نمایش نتایج: از شماره 1 تا 11 از مجموع 11
سپاس ها 7سپاس
  • 1 توسط Reza.D
  • 5 توسط A.Yazdani
  • 1 توسط sanskyman

موضوع: تجهیزات سمت مشترک و مخابرات برای MPLS

نام حقيقي: محمدرضا

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32

تجهیزات سمت مشترک و مخابرات برای MPLS

با سلام حضور دوستان
    قبل از هر چیز بگویم من دانش تئوری و کتابی دارم و می خواهم آن را با کمک دوستان اگر بشود هر چه بیشتر آن را به عالم واقعیت نزدیک تر کنم.

من تا به حال در داکیومنت های MPLS یا سناریوهای gns3 ، مربوط به MPLS ، برای ارتباط بین PE و CE روترها با همدیگر دیده ام که یک لینک سریال بین آنها قرار می دهند. اما در عالم واقعیت این که چه تجهیزاتی در هر سمت به کار می برند، هنوز ندیده ام. ممنون می شوم دوستان اگر خودشان عکسی دارند یا حتی لینک عکس در سایت های اینترنتی در اختیارم بگذارند با ذکر توضیحاتی اگر لازم است. مثلا اگر در سمت مشترک چیزی تو مایه های مودم داریم اگر عکسش را بگذارند ممنون می شوم و با این توضیحات که اگر هر یک از چراغ هایش معنی خاصی دارد بیان کنند لطفا.

در تجهیزات سمت مخابرات وضعم بدتر است. حتی حدس هم نمی توانم بزنم وضعیت تجهیزات جانبی سمت PE روتر به چه صورت است. مشترکان زوج مسی یا مشترکان فیبر نوری، این ها چگونه به PE روتر وارد می شوند. و این که PE روتر چگونه این مشترک ها را از هم تشخیص می دهد؟ هر گونه عکس و توضیحی در این زمینه ممنون می شوم در اختیارم بگذارید. یا حتی اگر نرم افزارهای مانیتورینگ خاصی هم هست. ممنون می شوم پیرامونشان توضیح دهید.(اگر هست خودم هم نمی دانم حدسی یه چیزی می گویم)

موضوعات مشابه:

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    دوستان، لطفا راهنمایی کنید.

نام حقيقي: رضا دانشمند (Dj Pashmak)

عضو ویژه/سرپرست بخش Cisco شناسه تصویری Reza.D
    نوشته
    953
    سپاسگزاری شده
    887
    سپاسگزاری کرده
    870
    در ارتباط MPLS وابسته به تجهیز نیستید، آنچه مورد استفاده قرار میگیرد روتر هایی هستند که MPLS بر روی آنها فعال شده است، این روتر میتواند یک روتر Cisco باشد و یا از یک روتربرد میکروتیک.

مدیای ارتباطی هم به همین شکل است. چه فیبر و چه ارتباطات مبتنی بر سیم مسی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد و طبیعتا برای روتر تفاوتی ندارد که به چه نوع ارتباطی در حال سرویس دادن است.

mehrzadmo سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    شاید من منظورم را بد رسانده باشم. یا بد تیتر زده باشم. من با خود MPLS ای که وسط نشسته کاری ندارم.

قسمتی که ارتباط بین CE و PE هست مشکل من و مورد سوالم می باشد.

در مثال های تئوری و کتابی که دیده ام، برای هر مشترک یک پورت را به VRF نسبت می دهند. اما گمان نمی کنم در عالم واقع برای هر مشترک یک پورت روی PE روتر در نظر گرفته شده باشد.

فرض کنید 100 مشترک دارید. برای آن ها 100 پورت روی PE روتر که در نظر نمی گیرند.(البته حدس می زنم. اگر غیر از این است به من بگویید) حدس می زنم ترافیک های مشترکین به گونه ای تجمیع می شود. و بعد روی PE روتر به گونه ای از هم تفکیک می شوند. .(البته حدس می زنم. اگر غیر از این است به من بگویید) حال من پرسشم این است، که این مشترکین نامحدود روی یک PE روتر با پورت های محدود، چگونه هندل می شود. چه توضیحات تئوری لازم است بدانم(لطفا یک OverView مختصر و مفید به من بگویید) چه تجهیزاتی در این زمینه به کار گرفته می شود.

فرض کنید از مشترک، PE روتر را پینگ می کنیم. رفتنش را فعلا صرف نظر می کنیم که چگونه به PE می رسد.حالا جواب Reply می خواهد برگردد. چگونه از سمت PE وقتی می خواهد برگردد، چگونه PE مشترک مذکور را تشخیص داده و مسیر برگشت را تا مشترک طی می کند.
    اصلا آیا این حدسی که می زنم(به گونه ای تجمیع می شود و بعد تفکیک) آیا درست است؟

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    در مثال های تئوری و کتابی که دیده ام، برای هر مشترک یک پورت را به VRF نسبت می دهند. اما گمان نمی کنم در عالم واقع برای هر مشترک یک پورت روی PE روتر در نظر گرفته شده باشد.
    فرض کنید 100 مشترک دارید. برای آن ها 100 پورت روی PE روتر که در نظر نمی گیرند.(البته حدس می زنم. اگر غیر از این است به من بگویید)

:Associate the VRF to an Interface
    Router(config-if) # ip vrf forwarding vrf-name

آیا در روی یک PE روتر که مال مخابرات است، برای هر مشترک، به شیوه فوق دستور زده می شود. یا نه به گونه دیگری برای هر مشترک رفتار می شود. ممنون می شوم دوستان توضیح مشروح بفرمایند، لطفا.

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    دوستان، لطفا راهنمایی کنید.

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط mrm59 نمایش پست ها
    فرض کنید 100 مشترک دارید. برای آن ها 100 پورت روی PE روتر که در نظر نمی گیرند.(البته حدس می زنم. اگر غیر از این است به من بگویید)

:Associate the VRF to an Interface
    Router(config-if) # ip vrf forwarding vrf-name

آیا در روی یک PE روتر که مال مخابرات است، برای هر مشترک، به شیوه فوق دستور زده می شود. یا نه به گونه دیگری برای هر مشترک رفتار می شود. ممنون می شوم دوستان توضیح مشروح بفرمایند، لطفا.
    دوست عزیز MPLS رو میتونند رو هرچیزی ارائه بدن . یعنی روی Ethernet روی DSL روی Frame relay روی ATM , ...
    حالا نیاز نیست که حتما به هر مشتری یک اینترفیس اختصاص بدن! میتونه از Subinterface استفاده کنه .
    در ضمن معمولا Provider Edge ها Switch هایی با پورت های زیاد هستند مثلا یک Switch میتونه تا 350 پورت داشته باشه (با نصب ماژول ).
    اینطور نیست که هر مشتری در خواست داد بیان یک کابل بکشن بین دو تا Device .

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    دوست عزیز MPLS رو میتونند رو هرچیزی ارائه بدن . یعنی روی Ethernet روی DSL روی Frame relay روی ATM , ...
    فرمایش شما متین.
    گویا مخابرات روی بستر ADSL هم MPLS می دهد.
    بیایید عینک ADSL به چشم بزنید، و تمامی پرسش های قبلی ام را با این دید پاسخ گویید.
    خب تجهیزات سمت مشترک می شود فقط یک مودم ADSL معمولی.
    اما
    تحلیل و آنالیز سمت مخابرات. قبول دارم این قسمت قضیه دیگه ربطی به MPLS ندارد. اما می خوام یک دید کلی( OverView ) داشته باشم. این سیم تلفن های مشترکین، پس از خروج از مودم ADSL مشترک و تا ورود به PE روتر سمت مخابرات، یک دید کلی داشته باشیم که از چه تجهیزاتی(و هر یک به چه منظور) عبور می کند. تمامی پرسش های قبلی ام را با این دید، لطفا پاسخ گویید. مثلا:
    Associate the VRF to an Interface
    با این دید جدید، چگونه خواهد شد؟
    یا این که در ارائه MPLS روی بستر ADSL ، وسیله ای که قبل از PE روتر قرار می گیرد چیست و چگونه به PE روتر وصل می شود؟

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    خط های ADSL سمت پروایدر جمع میشن و میرن به یه دیوایس به نام DSLAM اونجا این DSLAM وصل میشه به روتر . اونجا میشه براش VLAN تعریف کنه و بعد روی روتر هم Subinterface و بعد هم این Sub interface ها رو میتونن عضو VRF کنند.
    در بعضی موارد هم فکر میکنم DSLAM بتونه کار Bridge کنه یعنی نیاز نباشه VLAN بسازه و فقط ADSL رو تبدیل کنه به Ethernet .

- - - ادامه - - -

یه چیز رو هم اضافه کنم تا زمانیکه اینطور پرسش و پاسخ باشه همیشه برای شما سوال ایجاد خواهد شد .بعضی وقتا تا در محیط واقعی نباشی درک نخواهین کرد .

Reza.D، aliafzalan، mrm59 و 2 نفر دیگر سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    از پاسخ شما سپاسگزارم آقای یزدانی

چون گفتید:
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    یه چیز رو هم اضافه کنم تا زمانیکه اینطور پرسش و پاسخ باشه همیشه برای شما سوال ایجاد خواهد شد .بعضی وقتا تا در محیط واقعی نباشی درک نخواهین کرد .
    پس دیگه من هم ادامه نمی دم.

باز هم از پاسخ خلاصه و مفید شما سپاسگزارم.

نام حقيقي: نجومی

عضو عادی
    نوشته
    21
    سپاسگزاری شده
    11
    سپاسگزاری کرده
    0
    اقا من بحثتون رو الان دیدم . یه چیز خلاصه و راحت بگم. دیتا تو PAP و بوق از سالن دستگاه میاد و توی اتاق MDF از طریق یه بوخت که یه جک اسپلیتر روش سواره ترکییب میشه و تو خونتون هم شما مجدد با اسپلیت این ترکیب رو جدا میکنید. بوق واسه تلفن و دیتا واسه مودم. این از این...
    توی اتاق PAP رکهای شرکت های ISP هست. مثلا رک شرکت ایکس. توی رک از تجهیزاتی مثل دی اس لم و مودم و روتر استفاده میشه. دی اس لم ها معمولا 75 پورت دارن و روی مادر دی اس لم سواز میشن که هر کدوم ای پی دارن و میشه بهشون تل نت زد. دی اسلم ها مجتمع میشن و از طریق منیجر دی اس لم به روتر وصل میشن. نکته اینه که حالا میتونی برای هر مشترک یه ساب اینترفیس ایجاد کنی. در ضمن امکان داره یه شهر چن تا مرکز مخابراتی داشته باشه و یکی رییس و باقی مریوس باشه. ساده توضیح دادم و از اصطلاحات استفاده نکردم. خواستی تخصصی هم بهت توضیح میدم. داداش

hamedelnin سپاسگزاری کرده است.

کلمات کلیدی در جستجوها:

ارتباط روتر با vrf

شماره vrf بر روی هر روتر

تجهیزات mpls

برچسب برای این موضوع