سری ۲۶۰۰ ، حجم حافظه NVRAM به سی و دو کیلوبایـت می رسد . پس از راه اندازی یک روتر و لود ISO image ، فایل پیکربندی از حافظه NVRAM به منظور انجام پیکربندی روتر ، لود می گردد . اطلاعات موجود در این نوع از حافظه ها ، پاک نخواهد شد (حتی زمانی که روتر Reload و یا خاموش است ) . ▪ حافظه ROM ، از حافظه فوق به منظور راه اندازی و نگهداری روتر استفاده می گردد . حافظه فوق شامل برخی کدها نظیر Bootstrap و POST بوده که تسهیلات لازم در خصوص انجام تست های اولیه و راه انداری را برای روتر فراهم می نماید . محتویات این حافظه را نمی توان تغییر داد ( فقط خواندنی ). تمامی اطلاعات موجود در حافظه ROM توسط تولید کننده ذخیره شده است . ▪ حافظه فلش ، همان کارتی است که در بخش IOS به آن اشاره گردید . این حافظه از نوع( EEPROM (Electrical Eraseable Programmable Read Only Memory ، می باشد . کارت فوق از طریق اسلاتی که در پشت یک روتر قرار دارد به روتر متصل می گردد و چیزی بیش از IOS image را در خود ذخیره نمی نماید . با استفاده از کنسول روتر می توان اطلاعاتی را در این نوع حافظه نوشت و یا اقدام به حذف برخی اطلاعات موجود نمود . حجم حافظه فوق از ۴ مگابایت در روترهای سری ۱۶۰۰ شروع شده و متناسب با مدل روتر ، افزایش می یابد . ▪ ریجستر پیکربندی ( Configuration Register ) ، نقطه شروع فرآیند راه اندازی IOS را مشخص می نماید ( فلش کارت ، سرویس دهنده tftp و یا صرفا" لود RXBoot image ) . ریجستر فوق، شانزده بیتی است .
آیا یک روتر کدباز جایگزین روتر سیسکوی شما خواهد شد؟
Vyatta یک شرکت کدباز است که در صدد دستیابی به XORP (پلاتفرم روتر کدباز بسط‌پذیر) و تبدیل آن به یک محصول ماندگار تجاری سازمانی است. Vyatta که به صورت vee-atta تلفظ می‌شود می‌خواهد با روترها کاری انجام دهد که Red Hat با لینوکس انجام داد و یا کاری که Asterisk در صدد انجام آن با VoIP است. ● Vyatta چه چیزی برای ارائه دارد؟ قبل از آن که در مورد امکان جایگزینی روترهای کدباز با روترهای سیسکوی شما بحث کنیم، بیایید ببینیم Vyatta چیست و این شرکت چه چیزی برای عرضه دارد. با استفاده از Vyatta شما می‌توانید یک PC یا سرور استاندارد اینتل را به یک روتر و فایروال تبدیل کنید. تمام کاری که باید انجام دهید دانلود نمودن تصویر CD زنده Vyatta از وب سایت شرکت و بوت شدن از آن است – هیچ نصب واقعی لازم نیست. به نظر من، هر چیزی که شما بخواهید با یک روتر استاندارد سیسکو انجام دهید، اساسا می‌توانید با Vyatta انجام دهید، و نیازی نیست نگرانی از بابت مجوزهای (license) متنوع Cisco IOS داشته باشید. در اینجا لیستی از برخی از ویژگی‌های استاندارد آن را مشاهده می‌نمایید: ▪ بر روی هر پردازنده ۳۲ بیتی AMD یا اینتل اجرا می‌شود. ▪ سرعت‌های مختلف اترنت شامل Gig-E را پشتیبانی می‌نماید. ▪ کارت‌های T۱ و T۳ ▪ روتهای ایستا، IPv۴، IPv۶، RIP، OSPF و BGP را پشتیبانی می‌کند. ▪ به عنوان یک رله و سرور DHCP عمل می‌نماید. ▪ اترنت، PPP، Frame-relay، HDLC، و ۸۰۲.۱q VLAN ▪ RADIUS، VPN سایت-به-سایت، NAT و فایروال Stateful ▪ VRRP و منابع تغذیه اضافی در سرور ▪ Syslog و SNMP۲c ▪ می‌تواند از Ethereal (حالا Wireshark) به منظور مشاهده پکت‌های در حال گذر از روتر استفاده کند. ▪ CLI، رابط مبتنی بر وب، Telnet، و SSHv۲ Community Edition – نسخه استاندارد Vyatta -- مجانی است. اما هیچ گونه پشتیبانی برای آن وجود ندارد، و اصلاحات باگ تنها هر شش ماه یک بار در دسترس عموم قرار می‌گیرد. Vyatta همچنین Professional Edition (از ۴۹۷ دلار آغاز می‌شود) و Enterprise Edition (از ۶۴۷ دلار آغاز می‌شود) را ارائه می‌دهد که اگر به پشتیبانی نیاز دارید و اصلاح باگ از اولویت‌های بالای شماست گزینه‌های مورد نظر شما می‌باشند. شما می‌توانید از کارت‌های اترنت استاندارد PC/server (اطمینان یابید که پشتیبانی می‌شوند) استفاده کنید، و شما می‌توانید کارت‌های T۱/T۳ (یا کارت‌های اترنت) را از Vyatta خریداری نمایید. البته، Vyatta همچنین دستگاه‌های روتر (یعنی سرورهایی که سیستم عامل Vyatta از قبل بر روی آنها نصب شده باشد) را به فروش می‌رساند. این دستگاه که قیمت آن از ۱۸۰۰ دلار شروع می‌شود شامل یک سرور Dell، پشتیبانی، و سیستم عامل روتر Vyatta می‌باشد. این بسیار کمتر از یک روتر سیسکوی جدید نظیر است. ● اولین برداشت‌ها هنوز خیلی زود است که من بخواهم ویژگی‌ها و کارکرد کامل Vyatta را با یک روتر سیسکو مقایسه کنم، در اینجا تجربه‌های اولیه من با محصول Vyatta را مشاهده می‌نمایید. من فایل ۹۶ مگابایتی را از وب سایت Vyatta دانلود کرده‌ام. این سایت یک دموی ویدیویی از کاربری نرم‌افزار ارائه می‌دهد، اما من فعلا آن را کنار می‌گذارم. بر اساس Vyatta Quick Evaluation Guide، من باید قادر به دریافت نرم‌افزار در حدود ۳۰ دقیقه باشم. من از VMware Server برای ایجاد یک سیستم عامل میهمان مجازی لینوکس جدید بر روی سیستم ویندز XP خود استفاده کردم و Vyatta ISO را به عنوان CD بوت خودم تنظیم کردم. سیستم لینوکس به خوبی بوت و اجرا شد. من با استفاده از نام کاربری پیش‌فرض vyatta و رمز عبور vyatta وارد شدم. سپس، configure را تایپ کردم و یک آدرس IP را با استفاده از دستورات زیر بر روی رابط اترنت تنظیم نمودم: set interfaces Ethernet eth۰ address ۱۰.۲۵۳.۲۱۰.۲۱۰ prefix ۱۶ set service http commit برای مشاهده دستور، exit را برای برگشتن به > prompt تایپ نمایید، و سپس show را تایپ کنید. یکی از نکات مهمی که باید در مورد روتر Vyatta به خاطر داشته باشید این است که شما نمی‌توانید هیچ تغییری در روتر انجام دهید مگر با استفاده از دستور commit. (همانند روترهای سیسکو، شما می‌توانید از کلید Tab برای تکمیل خودکار دستور استفاده کنید، و می‌توانید برای دریافت کمک کاراکتر ? را تایپ کنید. شما می‌توانید همچنین از میانبرهای خط دستوری سیسکو همچون Ctrl+W برای حذف کلمه قبلی یا Ctrl+A برای رفتن به ابتدای سطر استفاده کنید.) دو حالت وجود دارد: حالت Show معمولی (در > prompt) و حالت Configure (در # prompt). برای بررسی رابط وب، من یک مرورگر را گشودم و آدرس IP که بر روی رابط اترنت تنظیم کرده بودم را وارد کردم. من با دیدن تعداد ابزارهای رابط وب و میزان کاربرپسندی آن غافلگیر شدم. آن نمودارهای کارآیی را بر روی صفحه نمایش می‌دهد – و حتی یک محاسبه‌گر زیرشبکه را در قسمت Tools قرار داده است. تصویر پ نمایی از وب سایت را نشان می‌دهد. من با استفاده از VMware توانستم این روتر جدید را در کمتر از نیم ساعت برپا کنم – همان گونه که توسط راهنمای ارزیابی ادعا شده بود. در واقع، نیمی از این زمان مربوط به دانلود شدن فایل است. به علاوه، من بخشی از راهنما را برای فرا گرفتن login پیش‌فرض و ساختار و اساس رابط کاربر مطالعه کردم. من فعلا کنار گذاشتن روترهای سیسکو و استفاده از Vyatta را توصیه نمی‌کنم، فقط این را بگویم که به نظر من گذراندن ۳۰ دقیقه برای آشنایی با چیزهایی که می‌تواند انجام دهد یک ایده هوشمندانه است.