نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
سپاس ها 3سپاس
  • 2 توسط A.Yazdani
  • 1 توسط A.Yazdani

موضوع: Ipv6 و جایگزین ARP

نام حقيقي: محمدرضا

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32

Ipv6 و جایگزین ARP

با سلام به دوستان
    من مکانیزم ARP را در ipv4 متوجه شده ام. اما در شیوه جایگزین در ipv6 با مشکل روبرو هستم که خدمت دوستان عرض می کنم.

چگونگی ساخت solicited node multicast را متوجه شدم.(دیگر ذکر نمی کنم) در منبعی که از روی آن مطالعه می کنم نوشته است(عین چند سطر را ذکر می کنم)

در صورتی که پیامی به مقصد یک آدرس solicited node multicast فرستاده شود، یک دستگاه بعد از دریافت آن، اقدام به بررسی آدرس مذکور که در داخل پیام ارسالی قرار دارد خواهد کرد. اگر این پیام با آدرس solicited node multicast مربوط به آن دستگاه همخوانی داشته باشد، یعنی پیام به سمت کلاینت مزبور فرستاده شده است.

چند سطر فوق این پرسش را در ذهن من ایجاد کرده است:
    خب یک پیام (Neighbor Solicitation (NS ایجاد شده است. که آدرس مقصدی که درون آن می باشد solicited node multicast کامپیوتر مقصد، به عنوان آدرس مقصد درون آن است. حالا یک چنین چیزی می رسد به دست سوییچ. پرسش من همین جاست که سوییچ چه عکس العملی خواهد داشت. اگر قرار باشد آن را روی همه پورت هایش بفرستد که خود کلاینت ها مقایسه را انجام دهند، خب می شود همان برودکست دیگه. پس چه فرقی کرد با قبلا. پرسش من همین جاست که سوییچ چگونه پیام (Neighbor Solicitation (NS را فقط به مقصد واقعی می رساند، آن هم بدون برودکست؟

موضوعات مشابه:

نام حقيقي: احسان سیلاوی

عضو عادی
    نوشته
    43
    سپاسگزاری شده
    25
    سپاسگزاری کرده
    12
    سلام

ممنون که یه مسئله چالش بر انگیز مطرح کردید. با دیدن سوالتون یکم مطالعه کردم و فکر کردم به قضیه. بعد دیدم که اصولا سوییچ داره توی لایه 2 کار می کنه و دخالتی تو IPv6 و بسته های ARP نمی کنه و همونطور مثه سابق Broadcast می کنه. بحث MultiCast که مطرح شده در مورد لایه 3 هست و به روترها مربوط میشه.
    موافقین با نظر من؟

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    نقل قول نوشته اصلی توسط ehssila نمایش پست ها
    سلام

ممنون که یه مسئله چالش بر انگیز مطرح کردید. با دیدن سوالتون یکم مطالعه کردم و فکر کردم به قضیه. بعد دیدم که اصولا سوییچ داره توی لایه 2 کار می کنه و دخالتی تو IPv6 و بسته های ARP نمی کنه و همونطور مثه سابق Broadcast می کنه. بحث MultiCast که مطرح شده در مورد لایه 3 هست و به روترها مربوط میشه.
    موافقین با نظر من؟

ممنونم از این که برای من وقت گذاشتید.
    در IPV4 سناریو این جوریه به نظرم. ببینید آیا درست می گم یا نه؟ اولین دفعه کلاینت یک ip را می خواهد به MAC آدرس تبدیل کند. نگاه می کند چیزی در ARP table پیدا نمی کند. در نتیجه یک برودکست(در لایه دو یعنی دوازده تا کاراکتر F) می فرستد که ip مقصد، درون آن می باشد و تقاضا دارد هر کی دارای آن ip هست MAC خود را اعلام کند.(پروتکل لایه سه ARP است که در ipv4 جدای از ICMP می باشد. از آن طرف هم وقتی بالا می آید به دست ARP داده می شود تا کارش را انجام دهد. فقط MAC آدرس لایه دو دوازده تا F است که به سوییچ می گوید آن را روی تمام پورت هایت بفرست) وقتی این بسته به سوییچ می رسد، از آنجا که برودکست است، پس می داند باید چه کار کند و آن را برودکست می کند و روی همه پورت هایش می فرستد. و در بازگشت هنگامی که آن کامپیوتر مقصد، MAC خود را اعلام می کند، سوییچ مذکور MAC آدرس تیبل خود را به روز می کند و می گوید فلان MAC آدرس روی فلان پورت قرار دارد.(Learning) ضمنا کامپیوتر مبدا هم ARP table خو را به روز می کند و از این به بعد می داند معادل Ip مذکور چه MAC ای هست.
    در ipv4 وقتی سوییچ برای اولین بار(منظورم اولین اولین بار است) بسته را گرفت و هنوز اصلا MAC آدرس را نمی داند. تکلیفش روشن است. می داند که آن را باید برودکست کند.
    اما
    در ipv6 یک بسته ای درست می کند با مشخصاتی که ذکرش رفته(که درون آن چه هست و چه هست. و به قول شما همش هم اطلاعات لایه سه ای است) از آن طرف هم می گوید که برودکست نمی شود، یک راست به دست مقصد می رسد. ضمنا تاکید هم می کند که در ipv6 برودکست نمی شود. این جای مطلب برای من پرسش است. نمی دانم چه می شود. امیدوارم محل ابهام مرا متوجه شده باشید. ممنون می شوم توضیح دهید.
    من هیچ دانشی از multicast ندارم. و انتظار داشتم در پاسخم پیرامون multicast توضیح دهید.(فقط در همین حد می دانم که مالتی کست برای گروهی از کامپیوتر هاست)
    اگر پاسخ شما این است که سوییچ آن را برودکست می کند(تاکید می کنم اگر پاسخ شما این است) پس می شود سناریوی بعد از آن را برایم تشریح نمایید که چه رخ می دهد. و اگر هم سناریو چیز دیگری است باز هم ممنون می شوم توضیح بفرمایید.

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط mrm59 نمایش پست ها
    با سلام به دوستان
    من مکانیزم ARP را در ipv4 متوجه شده ام. اما در شیوه جایگزین در ipv6 با مشکل روبرو هستم که خدمت دوستان عرض می کنم.

چگونگی ساخت solicited node multicast را متوجه شدم.(دیگر ذکر نمی کنم) در منبعی که از روی آن مطالعه می کنم نوشته است(عین چند سطر را ذکر می کنم)

در صورتی که پیامی به مقصد یک آدرس solicited node multicast فرستاده شود، یک دستگاه بعد از دریافت آن، اقدام به بررسی آدرس مذکور که در داخل پیام ارسالی قرار دارد خواهد کرد. اگر این پیام با آدرس solicited node multicast مربوط به آن دستگاه همخوانی داشته باشد، یعنی پیام به سمت کلاینت مزبور فرستاده شده است.

چند سطر فوق این پرسش را در ذهن من ایجاد کرده است:
    خب یک پیام (Neighbor Solicitation (NS ایجاد شده است. که آدرس مقصدی که درون آن می باشد solicited node multicast کامپیوتر مقصد، به عنوان آدرس مقصد درون آن است. حالا یک چنین چیزی می رسد به دست سوییچ. پرسش من همین جاست که سوییچ چه عکس العملی خواهد داشت. اگر قرار باشد آن را روی همه پورت هایش بفرستد که خود کلاینت ها مقایسه را انجام دهند، خب می شود همان برودکست دیگه. پس چه فرقی کرد با قبلا. پرسش من همین جاست که سوییچ چگونه پیام (Neighbor Solicitation (NS را فقط به مقصد واقعی می رساند، آن هم بدون برودکست؟
    به طور خلاصه:

در IPv6 چیزی به نام ARP وجود نداره و به جاش NDP یا Neighbor Discovery Protocol وجود داره .
    NDP یکی از کار هایی که انجام میده همون کار ARP هست که برای این کار از دو نوع پیغام استفاده میکنه .Neighbor Solicitation (NS) و Neighbor Advertise- ment (NA) .

هاستی که به دنبال آدرس لایه دو مقصد است یک پیغام NS با سورس آدرس خود و مقصد مالتی کست به شبکه ارسال می‌کند. در IPv6 هاست ها به پیغام های مالتی کست NS گوش می‌دهند و در جواب هاست مقصد پکتی با سورس آدرس خود و آدرس مقصد هاست اولیه ارسال می‌کند.

mojtaba461 و hamedelnin سپاسگزاری کرده‌اند.

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    ... در IPv6 هاست ها به پیغام های مالتی کست NS گوش می‌دهند ...
    این آدرس multicast هست که فقط خاص خودشه و از روی IPv6 unicast اش ساخته میشه. که به این آدرس می گویند solicited node multicast فقط خودش بهش گوش میده بنابراین دیگه برودکست نمیشه.می شه در این مورد بیشتر توضیح دهید.این که می گیم: فقط خودش بهش گوش می ده و بنابراین دیگه برودکست نمیشه. برایم نامفهوم است. میشه در این باره بیشتر توضیح دهید. لطفا. چگونه چنین امری ممکن است؟

نام حقيقي: احمد یزدانی (Poker)

عضو ویژه شناسه تصویری A.Yazdani
    نوشته
    946
    سپاسگزاری شده
    1312
    سپاسگزاری کرده
    430
    نوشته های وبلاگ
    8
    نقل قول نوشته اصلی توسط mrm59 نمایش پست ها
    این آدرس multicast هست که فقط خاص خودشه و از روی IPv6 unicast اش ساخته میشه. که به این آدرس می گویند solicited node multicast فقط خودش بهش گوش میده بنابراین دیگه برودکست نمیشه.می شه در این مورد بیشتر توضیح دهید.این که می گیم: فقط خودش بهش گوش می ده و بنابراین دیگه برودکست نمیشه. برایم نامفهوم است. میشه در این باره بیشتر توضیح دهید. لطفا. چگونه چنین امری ممکن است؟
    شما بهتر بود اول یه مطالعه ای در مورد IP multicast انجام می دادین .
    در خواست به صورت multicast ارسال میشه نه unicast .
    در multicast هم هر کی مایل به در یافت یک پیغام multicast باشه عضو اون گروه میشه و بعد از اون switch یا router بعد از دریافت پکت مالتی کست از یه گروه خاص اون رو به تمام اعضا ارسال میکنه .

mrm59 سپاسگزاری کرده است.

عضو عادی
    نوشته
    91
    سپاسگزاری شده
    8
    سپاسگزاری کرده
    32
    نقل قول نوشته اصلی توسط A.Yazdani نمایش پست ها
    شما بهتر بود اول یه مطالعه ای در مورد IP multicast انجام می دادین .در خواست به صورت multicast ارسال میشه نه unicast . در multicast هم هر کی مایل به در یافت یک پیغام multicast باشه عضو اون گروه میشه و بعد از اون switch یا router بعد از دریافت پکت مالتی کست از یه گروه خاص اون رو به تمام اعضا ارسال میکنه .
    تشکر آقای یزدانی
    از پاسخ خلاصه و مفید شما سپاسگزارم.

ویرایش توسط mrm59 : 2014-05-28 در ساعت 07:24 PM

کلمات کلیدی در جستجوها:

پورتARPو کارش

برچسب برای این موضوع