نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
سپاس ها 4سپاس
  • 2 توسط bluray
  • 1 توسط A.Yazdani
  • 1 توسط A.Yazdani

موضوع: نحوه کار با TFTPDNLD

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96

نحوه کار با TFTPDNLD

سلام بچه ها

همونطور که همه شما بهتر از من میدونید یکی از ابزارهایی که در زمان از دست رفتن IOS به ما کمک می کنه tftpdnld هست. این ابزار زمانی کاربرد داره که IOS روتر یا سوئیچ شما پاک شده یا آسیب دیده و شما به TFTP Server دسترسی دارید. خب من تازه تصمی گرفتم که یه مقداری در خصوص ریکاوری کردن IOS تحقیق کنم( هرچند همه جا این مباحث رو در CCNA پوشش می دهند اما اینجا ایرانه دیگه! یکی میگه یکی هم نمی گه) و خود من هم باید خیلی زودتر می رفتم دنبالش، نه بعد از دوره CCNP Route (شما Network + در نظر بگیرید البته من رو)

خب چند نکته:

1. این ابزار رو در زمان Disaster Recovery استفاده کنید چون کل دیتا موجود روی فلش رو پاک می کنه! ( config.txt - VLAN.dat- IOS)
    2. در نظر اشته باشید این دستور در مد Rommon کاربرد داره نه در IOS .
    3. پیش از استفاده از این دستور باید یه تعدادی متغییر روی روتر ست کنید . که این متغییر ها همه Upper case هستند و البته مقادیر اون ها هم Case sensative هست .
    4. پورت های 10BaseT در این روش قابل استفاده نیستند .

بریم سر کانفیگ :
    فرض می کنید فایل IOS رو از flash یک روتر پاک کرده ایم و بعد هم reload کرده ایم :
    rommon 1 >
    خیلی درد داره دیدن این خط فرمان خب حالا متغییر ها رو ست می کنیم :

rommon 2 > IP_ADDRESS=1.1.1.4
    rommon 3 > IP_SUBNET_MASK=255.0.0.0
    rommon 4 > DEFAULT_GATEWAY=1.1.1.2
    rommon 5 > TFTP_SERVER=1.1.1.2
    rommon 6 > TFTP_FILE=c1841-advipservicesk9-mz.124-15.T1.bin
    rommon 7 > TFTP_CHECKSUM=0
    دقت کنید که بخش اول(خود متغییر) همه کاراکتر ها بزرگه . در بخش دوم(مقدار متغییر ها) که همه آدرس هستند، فقط در مورد اسم فایل IOS به بزرگی و کوچکی کاراکترها دقت کنید.

فرض بر این است که الان روتر مستقیم با کابل کراس وصله به TFTP Server.
    حالا نوبت اجرا دستور اصلیه:

rommon 8 > tftpdnld

IP_ADDRESS: 1.1.1.4
    IP_SUBNET_MASK: 255.0.0.0
    DEFAULT_GATEWAY: 1.1.1.2
    TFTP_SERVER: 1.1.1.2
    TFTP_FILE: c1841-advipservicesk9-mz.124-15.T1.bin
    Invoke this command for disaster recovery only.
    WARNING: all existing data in all partitions on flash will be lost!

Do you wish to continue? y/n: [n]: y
    خب الان توضع داریم که شروع بشه به آپلود شدن و بعد هم reset کنیم و دیگه همه چیز بیاد بالا و OK بشه . ولی نمشیه !

به من همون اول میگه:

Do you wish to continue? y/n: [n]: y

.....[TIMED OUT]
    TFTP: Operation terminated.
    قاعدتا الان مشکل اینه که نمی تونه TFTP Server رو ببینه! نظرتون چیه بچه ها ؟
    البته این در محیط Packet Tracer هست ولی یه سوال، وقتی وارد این مد می شیم وضعیت پورت های روتر چطوریه ؟ UP/UP هست اصلا ؟ چون در پکت که پورت ها قرمز هستند. بعد روی روتر شما عموما برای استفاده از tftpdnld چه اینترفیسی قرار می دید؟ البته گمان کنم یه مقداری کمتر ازش استفاده میشه

سوال بعدی کسی از این روش روی سوئیچ هم استفاده کرده ؟ خیلی جا ها گفته شده روتر و سوئیچ . ولی در رفرنس سیسکو به سوئیچ اشاره نشده بود (ولی فکر نکنم مشکلی باشه)

البته این تاپیک یه بخش اولش شد آموزش، یه بخش دومش شد پژوهش ! . با پست های دقیق و کامل و شفاف شما آموزش خوبی میشه.
    البته یک تاپیک هم میزنم برای آموزش کپی کردن خود IOS , config روی TFTP Server و بلعکس در خود IOS و قبل از رفتن به Rommon که قاعدتا کم دردسر تر هست . xmodem هم می گیم ایشالا

موضوعات مشابه:
    A.Yazdani و escm3030 سپاسگزاری کرده‌اند.

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    روال کار رو که درست رفتید .اما خوب به Packettracer نمیشه اطمینان کرد.
    چیزی هم که الان مشخصه اینه که مشکل از ارتباط بین روتر و سیستمی هست که TFTP روش نصب کردین .چون میگید پورت ها قرمز هست !

bluray سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    اگر روتر و سرور رو با کابل کراس مستقیم وصل کنیم اوکی میشه ولی اگه سوئیچ وسط باشه ARP رد نمی کنه!! نمیدونم چرا! بررسی می کنم.

بچه ها مراحل رو درست برید یه تعدادی علامت تعجب(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) نشونتون میده . بعد یه سری confreg و تغییرات در فلش می نیوسه . حالا لازمه با دستور reset روتر رو ریست کنید . بعد ########### نشون میده که یعنی داره IOS دی کامپرس میشه . بعدش هم میاد بالا .

روتر با IOS جدید بر شما مبارک باد!!

نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    روال کار رو که درست رفتید .اما خوب به Packettracer نمیشه اطمینان کرد.
    چیزی هم که الان مشخصه اینه که مشکل از ارتباط بین روتر و سیستمی هست که TFTP روش نصب کردین .چون میگید پورت ها قرمز هست !
    احمد جان سلام
    آقا روتر و سرور رو که با کابل کراس مستقیم میزنم بهم اوکی میشه ! ولی سوئیچ که وسط میذاری نمیشه! یعنی در مد سیمیولیت، ARP از روتر میره داخل سوئیچ ولی بعدش دراپ میشه! یعنی سوئیچ به سرور نمی فرسته

قرمز هم هست پورت ها ولی به محض کانفرم کردن tftpdnld پورت آپ میشه و بعد از تایم اوت دوباره قرمز میشه. البته در ارتباط مستقیم هم همینه که یعنی مهم نیست . مسئله الان اینجاست که سوئیچ این وسط چرا ARP رد نمی کنه برام جالب شده !! بی سوئیچ همه چی اوکیه ها!!!

راستی رو سوئیچ هم تست کردی؟ اونجا هم روال دقیقا همینه و اوکی هست؟ چون در پکت تریسر اصلا سوئیچ دستور tftpdnld رو نمی شناس . تا قبلش ولی متغییر ها اوکی تعریف میشن .

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    سلام

مشکل با ARP نمیتونه باشه چون زمانی هم که مستقیم با کابل وصل میکنی ARP رد و بدل میشه . چه Switch باشه چه نباشه نباید فرقی داشته باشه. مطمئن شو کابل رو درست انتخاب کردی.

قبلا یادمه روی Switch یک بار این مشکل برام ایجاد شده بود بعد با xmodem سیستم عامل جدید رو بهش دادم. معمولا وقتی می خوام IOS رو عوض کنم قدیمی رو پاک نمی کنم که اگه IOS جدید مشکل داشت بتونه با قبلیه بیاد بالا.

- - - ادامه - - -

راستی کاش اسم تاپیک رو می گذاشتی Cisco IOS Recovery که یه آموزش خوبی هم در این مورد داشته باشیم. اگه هم میی تونی همه پست ها رو جمع و جور کن به صورت اموزش بگذار تو وبلاگ.
    ممنون.

bluray سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    سلام

مشکل با ARP نمیتونه باشه چون زمانی هم که مستقیم با کابل وصل میکنی ARP رد و بدل میشه . چه Switch باشه چه نباشه نباید فرقی داشته باشه. مطمئن شو کابل رو درست انتخاب کردی.

قبلا یادمه روی Switch یک بار این مشکل برام ایجاد شده بود بعد با xmodem سیستم عامل جدید رو بهش دادم. معمولا وقتی می خوام IOS رو عوض کنم قدیمی رو پاک نمی کنم که اگه IOS جدید مشکل داشت بتونه با قبلیه بیاد بالا.

- - - ادامه - - -

راستی کاش اسم تاپیک رو می گذاشتی Cisco IOS Recovery که یه آموزش خوبی هم در این مورد داشته باشیم. اگه هم میی تونی همه پست ها رو جمع و جور کن به صورت اموزش بگذار تو وبلاگ.
    ممنون.

آقا فهمیدم!
    ببین پروتی که بو سوئیچ وصله چون شات هستپورت روتر) ، وقتی میاد که tftpdnld کار کنه UP میشه . ولی مسئله اینجاست که چون تازه سوئیچ Link رو آپ می کنه، Line protocol رو UP نمی کنه . چون داره spanning-tree چک می کنه تازه . روتر هم پنج شش بار سعی می کنه و بعد که نمی تونه پورت رو خاموش می کنه !! یعنی قبل اینکه سوئیچ پورت رو forward کنه روتر می میره .

مشکل اینجوری حل شد که پورتی از سوئیچ که به روتر وصله رو spanning-tree portfast کردم که بلادرنگ روتر که آپ شد سوئیچ فوروارد کنه .

لذا کار کرد و تماممممممممممممم!!! کار خیلی خوبی شد . ممنون که هم فکری کردی .

اگه میشد عنوان تاپیک رو عوض کنم خوب می شد .

ضمنا دوستان دقت کنند طبق نکاتی که گفتم اینترفیس روتر شما باید fastethernet یا بالاتر باشه . 10Base-T کار نمی کنه .

روش بسیار خوبی هست و بی دردسر . البته xmodem هم خوبه ولی روش باید کار کنم که بتونم براتون همینطور شفاف آموزش بذارم.

کلمات کلیدی در جستجوها:

طریقه کار با xmodem

دستور tftp dnld

xmodem کار با

آموزش کامل xmodem

برچسب برای این موضوع