نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
سپاس ها 4سپاس
  • 1 توسط A.Yazdani
  • 3 توسط A.Yazdani

موضوع: MPLS

نام حقيقي: احسان

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96

MPLS

سلام دوستان

م برای یک پروژه در سطح کشور شاید بخوام چند نقطه رو ارتباط MPLS بدم . اما یک نکته یکی از دوستان گفت یکی دو روز پیش که ذهنمو درگیر کرد.
    گویا مخابرات ضمن اینکه به شما یک IP برای Edge Router شما اعلام می کنه (مثلا 172.20.20.10) ، به شما اعلام می کنه که رنج IP پشت روتر(شبکه LAN) باید چی باشه !! یعنی میگه LAN شما هم باید در رنج 10.10.50.0 باشه !!

من MPLS رو به لحاظ ساختاری خیلی نمی شناسم اما اگه این واقعیت داره که یعنی مزخرف به تمام معنا!! به مخابرات چه ربطی داره LAN من در چه رنجی باشه . من قانونم اینه که روی Edge Router حتما NAT می کنم و عملا در مبدا و مقصد کاری به LAN طرف مقابلم ندارم . اصلا یعنی چی؟؟؟

حالا این درسته یا LAN من کاملا به خودم مربوط میشه آدرسش ؟؟

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    خیر دوست من اینطور نیست.
    MPLS با استفاده از مفاهیم RT و RD این قابلیت رو میده که Customer ها بتونند از رنج های مشابه استفاده کنند .
    شما رنج داخلیتون رو مشخص می کنید و بعد روتر Provider اون برای شما Advertise میکنه .

taghikarim سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    خیر دوست من اینطور نیست.
    MPLS با استفاده از مفاهیم RT و RD این قابلیت رو میده که Customer ها بتونند از رنج های مشابه استفاده کنند .
    شما رنج داخلیتون رو مشخص می کنید و بعد روتر Provider اون برای شما Advertise میکنه .
    پس با این تعریف شما، عملا اگر ما لب شبکه NAT کنیم مشکل کجاست؟ اینجا که مخابرات ممکن است نتونه بسته ها رو به روتر ما برگردونه ؟ درسته؟

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    اصلا برای چی باید NAT کرد ؟
    مثلا شما در شبکه داخلیتون از OSPF استفاده میکنید حالا با روتر سمت Provider میتونید EIGRP راه اندازی کنید و مسیر های OSPF تون رو Redistribute کنید به EIGRP .اونطرف یک VRF برای شما راه اندازی شده و Route های شما اونجا ذخیره میشه که همون RD و RT که گفتم به VRF شما نسبت داده میشه بعد این روتر با روتر خود PRovider (سمت دیگر ) ارتباط iBGP برقرار میکند و با استفاده از MP-BGP مسیر های یاد گرفته شده از شما رو به روتر سمت دیگر انتقال میده اونطرف هم به همین صورت.
    mpls.jpg

paravand20، taghikarim و bluray سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    355
    سپاسگزاری شده
    185
    سپاسگزاری کرده
    96
    ممنون

خب سناریو ما قدری بحثش فرق می کنه . اون هم دلیلش اینه که یک عده بی سواد تر از خودمون اون طرف نشستن، خواستن امنیت برقررا کنند، سرویس ها رو روی سورس های خاصی ارائه میدن که اصلا اون سورس ها رو نداریم سمت خودمون تو LAN . فکر کن شما شبکه LAN دشته باشی تو رنج 192 و 172 که سابنت بندی کردی، بعد بهت میگن با سورس از رنج 10 بیا بهت سرویس میدیم!

حالا بماند که چقدر اینطرف و اون طرف باید بکنیم تا این گندی که اساتید زده اند رو جمع کنیم.

کلمات کلیدی در جستجوها:

هیچ کلمه ای ثبت نشده است.

برچسب برای این موضوع